REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Dziennik Ustaw - rok 2006 nr 191 poz. 1417

ROZPORZĄDZENIE MINISTRA SPRAW WEWNĘTRZNYCH I ADMINISTRACJI1)

z dnia 19 października 2006 r.

w sprawie spisu wyborców w wyborach do rad gmin, rad powiatów i sejmików województw

Tekst pierwotny

Na podstawie art. 39 ustawy z dnia 16 lipca 1998 r. – Ordynacja wyborcza do rad gmin, rad powiatów i sejmików województw (Dz. U. z 2003 r. Nr 159, poz. 1547, z późn. zm.2)) zarządza się, co następuje:

Rozdział 1

Przepis ogólny

§ 1.

Rozporządzenie określa:

1) sposób sporządzania spisu wyborców;

2) wzór spisu wyborców;

3) metody aktualizacji spisu wyborców;

4) sposób udostępniania spisu wyborców;

5) wzór wniosku o udostępnienie spisu wyborców;

6) wzory wykazu osób przebywających w szpitalach, zakładach pomocy społecznej, zakładach karnych i aresztach śledczych, w których utworzono obwody głosowania.

Rozdział 2

Sposób sporządzania spisu wyborców i jego wzór

§ 2.

1. Spis wyborców, o którym mowa w art. 33 ustawy z dnia 16 lipca 1998 r. – Ordynacja wyborcza do rad gmin, rad powiatów i sejmików województw, zwanej dalej „ustawą”, sporządza się w urzędzie gminy na podstawie stałego rejestru wyborców w gminie, obejmując w części A spisu wyborców obywateli polskich umieszczonych w części A rejestru wyborców, a w części B spisu wyborców obywateli Unii Europejskiej, o których mowa w art. 6a ustawy, zwanych dalej „obywatelami Unii Europejskiej” umieszczonych w części B rejestru wyborców nie później niż 30. dnia po zarządzeniu wyborów.

2. W gminie, w której do rejestru wyborców nie wpisano obywateli Unii Europejskiej, części B spisu wyborców nie sporządza się.

3. Wzór części A spisu wyborców stanowi załącznik nr 1 do rozporządzenia.

4. Wzór części B spisu wyborców stanowi załącznik nr 2 do rozporządzenia.

§ 3.
1. Spis wyborców sporządza się w dwóch egzemplarzach pismem maszynowym lub w formie wydruku komputerowego, nie później niż 14. dnia przed dniem wyborów.

2. W przypadku sporządzenia spisu w formie wydruku komputerowego można przyjąć układ formularzy odmienny od określonego we wzorach, o których mowa w § 2 ust. 3 i 4, pod warunkiem zamieszczenia wszystkich danych przewidzianych w tych wzorach.

3. Formularz spisu wyborców sporządzany pismem maszynowym zapisuje się dwustronnie.

§ 4.
1. Spis wyborców w gminie mającej status miasta sporządza się według ulic wymienionych w porządku alfabetycznym, w obrębie ulicy – według kolejnych numerów domów, a w obrębie domów – według kolejnych numerów mieszkań.

2. Spis wyborców w gminie innej niż określona w ust. 1 sporządza się według poszczególnych miejscowości, wymienionych w porządku alfabetycznym, w obrębie miejscowości – według kolejnych numerów domów i mieszkań; jeżeli w miejscowości są ulice – także według ulic wymienionych w porządku alfabetycznym oraz kolejnych numerów domów i mieszkań.

3. Spis wyborców w gminach, o których mowa w ust. 1 i 2, sporządza się z uwzględnieniem podziału gminy na okręgi wyborcze utworzone dla wyboru rady tej gminy, oddzielnie dla każdego obwodu głosowania.

4. Przepisy ust. 1–3 stosuje się do części A i B spisu wyborców.

§ 5.
1. Spis wyborców dla obwodu głosowania utworzonego w szpitalu, zakładzie pomocy społecznej, zakładzie karnym i areszcie śledczym, zwanych dalej „jednostką”, sporządza się w kolejności alfabetycznej nazwisk wyborców, na podstawie wykazu osób, które będą przebywać w tej jednostce w dniu wyborów.

2. Wykaz osób, o którym mowa w ust. 1, sporządza się odrębnie dla obywateli polskich i obywateli Unii Europejskiej, będących wyborcami, którzy stale zamieszkują lub przebywają w jednostce, zameldowanych na obszarze gminy na pobyt stały lub niezameldowanych na obszarze gminy na pobyt stały, lecz wpisanych do rejestru wyborców w gminie na własny wniosek.

3. Wykaz osób sporządza kierownik jednostki i doręcza do urzędu gminy, na terenie której położona jest jednostka, nie później niż na 16 dni przed dniem wyborów.

4. Kierownik jednostki powiadamia osoby objęte wykazem, że zostaną skreślone ze spisu wyborców w miejscu stałego zamieszkania na obszarze gminy i będą mogły głosować w wyborach wyłącznie w obwodzie głosowania utworzonym w jednostce.

