REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Pierwszy urlop wypoczynkowy

Marek Rotkiewicz
Prawnik specjalizujący się w prawie pracy. Autor i współautor około 60 książek z tego zakresu, w tym kilku komentarzy oraz autor ponad 4000 artykułów. Wykładowca na licznych szkoleniach (przeprowadzonych ponad 6000 godzin szkoleniowych).

REKLAMA

Pracownik rozpoczynający pracę zawodową nabywa prawo do urlopu po każdym przepracowanym miesiącu. Wymiar urlopu po tym czasie będzie obejmować jednak niepełne dni, co znacznie utrudnia jego udzielanie. Taka zasada liczenia urlopu obowiązuje tylko w pierwszym roku pracy. Od 1 stycznia następnego roku urlop przysługuje na zasadach ogólnych.
Pracownicy rozpoczynający karierę zawodową nabywają prawo do urlopu w inny sposób niż pozostałe z zatrudnionych osób. Wiadomo, że nie mają jeszcze żadnego faktycznego stażu pracy. Staż zaliczany do długości urlopu wypoczynkowego wynika u nich jednak najczęściej z ukończenia określonego stopnia nauki.

W stosunku do osób, które podejmują swoją pierwszą pracę, do uzyskania prawa do urlopu konieczne jest przepracowanie chociażby minimalnego okresu. Pracownik podejmujący pracę po raz pierwszy uzyskuje w roku kalendarzowym, w którym podjął tę pracę, prawo do urlopu z upływem każdego miesiąca pracy w wymiarze 1/12 wymiaru urlopu przysługującego mu po okresie roku.

Ile urlopu

Wymiar urlopu przysługujący po roku pracy będzie wynosić co do zasady 20 dni. Nawet pracownik, który zaczyna pracę po studiach wyższych, po roku pracy będzie miał łącznie z okresem uprawniającym do urlopu nabytym w związku z ukończeniem szkoły wyższej 9 a nie 10 lat pracy. 26-dniowy urlop przysługuje osobom zatrudnionym co najmniej 10 lat.

W wyjątkowych jedynie przypadkach możemy mieć do czynienia z urlopem w wyższym wymiarze.

Przykład

Dalszy ciąg materiału pod wideo

REKLAMA

Pracownik po zakończeniu szkoły średniej odbył 1,5 roczną służbę wojskową, po której rozpoczął studia. Okres służby wojskowej wliczany jest do okresu, od którego zależą uprawnienia pracownicze, czyli z tego tytułu do stażu urlopowego zaliczymy 1,5 roku. Z tytułu ukończenia studiów do stażu urlopowego wlicza się 8 lat. W konsekwencji pracownik ten, rozpoczynając pracę po studiach, ma już 9,5 roku urlopowego stażu pracy, a zatem po roku pracy będzie miał prawo do 26 dni urlopu, gdyż przekroczy 10-letni staż urlopowy.

Ważny problem związany z udzielaniem takiego cząstkowego urlopu wynika z tego, że dzieląc wymiar urlopu przysługujący po roku pracy (20 dni) na 12 otrzymujemy 1,666... dnia. Daje nam to 13,28 godziny (jeden dzień urlopu równy jest 8 godzinom pracy), czyli 13 godzin i 17 minut (zaokrąglając do pełnych minut).

Przepisy Kodeksu pracy nie dają tutaj wprost żadnego rozwiązania, gdyż w przeciwieństwie do pracowników niepełnoetatowych nie ma przepisu, który nakazywałby zaokrąglanie niepełnego dnia urlopu w górę do pełnego dnia.

Można w związku z tym stosować następujące rozwiązania:

REKLAMA

- stosowanie zaokrągleń na korzyść pracownika (do pełnego dnia) - takie rozwiązanie jest korzystne dla pracownika, a zatem w braku przepisu wyraźnie go zakazującego można je stosować; należy jednak przy tym pamiętać, że przy takim zaokrąglaniu łączny wymiar urlopu danego pracownika w ciągu roku nie może przekroczyć 20 (lub ewentualnie 26) dni;

- szczegółowe wyliczanie wymiaru urlopu z podziałem nie tylko na godziny, ale także na minuty (tak jak podano to wyżej) - jest ono na pewno trudniejsze w praktyce, gdyż wymaga więcej pracy, może ponadto stwarzać wiele problemów związanych z zaokrągleniami (nie wiadomo, jakie zaokrąglenie stosować - do pełnych minut, do pełnych dziesiątek minut) itp.; w takiej sytuacji urlop może zostać udzielony na część dnia pracy, gdyż pozostała do wykorzystania część urlopu w wielu przypadkach będzie niższa niż dobowy wymiar czasu pracy pracownika (chociaż inaczej może być np. w równoważnym czasie pracy).

Urlopy przysługujące po każdym przepracowanym miesiącu podlegają sumowaniu. Części wykraczające poza pełne dni urlopu będą tworzyć zatem po pewnym czasie rzeczywiste dni urlopu.

Tylko w pierwszym roku pracy

Istotne jest to, że tego rodzaju urlop cząstkowy przysługuje w pierwszym roku pracy, a nie przez pierwszy rok pracy. Pracownik nabywa prawo do pełnego urlopu wypoczynkowego na ogólnych zasadach z dniem 1 stycznia kolejnego roku kalendarzowego, czyli z tym dniem nabywa prawo do całego przysługującego w danym roku urlopu. Nie udzielamy więc urlopu cząstkowego przez pierwszy rok pracy (chyba że pokrywa się on z rokiem kalendarzowym), lecz tylko do końca danego roku kalendarzowego.

Prawo do cząstkowego urlopu pracownik nabywa po każdym przepracowanym miesiącu. Artykuł 153 k.p. ustanawiający tę zasadę nie odsyła do miesięcy kalendarzowych, lecz do okresu faktycznie przepracowanego.

Przykład

Pracownik podjął pierwsze zatrudnienie 10 listopada. Po miesiącu pracy przysługuje mu 1/12 z 20 dni urlopu. W tym roku nie przepracuje już jednak drugiego miesiąca, a z dniem 1 stycznia uzyskuje urlop na zwykłych zasadach. Praca przez większą część grudnia (10-31) nie będzie zatem skutkować nabyciem prawa do urlopu wypoczynkowego.

W sytuacji takiej nie znajdują zastosowania zasady zaokrąglania w górę niepełnego miesiąca pracy, gdyż stosujemy je tylko do ustalania wymiaru urlopu proporcjonalnego w odniesieniu do pracowników, którzy nabywają prawo do urlopu na ogólnych zasadach (czyli pracowników, dla których nie jest to pierwszy rok ich pracy).

Niepełnoetatowcy

Zgodnie z ogólną zasadą wymiar urlopu dla pracownika zatrudnionego w niepełnym wymiarze czasu pracy ustala się proporcjonalnie do wymiaru czasu pracy tego pracownika.

Na przykład wymiar urlopu wypoczynkowego osoby uprawnionej do 20 dni urlopu zatrudnionej na 1/2 etatu wynosi 10 dni, co dopiero mnożymy przez 8 godzin, aby otrzymać wymiar godzinowy urlopu.

Przykład

Pracownik podjął swoją pierwszą pracę. Wymiar czasu pracy ustalono na 1/4 etatu. Pracownikowi po roku pracy przysługiwałoby 20 dni urlopu, co musimy pomniejszyć odpowiednio do jego wymiaru czasu pracy:

20 dni : 4 = 5.

Od takiej liczby dni powinniśmy liczyć 1/12 za każdy przepracowany miesiąc:

5 dni : 12 = 0,4166..., co daje nam 3,36 godziny, czyli 3 godziny i 22 minuty urlopu.

Tę zasadę musimy zastosować także w przypadku pierwszej pracy. Istnieje również odmienny pogląd, według którego w przypadku pierwszej pracy wykonywanej w niepełnym wymiarze czasu pracy zaokrągla się do pełnego dnia.

Marek Rotkiewicz

 

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Infor.pl
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Dziennik.pl: Dwie rady dyrektora CKE na egzamin maturalny z matematyki 2024 r.

Dyrektor CKE udzielił dwóch rad maturzystom co do egzaminu z matematyki.

