REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Co to jest suplement diety? Kiedy warto po niego sięgnąć?

Subskrybuj nas na Youtube
  • Artykuł sponsorowany
zdrowie, suplementy diety
Co to jest suplement diety? Kiedy warto po niego sięgnąć?
fot. materiały prasowe

REKLAMA

REKLAMA

Badania przeprowadzone w ostatnich latach wskazują, że rynek suplementów diety osiągnął wartość 178,82 miliarda dolarów w 2024 roku i według prognoz ma rosnąć w tempie 8,8% rocznie aż do 2029 roku. Popularność suplementów diety wynika nie tylko z rosnącej świadomości zdrowotnej naszego społeczeństwa, ale także z łatwej dostępności tych produktów.

rozwiń >

Chociaż bez wątpienia można wskazać korzyści obecnej sytuacji, to wiąże się z nią również pewne ryzyko – niewłaściwy dobór preparatów może być nie tylko nieefektywny, ale nawet szkodliwy. Właśnie dlatego warto zrozumieć, czym jest suplement diety, jakie może mieć zastosowanie i na co zwrócić uwagę przy jego wyborze.

Co to jest suplement diety?

REKLAMA

Polskie prawo reguluje definicję suplementu diety – to produkt spożywczy, którego celem spożycia jest uzupełnienie niedoborów określonych składników. Zgodnie z treścią ustawy o bezpieczeństwie żywności oraz żywienia, suplementy są skondensowanym źródłem substancji aktywnych – nie tylko witamin i składników mineralnych, ale także aminokwasów, kwasów tłuszczowych czy związków bioaktywnych z wyciągów roślinnych. Preparaty dostępne są w różnych formach (od tabletek, przez kapsułki, aż po proszki i płyny), z których każda ma konkretne wskazania dotyczące zalecanego dziennego spożycia.

Czy suplementy diety działają? Ważnym aspektem suplementów diety jest ich charakter spożywczy. Oznacza to, że nie mają one właściwości terapeutycznych. Nie mogą zastępować leków.

Składniki suplementów diety mogą wspierać prawidłowe funkcjonowanie organizmu, jednak na drodze dodatkowego wzmocnienia efektów odpowiednio zbilansowanej diety. Ich stosowanie powinno być przemyślane, zgodne z potrzebami i wynikać wyłącznie z konieczności uzupełnienia codziennego jadłospisu.

Jakie typy suplementów są dostępne na rynku?

REKLAMA

Tak duża dostępność różnych rodzajów suplementów wynika z ich zróżnicowanego przeznaczenia. Trudno jednak mówić o „podstawowej suplementacji” (uniwersalnej). Każdy produkt powinien odpowiadać na konkretne potrzeby organizmu – wynikające z niedoborów pokarmowych lub zwiększonego zapotrzebowania na konkretne składniki.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Wyjaśnia to tak szerokie możliwości wyboru licznych kombinacji składników aktywnych w dostępnych preparatach – producenci dążą do tego, by możliwie skutecznie odpowiadać na konkretne potrzeby konsumentów. Tylko w takich przypadkach można mówić o tym, że suplementacja jest uzasadniona, a suplementy bezpieczne.

Wśród najczęściej spotykanych typów suplementów znajdują się:

  • preparaty jednoskładnikowe – witaminy, składniki mineralne, kwasy tłuszczowe czy aminokwasy,
  • kompleksy witaminowo-mineralne,
  • ekstrakty roślinne,
  • adaptogeny,
  • probiotyki i prebiotyki.

Lek a suplement – czym się różnią?

Lek a suplement diety – różnic jest wiele (począwszy od produkcji, przez regulacje dotyczące sprzedaży aż po reklamę).

Zacznijmy od procesu produkcji. Leki to produkty lecznicze, które są wytwarzane w ściśle kontrolowanych warunkach. Każda partia musi spełniać normy określone przez prawo farmaceutyczne. Suplementy diety (jako produkty spożywcze) podlegają mniej rygorystycznym wymaganiom. Ich składniki muszą być bezpieczne, jednak przed wprowadzeniem preparatu na rynek producenci nie są zobligowani do tego, aby potwierdzać ich skład i skuteczność w badaniach klinicznych.

Jaka jest największa różnica między lekiem a suplementem? Każdy produkt leczniczy przed dopuszczeniem do sprzedaży przechodzi proces rejestracji, w tym (wspomniane wcześniej w kontekście suplementów diety) badania kliniczne potwierdzające skuteczność i bezpieczeństwo stosowania. Suplementy diety są zgłaszane do Głównego Inspektoratu Sanitarnego, jednak proces ten nie wymaga potwierdzenia ich działania terapeutycznego.

Etykiety leków zawierają szczegółowe informacje o działaniu, dawkowaniu oraz możliwych skutkach ubocznych. W przypadku suplementów informacje ograniczają się do składu i zalecanego dziennego spożycia. Reklamy suplementów diety mogą odnosić się wyłącznie do efektu odżywczego i nie mogą sugerować działania leczniczego.

Czy suplementacja jest bezpieczna dla zdrowia?