5. W razie konieczności dopisania do spisu wyborców osób, o których mowa w ust. 2, przybyłych do jednostki po sporządzeniu wykazu osób, kierownik jednostki doręcza do urzędu gminy dodatkowy wykaz z nazwiskami tych osób, nie później niż na 2 dni przed dniem wyborów, stosując wzory wykazu, o których mowa w ust. 7. Przepis ust. 4 stosuje się odpowiednio.

6. Przepis ust. 5 stosuje się odpowiednio w przypadku konieczności skreślenia ze spisu wyborców osób, które po sporządzeniu wykazu osób opuściły jednostkę, z tym że kierownik jednostki doręcza wykaz do urzędu gminy nie później niż na 2 dni przed dniem wyborów.

7. Wzory wykazu osób przebywających w jednostce w dniu wyborów, o których mowa w ust. 2, stanowią odpowiednio załączniki nr 3 i 4 do rozporządzenia.

Rozdział 3

Aktualizowanie spisu wyborców

§ 6.

1. Spis wyborców po jego sporządzeniu jest aktualizowany do dnia przekazania go przewodniczącemu obwodowej komisji wyborczej, przez wpisanie wyborcy na dodatkowym formularzu spisu wyborców lub przez skreślenie wyborcy ze spisu wyborców.

2. Aktualizacji podlega część A i B spisu wyborców.

3. Przepisy § 2 i 3 stosuje się odpowiednio.

§ 7.
1. Na dodatkowym formularzu spisu wyborców, o którym mowa w § 6 ust. 1, odrębnym dla części A lub B, wpisuje się osoby, które:

1) zostały wpisane do rejestru wyborców po sporządzeniu spisu wyborców;

2) zostały pominięte w rejestrze wyborców lub w spisie wyborców, jeżeli reklamacja w sprawie ich wpisania została uwzględniona przez wójta lub burmistrza (prezydenta miasta) albo przez właściwy sąd rejonowy;

3) przybyły do jednostki i zostały objęte dodatkowym wykazem, o którym mowa w § 5 ust. 5;

4) zostały pominięte w spisie w wyniku oczywistego błędu.

2. Przepis ust. 1 pkt 1 nie dotyczy obywatela Unii Europejskiej, który po raz pierwszy został wpisany do rejestru wyborców w Rzeczypospolitej Polskiej później niż 30. dnia po zarządzeniu wyborów.

3. Dopisania osób, o których mowa w ust. 1, dokonuje się na obu egzemplarzach spisu wyborców.

4. W przypadku wpisania wyborcy do spisu wyborców na dodatkowym formularzu spisu, odpowiednim dla części A lub B, w rubryce „Uwagi” zamieszcza się adnotację określającą przyczynę wpisania do spisu. Stosownie do okoliczności wpisuje się: „wpis do rejestru”, „reklamacja”, „wykaz”, „błąd”.

§ 8.
1. Ze spisu wyborców, odpowiednio w części A lub B, skreśla się osoby, które:

1) zostały skreślone z rejestru wyborców na podstawie zmian wynikających z przepisów o aktach stanu cywilnego i ewidencji ludności;

2) na podstawie decyzji wójta lub burmistrza (prezydenta miasta) albo na podstawie postanowienia właściwego sądu rejonowego zostały skreślone z rejestru wyborców lub ze spisu wyborców w wyniku wniesionej reklamacji;

3) nie mają prawa wybierania w rozumieniu art. 5 ust. 2 i art. 6a ust. 3 ustawy, po otrzymaniu zawiadomienia właściwego sądu, Trybunału Stanu lub organu państwa członkowskiego Unii Europejskiej;

4) zostały umieszczone w spisie wyborców na obszarze gminy w jednostce, o której mowa w § 5 ust. 1;

5) zostały umieszczone w spisie w wyniku oczywistego błędu.

2. Skreślenia osób, o których mowa w ust. 1, dokonuje się na obu egzemplarzach spisu wyborców.

3. W przypadku skreślenia osoby ze spisu wyborców w rubryce „Uwagi”, w części A lub B spisu wyborców, zamieszcza się adnotację określającą przyczynę skreślenia. Stosownie do okoliczności wpisuje się: „skreślenie z rejestru wyborców”, „reklamacja”, „orzeczenie sądu lub Trybunału Stanu”, „§ 5 ust. 4 i 6 rozporządzenia”. Przepis ust. 2 stosuje się odpowiednio.

§ 9.
Przepisy § 5 ust. 5 i 6 oraz § 6–8 stosuje się odpowiednio w okresie pomiędzy pierwszym głosowaniem a ponownym głosowaniem w wyborach wójta, burmistrza i prezydenta miasta, jeżeli ich wyboru nie dokonano w pierwszym głosowaniu.

