REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Wynagrodzenie pracownika przywróconego do pracy

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Elżbieta Judasz

REKLAMA

Pracownikowi, który został przywrócony do pracy orzeczeniem sądu pracy wydanym w związku z odwołaniem, przysługuje wynagrodzenie za czas pozostawania bez pracy.
 
Warunkiem realizacji uprawnienia do domagania się wynagrodzenia za okres pozostawania bez pracy jest fakt podjęcia przez pracownika pracy w wyniku przywrócenia do niej orzeczeniem sądowym. Pracownik, chcąc podjąć zatrudnienie, powinien w ciągu 7 dni od daty uprawomocnienia się orzeczenia zgłosić gotowość niezwłocznego podjęcia pracy w ramach restytuowanego stosunku pracy.
Przywrócenie pracownika do pracy
Jedną z przesłanek (obok zgłoszenia gotowości niezwłocznego podjęcia pracy) przywrócenia pracownika do pracy jest wydanie przez sąd pracy orzeczenia o przywróceniu pracownika do pracy na poprzednich warunkach.
Orzeczenie takie jest wydawane – stosownie do żądania pracownika – w razie ustalenia, że:
wypowiedzenie umowy o pracę zawartej na czas nieokreślony jest nieuzasadnione lub narusza przepisy o wypowiadaniu umów o pracę, a umowa uległa już rozwiązaniu,
• rozwiązanie umowy o pracę bez wypowiedzenia nastąpiło z naruszeniem przepisów o rozwiązywaniu umów o pracę w tym trybie.
Pracownik może również zostać przywrócony do pracy mocą zawartej między spornymi stronami ugody. Wynagrodzenie za czas pozostawania pracownika bez pracy powinno być wypłacone również i w tej sytuacji.
Wynagrodzenie w razie przywrócenia do pracy
Pracownikowi, który podjął pracę w wyniku przywrócenia do pracy – w razie nieuzasadnionego lub niezgodnego z prawem wypowiedzenia umowy o pracę przez pracodawcę – przysługuje wynagrodzenie za czas pozostawania bez pracy, nie więcej jednak niż za 2 miesiące, a gdy okres wypowiedzenia wynosił 3 miesiące – nie więcej niż za 1 miesiąc.
Jak z powyższego wynika, ustawodawca w zakresie ustalania wysokości wynagrodzenia należnego pracownikowi z tytułu przywrócenia do pracy wprowadził pewne ograniczenia polegające na uzależnieniu jego wysokości od długości okresu wypowiedzenia.
Inaczej kształtują się uprawnienia pracownika w razie niezgodnego z prawem rozwiązania przez pracodawcę umowy o pracę bez wypowiedzenia. Takiemu pracownikowi, który podjął pracę w wyniku przywrócenia do niej, przysługuje wynagrodzenie za czas pozostawania bez pracy, nie więcej jednak niż za 3 miesiące i nie mniej niż za 1 miesiąc.
Tak więc wynagrodzenie wypłacone za czas pozostawania bez pracy nie zawsze będzie odpowiadało wynagrodzeniu za czas rzeczywiście nieprzepracowany. Nie może być ono niższe niż wynagrodzenie za 1 miesiąc. Nawet jeżeli pracownik pozostaje bez pracy, np. tylko kilkanaście dni, i tak powinien otrzymać wynagrodzenie za pełny miesiąc. Z kolei, gdy przerwa w pracy trwa dłużej niż 3 miesiące, nie otrzyma wynagrodzenia za cały czas pozostawania bez pracy. Czas pozostawania bez pracy obejmuje miesiące bezpośrednio następujące po dniu rozwiązania umowy o pracę.
Przykład
Pracodawca rozwiązał z pracownikiem umowę o pracę bez wypowiedzenia z winy pracownika. Pracownik nie zgadzał się z decyzją pracodawcy, gdyż twierdził, że pracodawca rozwiązał z nim stosunek pracy z naruszeniem przepisów prawa pracy, w związku z tym wystąpił do sądu pracy z żądaniem przywrócenia do pracy. Sąd pracy uznał, że stosunek pracy został przez pracodawcę rozwiązany niezgodnie z prawem i orzekł o przywróceniu pracownika do pracy na poprzednich warunkach. Przywrócony do pracy pracownik – po 7 miesiącach od rozwiązania umowy o pracę – zgłosił swoją gotowość do niezwłocznego podjęcia pracy u dawnego pracodawcy, wobec tego pracodawca wypłacił mu – stosownie do orzeczenia sądu pracy – wynagrodzenie za 3 miesiące pozostawania bez pracy.
Pracownicy objęci szczególną ochroną stosunku pracy
Odmienne od powyższych zasady stosuje się wobec pracowników, których stosunek pracy podlega przepisom o ochronie trwałości stosunku pracy.
A zatem wynagrodzenie przysługuje za cały czas pozostawania bez pracy, jeżeli umowę o pracę rozwiązano:
• z pracownikiem, któremu brakuje nie więcej niż 4 lata do osiągnięcia wieku emerytalnego, a okres zatrudnienia umożliwia mu uzyskanie prawa do emerytury z osiągnięciem tego wieku,
• z pracownicą w okresie ciąży lub urlopu macierzyńskiego,
• z pracownikiem – ojcem wychowującym dziecko w okresie korzystania z urlopu macierzyńskiego albo
• gdy rozwiązanie umowy o pracę podlega ograniczeniu z mocy przepisu szczególnego, np.: członek zarządu organizacji związkowej lub inny działacz związkowy wskazany uchwałą zarządu, członkowie specjalnego zespołu negocjacyjnego w spółce europejskiej, społeczny inspektor pracy, członkowie rady pracowniczej w przedsiębiorstwach państwowych, czy też lekarz pełniący funkcję z wyboru w radzie, komisji rewizyjnej, sądzie lekarskim – będących organami izb lekarskich o szczeblu okręgowym i naczelnym.
Powyższe zasady znajdują zastosowanie również wobec pracowników szczególnie chronionych, których stosunek pracy ustał w wyniku niezgodnego z prawem rozwiązania przez pracodawcę umowy o pracę bez wypowiedzenia.
Ustalanie wynagrodzenia za czas pozostawania bez pracy
Dla prawidłowego ustalenia wysokości wynagrodzenia za czas pozostawania bez pracy, przysługującego pracownikowi przywróconemu do pracy, niezbędne jest zastosowanie zasad obowiązujących przy ustalaniu ekwiwalentu pieniężnego za urlop (§ 1 pkt 1 rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z 29 maja 1996 r. w sprawie sposobu ustalania wynagrodzenia w okresie niewykonywania pracy oraz wynagrodzenia stanowiącego podstawę obliczania odszkodowań, odpraw, dodatków wyrównawczych do wynagrodzenia oraz innych należności przewidzianych w Kodeksie pracy – DzU nr 62, poz. 289 ze zm.).
Szczegółowe zasady ustalania ekwiwalentu pieniężnego za urlop wypoczynkowy zostały z kolei uregulowane w § 14–19 rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z 8 stycznia 1997 r. w sprawie szczegółowych zasad udzielania urlopu wypoczynkowego, ustalania i wypłacania wynagrodzenia za czas urlopu oraz ekwiwalentu pieniężnego za urlop (DzU nr 2, poz. 14 ze zm.).
Należy również podkreślić, że pracownikowi, który podjął pracę w wyniku przywrócenia do pracy, wlicza się do okresu zatrudnienia okres pozostawania bez pracy, za który przyznano wynagrodzenie. Natomiast okresu pozostawania bez pracy, za który nie przyznano wynagrodzenia, nie uważa się za przerwę w zatrudnieniu, pociągającą za sobą utratę uprawnień uzależnionych od nieprzerwanego zatrudnienia.
Elżbieta Judasz
Zapisz się na newsletter
Najlepsze artykuły, najpoczytniejsze tematy, zmiany w prawie i porady. Skoncentrowana dawka wiadomości z różnych kategorii: prawo, księgowość, kadry, biznes, nieruchomości, pieniądze, edukacja. Zapisz się na nasz newsletter i bądź zawsze na czasie.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Infor.pl
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Rewolucja w urlopach: im więcej dzieci (i to nie tylko własnych) – tym więcej dni wolnych, a dla pracodawców, którzy nie będą się stosować – 30 tys. zł kary

