REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Świadczenie przedemerytalne po rencie

Subskrybuj nas na Youtube

REKLAMA

Nie jest możliwe zrezygnowanie z renty i przejście na świadczenie przedemerytalne. Osoby pobierające rentę mogą otrzymać to świadczenie, gdy prawo do niej ustanie

 

Uzyskanie świadczenia przedemerytalnego przez osobę, która pobierała rentę z tytułu niezdolności do pracy, uzależnione jest od spełnienia kilku warunków. Przede wszystkim, aby otrzymać to świadczenie, musi ustać prawo do renty z tytułu niezdolności do pracy. Warunkiem bezwzględnym jest też pobieranie renty nieprzerwanie przez co najmniej pięć lat. Trzeba zaznaczyć, że przy ustalaniu okresu pobierania renty wyłącza się okres, za który renta była zawieszona, gdyż w tym okresie nie była ona wypłacana.

 


Wiek i staż pracy

Z renty na świadczenie przedemerytalne może przejść osoba, która do dnia, w którym ustało prawo do renty, ukończyła co najmniej 55 lat - kobieta oraz 60 lat - mężczyzna, i osiągnęła okres składkowy i nieskładkowy wynoszący co najmniej 20 lat dla kobiet i 25 lat dla mężczyzn. Jakie okresy uwzględniane są jako składkowe, a jakie jako nieskładkowe, wymieniliśmy w dodatku do Gazety Prawnej nr 202 Abc emerytur i rent z dnia 19 marca 2007 r. Przypominamy, że okresy nieskładkowe uwzględnia się w wymiarze nieprzekraczającym 1/3 uwzględnionych okresów składkowych.


Zasiłek dla bezrobotnych

Obecnie przed przyznaniem świadczenia przedemerytalnego konieczne jest pobieranie zasiłku dla bezrobotnych. Po ustaniu prawa do renty trzeba zatem najpierw zarejestrować się we właściwym powiatowym urzędzie pracy jako osoba bezrobotna i to w ciągu 30 dni od ustania prawa do renty. Zasiłek dla bezrobotnych trzeba pobierać przez co najmniej sześć miesięcy, a po upływie tych sześciu miesięcy trzeba być nadal zarejestrowanym jako osoba bezrobotna. Aby dostać świadczenie przedemerytalne, nie można w okresie pobierania zasiłku dla bezrobotnych odmówić bez uzasadnionej przyczyny przyjęcia propozycji odpowiedniego zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej, w rozumieniu ustawy o promocji zatrudnienia, albo zatrudnienia w ramach prac interwencyjnych lub robót publicznych.

Zaznaczyć trzeba, że do okresu sześciu miesięcy pobierania zasiłku wlicza się okresy zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej w rozumieniu przepisów o promocji zatrudnienia, albo zatrudnienia w ramach prac interwencyjnych lub robót publicznych.


Wniosek

Aby otrzymać świadczenie przedemerytalne, trzeba złożyć wniosek na formularzu ZUS Rp-26. Wniosek powinien być złożony w oddziale ZUS właściwym ze względu na miejsce zamieszkania wnioskodawcy, przy czym za miejsce zamieszkania uważa się miejsce ostatniego zameldowania na pobyt stały. Bardzo ważne jest, by złożyć wniosek o świadczenie przedemerytalne w ściśle określonym terminie. Terminy są następujące:

l 30 dni od dnia wydania przez powiatowy urząd pracy dokumentu poświadczającego sześciomiesięczny okres pobierania zasiłku dla bezrobotnych,

l 14 dni od ustania zatrudnienia, w tym w ramach prac interwencyjnych lub robót publicznych albo innej pracy zarobkowej - jeżeli w okresie pobierania zasiłku osoba wykonywała inną pracę zarobkową lub zatrudnienie w rozumieniu przepisów ustawy o promocji zatrudnienia, albo była zatrudniona w ramach prac interwencyjnych lub robót publicznych, a wykonywanie jednej z tych prac ustało po upływie sześciomiesięcznego okresu pobierania zasiłku dla bezrobotnych.

ZUS, na wniosek osoby zainteresowanej, może przywrócić termin 30-dniowy tylko w szczególnie uzasadnionych wypadkach. Natomiast termin 14-dniowy nie podlega przywróceniu.


