REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Wypowiedzenie umowy a system ocen pracowniczych

Subskrybuj nas na Youtube

REKLAMA

System ocen okresowych daje pracodawcy możliwość dokładnego przyjrzenia się efektom pracy pracowników. Gdy z przeprowadzonej oceny wynika, że jakość i efekty świadczonej pracy są niezadowalające, pracodawca może podjąć decyzję o wypowiedzeniu.
Wypowiedzenie umowy o pracę prowadzi do definitywnego rozstania pracodawcy z pracownikiem. Jednakże błędy, które może popełnić pracodawca, zwłaszcza wskazując przyczyny swojej decyzji zbyt ogólnikowo i nieprecyzyjnie, prowadzą najczęściej do długotrwałych sporów sądowych.
Narzędziem pomocnym przy podejmowaniu przez pracodawcę odpowiednich decyzji (przeniesienie do innej pracy lub zwolnienie) może być arkusz oceny pracownika.

Każda ze stron stosunku pracy może złożyć drugiej stronie oświadczenie o wypowiedzeniu umowy o pracę. Wypowiedzenie umowy przez pracownika nie wymaga podania żadnego uzasadnienia, natomiast obowiązek uzasadnienia wypowiedzenia umowy przez pracodawcę uzależniony jest od rodzaju umowy.

Nie jest wymagane podanie przyczyny takiego wypowiedzenia w piśmie kierowanym do pracownika w przypadku umów zawartych na okres próbny i na czas określony dłuższy niż 6 miesięcy, w których strony przewidziały możliwość jej wcześniejszego rozwiązania. Uzasadnienie jest wymagane natomiast przy wypowiadaniu umów na czas nieokreślony (art. 30 § 4 k.p.).

Przyczyna wypowiedzenia wskazana pracownikowi powinna być sformułowana słownie, a ponadto musi być konkretna, prawdziwa i istnieć w chwili wręczania wypowiedzenia umowy.

Przyczyna wypowiedzenia

Ważnym elementem wypowiedzenia umowy o pracę zawartej na czas nieokreślony jest jej uzasadnienie przez pracodawcę. Uzasadnienie musi być skonkretyzowane, a więc zawierać np. opis okoliczności lub faktów, które skłoniły pracodawcę do złożenia tego wypowiedzenia. Nie może o­no być też sformułowane zbyt ogólnie np. „utrata zaufania” czy „brak przydatności do pracy na danym stanowisku”, gdyż w takim przypadku należałoby doprecyzować, dlaczego pracodawca utracił zaufanie lub co ma wpływ w konkretnym przypadku na brak przydatności pracownika do wykonywanej pracy. W kwestii zasadności wypowiedzenia umowy o pracę zapadło wiele orzeczeń Sądu Najwyższego, którymi ewentualnie można wspomagać się, przygotowując wypowiedzenie umowy.

Na przykład w niżej przytoczonych wyrokach Sąd Najwyższy stwierdził, iż:


• „wskazanie faktów i rzeczowych okoliczności dotyczących osoby pracownika bądź jego zachowania w procesie świadczenia pracy lub zdarzeń – także niezależnych od niego – mających wpływ na decyzję pracodawcy, spełnia warunek podania konkretnej przyczyny wypowiedzenia umowy o pracę – art. 30 § 4 k.p.” (wyrok Sądu Najwyższego z 14 maja 1999 r. I PKN 47/99; OSNP 2000/14/548),
• „podanie w piśmie wypowiadającym pracownikowi umowę o pracę zarzutu »niewłaściwego wywiązywania się z obowiązków« nie jest wystarczającym wskazaniem przyczyny wypowiedzenia umowy o pracę – art. 30 § 4 k.p.” (wyrok Sądu Najwyższego z 1 października 1997 r. I PKN 315/97, OSNP 1998/14/427),
• „naruszeniem art. 30 § 4 k.p. jest brak wskazania przyczyny wypowiedzenia umowy o pracę, ujęcie jej w sposób zbyt ogólnikowy, a także podanie innej przyczyny niż uzasadniająca rozwiązanie umowy o pracę, a więc wskazanie przyczyny »nierzeczywistej«” (wyrok Sądu Najwyższego z 7 kwietnia 1999 r., I PKN 645/98, OSNP 2000/11/420).

Jak można wnioskować na podstawie wyżej przytoczonych tez wyroków sądowych, prawidłowe skonstruowanie wypowiedzenia (a zwłaszcza jego uzasadnienia) jest bardzo istotnym elementem procedury zmierzającej do rozwiązania umowy o pracę i niestety niezbyt prostym.

Arkusze ocen

Pracodawca stosujący system ocen pracowniczych, a więc dysponujący pewnym obrazem, w jaki sposób pracownik wypełnia swoje obowiązki służbowe, uzasadnienie wypowiedzenia może skonstruować na podstawie arkuszy ocen danej osoby. Jednakże jednym z warunków oparcia wypowiedzenia na uzyskanej przez pracownika ocenie jest przede wszystkim prawidłowa konstrukcja takiego arkusza ocen, tzn. musi o­n odzwierciedlać w miarę obiektywną ocenę efektów pracy pracownika i zawierać prawidłowo dobrane i zdefiniowane kryteria oceny
Kryteria oceny pracownika należy dobrać w sposób przemyślany, nie mogą być o­ne bowiem oparte jedynie na możliwości dokonania subiektywnej oceny przez pracodawcę czy bezpośredniego przełożonego (np. praca jest źle wykonywana przez pracownika). Pracownik powinien na podstawie uzyskanej oceny wiedzieć, jakie są wobec niego oczekiwania i co robi w sposób nienależyty.

Należy zwrócić uwagę na fakt, iż arkusz ocen nie powinien być uniwersalnym dokumentem, zawierającym jednakowe kryteria oceny dla wszystkich pracowników.
Każda z grup pracowniczych powinna być oceniana w zależności od stawianych jej zadań. Na przykład inne mierniki jakości wykonywanej pracy należy zastosować do kadry kierowniczej, inne wobec pracowników samodzielnych (specjalistów), jeszcze inne dla handlowców czy pracowników księgowości.
Oceny pracowników należy dokonywać systematycznie, aby uzyskać pełny obraz sposobu wykonywania pracy przez pracownika. Słuszne wydaje się, iż podjęcie decyzji o wypowiedzeniu umowy o pracę po jednorazowym uzyskaniu negatywnej oceny może być przedwczesne. W takiej sytuacji należałoby sprawdzić, jakie są przyczyny uzyskanej złej oceny przez pracownika lub jej obniżenia. Być może zmiana charakteru wykonywanej pracy lub odpowiednie szkolenia wpłyną na zmianę sposobu wykonywania pracy przez pracownika i poprawę jakości świadczonej przez niego pracy.

Jeżeli jednak mimo podejmowanych ze strony pracodawcy działań jakość i efekty pracy pracownika nie są zadowalające, wówczas pracodawca może podjąć decyzję o wypowiedzeniu umowy o pracę.
W sytuacji gdy pracodawca decyduje się na wypowiedzenie umowy o pracę na podstawie uzyskanych negatywnych ocen, w wypowiedzeniu należałoby wskazać konkretne czynniki, które wpłynęły na decyzję pracodawcy. W tym przypadku konkretne zarzuty będą formułowane na podstawie arkusza oceny danego pracownika i zmierzone za jego pomocą efekty pracy danej osoby.

W każdym przypadku uzasadnienie wypowiedzenia należy przygotować indywidualnie w stosunku do danej osoby, właśnie na podstawie treści arkusza ocen.
Dla uniknięcia ewentualnych wątpliwości nie należy ograniczać się do ogólnych sformułowań „uzyskana negatywna ocena pracy”.

Beata Naróg
Zapisz się na newsletter
Najlepsze artykuły, najpoczytniejsze tematy, zmiany w prawie i porady. Skoncentrowana dawka wiadomości z różnych kategorii: prawo, księgowość, kadry, biznes, nieruchomości, pieniądze, edukacja. Zapisz się na nasz newsletter i bądź zawsze na czasie.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Infor.pl
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Nie domagałbym się "sprawiedliwości" co do emerytury z ZUS, gdyby moja pełna policyjna emka była składową niepełnej służby w połączeniu z przeliczonym cywilem

Do redakcji Infor.pl stale wpływają listy od policjantów, żołnierzy, emerytowanych funkcjonariuszy innych służb o bolączkach systemu emerytalnego. Publikujemy:

Pomysł naprawy emerytur policjanci i żołnierze i innych mundurowych na służbie przed 1999 r.

Dlaczego trzeba naprawić? Żołnierz albo policjant, który rozpoczął służbę np. w 1992 r. i od np. 2011 r. jest na np. emeryturze policyjnej i jednocześnie pracuje w cywilu, nie skorzysta ze składek odprowadzonych do ZUS. W niewielkim zakresie składki mogą podnieść emeryturę policyjną, ale nie ma możliwości otrzymania ze składek odprowadzonych do ZUS emerytury cywilnej. Taka możliwość istnieje dla mundurowych rozpoczynających służbę od 1999 r. Jak to naprawić? Czytelnik przesłał swoje propozycje.