Na 1 dziecko – 2 dni wolnego, na 2 dzieci – 3 dni wolnego, na 3 dzieci – 4 dni wolnego, a na 4 i więcej – 5 dni wolnego, z zachowaniem prawa do pełnego wynagrodzenia, a za odmowę zwolnienia od pracy w ramach ww. puli – 30 tys. zł kary dla pracodawcy. O zmianę art. 188 kodeksu pracy – w dniu 12 kwietnia br., zawnioskowały do Ministry Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, Rzeczniczka Praw Dziecka i Okręgowa Rada Adwokacka, powołując się m.in. na naruszenie przez ww. przepis konstytucyjnej zasady równości. Czy położy to kres absurdowi tylko 2 dni zwolnienia od pracy na wszystkie dzieci i obojga rodziców?

Kwalifikacje nauczycieli do zmiany. Związkowcy wyliczają poważne wady projektu

MEN zmienia przepisy dotyczące kwalifikacji nauczycieli. Związkowcy z KSOiW NSZZ "Solidarność" uważają, że projekt rozporządzenia budzi poważne wątpliwości i niesie "istotne zagrożenia dla jakości kształcenia oraz sytuacji kadrowej w polskim systemie oświaty". Apelują o przeprowadzenie szerokich konsultacji społecznych, aby "uniknąć negatywnych skutków dla systemu edukacji".

UWAGA: maturę można zdawać w domu. Jest komunikat CKE

Wprawdzie nie doszło jeszcze do tego, że maturę można zdawać zdalnie (na szczęście), ale okazuje się, że można ją zdawać w domu. Są na to przepisy, jest specjalny wniosek, a poszczególne Okręgowe Komisje Egzaminacyjne wydają w tym zakresie wytyczne.

Zmiany w wypłatach 800 plus. ZUS przesuwa w maju terminy przelewów. Kiedy pieniądze trafią do rodziców?

Jak to jest z tym przelewaniem 800 plus na konta rodziców? Wedle harmonogramu Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, pieniądze wypłacane są w dziesięciu określonych terminach. Bywa, że z powodu takiego a nie innego ułożenia dat, przelewy robione są wcześniej. Tak właśnie będzie w maju.

REKLAMA

Czy 04.05.2025 r. to niedziela handlowa, handel bez zakazu, zakupy w Lidlu i Biedronce, w galeriach, wszystkie sklepy otwarte czy tylko Żabka

Długi weekend, święto w czwartek 1 maja i w sobotę 3 maja to mocno ograniczone możliwości zakupowe. Zarówno w czwartek jak i w sobotę sklepy nieczynne. W sobotę 03.05.2025 r. można je zrobić tylko w małych sklepach osiedlowych, a z sieciowych głównie w Żabce. A jak będzie w niedzielę 04.05.2025 r. - można wybrać się do Lidla lub Biedronki albo wręcz do galerii handlowej na duże tygodniowe zakupy?

MRPiPS: nowe rozwiązania na rzecz osób z niepełnosprawnościami i przebudowa modelu orzekania o niepełnosprawności. Termin do 20 maja 2025 r. na składanie dokumentów

Rok 2025 jest wyjątkowo obfitujący w zmiany prawa czy też projekty zmian w zakresie uprawnień dla osób z niepełnosprawnościami i ogólnie dla całego systemu orzecznictwa. Ale to nie koniec! Idą kolejne zmiany i to na z góry określone lata: na 2026, 2027 a nawet 2028 r. Perspektywa odległa - to fakt, ale takie działania jak zapowiada resort pracy wymagają długiej perspektywy. Udało się dotrzeć do informacji, z których wynika, że MRPiPS ogłasza program: "Przebudowa modelu orzekania o niepełnosprawności". Co będzie obejmował program, do kogo jest skierowany i co można zyskać?

Jakie dokumenty trzeba mieć przy sobie na maturze?

Egzaminy maturalne 2025 rozpoczną się już niebawem. Główna sesja egzaminacyjna zaplanowana jest na okres od 5 do 22 maja 2025 r. Jakie dokumenty trzeba mieć przy sobie na maturze? Co w przypadku, gdy zapomni się dokumentów?

Znieważenie flagi państwowej – co grozi za obrazę symboli narodowych?

Flaga państwowa to jeden z najważniejszych symboli każdego kraju – wyraża tożsamość narodową, suwerenność, a także dumę z historii i wspólnoty obywatelskiej. W Polsce ochrona flagi jest zagwarantowana przepisami prawa, a jej znieważenie jest przestępstwem. Warto więc wiedzieć, czym jest znieważenie flagi Rzeczypospolitej Polskiej, jakie formy może przybrać oraz jakie sankcje grożą za tego rodzaju działanie.

REKLAMA

2610,72 zł w maju z ZUS dla prawie 130 tys. osób [NOWE ŚWIADCZENIE]. Dodatkowo wyrównanie od stycznia 2025

2610,72 zł w maju z ZUS dla prawie 130 tys. osób. Co istotne osoby, który mają prawo do tego nowe dodatku dostaną również wyrównanie od 1 stycznia 2025 r. Wysokość dodatku wynosiła w styczniu i lutym 2025 r. 2520 zł, a od marca jest to 2610,72 zł. Na konta świadczeniobiorców wpłyną więc w maju spore pieniądze.

Co najmniej 2074 zł brutto za pracę w majówkę?

Związek Zawodowy „Związkowa Alternatywa” apeluje do rządu o wprowadzenie wyższego wynagrodzenia dla pracowników wykonujących swoje obowiązki w trakcie dni świątecznych w majówkę. W opublikowanym komunikacie związkowcy proponują, by za trzy dni pracy (1,3 i 4 maja) wypłacana była kwota nie niższa niż 2074 zł brutto.

REKLAMA