Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Perspektywy rozwoju e-zdrowia w Polsce

  • Artykuł sponsorowany
zdrowie
Materiały prasowe
Rozwój e-zdrowia w Polsce przyspieszył w ostatnich latach, szczególnie w wyniku pandemii COVID-19, która wymusiła na sektorze ochrony zdrowia szybką digitalizację. E-zdrowie, czyli wykorzystanie technologii cyfrowych w sektorze zdrowia, oferuje wiele korzyści, takich jak zwiększenie dostępności usług medycznych, poprawę efektywności i redukcję kosztów. Jednak stoją przed nami również liczne wyzwania, od barier technologicznych i prawnych po kwestie bezpieczeństwa i ochrony danych.

Pandemia COVID-19 i jej wpływ na rozwój e-zdrowia

Pandemia COVID-19, która rozprzestrzeniła się na całym świecie, wywołała szereg zmian w różnych aspektach życia społecznego i gospodarczego. Szczególnie dotkliwie odczuwalne były jej skutki w sektorze zdrowia, gdzie konieczność szybkiego reagowania na nowe wyzwania doprowadziła do przyspieszenia procesów, które wcześniej rozwijały się w znacznie wolniejszym tempie. Cyfryzacja, która do tej pory była jedynie jednym z wielu trendów rozwojowych, stała się niezbędnym narzędziem w walce z pandemią i jej konsekwencjami.

Wprowadzenie e-recepty na początku 2020 roku było jednym z pierwszych kroków, które miały na celu ograniczenie bezpośrednich kontaktów między pacjentami a systemem opieki zdrowotnej. Ta innowacja, choć początkowo spotkała się z pewnym sceptycyzmem, szybko zyskała uznanie wśród pacjentów, którzy docenili możliwość otrzymywania leków bez konieczności wizyty u lekarza. Platformy takie jak receptomat.pl stały się nieocenionym narzędziem, pozwalającym na bezpieczne i wygodne korzystanie z usług medycznych w czasie, gdy ograniczenie kontaktów społecznych było jednym z głównych środków zapobiegawczych.

Cyfryzacja w ochronie zdrowia przekształciła się z narzędzia ułatwiającego życie w czasie kryzysu w stały element systemu opieki zdrowotnej. Obecnie trudno wyobrazić sobie powrót do papierowych recept i dokumentacji medycznej. Elektroniczne systemy zarządzania danymi pacjentów, e-skierowania czy wirtualne konsultacje stały się codziennością, a ich rola w zapewnieniu ciągłości i jakości opieki zdrowotnej jest nie do przecenienia.

Rozwój e-zdrowia przyniósł ze sobą również nowe podejście do zarządzania opieką zdrowotną, które kładzie nacisk na wartość zdrowotną. Oznacza to, że priorytetem staje się nie tylko leczenie chorób, ale również zapobieganie im oraz promowanie zdrowego stylu życia. Dzięki dostępowi do danych medycznych w czasie rzeczywistym lekarze mogą podejmować bardziej świadome decyzje, a pacjenci otrzymują lepszą opiekę dostosowaną do ich indywidualnych potrzeb.

W obliczu pandemii, która wymusiła na społeczeństwie adaptację do nowych warunków, cyfryzacja w ochronie zdrowia okazała się nie tylko koniecznością, ale również szansą na zbudowanie bardziej efektywnego i dostępnego systemu opieki zdrowotnej. Pomimo początkowych trudności, pacjenci i personel medyczny szybko przekonali się do zalet, jakie niesie ze sobą cyfrowa rewolucja w medycynie. Współczesne technologie, które jeszcze niedawno wydawały się być jedynie odległą przyszłością, stały się nieodłącznym elementem codziennej praktyki medycznej, a ich rola będzie z pewnością rosła w nadchodzących latach.

E-recepty, e-skierowania i e-konsultacje – liczne korzyści

Rozwój e-zdrowia niesie ze sobą wiele korzyści dla pacjentów, lekarzy i całego systemu opieki zdrowotnej. Jedną z najbardziej widocznych zmian jest wprowadzenie e-recept, które znacząco ułatwiają proces wystawiania i realizowania recept lekarskich. Pacjenci nie muszą już fizycznie odbierać papierowych recept od lekarzy, a zamiast tego mogą otrzymać je w formie cyfrowej bezpośrednio na swoje urządzenie mobilne.

Podobnie, e-skierowania eliminują potrzebę odbierania papierowych dokumentów i pozwalają pacjentom na szybkie i wygodne umawianie się na badania i wizyty specjalistyczne. Natomiast e-konsultacje umożliwiają pacjentom uzyskanie porady lekarskiej bez konieczności osobistej wizyty w przychodni, co jest szczególnie przydatne dla osób mieszkających w odległych lub trudno dostępnych miejscach, a także dla osób z niepełnosprawnościami.