PRZYKŁAD: ZAWIESZENIE RENTY

Czytelniczka złożyła w ZUS wniosek o zawieszenie renty w związku z osiąganiem wysokich przychodów. W tym okresie złożyła też w ZUS wniosek o świadczenie przedemerytalne, gdyż osiągnęła wymagany wiek - 55 lat i staż pracy 20 lat. Czytelniczka nie otrzyma świadczenia przedemerytalnego, gdyż podstawowym warunkiem jego przyznania jest ustanie prawa do renty. W przypadku zawieszenia prawa do renty prawo to istnieje nadal, a jedynie wstrzymana jest jego wypłata.

PRZYKŁAD: OSIĄGNIĘCIE 55 LAT DO USTANIA RENTY

Czytelniczka przez siedem lat otrzymywała rentę z tytułu niezdolności do pracy. Trzy miesiące temu ZUS orzekł, że jest ona zdolna do pracy. Z uwagi, że za miesiąc zainteresowana ukończy 55 lat, chce wystąpić o świadczenie przedemerytalne. ZUS odmówi przyznania jej świadczenia, gdyż jednym z warunków jego otrzymania jest uzyskanie 55 lat do dnia, w którym ustało prawo do renty.

PRZYKŁAD: 30 DNI NA REJESTRACJĘ

Pan Andrzej B. przez sześć lat pobierał rentę z tytułu niezdolności do pracy. Prawo do renty ustało 30 stycznia 2007 r. Po uznaniu przez lekarza orzecznika ZUS za zdolnego do pracy pan Andrzej B. zaczął szukać pracy. Nie znalazł jej i dlatego 20 marca 2007 r. zarejestrował się jako bezrobotny, aby później otrzymać świadczenie przedemerytalne. Andrzej B., nawet jeśli spełniłby warunki do otrzymania świadczenia przedemerytalnego, nie otrzyma go, gdyż nie zarejestrował się w urzędzie pracy w ciągu 30 dni od ustania prawa do renty.

Ważne!

Jeżeli świadczenie przedemerytalne przyznawane jest osobie uprzednio uprawnionej do renty z tytułu niezdolności do pracy, wysokość tego świadczenia ustalana jest w kwocie renty, nie wyższej jednak niż 711,54 zł

 

Podstawa prawna

 

Ustawa z dnia 30 kwietnia 2004 r. o świadczeniach przedemerytalnych (Dz.U. Nr 120, poz. 1252).

 

Monika Bugaj-Wojciechowska


Zapisz się na newsletter
Najlepsze artykuły, najpoczytniejsze tematy, zmiany w prawie i porady. Skoncentrowana dawka wiadomości z różnych kategorii: prawo, księgowość, kadry, biznes, nieruchomości, pieniądze, edukacja. Zapisz się na nasz newsletter i bądź zawsze na czasie.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Infor.pl
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Rewolucja w urlopach: im więcej dzieci (i to nie tylko własnych) – tym więcej dni wolnych, a dla pracodawców, którzy nie będą się stosować – 30 tys. zł kary

Na 1 dziecko – 2 dni wolnego, na 2 dzieci – 3 dni wolnego, na 3 dzieci – 4 dni wolnego, a na 4 i więcej – 5 dni wolnego, z zachowaniem prawa do pełnego wynagrodzenia, a za odmowę zwolnienia od pracy w ramach ww. puli – 30 tys. zł kary dla pracodawcy. O zmianę art. 188 kodeksu pracy – w dniu 12 kwietnia br., zawnioskowały do Ministry Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, Rzeczniczka Praw Dziecka i Okręgowa Rada Adwokacka, powołując się m.in. na naruszenie przez ww. przepis konstytucyjnej zasady równości. Czy położy to kres absurdowi tylko 2 dni zwolnienia od pracy na wszystkie dzieci i obojga rodziców?

Kwalifikacje nauczycieli do zmiany. Związkowcy wyliczają poważne wady projektu

MEN zmienia przepisy dotyczące kwalifikacji nauczycieli. Związkowcy z KSOiW NSZZ "Solidarność" uważają, że projekt rozporządzenia budzi poważne wątpliwości i niesie "istotne zagrożenia dla jakości kształcenia oraz sytuacji kadrowej w polskim systemie oświaty". Apelują o przeprowadzenie szerokich konsultacji społecznych, aby "uniknąć negatywnych skutków dla systemu edukacji".

