REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

MAŁGORZATA MASŁOWSKA

Dołącz do grona ekspertów
MAŁGORZATA MASŁOWSKA

Prawniczka, mediatorka, a od 1998 r. redaktorka specjalizująca się w tematyce prawa pracy i podatków, ze szczególnym uwzględnieniem tematyki samorządowej. Od 2017 r. związana z marką INFOR jako redaktorka i autorka artykułów publikowanych w papierowych czasopismach, publikacjach internetowych i internecie.

Pracy w nadgodzinach nie da się ocenić jednoznacznie – są pracownicy, których cieszy, bo mogą zarobić więcej, ale są i tacy, którzy nie chcą pracować więcej, niż przewiduje ich norma czasu pracy. Aby pogodzić w tym zakresie interesy pracodawcy i pracownika, ustawodawca ściśle uregulował limity i zasady pracy w godzinach nadliczbowych.
Rekrutacje do przedszkoli trwają. Od ich wyniku zależą nie tylko organizacja życia rodzinnego i pracy zawodowej rodziców dziecka, ale także stan ich finansów. Jeśli bowiem nie dopilnują terminów obowiązujących w rekrutacji albo dziecko z innego powodu nie zakwalifikuje się do placówki publicznej, trzeba będzie inaczej zorganizować opiekę. Tymczasem wysokość czesnego w prywatnych placówkach waha się miesięcznie od 800,00 zł do 2000,00 zł.

REKLAMA

Szkoły otwarte nie tylko w weekendy, ale i popołudniami. Ministerstwo nie ustaje w staraniach by zaktywizować nie tylko dzieci i młodzież, ale i dorosłych.
Dodatek za trudne warunki pracy przysługujący tylko określonym grupom nauczycieli od lat jest kością niezgody pomiędzy związkami zawodowymi a MEN. Tymczasem niespodziewanie, w tej układance pojawiły się również osoby zatrudnione na stanowiskach pomocniczych.

REKLAMA

Z ulgi rehabilitacyjnej na samochód można skorzystać w wysokości 2280,00 zł rocznie. Jednak jeśli podatnik nie dysponuje w odpowiednim momencie orzeczeniem o niepełnosprawności, nie może dokonać odliczenia. Gdy je uzyska, będzie natomiast mógł zrobić korektę zeznań rocznych.
Wbrew temu, co mogłoby się wydawać, deszczówka z prywatnych posesji nie powinna trafiać do sieci kanalizacyjnej. Tym, którzy łamią obowiązujące w tym zakresie przepisy, grozi kara grzywny w wysokości 10.000 zł.
Zgodnie z komunikatem GUS, cena żyta za 11 kwartałów poprzedzających IV kwartał 2023 r. jest wyższa o 21 proc. niż w poprzednim roku. W konsekwencji wysokość podatku rolnego znacząco wzrosła. Jednak w wyniku protestów pojawił się projekt obniżenia podatku za 2024 r. Rolnicy, którzy już zapłacili, dostaną częściowy zwrot.
Podwyżka kwot dofinansowania o wskaźnik waloryzacji w wysokości 19,2 proc., czyli wskaźnik wzrostu najniższego wynagrodzenia za pracę w bieżącym roku oraz skorelowanie wysokości dofinansowań z wysokością przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia brutto w gospodarce narodowej. Takie zmiany proponuje Federacja Przedsiębiorców Polskich.
Długość okresów wypowiedzenia umów o pracę została określona przez ustawodawcę. To jednak wcale nie oznacza, że można łatwo stwierdzić, kiedy rozwiąże się umowa, która została wypowiedziana przez jedną ze stron. W praktyce tydzień i miesiąc, o których mowa w Kodeksie pracy, najczęściej nie odpowiadają ich potocznemu rozumieniu.
Umowy zlecenia są zawierane nie tylko przez osoby prowadzące działalność gospodarczą. A skoro tak, to czy mają one obowiązek wystawienia po wykonaniu pracy rachunku? W niektórych przypadkach dokument ten może odgrywać szczególnie istotną rolę.
Nauczyciele należą do tej grupy pracowników, którzy mają prawo do nagrody jubileuszowej. Jej wysokość jest uzależniona nie tylko od stażu pracy, ale też od wysokości miesięcznego wynagrodzenia za pracę, na które zazwyczaj składa się co najmniej kilka składników. Jednym z nim jest wynagrodzenie za godziny ponadwymiarowe, które podlega uwzględnieniu w podstawie nagrody jubileuszowej na innych zasadach niż pozostałe składniki.
Elastyczna organizacja czasu pracy ma na celu umożliwienie pracownikom pogodzenia obowiązków rodzicielskich i związanych z pracą. Jednak prawo do niej mają nie tylko rodzice. Sprawdź, kto jeszcze.
Koszty badań profilaktycznych wykonywanych przez pracownika ponosi pracodawca. Ale czy ma wpływ na to, ile za nie zapłaci, czy musi zwrócić każdą kwotę?
W regulacjach Kodeksu pracy przybywa uprawnień związanych z rodzicielstwem. Rodzice mogą już skorzystać z urlopu macierzyńskiego, ojcowskiego, rodzicielskiego i wychowawczego. Do tego katalogu niedługo dołączy nowy urlop dla rodziców wcześniaków. 100 proc. płatny.
Rozumienie niektórych słów na gruncie prawnym bywa inne, niż potoczne. To bywa mylące dla osób, które muszą stosować przepisy w praktyce. Tak jest np. w przypadku wyliczania okresów wypowiedzenia, gdy miesiąc nie zawsze jest równy miesiącowi kalendarzowemu.
Pracownikowi podnoszącemu kwalifikacje z inicjatywy lub za zgodą pracodawcy przysługuje szereg uprawnień. Jednym z nich jest urlop szkoleniowy. Kiedy ma do niego prawo? Ilu dodatkowych dni wolnych musi mu udzielić pracodawca?
Kto skorzysta na braku prac domowych, a kto straci? Czy zmiany nie zostały wprowadzone zbyt pochopnie? Czekało na nie wielu rodziców, ale przede wszystkim czekali uczniowie.
Potrzeby bezrobotnych różnią się w zależności od ich wieku. Pożyczka edukacyjna i większa mobilność mają pomóc im odnaleźć się na rynku pracy.
Na wysokość przelewu, który co miesiąc otrzymują pracownicy, wpływa wiele czynników. Jednym z nich są rozliczenia podatkowe. A te doraźnie nie są korzystne dla pracowników zmieniających zatrudnienie.
1000,00 zł wsparcia na wypoczynek letni i 900,00 zł na wypoczynek zimowy oferowała rodzicom Fundacja Szansa dla Gmin. Na co będą mogli liczyć latem 2024 r.?

REKLAMA