REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Jak wybrać biuro rachunkowe

Jak wybrać biuro rachunkowe
Jak wybrać biuro rachunkowe

REKLAMA

REKLAMA

Wybranie dobrego biura rachunkowego do obsługi firmy to spore wyzwanie. Od właściwego wyboru bardzo dużo zależy a przede wszystkim prawidłowe rozliczenia z urzędem skarbowym. Ewentualny błąd w takich rozliczeniach może mieć poważne konsekwencje.

Wybierając biuro rachunkowe do obsługi własnej firmy należy wziąć pod uwagę i dokładnie sprawdzić kilka kwestii. Najistotniejszą rzeczą będzie sprawdzenie czy biuro ma certyfikat księgowy Ministra Finansów. Sprawdź dokładnie czy przedstawiony Ci dokument jest aktualny i rzeczywiście wystawiony jest przez Ministra Finansów. 

REKLAMA

Od 10 sierpnia 2014 r. każdy zainteresowany, który ma pełną zdolność do czynności prawnych oraz spełni wymóg niekaralności, a także posiada polisę OC może prowadzić działalność w zakresie usługowego prowadzenia ksiąg rachunkowych. Tym samym posiadanie certyfikatu księgowego do usługowego prowadzenia ksiąg rachunkowych nie jest już wymagane. Zobacz: Zmiany w zakresie usługowego prowadzenia ksiąg rachunkowych

Kolejną ważną kwestią, którą musisz sprawdzić jest ważna polisa ubezpieczenia od odpowiedzialności cywilnej (OC). Wykupienie takiej polisy przez biuro rachunkowe jest zabezpieczeniem przed popełnieniem ewentualnych błędów, ale świadczy też iż prowadzący biuro traktują swoją pracę i klientów naprawdę poważnie – wykupienie takiej polisy nie jest tanie.

Polecamy: Ustawa o rachunkowości z komentarzem do zmian (książka)
Autorzy: prof. dr hab Irena Olchowicz, dr Agnieszka Tłaczała, dr Wanda Wojas, Ewa Sobińska, Katarzyna Kędziora, Justyna Beata Zakrzewska, dr Gyöngyvér Takáts

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Warto przy okazji sprawdzić czy biuro rachunkowe objęło ubezpieczeniem również czynności, które nie podlegają obowiązkowemu ubezpieczeniu (np. rozliczenia z ZUS, prowadzenie podatkowej książki przychodów i rozchodów), tam również mogą powstać błędy za które masz prawo domagać odszkodowania.

Pamiętaj, że za błędy księgowe odpowiedzialność przed urzędem skarbowym ponosisz Ty jako podatnik, a dopiero później przysługuje Ci prawo do ewentualnego odszkodowania. Biuro rachunkowe nie ponosi odpowiedzialności za zobowiązania podatkowe swojego klienta wobec fiskusa i pamiętaj nie ma tu znaczenia treść umowy jaką zawrzesz z biurem, jako podatnik tylko Ty odpowiadasz za swoje podatki.

Polecamy: Odpowiedzialność biura rachunkowego i podatnika

Wybierają biuro rachunkowe dowiedz się czy biuro podchodzi indywidualnie do swoich klientów. Unikaj wielkich biur, gdzie Twoja firma „zginie w tłumie”. Ważne aby biuro było w stanie zapewnić Ci jednego księgowego, który będzie się zajmował indywidualnie Twoją firmą, a tym samym znał jej sprawy, kontaktował się z Tobą.

Taki układ jest zdecydowanie korzystniejszy i bezpieczniejszy. Również Ty będziesz miał większy komfort wiedząc dokładnie, kto na stałe zajmuje się Twoimi sprawami. Jeżeli zaczniesz przekazywać swoje ważne dokumenty recepcjonistce, gońcowi itp. a deklaracje zacznie sporządzać Ci ktoś nieznany z kim na dodatek nie będziesz mógł się skontaktować i który nie zna realiów Twojej firmy, możesz przypłacić to wieloma błędami.