UWAGA: maturę można zdawać w domu. Jest komunikat CKE

Wprawdzie nie doszło jeszcze do tego, że maturę można zdawać zdalnie (na szczęście), ale okazuje się, że można ją zdawać w domu. Są na to przepisy, jest specjalny wniosek, a poszczególne Okręgowe Komisje Egzaminacyjne wydają w tym zakresie wytyczne.

Zmiany w wypłatach 800 plus. ZUS przesuwa w maju terminy przelewów. Kiedy pieniądze trafią do rodziców?

Jak to jest z tym przelewaniem 800 plus na konta rodziców? Wedle harmonogramu Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, pieniądze wypłacane są w dziesięciu określonych terminach. Bywa, że z powodu takiego a nie innego ułożenia dat, przelewy robione są wcześniej. Tak właśnie będzie w maju.

REKLAMA

Czy 04.05.2025 r. to niedziela handlowa, handel bez zakazu, zakupy w Lidlu i Biedronce, w galeriach, wszystkie sklepy otwarte czy tylko Żabka

Długi weekend, święto w czwartek 1 maja i w sobotę 3 maja to mocno ograniczone możliwości zakupowe. Zarówno w czwartek jak i w sobotę sklepy nieczynne. W sobotę 03.05.2025 r. można je zrobić tylko w małych sklepach osiedlowych, a z sieciowych głównie w Żabce. A jak będzie w niedzielę 04.05.2025 r. - można wybrać się do Lidla lub Biedronki albo wręcz do galerii handlowej na duże tygodniowe zakupy?

MRPiPS: nowe rozwiązania na rzecz osób z niepełnosprawnościami i przebudowa modelu orzekania o niepełnosprawności. Termin do 20 maja 2025 r. na składanie dokumentów

Rok 2025 jest wyjątkowo obfitujący w zmiany prawa czy też projekty zmian w zakresie uprawnień dla osób z niepełnosprawnościami i ogólnie dla całego systemu orzecznictwa. Ale to nie koniec! Idą kolejne zmiany i to na z góry określone lata: na 2026, 2027 a nawet 2028 r. Perspektywa odległa - to fakt, ale takie działania jak zapowiada resort pracy wymagają długiej perspektywy. Udało się dotrzeć do informacji, z których wynika, że MRPiPS ogłasza program: "Przebudowa modelu orzekania o niepełnosprawności". Co będzie obejmował program, do kogo jest skierowany i co można zyskać?

Jakie dokumenty trzeba mieć przy sobie na maturze?

Egzaminy maturalne 2025 rozpoczną się już niebawem. Główna sesja egzaminacyjna zaplanowana jest na okres od 5 do 22 maja 2025 r. Jakie dokumenty trzeba mieć przy sobie na maturze? Co w przypadku, gdy zapomni się dokumentów?

Znieważenie flagi państwowej – co grozi za obrazę symboli narodowych?

Flaga państwowa to jeden z najważniejszych symboli każdego kraju – wyraża tożsamość narodową, suwerenność, a także dumę z historii i wspólnoty obywatelskiej. W Polsce ochrona flagi jest zagwarantowana przepisami prawa, a jej znieważenie jest przestępstwem. Warto więc wiedzieć, czym jest znieważenie flagi Rzeczypospolitej Polskiej, jakie formy może przybrać oraz jakie sankcje grożą za tego rodzaju działanie.

REKLAMA

2610,72 zł w maju z ZUS dla prawie 130 tys. osób [NOWE ŚWIADCZENIE]. Dodatkowo wyrównanie od stycznia 2025

2610,72 zł w maju z ZUS dla prawie 130 tys. osób. Co istotne osoby, który mają prawo do tego nowe dodatku dostaną również wyrównanie od 1 stycznia 2025 r. Wysokość dodatku wynosiła w styczniu i lutym 2025 r. 2520 zł, a od marca jest to 2610,72 zł. Na konta świadczeniobiorców wpłyną więc w maju spore pieniądze.

Co najmniej 2074 zł brutto za pracę w majówkę?

Związek Zawodowy „Związkowa Alternatywa” apeluje do rządu o wprowadzenie wyższego wynagrodzenia dla pracowników wykonujących swoje obowiązki w trakcie dni świątecznych w majówkę. W opublikowanym komunikacie związkowcy proponują, by za trzy dni pracy (1,3 i 4 maja) wypłacana była kwota nie niższa niż 2074 zł brutto.

REKLAMA