REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Gdy pracownik idzie do wojska

Subskrybuj nas na Youtube

REKLAMA

Pracodawca zwykle odczuwa powołanie pracownika do czynnej służby wojskowej jako uciążliwość. Nie tylko nie może go, poza sytuacjami wyjątkowymi, zwolnić z pracy, ale także musi mu udzielić dni wolnych przed rozpoczęciem służby i wypłacić odprawę.

Zakaz wypowiedzenia lub rozwiązania umowy o pracę w okresie między dniem doręczenia pracownikowi karty powołania do czynnej służby wojskowej a jej odbyciem wynika z art. 118 ustawy o powszechnym obowiązku obrony Rzeczypospolitej Polskiej. Ochrona wynikająca z tego przepisu jest dość szeroka – nie tylko nie można wypowiedzieć lub rozwiązać umowy o pracę, ale również można uznać dokonane już wypowiedzenie za bezskuteczne. Jest to możliwe, gdy okres dokonanego przez pracodawcę lub przez pracownika wypowiedzenia upływa po dniu doręczenia pracownikowi karty powołania do czynnej służby wojskowej. W tym przypadku rozwiązanie stosunku pracy może nastąpić tylko na żądanie pracownika.
Powyższe zasady stosuje się nie tylko wobec pracowników zatrudnionych na czas nieokreślony, ale także w stosunku do osób zatrudnionych na okres próbny. W razie upływu okresu próbnego po powołaniu pracownika do czynnej służby wojskowej umowę taką uważa się bowiem za zawartą na czas nieokreślony.

Kiedy ochrona wyłączona

Od zasady szczególnej ochrony trwałości zatrudnienia osoby powołanej do czynnej służby wojskowej są wyjątki. Pierwszy z nich dotyczy pracowników powołanych do czynnej służby wojskowej, która ma być odbywana w formie jednodniowych ćwiczeń. Kolejny związany jest z rodzajem umowy o pracę. Jeżeli bowiem pracownik zatrudniony jest na podstawie umowy zawartej na czas określony lub na czas wykonania określonej pracy, to umowa taka ulega rozwiązaniu z upływem określonego w niej terminu.
Warto wiedzieć, że zakaz rozwiązania umowy z pracownikiem powołanym do służby wojskowej nie dotyczy sytuacji, gdy zachodzi możliwość zastosowania szczególnego trybu rozstania się z pracownikiem. Pracodawca może rozwiązać umowę o pracę bez wypowiedzenia z winy pracownika oraz w razie ogłoszenia upadłości lub likwidacji.

Dni wolne i odprawa

Oprócz ochrony stosunku pracy, pracownik, którego powołano do służby wojskowej, ma określone uprawnienia. Jednym z nich jest prawo do dwudniowego zwolnienia od pracy. W myśl art. 119 ustawy o powszechnym obowiązku obrony Rzeczypospolitej Polskiej pracownik może bowiem złożyć wniosek o udzielenie dni wolnych, który jest dla pracodawcy wiążący. Jeden dzień wolny od pracy przysługuje pracownikowi, któremu doręczono kartę powołania do odbycia ćwiczeń wojskowych trwających powyżej trzydziestu dni. Trzeba jednak zaznaczyć, że pracodawca udzielający dni wolnych od pracy nie jest zobowiązany do wypłaty wynagrodzenia za ten czas wolny. Może o­n jednak dokonać takiej zapłaty z własnej inicjatywy.
Dla pracownika powołanego do służby istotne jest również prawo do odprawy w wysokości dwutygodniowego wynagrodzenia, obliczonego według zasad określonych dla ustalania ekwiwalentu za urlop wypoczynkowy. Odprawa nie przysługuje jednak w razie ponownego powołania do tej samej służby (art. 125 ww. ustawy o powszechnym obowiązku obrony).

WARTO WIEDZIEĆ
Nie jest możliwe obniżenie wymiaru urlopu w roku kalendarzowym, w którym pracownik został powołany do służby wojskowej.