Biuletyn Głównego Księgowego - wersja internetowa

Ważną kwestią mogącą mieć również dla Ciebie znaczenie jest sprawdzenie, czy w biurze pracują osoby z doświadczeniem w różnych dziedzinach, typach firm, czy formach rozliczeń. W sytuacji wątpliwej konieczność konsultacji może okazać się niezbędna.

Sprawdź również czy biuro rachunkowe ma doświadczenie w prowadzeniu księgowości małych firm, takich jak Twoja. Jeżeli wybrane biuro obsługuje tylko duże firmy, istnieje niebezpieczeństwo, że Twoja firma nie będzie obsługiwana tak dobrze jak byś tego oczekiwał, stosując np. rozwiązania sprawdzające się i opłacalne w dużych firmach, ale zupełnie nieopłacalne w małej firmie.

Upewnij się na koniec, czy biuro rachunkowe które wybrałeś zajmuje się wyłącznie księgowością, czy też przy okazji zajmuje się innymi rzeczami, np. jest agencja ubezpieczeniową. Rodzi się pytanie, czy takie biuro może być rzeczywiście dobre zajmując się jednocześnie więcej niż jedną działalnością. Profesjonalne biuro rachunkowe, obsługujące zadowolonych klientów nie potrzebuje dorabiać w inny sposób.

Możesz jeszcze zorientować się czy biuro rachunkowe ma możliwość i przesyła dokumenty ZUS drogą elektroniczną przy użyciu specjalnego programu z podpisem elektronicznym, daje to możliwość eliminacji wielu błędów i uniknięcia trudności ze skompletowaniem dokumentów.

Na koniec wybierając biuro rachunkowe przeanalizuj oferowane ceny, również pod kątem własnych możliwości. Zawsze szukamy najniższych cen, warto jednak zastanowić się gdzie jest granica między dobrą obsługą a niską ceną. No i wreszcie (jeśli nie jest to biuro polecone Ci przez znajomego) poszukaj kogoś kto korzysta już z jego usług, sprawdź referencje.

Inny zadowolony z obsługi księgowej przedsiębiorca najlepiej może powiedzieć o funkcjonowaniu biura.

Platforma Certyfikowanych Wideoszkoleń

Podsumowując wybór profesjonalnego i sprawdzonego biura rachunkowego musi spowodować, że o Twojej comiesięcznej księgowości i deklaracjach przypominać będzie jedynie opłata wnoszona na rzecz tego biura, dzięki czemu będziesz mógł skupić się na czynnościach związanych z Twoją działalnością.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Biura rachunkowe
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Przed czym ubezpieczenie OC chroni biuro rachunkowe? Czy księgowi ubezpieczają się na zbyt niskie sumy?

Biura rachunkowe i firmy księgowe najczęściej wybierają ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej (OC) zawodowej z sumami gwarancyjnymi na poziomie od 50 do 100 tys. zł – podaje Leadenhall Insurance. W ramach polisy ubezpieczyciel przejmuje od księgowych finansową odpowiedzialność za nieprawidłowości i uchybienia, które popełniają podczas obsługi swoich klientów. Do najbardziej kosztownych pomyłek należą błędy w deklaracjach podatku VAT - poszkodowani klienci mogą obciążyć księgowych odsetkami naliczonymi przez Urząd Skarbowy.

Zapobieganie praniu pieniędzy. Oto niezbędne procedury AML dla biur rachunkowych

Przeciwdziałanie praniu pieniędzy i finansowaniu terroryzmu polega m.in. na stosowaniu tzw. środków bezpieczeństwa finansowego oraz przestrzeganiu wymaganych w tym zakresie procedur. Pierwszym ze stosowanych środków bezpieczeństwa jest identyfikacja klienta i weryfikacja jego tożsamości. Dokonanie tych czynności należy udokumentować.

Jak rozwinąć swoje biuro rachunkowe? 9 pomysłów, które sprawią, że w Twoim biurze pojawi się więcej Klientów

Otworzyłeś biuro rachunkowe lub kancelarię podatkową i masz mało klientów? Jesteś nowy w swojej miejscowości, nikt Cię nie zna, konkurencja od lat działa prężnie, a Ty chciałbyś w końcu zacząć zarabiać? Sprawdź, co możesz zrobić by rozruszać swoją działalność. Przygotowaliśmy niezbędnik z podpowiedziami dla właścicieli biur rachunkowych i kancelarii podatkowych, w którym znajdziesz pomysły na to, co zrobić, by zyskać nowych klientów.