Suplementy mogą wspierać zdrowie, jednak tylko wtedy, gdy stosuje się je w przemyślany sposób i w uzasadnionych przypadkach. Suplementacja zawsze powinna mieć konkretny cel, oparty na wynikach badań diagnostycznych lub zaleceniach specjalistów.

Czy suplementy diety są bezpieczne dla zdrowia? Ważne jest, aby wybierać produkty o wysokiej jakości, które spełniają wymagania dotyczące bezpieczeństwa i skuteczności. Mimo że producenci nie są zobowiązani do prowadzenia szczegółowych badań, wielu z nich testuje jakość i właściwości swoich produktów w niezależnych laboratoriach. Formeds to przykład marki, która swoje produkty regularnie oddaje do analizy akredytowanym laboratoriom (m.in. J.S. Hamilton, ALS, Eurofins i GBA).

Co zawierają suplementy diety?

Każdy suplement diety zawiera substancje aktywne, które są odpowiedzialne za jego działanie. Mogą to być witaminy, składniki mineralne, kwasy tłuszczowe czy ekstrakty roślinne. Składniki czynne powinny mieć możliwie biodostępną formę – dobrze przyswajalną przez organizm (np. cytrynian wapnia zamiast węglanu wapnia).

Oprócz substancji czynnych suplementy mogą zawierać także składniki wypełniające, barwniki, konserwanty i substancje słodzące. Obecność takich składników bywa uzasadniona procesem produkcji, jednak ich ilość i rodzaj zależą od marki. Zdecydowanie warto wybierać producentów, którzy ograniczają ich użycie i dbają o „czysty skład”.

Kiedy warto sięgnąć po suplementy diety?

Stosowanie suplementów powinno odbywać się wyłącznie w uzasadnionych przypadkach. Zdrowa suplementacja może być pomocna, gdy organizm z różnych powodów nie otrzymuje odpowiedniej ilości składników odżywczych z diety.

Co wziąć pod uwagę przy wyborze odpowiednich suplementów?

Wybór suplementu powinien być oparty na indywidualnych potrzebach. Najważniejsze aspekty to:

  • skład i oznakowanie,
  • forma i biodostępność substancji aktywnej,
  • brak zbędnych dodatków,
  • renoma producenta.

Mity na temat suplementów

Przyjrzyjmy się trzem najczęściej powielanym mitom związanym z suplementacją:

1. Wyższa dawka gwarantuje większą skuteczność – skuteczność suplementów nie zależy wyłącznie od ilości składników. Nie zawsze większa ilość substancji czynnej przyniesie lepsze korzyści. Dawka powinna być dostosowana do potrzeb organizmu i charakterystyki danej substancji.

2. Każdy powinien przyjmować suplementy – nie ma uniwersalnej potrzeby suplementacji.

3. Suplementy zawierają tylko witaminy i składniki mineralne – wiele preparatów zawiera inne substancje czynne – aminokwasy czy substancje bioaktywne pochodzenia roślinnego.

________________________________________

Bibliografia

1. Polaris Market Research. (2024). Dietary Supplements Market Share, Size, Trends, Industry Analysis Report, By Type; By Form; By Application; By Distribution Channel; By End-Use (Adults, Children, Infants, Pregnant Women, Geriatric); By Region; Segment Forecast, 2024 - 2032

2. PMR. (2023). Raport branżowy. Rynek suplementów diety w Polsce. Analiza rynku i prognozy rozwoju na lata 2024-2029.

3. Ustawa z dnia 6 września 2001 r. Prawo farmaceutyczne. (Dz.U. 2001 nr 126 poz. 1381). Pobrane z: https://isap.sejm.gov.pl/isap.nsf/DocDetails.xsp?id=wdu20011261381

4. Ustawa z dnia 25 sierpnia 2006 r. o bezpieczeństwie żywności i żywienia (Dz.U. 2006 nr 171 poz. 1225). Pobrane z: https://isap.sejm.gov.pl/isap.nsf/DocDetails.xsp?id=wdu20061711225

5. Wąsiak, W. (2020). Leki, suplementy diety czy żywność funkcjonalna?. Tutoring Gedanensis, 5(1), 9-23.

6. Najwyższa Izba Kontroli. (2021). Informacja o wynikach kontroli. Wprowadzenie do obrotu suplementów diety. Pobrane z: https://www.nik.gov.pl/plik/id,25355,vp,28114.pd

Zapisz się na newsletter
Najlepsze artykuły, najpoczytniejsze tematy, zmiany w prawie i porady. Skoncentrowana dawka wiadomości z różnych kategorii: prawo, księgowość, kadry, biznes, nieruchomości, pieniądze, edukacja. Zapisz się na nasz newsletter i bądź zawsze na czasie.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: Artykuł sponsorowany

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Infor.pl
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Od 1 lipca 2025 r. zmiany w czasie pracy dla dużej grupy zawodowej, bo wdrożono dyrektywę

Już od 1 lipca 2025 r. dla bardzo dużej grupy zawodowej w Polsce wejdą w życie istotne zmiany w zakresie ewidencji czasu wolnego, ewidencji czasu pracy, służby w nocy i zasad rozliczania i odbierania dni wolnych. Wszystko za sprawą tzw. równowagi między życiem zawodowym a prywatnym. Dopiero teraz dostosowano ustawę i rozporządzenie do dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2019/1158 z dnia 20 czerwca 2019 r. w sprawie równowagi między życiem zawodowym a prywatnym rodziców i opiekunów oraz uchylającą dyrektywę Rady 2010/18/UE (Dz. Urz. UE L 188 z 12.07.2019, str. 79).

