REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak inwestować bez ryzyka

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Tomasz Kruk
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Fundusze inwestycyjne stosujące strategie ochrony powierzonego kapitału to oferta dla tych inwestorów, którzy chcą uzyskać wyższe zyski niż z lokat bankowych, ale nie chcą podejmować przy tym większego ryzyka.

Fundusze te stosują strategię, która polega na zwiększaniu udziału akcji w portfelu w czasie trendu wzrostowego na rynku oraz zmniejszaniu tego udziału w przypadku trendu spadkowego. W ten sposób udział między częścią portfela zainwestowanego w instrumenty dłużne (o mniejszym ryzyku) a akcyjną (o zdecydowanie większym ryzyku) jest aktywnie zmieniany.

Takie produkty mają najczęściej zamknięty charakter - są oferowane w określonym czasie i wymagają powierzenia pieniędzy na dłuższy okres (najczęściej trzy lata). Dostęp do oszczędności jest również utrudniony (konieczna sprzedaż na giełdzie lub w dniach określonych przez fundusz).

Strategie ochronne stosuje już kilka funduszy inwestycyjnych, które sprzedają i odkupują jednostki uczestnictwa (udziały w funduszu) w sposób ciągły. Dzięki temu inwestorzy mają zapewnioną większą płynność inwestycji (możliwość wycofania pieniędzy w dowolnym momencie).

Aktualnie na polskim rynku działa siedem takich funduszy. Jeżeli chodzi o deklarowany sposób ochrony majątku, oferta jest zróżnicowana. Widać jednak pewną zależność - im dłuższy okres stosowania strategii, tym wyższy poziom ochrony oszczędności.

Uważnie wybierz moment inwestycji

Zakup jednostek takiego funduszu powinien być dokonywany z rozwagą i dostosowany do deklarowanych przez fundusz zasad ochrony środków. Należy zwrócić uwagę na moment dokonania inwestycji, gdyż ochrona nie jest zapewniona w odniesieniu do wartości jednostki z dnia kupna jednostek uczestnictwa, ale w odniesieniu do wartości jednostki z dnia rozliczeniowego ściśle określonego przez fundusz.

Inwestycje dokonywane w okresach innych niż wynikające z ochrony deklarowanej przez fundusz będą więc w niektórych przypadkach obarczone większym ryzykiem. Dzięki sprzyjającej koniunkturze na giełdzie w ostatnich latach fundusze te umożliwiły osiągnięcie wyższych stóp zwrotu poprzez ulokowanie części środków w akcje. Jednocześnie, w przypadku dekoniunktury na rynku akcji, zyski te mogą być częściowo utracone, jednak nie należy obawiać się strat - są one ograniczone dzięki zastosowaniu specjalnej strategii inwestycyjnej.

Fundusze z ochroną kapitału w Polsce

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.


TOMASZ KRUK

analityk rynku funduszy inwestycyjnych

Zapisz się na newsletter
Najlepsze artykuły, najpoczytniejsze tematy, zmiany w prawie i porady. Skoncentrowana dawka wiadomości z różnych kategorii: prawo, księgowość, kadry, biznes, nieruchomości, pieniądze, edukacja. Zapisz się na nasz newsletter i bądź zawsze na czasie.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Infor.pl
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Renta alkoholowa 2025. Komu się należy, czy trzeba mieć orzeczenie i ile wypłaca ZUS?

Co to takiego jest renta alkoholowa? To potoczna nazwa świadczenia ZUS dla osób całkowicie lub częściowo niezdolnych do pracy z powodu chorób wywołanych długotrwałym nadużywaniem alkoholu. Jednak sama diagnoza uzależnienia nie wystarczy. Znaczenie mają trwałe uszkodzenia organizmu i spełnienie surowych warunków ustawy. Dowiedz się, kto może ubiegać się o to świadczenie, jakie dokumenty są potrzebne, ile wynosi renta alkoholowa po waloryzacji w 2025 roku i czy wymagane jest orzeczenie o niepełnosprawności.

Emerytura dla matek 4 dzieci, które pracowały. Ile lat można doliczyć do emerytury za dzieci? Jaki dodatek do emerytury dla matek z 4 dzieci?

Matki, które urodziły i wychowały co najmniej czworo dzieci, mogą ubiegać się o specjalny dodatek do emerytury – tzw. rodzicielskie świadczenie uzupełniające. Nawet jeśli pracowały, ale nie zgromadziły pełnego stażu emerytalnego, mogą liczyć na dopłatę. Sprawdź, ile lat dolicza się za dzieci do emerytury i jak działa świadczenie dla matek 4+ w 2025 roku. Czy dodatek przysługuje również mężczyźnie wychowującemu samotnie dzieci?