Rozliczenie urlopu

Czasem pracodawcy mają trudności z rozliczeniem urlopu wypoczynkowego przysługującego pracownikowi powołanemu do służby wojskowej. Muszą o­ni pamiętać, że urlop ten powinien być ustalony proporcjonalnie do czasu przepracowanego w danym roku kalendarzowym.
W praktyce mogą wystąpić różne sytuacje. Pracownik może przykładowo wykorzystać przed przystąpieniem do służby urlop w wyższym wymiarze aniżeli wynika to z dokonanych później obliczeń. Wówczas przyjmuje się, że nie jest możliwe obniżenie wymiaru urlopu w roku kalendarzowym, w którym pracownik został powołany do czynnej służby wojskowej. Może się też zdarzyć sytuacja odwrotna, a mianowicie że pracownik nie zdąży wykorzystać urlopu przed rozpoczęciem służby. Jeszcze do niedawna powołanie do czynnej służby wojskowej było jedną z przesłanek wypłaty pracownikowi pieniężnego ekwiwalentu w zamian za niewykorzystany urlop wypoczynkowy. W myśl obecnej treści art. 171 kodeksu pracy, zastąpienie urlopu w naturze ekwiwalentem pieniężnym możliwe jest tylko w razie rozwiązania lub wygaśnięcia umowy o pracę. Oznacza to, że pracownik, który nie wykorzysta urlopu przed rozpoczęciem służby, będzie mógł z niego skorzystać dopiero po zakończeniu służby i powrocie do pracy. Z kolei pracownik, który był zatrudniony na podstawie umowy okresowej, a termin, na który ją zawarto, upłynie w trakcie służby, za niewykorzystany urlop nabędzie prawo do ekwiwalentu pieniężnego.

Danuta Klucz


PODSTAWA PRAWNA
• Ustawa z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy (Dz.U. z 1998 r. nr 21, poz. 94 z późn. zm.).
• Ustawa z dnia 21 listopada 1967 r. o powszechnym obowiązku obrony Rzeczypospolitej Polskiej (Dz.U. z 2004 r. nr 241, poz. 2416 z późn. zm.).


Zapisz się na newsletter
Najlepsze artykuły, najpoczytniejsze tematy, zmiany w prawie i porady. Skoncentrowana dawka wiadomości z różnych kategorii: prawo, księgowość, kadry, biznes, nieruchomości, pieniądze, edukacja. Zapisz się na nasz newsletter i bądź zawsze na czasie.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Infor.pl
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Nowe kary dla kierowców 2025. Rząd właśnie przyjął projekt. Konfiskata auta, więzienie, dożywotni zakaz prowadzenia

Rządowa ofensywa przeciwko piratom drogowym! W dniu 3.07.2025 Rada Ministrów przyjęła projekt nowych przepisów dla kierowców, który ma skuteczniej walczyć z najgroźniejszymi przestępstwami na drogach. Koniec z brawurą, nielegalnymi wyścigami i lekceważeniem zakazów. Bandyci drogowi mogą spodziewać się surowych kar, w tym nawet przepadku pojazdu, dożywotniego zakazu prowadzenia i więzienia. Zmiany w Kodeksie karnym i Prawie o ruchu drogowym mają wejść w życie jeszcze w 2025 roku i stanowić punkt zwrotny w walce o bezpieczeństwo na polskich drogach.

Kiedy nauczycielowi trzeba wypłacić nagrodę jubileuszową? [Przykład]

W jakim terminie należy wypłacić nagrodę jubileuszową nauczycielowi? Jak obliczyć wysokość nagrody jubileuszowej?

Sprzedaż w 2030 r. czyli kompetencje przyszłości. Jaki musi być handlowiec za 5 lat?

Sprzedaż dynamicznie się zmienia. Bywa, że klient kończy rozmowę z handlowcem w środku ofertowej formułki. Dziś, a jeszcze bardziej za 5 lat, klienci potrzebują rozmowy, zrozumienia, uważnego słuchania i pomocy. Coraz ważniejsza jest uczciwość i działanie zgodnie z wartościami. O czym dziś musi wiedzieć handlowiec, aby w 2030 r. posiadał wszystkie wymagane kompetencje?