Cyfrowe rozwiązania oferują również korzyści dla lekarzy i personelu medycznego. Na przykład mogą oni szybko i łatwo uzyskać dostęp do historii medycznej pacjenta, co pozwala na kompleksową opiekę i lepsze zrozumienie stanu zdrowia pacjenta. Ponadto e-zdrowie pomaga w optymalizacji procesów i zmniejszeniu obciążenia administracyjnego, dając lekarzom więcej czasu na opiekę nad pacjentami.

E-zdrowie to też liczne wyzwania

Rozwój technologii informacyjnych w obszarze medycyny otwiera nowe perspektywy dla poprawy jakości opieki nad pacjentami oraz efektywności działania placówek służby zdrowia. Wprowadzanie innowacyjnych rozwiązań, takich jak elektroniczne karty pacjenta, systemy telemedyczne czy aplikacje mobilne wspierające zarządzanie leczeniem, staje się coraz bardziej powszechne. W krajach, które zdecydowanie wyprzedziły Polskę w implementacji tych technologii, obserwuje się znaczące ułatwienia w dostępie do usług medycznych, co bezpośrednio przekłada się na poprawę stanu zdrowia społeczeństwa.

Cyfryzacja w sektorze zdrowia to nie tylko wprowadzenie zaawansowanych urządzeń i oprogramowania, ale również przemyślane zarządzanie zasobami, które pozwala na optymalizację kosztów. Inwestycje w nowe technologie są znaczące, ale ich efektywność i wpływ na jakość leczenia szybko potwierdzają ich wartość. Dzięki temu pacjenci zyskują szybszy dostęp do specjalistów, a lekarze mogą korzystać z szerokiej bazy danych, co znacząco ułatwia diagnozowanie i monitorowanie przebiegu choroby.

Pomimo że Polska poczyniła znaczne kroki w kierunku cyfryzacji służby zdrowia, zwłaszcza w roku 2020, to w porównaniu z innymi krajami nadal pozostaje w tyle. Według badań przeprowadzonych przez FutureProofing Healthcare nasz kraj plasuje się na 20. miejscu w Europie pod względem infrastruktury e-zdrowia. Wskazuje to na konieczność intensyfikacji działań w tym obszarze, zwłaszcza w kontekście umożliwienia pacjentom lepszego dostępu do ich danych medycznych. Elektroniczna dokumentacja medyczna może być tutaj kluczowym elementem, który przyczyni się do poprawy sytuacji. Również zarządzanie danymi wymaga ulepszeń, co zostało podkreślone w raporcie przez niską ocenę infrastruktury w tym zakresie.

Wprowadzenie nowoczesnych systemów informatycznych w placówkach medycznych to nie tylko przyszłość, ale już teraźniejszość, która wymaga od decydentów i menedżerów zdrowia świadomych i przemyślanych inwestycji. Tylko w ten sposób polski system ochrony zdrowia może nadrobić zaległości i zapewnić pacjentom opiekę na najwyższym światowym poziomie.

Optymistyczna perspektywa

Współczesna medycyna stoi u progu rewolucji, którą napędza nieustanny postęp w dziedzinie technologii informatycznych. Z każdym dniem coraz bardziej widoczne staje się, jak ogromny wpływ na jakość leczenia pacjentów mogą mieć systemy zdolne do analizy ogromnych zbiorów danych i na ich podstawie sugerowanie lekarzom najbardziej efektywnych metod terapii. Wyobraźmy sobie narzędzia, które już przy wystawianiu pierwszej recepty potrafią dostarczyć precyzyjne rekomendacje, oparte na szerokiej bazie wiedzy medycznej i doświadczeniach z przeszłości. Realizacja takiego projektu to nie lada wyzwanie, wymagające nie tylko ciężkiej pracy, ale również ciągłego dostosowywania wytycznych leczenia do najnowszych odkryć naukowych. Choć obecnie może to wydawać się zadaniem skomplikowanym, to z biegiem czasu, dzięki determinacji specjalistów, taki system staje się coraz bardziej osiągalny.

Cyfryzacja w medycynie to nie tylko przyszłość, ale i teraźniejszość. Już teraz lekarze mają do dyspozycji narzędzia, które pozwalają na bardziej efektywne leczenie. Sztuczna inteligencja, która z każdym rokiem staje się coraz bardziej zaawansowana, ma szansę stać się nieocenionym wsparciem dla specjalistów w dziedzinie zdrowia. Wzrost zainteresowania nowymi technologiami wśród młodych lekarzy może przyczynić się do nieustannego podnoszenia poziomu ich kwalifikacji i umiejętności. Nie można jednak zapominać, że rozwój narzędzi cyfrowych w polskim systemie zdrowia może również pociągnąć za sobą konieczność tworzenia nowych specjalizacji. Digital managerowie mogliby odegrać kluczową rolę w zarządzaniu cyfrowymi zasobami, pomagając w pełni wykorzystać potencjał, jaki niosą ze sobą nowoczesne technologie. Istotne jest, aby pamiętać o ryzyku związanym z nadmiarem narzędzi, które bez odpowiedniego wsparcia i szkolenia mogą stać się bardziej obciążeniem niż pomocą dla pracowników służby zdrowia. Właściwe zarządzanie innowacjami i dbałość o to, by technologia służyła człowiekowi, a nie na odwrót, to fundament, na którym powinna opierać się przyszłość medycyny.

