REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Zwrot VAT także w 2008 roku

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Magdalena Majkowska
Magdalena Majkowska

REKLAMA

Resort finansów zdecydował, że inwestorzy indywidualni będą otrzymywać zwrot części wydatków na zakup materiałów budowlanych również po 31 grudnia 2007 r.

Publikacja przez resort finansów projektu zmian w ustawie o zwrocie osobom fizycznym niektórych wydatków związanych z budownictwem mieszkaniowym zakończyła długi okres oczekiwania i spekulacji na temat wprowadzenia regulacji umożliwiającej przedłużenie częściowego zwrotu indywidualnym inwestorom wydatków na zakup materiałów budowlanych.

Bezterminowy zwrot

Z ustawy regulującej zasady zwrotu zniknie data graniczna, dzięki czemu podatnicy budujący tzw. systemem gospodarczym będą mogli domagać się od fiskusa zwrotu części poniesionych kosztów także po 31 grudnia 2007 r.

- Należy wyraźnie poprzeć zamiar resortu finansów dotyczący wydłużenia stosowania ustawy o zwrocie niektórych wydatków mieszkaniowych. Bez takich rozwiązań dochodziłoby do nierówności w opodatkowaniu podatników. Byłoby ono wyraźnie niższe przy nabyciu nieruchomości od dewelopera niż w przypadku wybudowania jej w tak zwanym systemie gospodarczym - mówi Andrzej Nikończyk, doradca podatkowy z Kancelarii Ożóg i Wspólnicy.

Ekspert dodaje, że wprowadzenie takiego rozwiązania nie było możliwe na gruncie ustawy o VAT, gdyż po pierwsze przepisy wspólnotowe tego nie umożliwiają, a po drugie wpływałoby to na poziom opodatkowania również materiałów budowanych wykorzystywanych w innych celach niż mieszkaniowe.

Potrzebne oświadczenie

Zwrot będzie dokonywany na takich samych zasadach jak w obowiązującym stanie prawnym. Podatnicy będą jednak musieli pamiętać o nowym, istotnym warunku.

- Dla otrzymania zwrotu wydatków konieczne będzie złożenie oświadczenia, że nie dotyczy on materiałów budowlanych wykorzystanych do świadczenia usług budownictwa społecznego ani uwzględnionych przy wykonywaniu tych czynności, czy też takich, które wliczono w wartość usług świadczonych przez wykonawcę - wyjaśnia Andrzej Nikończyk.

Ekspert dodaje, że zasada ta ma uniemożliwić uzyskanie zwrotu od nabycia materiałów, w stosunku do których przysługiwało prawo do odliczenia pełnego podatku, a które następnie zostały przekazane w ramach usługi i opodatkowane rzeczywiście stawką podatku 7 proc.

Co to oznacza w praktyce? Nowelizacja ustawy o VAT przewiduje m.in., że w lokalach mieszkalnych i domach jednorodzinnych zaliczonych do budownictwa społecznego preferencją podatkową będzie objęta wymiana okien i drzwi wejściowych. Z tytułu takiej wymiany podatnik nie będzie mógł zatem ubiegać się o zwrot części VAT zawartego w cenie zakupionych materiałów budowlanych. To samo dotyczy np. prac remontowych, w których wartość zużytych materiałów nie przekroczy 50 proc. kwoty należnej za wykonaną usługę. Zgodnie z projektem nowelizacji ustawy o VAT w odniesieniu do powyższych remontów będzie miała zastosowanie 7-proc. stawka VAT. W przypadku zakupu materiałów budowlanych na potrzeby przeprowadzenia takiej inwestycji rekompensata w postaci zwrotu VAT nie będzie przysługiwała. Zgodnie z nowelizacją ustawy regulującej zasady zwrotu, w sytuacji gdy o rekompensatę będą ubiegali się małżonkowie, obowiązek złożenia oświadczenia będzie dotyczył obojga małżonków.