Rozdział 4

Sposób udostępniania spisu wyborców

§ 10.

1. Spis wyborców jest udostępniany do wglądu w urzędzie gminy, w miejscu i czasie podanym do wiadomości publicznej przez wójta lub burmistrza (prezydenta miasta) niezwłocznie po sporządzeniu spisu.

2. Udostępnianie spisu wyborców następuje na pisemny wniosek zainteresowanego, zawierający dane umożliwiające ustalenie tożsamości wyborcy w spisie.

3. Wzór wniosku, o którym mowa w ust. 2, stanowi załącznik nr 5 do rozporządzenia.

§ 11.
Udostępnianie do wglądu spisu wyborców polega na udzieleniu informacji potwierdzającej, iż osoba wskazana we wniosku jest ujęta lub nie figuruje w spisie (w tym również z powodu skreślenia ze spisu) albo że dane wpisane we wniosku różnią się od danych osoby wpisanej do spisu. Na żądanie wnioskodawcy udzielona informacja jest potwierdzana na piśmie.

Rozdział 5

Przepisy końcowe

§ 12.

Traci moc rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 26 sierpnia 2002 r. w sprawie wzoru spisu wyborców dla wyborów do rad gmin, rad powiatów i sejmików województw oraz sposobu jego sporządzania, aktualizacji i udostępniania (Dz. U. Nr 134, poz. 1136).
§ 13.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji: L. Dorn

 

1) Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji kieruje działem administracji rządowej – administracja publiczna, na podstawie § 1 ust. 2 pkt 1 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 18 lipca 2006 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji (Dz. U. Nr 131, poz. 919).

2) Zmiany tekstu jednolitego wymienionej ustawy zostały ogłoszone w Dz. U. z 2004 r. Nr 25, poz. 219, Nr 102, poz. 1055 i Nr 167, poz. 1760, z 2005 r. Nr 175, poz. 1457 oraz z 2006 r. Nr 17, poz. 128, Nr 34, poz. 242, Nr 146, poz. 1055 i Nr 159, poz. 1127.

Załączniki do rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji
z dnia 19 października 2006 r. (poz. 1417)

Załącznik 1. [WZÓR SPISU WYBORCÓW - CZĘŚĆ A]

Załącznik nr 1

WZÓR SPISU WYBORCÓW – CZĘŚĆ A

infoRgrafika

Załącznik 2. [WZÓR SPISU WYBORCÓW - CZĘŚĆ B]

Załącznik nr 2

WZÓR SPISU WYBORCÓW – CZĘŚĆ B

infoRgrafika

Załącznik 3. [WZÓR WYKAZU OSÓB PRZEBYWAJĄCYCH W SZPITALACH, ZAKŁADACH POMOCY SPOŁECZNEJ, ZAKŁADACH KARNYCH I ARESZTACH ŚLEDCZYCH, W KTÓRYCH UTWORZONO OBWODY GŁOSOWANIA, BĘDĄCYCH OBYWATELAMI POLSKIMI]

Załącznik nr 3

WZÓR WYKAZU OSÓB PRZEBYWAJĄCYCH W SZPITALACH, ZAKŁADACH POMOCY SPOŁECZNEJ, ZAKŁADACH KARNYCH I ARESZTACH ŚLEDCZYCH, W KTÓRYCH UTWORZONO OBWODY GŁOSOWANIA, BĘDĄCYCH OBYWATELAMI POLSKIMI

infoRgrafika

Załącznik 4. [WZÓR WYKAZU OSÓB PRZEBYWAJĄCYCH W SZPITALACH, ZAKŁADACH POMOCY SPOŁECZNEJ, ZAKŁADACH KARNYCH I ARESZTACH ŚLEDCZYCH, W KTÓRYCH UTWORZONO OBWODY GŁOSOWANIA, BĘDĄCYCH OBYWATELAMI UNII EUROPEJSKIEJ]

Załącznik nr 4

WZÓR WYKAZU OSÓB PRZEBYWAJĄCYCH W SZPITALACH, ZAKŁADACH POMOCY SPOŁECZNEJ, ZAKŁADACH KARNYCH I ARESZTACH ŚLEDCZYCH, W KTÓRYCH UTWORZONO OBWODY GŁOSOWANIA, BĘDĄCYCH OBYWATELAMI UNII EUROPEJSKIEJ

infoRgrafika

Załącznik 5. [WZÓR WNIOSKU O UDOSTĘPNIENIE SPISU WYBORCÓW]

Załącznik nr 5

WZÓR WNIOSKU O UDOSTĘPNIENIE SPISU WYBORCÓW

infoRgrafika

Metryka
  • Data ogłoszenia: 2006-10-20
  • Data wejścia w życie: 2006-10-20
  • Data obowiązywania: 2010-07-21
  • Dokument traci ważność: 2011-08-01

REKLAMA

Dziennik Ustaw

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA