REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Powołanie do wojska chroni przed zwolnieniem

REKLAMA

Pracownik powołany do zasadniczej służby wojskowej nie musi bać się, że pracodawca zwolni go z pracy w czasie jego nieobecności.
Pracodawca ma ograniczone możliwości rozwiązania stosunku pracy z pracownikiem powołanym do służby wojskowej. Przepisy ustawy o powszechnym obowiązku obrony Rzeczypospolitej Polskiej zapewniają bowiem stałość stosunku pracy osób powołanych do służby wojskowej i umożliwiają im powrót do pracy po zakończeniu tej służby.
Zgodnie z art. 118 ust. 1 ustawy w okresie między dniem doręczenia pracownikowi karty powołania do czynnej służby wojskowej a jej odbyciem stosunek pracy tego pracownika nie może być przez pracodawcę wypowiedziany ani rozwiązany.
Pracodawca nie ma więc w zasadzie możliwości zwolnienia pracownika, który otrzymał kartę powołania, aż do momentu zakończenia przez niego służby wojskowej.

Upadłość firmy

Od zasady tej są jednak wyjątki. Pracodawca może bowiem rozwiązać umowę o pracę z taką osobą w razie ogłoszenia upadłości lub likwidacji zakładu pracy. Może też zwolnić ją w trybie natychmiastowym, czyli bez wypowiedzenia z winy pracownika. W tych przypadkach rozwiązanie stosunku pracy następuje na zasadach ogólnych.
Nie ma także żadnych zakazów, jeśli chodzi o rozwiązanie umowy o pracę za porozumieniem stron.
• PRZYKŁAD
Zbigniew O. był zatrudniony w Spółce X. W dniu 1 marca 2006 r. otrzymał kartę powołania do czynnej służby wojskowej od dnia 15 marca 2006 r. 5 marca 2006 r. Zbigniew O. i Spółka X rozwiązali umowę o pracę na mocy porozumienia. Po odbyciu służby wojskowej Zbigniew O. wystąpił do sądu z powództwem przeciwko spółce, twierdząc, że rozwiązanie umowy o pracę było niedopuszczalne. Sąd pracy oddalił jednak jego powództwo, gdyż brak jest zakazu rozwiązania umowy o pracę za porozumieniem stron.

Na żądanie pracownika

Ochrona pracowników powołanych do służby wojskowej wyraża się także tym, że jeśli okres dokonanego przez pracodawcę lub przez pracownika wypowiedzenia stosunku pracy upływa po dniu doręczenia pracownikowi karty powołania do czynnej służby wojskowej, wypowiedzenie to staje się bezskuteczne. W takim przypadku rozwiązanie stosunku pracy może nastąpić tylko na żądanie pracownika (art. 118 ust. 2 ustawy).
• PRZYKŁAD
Adam Z. w dniu 12 stycznia 2006 r. otrzymał wypowiedzenie umowy o pracę, według którego umowa o pracę miała ulec rozwiązaniu po upływie 3 miesięcy. Jednak w dniu 23 lutego 2006 r. doręczono mu kartę powołania do czynnej służby wojskowej. Oznacza to, że złożone mu wypowiedzenie stało się bezskuteczne, zaś umowa o pracę nie ulegnie rozwiązaniu mimo upływu okresu wypowiedzenia. Do rozwiązania umowy mogłoby jednak dojść, gdyby Adam Z, wyraził zgodę na takie rozwiązanie jego umowy o pracę.
Przepis ten powoduje więc, że wypowiedzenie, którego wynikiem byłoby rozwiązanie stosunku pracy po doręczeniu pracownikowi karty powołania, skutku takiego nie wywoła. Jedynie w sytuacji, gdy pracownik wyrazi zgodę na rozwiązanie stosunku pracy, wypowiedzenie to będzie skuteczne.
Zasady te nie dotyczą tylko pracowników zatrudnionych na podstawie umów na czas nieokreślony. Również tych pracujących na umowach na okres próbny. W przypadku bowiem tych umów w razie upływu okresu próbnego po powołaniu pracownika do czynnej służby wojskowej umowę o pracę uważa się za zawartą na czas nieokreślony. Jest to więc sytuacja bardzo korzystna dla pracowników, którzy posiadając tylko umowy na okres próbny, wskutek powołania do wojska stają się osobami zatrudnionymi na czas nieokreślony.

Na czas określony

Inaczej jest w przypadku osób zatrudnionych na czas określony lub na czas wykonania określonej pracy. Umowy te ulegają bowiem rozwiązaniu z upływem terminu określonego w umowie. Zatem w przypadku tych umów fakt powołania pracownika do służby wojskowej nie wpływa na stałość jego zatrudnienia.
• PRZYKŁAD
Rafał T. był zatrudniony na podstawie umowy o pracę zawartej na czas określony do dnia 15 marca 2006 r. W dniu 1 marca 2006 r. otrzymał kartę powołania do czynnej służby wojskowej. Mimo tego faktu, jego umowa o pracę ulegnie rozwiązaniu z dniem 15 marca 2006 r.

Ochrona dla żony

Szczególnej ochronie podlega nie tylko stosunek pracy pracownika powołanego do wojska, ale także jego żony, jeżeli został o­n powołany do odbycia zasadniczej służby wojskowej. W myśl bowiem art. 126 ustawy, w okresie odbywania przez żołnierza zasadniczej służby wojskowej rozwiązanie przez pracodawcę stosunku pracy z żoną żołnierza może nastąpić wyłącznie z winy pracownicy oraz w razie ogłoszenia upadłości lub likwidacji pracodawcy.

Ponowne zatrudnienie

Istotnym uprawnieniem pracownika, który zakończył odbywanie służby wojskowej, jest prawo do ponownego zatrudnienia u dotychczasowego pracodawcy. Zgodnie bowiem z art. 122 ust. 1 ustawy pracodawca, który zatrudniał pracownika w dniu powołania do służby wojskowej, jest obowiązany zatrudnić go na poprzednio zajmowanym stanowisku lub na stanowisku równorzędnym pod względem rodzaju pracy oraz wynagrodzenia, jeżeli w ciągu 30 dni od dnia zwolnienia ze służby pracownik zgłosił się do tego zakładu w celu podjęcia pracy. Niezachowanie tego terminu powoduje wygaśnięcie stosunku pracy, chyba że nastąpiło z przyczyn usprawiedliwiających nieobecność w pracy.
Pracodawca musi zatem ponownie zatrudnić pracownika, który w tym terminie zgłosi się go niego. Powinien zatrudnić go na tym samym lub równorzędnym stanowisku. Przy czym przez pojęcie równorzędne stanowisko pracy należy rozumieć stanowisko, które odpowiada kwalifikacjom pracownika, jest zbliżone rodzajowo do zajmowanego przez niego stanowiska przed powołaniem do wojska oraz jest porównywalne w strukturze organizacyjnej i stwarza podobne możliwości uzyskania awansu płacowego. Realizacji tego obowiązku pracodawcy pracownik może dochodzić przed sądem pracy.
• PRZYKŁAD
Artur W. był zatrudniony w spółce X na podstawie umowy o pracę zawartej na czas określony od dnia 1 marca 2004 r. do dnia 31 grudnia 2005 r. W dniu 15 stycznia 2005 roku został powołany do czynnej służby wojskowej. Po jej zakończeniu, w ciągu 2 dni zgłosił się do pracodawcy z zamiarem podjęcia pracy. Spółka X jednak odmówiła zatrudnienia go, stwierdzając, że nie ma wolnych miejsc. Artur W. wniósł wówczas powództwo do sądu pracy, żądając zobowiązania pracodawcy do zatrudnienia go na poprzednim stanowisku pracy. Sąd uwzględnił jego powództwo.

Wyższe kwalifikacje

Jeżeli pracownik uzyskał podczas odbywania czynnej służby wojskowej inne lub wyższe niż posiadane uprzednio kwalifikacje zawodowe, pracodawca jest obowiązany na jego wniosek zatrudnić go w miarę możliwości na stanowisku, które odpowiada nabytym przez niego w wojsku kwalifikacjom. Jest to kolejny przywilej pracownika, który zakończył odbywanie służby wojskowej. Określenie „w miarę możliwości” nie oznacza jednak dowolności ze strony pracodawcy i w razie sporu będzie to podlegać ocenie sądu, który ustali, czy faktycznie brak było możliwości zatrudnienia pracownika na stanowisku odpowiadającym jego wyższym, nabytym podczas służby wojskowej kwalifikacjom.

Ryszard Sadlik

PODSTAWA PRAWNA
• Ustawa z dnia 21 listopada 1967 r. o powszechnym obowiązku obrony Rzeczypospolitej Polskiej (Dz.U. z 2004 r. nr 241, poz. 2416 z późn. zm.).



 

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code
Infor.pl
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Do 500 zł miesięcznie nie tylko dla osób starszych. Jakie kryteria i orzeczenia? [zmiany 2024 i 2025]

Świadczenie uzupełniające, często nazywane jest „500 plus dla seniora” lub „500 plus dla osób niepełnosprawnych”. Należy jednak pamiętać, iż przysługuje ono nie tylko osobom starszym. Ponadto o przyznaniu pomocy decyduje niezdolność do samodzielnej egzystencji.

MEN i MS: W szkołach zaświadczenia o niekaralności. Na odbiór dziecka. Na wycieczkę. Na basen. Na teatr. Dyrektorka przedszkola o nowych kłopotach

Dziennikarze PAP zwrócili się do MEN i Ministerstwa Sprawiedliwości z serią pytań dotyczących zaświadczeń, które w szkołach muszą przedstawiać rodzice opiekujący się dziećmi. Ich pytania dotyczyły zaświadczeń przedstawianych przez osoby odbierające dzieci ze szkoły (np. czy dziadkowie mogą?). I zaświadczeń rodziców opiekujących się dziećmi na wycieczce, na basenie, w teatrze   

Podatnicy poszkodowani przez powódź zapłacą tegoroczne podatki w 2025 roku [projekt rozporządzenia]

W dniu 18 września 2024 r. opublikowano projekt rozporządzenia Ministra Finansów w sprawie przedłużenia niektórych terminów przewidzianych w przepisach prawa podatkowego w związku ze stanem klęski żywiołowej. Rozporządzenie to ma pomóc przedsiębiorcom poszkodowanym we wrześniu br. powodzią na obszarze części województwa dolnośląskiego, opolskiego oraz śląskiego - poprzez odroczenie terminów zapłaty podatków i zaliczek na podatki. 

Bliźniaki a urlop ojcowski, macierzyński, rodzicielski i wychowawczy

REKLAMA

Szykują się spore zmiany przepisów dla cudzoziemców w Polsce. Na lepsze? Od kiedy?

Jak co roku, po przerwie wakacyjnej, wypoczęci i naładowani wracamy do trybu pracy. Wyjątkiem nie są nasi ustawodawcy. Choć sporo tematów jest na porządku dziennym, dużo wymaga zmian i poprawy, w poniższym artykule omówimy planowane zmiany dotyczące cudzoziemców, ich pobytu i zatrudnienia w Polsce.

Aktywni rodzice w pracy. Na czym polega warunek łącznej aktywności zawodowej rodziców?

Świadczenie „aktywni rodzice w pracy” przysługuje w przypadku gdy oboje rodzice osiągają przychód, którego podstawa wymiaru składek wynosi co najmniej 100% minimalnego wynagrodzenia za pracę. Jest to tzw. warunek łączonego poziomu aktywności zawodowej.

MRPiPS: Składki ZUS od umów zlecenia i o dzieło możliwe od 1 stycznia 2026 r. lub 1 stycznia 2027 r.

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej przygotowuje się do wdrożenia oskładkowania umów zlecenia i umów o dzieło. Wiceminister Sebastian Gajewski poinformował, że decyzja w sprawie terminu wdrożenia reformy jeszcze nie zapadła. Na pewno nie nastąpi to od 1 stycznia 2025 r., może to być 1 stycznia 2026 r. czy 1 stycznia 2027 r.

Renta wdowia: Zamiast 15000 zł za rok 7500 zł. Obniżka z 45 000 zł do 14 250 zł do 2027 r. [Przykłady]

Zestawiamy w artykule obliczenia wypłat dodatku do renty wdowiej porównując ostateczną wersję ustawy oraz pierwotną. Obliczenia na przykładzie renty rodzinnej po zmarłym 2500 zł. Za okres 2025 - 2027 r. pierwotna wersja ustawy o rencie wdowiej dawała skumulowaną wartość świadczenia 45 000 zł. Ostateczna ustawa przyznała kwotę 14 250 zł. Różnica między tymi kwotami jest tak duża, że pojawia się pytanie o wyrównanie. Od razu odpowiadamy - nie będzie takiego wyrównania.

REKLAMA

Transport z pomocą humanitarną zwolniony z opłat, w celu usprawnienia w dostarczaniu środków poszkodowanym w powodzi

Ministerstwo Infrastruktury podjęło decyzję o zwolnieniu z poboru opłat pojazdów dostarczających pomoc humanitarną. Jest to reakcja ministerstwa na sytuację powodziową oraz w celu usprawnienia w dostarczaniu pomocy poszkodowanym w powodzi.

Odwołanie od orzeczenia o niepełnosprawności. Jak napisać? [punkt 7, przykład, wzór]

Odwołanie jest ważnym pismem w procesie ubiegania się o orzeczenie o niepełnosprawności. Może ono dotyczyć różnych elementów orzeczenia, m.in. punktu 7. W jakim terminie wnosi się odwołanie i do jakiego organu? Oto najważniejsze informacje i przykładowy wzór pisma.

REKLAMA