Źródło: Artykuł sponsorowany

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code
Infor.pl
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Projekt ustawy o minimalnym wynagrodzeniu za pracę. Jakie są założenia tej ustawy? Co z minimalnym wynagrodzeniem w 2025 r.?

Rząd pracuje nad projektem nowej ustawy o minimalnym wynagrodzeniu za pracę. Nowa ustawa wdraża dyrektywę dotyczącą minimalnych wynagrodzeń w Unii Europejskiej. Kiedy minimalne wynagrodzenie zostanie ustalone według nowych przepisów?

Projekt nowej ustawy o minimalnym wynagrodzeniu za pracę. Do polskiego prawa zostaną wdrożone przepisy unijne. Jakie będą zmiany?

Obecna ustawa o minimalnym wynagrodzeniu za pracę zostanie zastąpiona nową ustawą, która implementuje do polskiego prawa europejskiej dyrektywy adekwatnych wynagrodzeń minimalnych w Unii Europejskiej. Przepisy nowej ustawy o minimalnym wynagrodzeniu powinny być wdrożone do 15 listopada 2024 r.

Renta wdowia wraca pod obrady Sejmu. Znamy już datę

Posłowie zajmą się obywatelskim projektem ustawy w sprawie renty wdowiej. Tak wynika z planu czterodniowego posiedzenia Sejmu. Zajmą się tym ważnym dla wdów i wdowców projektem dokładnie w czwartek 25 lipca.

Sieć dróg płatnych będzie rozszerzona. Idzie nieuniknione

Resort infrastruktury pracuje nad przepisami, których celem jest rozszerzenie sieci dróg objętych elektronicznym systemem poboru opłat. Z informacji opublikowanych na stronie KPRM wynika, że chodzi o autostrady i drogi ekspresowe oddane do użytku po 2017 r.

Polaków ubywa, takie są fakty. Dane GUS pokazują co się dzieje

Polaków jest coraz mniej. W porównaniu z poprzednim rokiem liczba ludności w Polsce zmniejszyła się o prawie 130 tys. osób. Spadek liczby ludności zanotowano w 14 województwach i w 270 powiatach. Takie dane podał Główny Urząd Statystyczny (GUS).

Zaległy urlop do 30 września 2024

Zbliża się ważny termin, którego pracownicy i pracodawcy nie powinni przegapić. Z dniem 30 września 2024 r. przedawnią się niewykorzystane urlopy, które przysługiwały za rok 2020 r. a które powinny być udzielone najpóźniej do 30 września 2021 r. 

Czy samochód powypadkowy może być odpadem?

Jakie są przesłanki aby uznać, że jakiś przedmiot lub substancja jest odpadem? Co w przypadku importu elektrośmieci np. samochodów powypadkowych?

Polacy coraz częściej szukają dodatkowych pieniędzy. Jest trend na dorabianie

Okazuje się, że Polacy coraz częściej szukają dodatkowych źródeł dochodu. Dorabianiem zainteresowanie są nie tylko osoby młode i emeryci, ale coraz częściej również pracownicy etatowi i freelancerzy. Jakie są najczęstsze powody poszukiwania dodatkowych pieniędzy?

Mały ZUS Plus przegrywa w sądzie. To jest bardzo ważny wyrok dla przedsiębiorców

Mały ZUS Plus - jak długo powinna trwać przerwa, po upływie której przedsiębiorca może ponownie skorzystać z niższych składek? Sąd Okręgowy w Gorzowie Wielkopolskim wydał pierwszy wyrok w tej sprawie, który jest korzystny dla przedsiębiorców.

Od 1 lipca 2024 r. nowe zasady przywozu samochodów osobowych

Od 1 lipca 2024 r. obowiązują nowe zasady przywozu samochodów osobowych do Polski zarejestrowanych na Białorusi. Sprawdź, jakie warunki muszą spełniać pojazdy, które mogą wjeżdżać do Polski.  Chodzi o rozporządzenie Rady Unii Europejskiej dotyczące poszerzenia zakresu i katalogu podmiotów środków ograniczających w związku z sytuacją na Białorusi i udziałem Białorusi w agresji Rosji wobec Ukrainy.