Wniosek raz w roku

System zwrotów tak jak dotychczas obejmował zakupu materiałów budowlanych w związku z inwestycją mieszkaniową polegającą na remoncie mieszkania lub domu, budowie, nadbudowie, rozbudowie a także przebudowie budynku mieszkalnego, jego części lub pomieszczenia niemieszkalnego na cele mieszkalne. Jak czytamy w uzasadnieniu do projektu nowelizacji, utrzymanie systemu rekompensat pozwoli zminimalizować negatywne skutki z tytułu zwiększenia stawki VAT na materiały budowlane z 7 proc. do 22 proc. Wnioski o zwrot udokumentowane fakturami tak jak obecnie będzie można składać raz w roku. Nowelizacja ma wejść w życie 1 stycznia 2008 r.

DOKUMENTACJA ZWROTU

Po wejściu w życie zmienionych przepisów podatnik, ubiegając się o zwrotu wydatków, będzie musiał dołączyć:

- faktury dokumentujące poniesione wydatki,

- pisemne oświadczenie, że wydatki ujęte we wniosku nie dotyczą materiałów budowlanych związanych z realizacją czynności objętych preferencyjną stawką VAT,

- pozwolenie na budowę, w przypadku inwestycji wymagających pozwolenia,

- dokument potwierdzający tytuł prawny do lokalu.


MAGDALENA MAJKOWSKA

magdalena.majkowska@infor.pl

Zapisz się na newsletter
Najlepsze artykuły, najpoczytniejsze tematy, zmiany w prawie i porady. Skoncentrowana dawka wiadomości z różnych kategorii: prawo, księgowość, kadry, biznes, nieruchomości, pieniądze, edukacja. Zapisz się na nasz newsletter i bądź zawsze na czasie.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Infor.pl
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Ile zarabiają lekarze w publicznej służbie zdrowia? Od kilku tysięcy złotych na umowie o pracę do 100 tys. zł i więcej za jedną fakturę wystawioną szpitalowi

Lekarz w publicznym systemie ochrony zdrowia może liczyć na zarobki od kilku tysięcy złotych na umowie o pracę do 100 tys. zł i więcej za jedną fakturę wystawioną szpitalowi. Najmniej zarabiają lekarze na początku drogi zawodowej. Kontrowersje budzą niektóre kontrakty lekarzy specjalistów.

Sprzedajesz na Vinted lub OLX? Sprawdź, kiedy musisz zapłacić podatek dochodowy

Coraz więcej osób sprzedaje ubrania i inne używane rzeczy przez internet – to szybki sposób na dodatkowy dochód i porządki w szafie. Niestety, niewiele z nich zdaje sobie sprawę, że niektóre transakcje wiążą się z obowiązkiem podatkowym. W artykule obalamy najczęstsze mity na temat opodatkowania sprzedaży online i tłumaczymy, kiedy fiskus może upomnieć się o swoje.

Nowe zawody w klasyfikacji od 2026 roku. MRPiPS opublikowało projekt rozporządzenia [Projekt z 9 lipca 2025 r.]

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej opublikowało projekt nowego rozporządzenia dotyczącego klasyfikacji zawodów i specjalności na potrzeby rynku pracy. Dokument trafił 14 lipca 2025 r. do konsultacji publicznych i opiniowania. Nowe przepisy mają wejść w życie 1 stycznia 2026 roku.

PFRON dofinansowanie 2025. Program Aktywny samorząd – sprawdź, co daje orzeczenie o niepełnosprawności

Masz orzeczenie o niepełnosprawności? Sprawdź, z jakich form wsparcia możesz skorzystać w 2025 roku dzięki programowi "Aktywny samorząd". PFRON – co to za instytucja i co może dofinansować? Wyjaśniamy, kto może skorzystać z pomocy, co się należy z PFRON, jak złożyć wniosek i do kiedy trwa nabór. W 2025 roku zwiększono budżet programu i uproszczono procedury – wszystkie wnioski można złożyć online w systemie SOW, bez wychodzenia z domu. W artykule tłumaczymy, co oznacza skrót PFRON, jakie są warunki i limity, a także czy PFRON zwraca za leki, okulary, lub sprzęt medyczny.

REKLAMA

Europa stawia na migrantów. Polska się starzeje i wyludnia – co dalej?