Obowiązek sporządzania i aktualizacji ogólnej oceny ryzyka prania pieniędzy i finansowania terroryzmu

Każde biuro rachunkowe powinno znać i rozumieć ryzyko prania pieniędzy i finansowania terroryzmu, które może wystąpić w związku z charakterem oraz zakresem prowadzonej przez siebie działalności. Temu celowi służy tzw. ogólna ocena ryzyka. Co ważne dokument ten należy nie tylko sporządzić ale też aktualizować dostosowując go do zmieniających się okoliczności, nie rzadziej niż co dwa lata.

REKLAMA

Nawet milion złotych kary. Tych zasad muszą przestrzegać biura rachunkowe

Podmioty prowadzące działalność w zakresie usługowego prowadzenia ksiąg rachunkowych lub prowadzący księgi podatkowe znajdują się na liście jednostek obowiązanych do stosowania przepisów o przeciwdziałaniu praniu pieniędzy i finansowaniu terroryzmu (tzw. ustawa o AML). Wiąże się to z szeregiem obowiązków, z których nie każde biuro zdaje sobie sprawę

Uproszczone procedury. Kiedy biuro rachunkowe może je stosować?

Ustawa o przeciwdziałaniu praniu pieniędzy  przewiduje łagodniejsze reguły identyfikacji i weryfikacji klientów w ściśle określonych przypadkach. Są to okoliczności, w których ryzyko wystąpienia przestępstwa prania pieniędzy lub finansowania terroryzmu jest znacząco ograniczone, jeżeli nie całkowicie wyeliminowane. "Uproszczenie" nie zwalnia biura z obowiązków nałożonych przepisami ustawy o przeciwdziałaniu praniu pieniędzy oraz finansowaniu terroryzmu.

Kontakt z państwem trzecim, skomplikowane transakcje? To powinno zaalarmować biuro rachunkowe

Biuro rachunkowe ma obowiązek stosować wzmożone środki bezpieczeństwa finansowego, jeżeli zajdą okoliczności świadczące o wyższym ryzyku prania pieniędzy oraz finansowania terroryzmu. To biuro ocenia czy takie okoliczności zaszły. Ponadto biuro stosuje wzmożone środki bezpieczeństwa zawsze w przypadkach stosunków gospodarczych lub transakcji związanych z państwem trzecim wysokiego ryzyka, a także gdy klient lub beneficjent rzeczywisty jest osobą zajmującą eksponowane stanowisko polityczne albo członkiem rodziny takiej osoby, czy jej bliskim współpracownikiem.

Przeciwdziałanie praniu pieniędzy i finansowaniu terroryzmu. Tych obowiązków księgowość nie może zaniechać

W ramach stosowania środków bezpieczeństwa finansowego wymaganych przepisami o przeciwdziałaniu praniu pieniędzy i finansowaniu terroryzmu biura rachunkowe mają obowiązek identyfikacji oraz weryfikacji danych klientów, osób upoważnionych do reprezentowania klientów oraz tzw. beneficjentów rzeczywistych. Wobec każdej grupy są stosowane odmienne wymogi identyfikacji i weryfikacji.

REKLAMA

Czy każde biuro rachunkowe ma obowiązek stosowania przepisów ustawy AML?

AML (Anti-Money Laundering), to przeciwdziałanie praniu pieniędzy. A odpowiedź na pytanie zawarte w tytule, to TAK, każde biuro rachunkowe ma obowiązek stosować przepisy AML.

Zmiany w umowach klientów z biurem rachunkowym. Kiedy i jakie środki bezpieczeństwa stosować?

Biuro rachunkowe jest zobowiązane do stosowania środków bezpieczeństwa finansowego w momencie zawierania umowy z klientem, ale nie tylko. Może być do tego zobowiązane ponownie także wtedy gdy już w trakcie trwania umowy z klientem zajdą okoliczności wskazane w ustawie o przeciwdziałaniu praniu pieniędzy i finansowaniu terroryzmu.

REKLAMA