Złoto w kwietniu napędziło strachu inwestorom. Czy to już koniec dobrej koniunktury dla króla metali szlachetnych

Kontrasty na rynku złota są w tym momencie widoczne jak nigdy wcześniej. Dopiero co notowane były historyczne szczyty na poziomie nieco powyżej 2 430 dolarów za uncję, a kilka dni później zanotowana była największa dzienna strata od wielu lat.

Te dane mogą szokować: przez hałas umiera niewiele mniej osób niż wskutek smogu

W wielu miastach w Europie ponad połowa mieszkańców narażona jest na hałas przekraczający wytyczne Światowej Organizacji Zdrowia (WHO). Ta zaleca, aby hałas w ciągu dnia nie przewyższał 55 dB. Tymczasem, nawet głośne rozmowy w restauracji generują ok. 70 dB. Z badań Europejskiej Agencji Środowiska wynika, że zanieczyszczenie hałasem odpowiada rocznie za 16,6 tys. przedwczesnych zgonów w krajach UE. Hałas to ryzyko chorób: zawału, udaru czy nadciśnienia tętniczego.

112 km/h na "30". Kierowca stracił prawo jazdy i samochód

Na autostradzie A13 w austriackim Tyrolu kierowca z Polski jechał 112 km/h w strefie ograniczenia prędkości do 30 km/h - podała w niedzielę austriacka agencja APA, powołując się na miejscową policję.

REKLAMA

Podwyżki płac w 2024 będą rekordowe, przeciętnie o 11,6%. Średnia krajowa 9 tys. zł brutto już w grudniu, ile to na rękę

Jesteś fachowcem o poszukiwanych kompetencjach, twoje zarobki w tym roku wzrosną o prawie 12 procent. Na koniec roku powinieneś mieć prawie 6,5 tys. zł na rękę czyli brutto 9 tys. złotych!

Czy 5.05.2024 to niedziela handlowa, zakupy w galerii handlowej, Lidlu , Biedronce i w każdym innym sklepie. Kiedy koniec zakazu handlu

Długi weekend – dla jednych pięcio- a dla innych nawet dziewięciodniowy – dobiega końca i pewne jest, że praktycznie każda rodzina musi odnowić zapasy w lodówce lub spiżarni. Czy więc dzisiejsza niedziela 5.05.2024 to niedziela handlowa czy niedziele z zakazem handlu, które sklepy są otwarte, a które zamknięte i na pewno nie można w nich zrobić zakupów.

Jaki temat rozprawki na maturze 2024?

Wiele abiturientów zastanawia się jaki będzie temat rozprawki na maturze 2024? Możliwości i motywów literackich jest bardzo dużo. Warto zwrócić jednak szczególną uwagę na motyw pracy i rolę człowieka pracującego w polskiej literaturze.

Od maja urlopy dla dużej grupy pracowników: jest już wykaz stanowisk

Od maja obowiązują nowe przepisy i urlopy dla dużej grupy pracowników. Konkretnie chodzi o wykaz stanowisk pracy uprawniających do urlopu oraz wzór zaświadczenia o okresie korzystania przez pracownika z urlopu. Rozporządzenie wchodzi w życie 10 maja 2024 r. Kto ma prawo do tych uprawnień urlopowych?

REKLAMA

Nowelizacja: Specjalny zasiłek celowy bez kryterium dochodowego! Są niezadowoleni z tej zmiany

Niezadowolone są gminy - zarzucają rządowi, że przerzuca na nich koszt korzystnej dla obywateli zmiany.

Kiedy matury 2024? Terminy, przedmioty i praca nauczycieli

Około 263 000 zdających, którzy ukończą szkołę ponadpodstawową w roku szkolnym 2023/2024, przystąpi do egzaminu maturalnego z przedmiotów obowiązkowych. Ogółem w 2024 r. przeprowadzonych zostanie ok. 556 885 egzaminów w części ustnej oraz ok. 1 405 725 egzaminów w części pisemnej. Kiedy matury 2024? Poniżej szczegółowe terminy, godziny, przedmioty i praca nauczycieli podczas matur.

REKLAMA