1700 zł dla każdego? Bezwarunkowy Dochód Podstawowy w Polsce – co to oznacza dla Ciebie i budżetu?

Wyobraź sobie: co miesiąc 1700 zł na Twoim koncie – bez pytań, bez wniosków, dla każdego. Brzmi jak science fiction? Właśnie to proponują niektórzy eksperci, chcąc zastąpić dzisiejsze świadczenia rodzinne, w tym 800 plus, jednym, powszechnym przelewem. Wyjaśniamy, skąd ten pomysł, ile by to kosztowało budżet państwa i dlaczego wywołuje tak gorące dyskusje w Polsce.

REKLAMA

Obowiązkowe windy w każdym budynku mieszkalnym, który ma co najmniej dwie kondygnacje. To tylko jedna ze zmian, która nas czeka

Ministerstwo Rozwoju i Technologii opublikowało projekt zmian w przepisach technicznych dotyczących budynków. Chodzi o to, by były one lepiej dopasowane do dzisiejszych potrzeb – zarówno jeśli chodzi o bezpieczeństwo, efektywność energetyczną, jak i dostępność dla osób z niepełnosprawnościami. Trwają konsultacje publiczne, a dokument jest już dostępny na stronie Rządowego Centrum Legislacji.

Przeniesienie pracownika do innego działu. Co z wypowiedzeniem zmieniającym i odprawą?

W praktyce może się zdarzyć, iż pracodawca przenosi pracownika do innego działu, aby uniknąć zwolnień. Jak dokonać tego zgodnie z prawem? Kiedy nie jest potrzebne wypowiedzenie zmieniające? Czy przenoszonemu pracownikowi trzeba wypłacić odprawę?

Orzeczenie o niepełnosprawności 2025: Sprawdź listę 150 chorób dających prawo do stałej opieki i rehabilitacji

Lista 150 chorób, które automatycznie uprawniają do wskazań w punktach 7 i 8 orzeczenia o niepełnosprawności, to prawdziwe ułatwienie dla chorych i ich rodzin. Oznacza to, że osoby z tymi schorzeniami – po potwierdzeniu diagnozy – zyskują prawo do stałej opieki oraz pierwszeństwo w rehabilitacji społecznej i zawodowej, bez konieczności szczegółowego udowadniania swojej niesamodzielności.

Od 1 do 30 tys. złotych kary grzywny dla pracodawcy za pracę w upał. Ale zasady będą jeszcze ostrzejsze. Kiedy zmiany wejdą w życie?

Od 1 do 30 tys. złotych kary grzywny dla pracodawcy za pracę w upał przekraczający 32 lub 35 st. Ale zasady będą jeszcze ostrzejsze. Kiedy zmiany wejdą w życie? Miały zacząć obowiązywać od 1 czerwca 2025 r. Okazuje się, że wejdą ale najwcześniej po 1 stycznia 2027 r.

REKLAMA

Polska inwestycyjna zapaść – co hamuje rozwój i jak to zmienić?

Od 2015 roku stopa inwestycji w Polsce systematycznie spada. Choć może się to wydawać abstrakcyjnym wskaźnikiem makroekonomicznym, jego skutki odczuwamy wszyscy – wolniejsze tempo wzrostu gospodarczego, mniejszy przyrost zamożności, trudniejsza pogoń za Zachodem. Dlaczego tak się dzieje i czy można to odwrócić? O tym rozmawiali Szymon Glonek oraz dr Anna Szymańska z Polskiego Instytutu Ekonomicznego.

ZUS: Kolejne prawomocne orzeczenie sądu II instancji. SA w Katowicach stanął po stronie emerytki [wyrok TK z 4 czerwca 2024 r. SK 140/20]

Przybywa prawomocnych orzeczeń w sprawach po wyroku TK z 4 czerwca 2024 r. SK 140/20. Przedstawię wyrok Sądu Apelacyjnego w Katowicach.

REKLAMA