Raz w roku wakacje od płacenia składek. Budżet państwa zapłaci za ciebie. ZUS przypomina kto ma prawo do tej ulgi i jak ją uzyskać w 2025 roku

Letnie wakacje to doskonały czas na odpoczynek nie tylko od pracy, ale również od spraw finansowych związanych z prowadzeniem własnej działalności. Zakład Ubezpieczeń Społecznych przypomina, że mikroprzedsiębiorcy wpisani do CEIDG oraz komornicy sądowi mogą skorzystać z wakacji składkowych. Od uruchomienia programu w listopadzie 2024 roku ZUS przyjął już niemal 2 miliony wniosków.

Nauczycielskie świadczenie kompensacyjne w 2025 roku - ile wynosi i jak uzyskać? Nauczyciele mają wybór ale są konkretne warunki do spełnienia

Zakład Ubezpieczeń Społecznych informuje, że nauczyciele, wychowawcy oraz inni pracownicy pedagogiczni, którzy urodzili się po 1948 roku, nie muszą czekać do 60. roku życia w przypadku kobiet ani do 65. roku życia w przypadku mężczyzn, aby otrzymać świadczenie emerytalne z ZUS-u. Jeśli mają odpowiedni wiek, staż pracy i rozwiązali stosunek pracy, mogą na przykład skorzystać z nauczycielskiego świadczenia kompensacyjnego.

REKLAMA

Jesteś na zwolnieniu lekarskim ale nie przebywasz w swoim mieszkaniu? ZUS i pracodawca muszą o tym wiedzieć. Masz 3 dni na zawiadomienie o aktualnym adresie

Jeśli ubezpieczony jest na zwolnieniu lekarskim, musi pamiętać, by wskazać lekarzowi adres, pod którym faktycznie będziesz przebywać w czasie choroby. Jeżeli chory zmienił miejsce pobytu, ma tylko 3 dni, by poinformować o tym swojego pracodawcę i Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Inaczej możesz mieć problemy z wypłatą zasiłku.

Zmieniasz adres podczas zwolnienia lekarskiego (tzw. L4)? Masz tylko 3 dni na zgłoszenie. Sprawdź, co grozi za spóźnienie

Planujesz wyjechać do rodziny, będąc na zwolnieniu lekarskim albo zmieniłeś miejsce pobytu w trakcie choroby? Zgodnie z przepisami masz tylko trzy dni na zgłoszenie. W przeciwnym razie możesz stracić prawo do zasiłku chorobowego.

Planujesz urlop we Włoszech? W jednym z miejsc przywrócono dress code

Planujesz wyjście do mediolańskiego teatru operowego La Scala? Pamiętaj o stosownym ubiorze. Dyrekcja przywróciła, po przerwie, zalecane zasady ubioru i zaapelowała do widzów, by dobierali stroje stosownie do powagi miejsca.

ZUS wypłaca 1600 zł wyrównania świadczenia 800 plus w 2025 roku. Kto dostanie pieniądze w lipcu? I kiedy dokładnie?

ZUS przygotowuje się do wypłaty wyrównania świadczenia 800 plus. W lipcu kwotę 1600 zł otrzymają osoby, które złożyły wniosek o 800 plus w maju, pomimo że już wcześniej pobierały to świadczenie i nie złożyły wniosku na kolejny okres do końca kwietnia. Analogicznie, w sierpniu wyrównanie dostaną ci, którzy złożyli wniosek w czerwcu.

REKLAMA

Kolejka do sanatorium 2025? Dłuższa niż leczenie. Chyba że masz te dokumenty

W Polsce na leczenie uzdrowiskowe NFZ możesz czekać nawet kilkanaście miesięcy. Jednak nie w każdym przypadku. Jeśli masz odpowiednie dokumenty, możesz wskoczyć na początek kolejki i skrócić czas oczekiwania. Sprawdź, kto ma pierwszeństwo do sanatorium w 2025 roku i jakie zaświadczenia trzeba dołączyć do wniosku, by przyspieszyć swój wyjazd.

KGP: 122 159 interwencji, 550 wypadków drogowych, 37 ofiar śmiertelnych. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 122 159 interwencji. Byli wzywani do 550 wypadków drogowych.

REKLAMA