Posiedzenie Sądu Najwyższego ws. ważności wyborów Prezydenta RP [na żywo]

We wtorek, 1 lipca 2025 r. Sąd Najwyższy podejmie uchwałę w przedmiocie stwierdzenia ważności wyborów Prezydenta RP przeprowadzonych w dniach 18 maja 2025 r. oraz 1 czerwca 2025 r. Transmisja na żywo.

Ponad 900 złotych dodatku do pensji w lipcu. Pracodawca musi te pieniądze wypłacić

Specjalny dodatek do pensji otrzymują ci, którzy pracują w nocy. Kwota nie jest stała. Jej wysokość zależy między innymi od liczby godzin pracy w danym miesiącu. Lipcowy bilans daje ich 184. Ile dokładnie wyniesie maksymalny dodatek za nocną pracę w tym miesiącu?

Koniec z obciążaniem dzieci kosztami pobytu krewnych w DPS. Rząd zapowiada zmianę przepisów

Tylko osoby pełnoletnie powinny być zobowiązane do ponoszenia opłat za pobyt bliskich w domach pomocy społecznej – zapowiedziała wiceministra rodziny Katarzyna Nowakowska. To odpowiedź na apel Rzeczniczki Praw Dziecka, która alarmowała, że dziś ciężar finansowy może spaść również na małoletnich.

REKLAMA

Zakaz używania prywatnego sprzętu elektronicznego na koloniach i obozach w 2025 r.? MEN przypomina: ochrona dzieci i Internetu to obowiązek organizatorów

Ministerstwo Edukacji Narodowej przypomina organizatorom letniego wypoczynku o konieczności stosowania standardów ochrony małoletnich. Kluczowe są zasady bezpiecznego korzystania z Internetu, ochrona wizerunku dzieci i reagowanie na potencjalne zagrożenia w sieci. Nowe wytyczne to nie tylko formalność – to obowiązek.

Aż 177 dni wolnych w roku szkolnym 2025/2026. Jak wygląda kalendarz nadchodzącego roku szkolnego?

Nowy rok szkolny 2025/2026 rozpocznie się 1 września i potrwa do 26 czerwca. Uczniowie będą mieli łącznie 177 dni wolnych od zajęć – w tym weekendy, święta, ferie i wakacje. Ministerstwo Edukacji Narodowej opublikowało właśnie szczegółowy kalendarz.

Nauczycielskie świadczenie kompensacyjne w 2025 roku. Ile wynosi, kto może uzyskać i jakich formalności trzeba dopełnić. 3 konieczne warunki

Nauczyciele, wychowawcy oraz inni pracownicy pedagogiczni, którzy urodzili się po 1948 roku, nie muszą czekać do 60. roku życia w przypadku kobiet ani do 65. roku życia w przypadku mężczyzn, aby otrzymać świadczenie z ZUS-u. Jeśli mają odpowiedni wiek, staż pracy i rozwiązali stosunek pracy, mogą na przykład skorzystać z nauczycielskiego świadczenia kompensacyjnego.

Sąd: Z Konstytucji RP wynika, że babcia ma prawo do świadczenia 300 zł [Dobry Start]

Spór z ZUS wygrała babcia dziecka - opiekuje się nim od śmierci jego matki. Opieka nie była potwierdzona sądownie, tj. nie ustalono pieczy bieżącej czy zastępczej oraz nie ustalono babci prawnym opiekunem dziecka. Wiadomo również, że skarżąca wystąpiła z wnioskiem do Sądu celem umieszczenia dziecka w jej rodzinie zastępczej, lecz sąd do chwili obecnej nie wydał żadnych orzeczeń regulujących.

REKLAMA

RPO: Dość "wrogich przejęć" między gminami. Potrzebna kontrola sądowa

Rzecznik Praw Obywatelskich apeluje do premiera Donalda Tuska o zawieszenie kontrowersyjnych decyzji dotyczących zmian granic gmin do czasu wprowadzenia nowych przepisów. Od lat brakuje skutecznej kontroli sądowej nad decyzjami Rady Ministrów, które prowadzą do konfliktów między samorządami.

Faktury ustrukturyzowanej nie da się obiektywnie (w sensie prawnym) użyć ani udostępnić poza KSeF. Co zatem będzie przedmiotem opisu i dekretacji jako dowód księgowy?

Nie da się w sensie prawnym „użyć faktury ustrukturyzowanej poza KSeF” oraz jej „udostępnić” w innej formie niż poprzez bezpośredni dostęp do KSeF – pisze prof. dr hab. Witold Modzelewski.

REKLAMA