Rekordowa liczba ludności w Unii Europejskiej – 450,4 mln osób – to efekt rosnącej imigracji, która rekompensuje spadek urodzeń i przewagę zgonów. Europa starzeje się, a migranci łagodzą demograficzny kryzys. Polska, z ujemnym bilansem ludności, stoi dziś na rozdrożu.

Wiemy już co z wrześniową waloryzacją emerytur [komunikat GUS]! Czy emeryci i renciści mogą liczyć na drugą waloryzację świadczeń emerytalno-rentowych we wrześniu 2025 r.?

W dniu 15 lipca 2025 r. GUS wydał komunikat w sprawie wskaźnika cen towarów i usług konsumpcyjnych w pierwszym półroczu 2025 r. w stosunku do pierwszego półrocza 2024 r. Choć, biorąc pod uwagę literalne brzmienie projektowanego art. 89a ust. 1 i 5 ustawy FUS, który przewiduje dodatkową waloryzację świadczeń emerytalno-rentowych - nie jest to wskaźnik za pierwsze półrocze roku 2025, w stosunku do drugiego półrocza roku 2024 i nie dotyczy on stricte wzrostu cen dla gospodarstw domowych emerytów i rencistów - z dużym prawdopodobieństwem, na jego podstawie, już dzisiaj, możemy udzielić odpowiedzi na pytanie - czy we wrześniu 2025 r. będzie miała miejsce druga waloryzacja emerytur i rent.

Podatek u źródła 2025: Objaśnienia podatkowe ministra finansów dot. statusu rzeczywistego właściciela. Praktyczne szanse i nieoczywiste zagrożenia

Po latach oczekiwań i licznych postulatach ze strony środowisk doradczych oraz biznesowych, Ministerstwo Finansów opublikowało długo zapowiadane objaśnienia dotyczące statusu rzeczywistego właściciela w kontekście podatku u źródła (WHT). Teraz nadszedł czas, by bardziej szczegółowo przyjrzeć się poszczególnym zagadnieniom. Dokument z 3 lipca 2025 r., opublikowany na stronie MF 9 lipca, ma na celu rozwianie wieloletnich wątpliwości dotyczących stosowania klauzuli „beneficial owner”. Choć sam fakt publikacji należy ocenić jako krok w stronę większej przejrzystości i przewidywalności, nie wszystkie zapisy spełniły oczekiwania.

18 lipca pieniądze z ZUS wpłyną na konto. Dobre wieści dla tysięcy Polaków

Już 18 lipca 2025 r. na konta tysięcy emerytów trafią środki z ZUS, mimo że standardowy termin wypłat przypada na 20 lipca. Ze względu na niedzielę, Zakład Ubezpieczeń Społecznych przesunął wypłatę świadczeń o dwa dni wcześniej. To dobra wiadomość dla wielu seniorów.

REKLAMA

Drożej za ochronę, jeszcze drożej bez niej – czy stać Cię na brak polisy mieszkaniowej?

Wzrost liczby pożarów, coraz częstsze gwałtowne zjawiska pogodowe i drożejące usługi remontowe pokazują, że ubezpieczenie nieruchomości staje się dziś koniecznością. Mimo rosnących składek – średnio o 13% rok do roku – eksperci ostrzegają: brak polisy może oznaczać znacznie większe straty finansowe.

Popularne tężnie solankowe niebezpieczne dla zdrowia – groźne bakterie, grzyby, promieniowce i gronkowce wykryte w wodzie solankowej i problem braku norm czystości „leczniczej mgiełki”

Z badań przeprowadzonych przez naukowców z Uniwersytety Rolniczego im. Hugona Kołłątaja w Krakowie wynika, że coraz bardziej zyskujące na popularności miejskie tężnie solankowe, na których pobyt – pod względem absorbcji jodu – porównywany bywa z trzydniowym pobytem nad morzem – pozostawiają wiele do „życzenia” pod względem czystości mikrobiologicznej krążącej w nich wody solankowej oraz wytwarzającej się z niej mgiełki, która jest bezpośrednio wdychana przez użytkowników takich instalacji. Bakterie E.coli, E. faecalis i C. perfringens, to tylko niektóre z groźnych dla zdrowia patogenów wykrytych w solance jednej z miejskich tężni. Powagę problemu potęguje fakt braku odpowiednich norm prawnych.

REKLAMA