Jak Ministerstwo Finansów liczy lukę VAT? Metodą odgórną (top – down)

Ministerstwo Finansów poinformowało w komunikacie z 22 maja 2025 r., że metoda liczenia luki VAT od lat pozostaje niezmienna a jej opis jest opublikowany na stronie resortu. Luka VAT liczona jest względem VAT w ujęciu rachunków narodowych publikowanych przez GUS, tj. w ujęciu memoriałowym, w którym dochody ujmowane są za okres od lutego do stycznia kolejnego roku. Szacunki luki VAT dla lat 2022-2023, pomimo uwzględnienia wpływu istotnych zmian systemowych (m.in. tarcze antyinflacyjne, rekompensaty energetyczne) wskazują na znaczący wzrost luki względem poprzedzających ich lat. W 2023 roku luka VAT wynosiła 13,5%. Obecne szacunki wskazują na zmniejszenie się luki VAT w Polsce w 2024 r. do 6,9%.

Księgowi obawiają się obowiązkowego KSeF-u. Czego najbardziej?

Już tylko niecały rok dzieli nas od wprowadzenia obowiązkowego KSeF-u, a mimo to – jak się okazuje – księgowi nadal czują się niepewnie. Czego obawiają się najbardziej? Kto się wyłamuje i już dzisiaj deklaruje gotowość na zmiany? fillup k24 we współpracy ze Stowarzyszeniem Księgowych w Polsce opublikowali w maju 2025 r. "Barometr nastrojów polskich księgowych 2025", w którym przedstawiciele branży wypowiedzieli się w sprawach dla nich najważniejszych. Na KSeF-ie nie pozostawiono suchej nitki.

REKLAMA

Księgowi obawiają się obowiązkowego KSeF-u. Czego najbardziej?

Już tylko niecały rok dzieli nas od wprowadzenia obowiązkowego KSeF-u, a mimo to – jak się okazuje – księgowi nadal czują się niepewnie. Czego obawiają się najbardziej? Kto się wyłamuje i już dzisiaj deklaruje gotowość na zmiany? fillup k24 we współpracy ze Stowarzyszeniem Księgowych w Polsce opublikowali w maju 2025 r. "Barometr nastrojów polskich księgowych 2025", w którym przedstawiciele branży wypowiedzieli się w sprawach dla nich najważniejszych. Na KSeF-ie nie pozostawiono suchej nitki.

Najnowszy sondaż prezydencki 2 tura 2025 [WYBORY]

Oto najnowszy sondaż prezydencki infor.pl dla 2 tury wyborów 2025 r. Jakie były wyniki sondaży dla drugiej tury pomiędzy Trzaskowskim i Nawrockim? Kto wygra wybory prezydenckie 2025 według sondaży?

14. emerytura: znamy już termin wypłaty i wysokość świadczenia

Czternaste emerytury będą wypłacone we wrześniu, czyli tak jak w poprzednich latach – wynika z informacji o projekcie rozporządzenia MRPiPS, który właśnie ukazał się w wykazie prac legislacyjnych rządu. W tym roku 14. emerytura w pełnej wysokości wyniesie 1878,91 zł brutto.

Trzaskowski u Mentzena - kiedy? [NA ŻYWO YOUTUBE]

Kiedy Rafał Trzaskowski będzie u Sławomira Mentzena na kanale YouTube? Czy podpisze 8 punktów deklaracji Mentzena? Rozmowa odbywa się w serii "Mentzen grilluje".

REKLAMA

Niestety jestem karany za PESEL. Wstąpiłem do wojska przed 1999 r., po przejściu na emeryturę wojskową 10 lat odprowadzałem składki do ZUS

Kara za PESEL polega na tym, że nasz czytelnik przez PESEL nie może odebrać swoich składek w ZUS (odebrać w formie emerytury cywilnej - drugiej emerytury równolegle wypłacanej do emerytury mundurowej). Czytelnik przepracował jako cywil sporo lat, ZUS pobrał składki, ale nie odda tych pieniędzy w formie emerytury. Przy czym innym emerytom mundurowym (o innym PESELu) ZUS odda.

Komputer kwantowy na Politechnice Wrocławskiej. "To są rzeczy wykraczające poza zdrowy rozsądek"

Na Politechnice Wrocławskiej uruchomiono pierwszy w Polsce pięciokubitowy komputer kwantowy typu full-stack, oparty na technologii nadprzewodzącej. Urządzenie „IQM Spark” stanowi przełomowy krok w rozwoju krajowej infrastruktury kwantowej. Towarzyszy mu inauguracja nowego kierunku studiów na uczelni.

REKLAMA