REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Od 1 kwietnia weszła w życie ustawa o języku migowym

© Vladimir Mucibabic - Fotolia.com
© Vladimir Mucibabic - Fotolia.com
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Zobowiązanie administracji publicznej do zapewnienia niesłyszącym pomocy tłumacza języka migowego oraz powołanie Rady Języka Migowego przewidują przepisy wchodzące w niedzielę w życie. Środowiska niesłyszących chcą, żeby był to pierwszy etap zmian.

"Dziś w wielu miejscach nie ma wiedzy, że ustawa wchodzi w życie. Dlatego będziemy chcieli tę zmianę prawa wspomóc poprzez akcje informacyjne; to będzie pewien proces, bo nie stanie się po prostu tak, że ustawa wchodzi w życie i wszyscy od razu ją stosują" - powiedział PAP wiceminister pracy i polityki społecznej Jarosław Duda, który jest pełnomocnikiem rządu ds. osób niepełnosprawnych.

REKLAMA

Ustawa o języku migowym i innych środkach komunikowania się została uchwalona w sierpniu ubiegłego roku. Miesiąc później podpisał ją prezydent Bronisław Komorowski. "Wszyscy jako społeczeństwo zainteresowani jesteśmy tym, aby zapewnić wszystkim obywatelom, także niesłyszącym i niedosłyszącym, jak najszerszą partycypację w życiu społecznym, także w życiu politycznym. Dlatego konsekwentnie, od wielu lat, staramy się likwidować wszystkie bariery utrudniające uczestnictwo w szeroko pojętym życiu społecznym" - mówił wtedy prezydent.

Nowe prawo przewiduje, że organy administracji publicznej będą musiały zapewnić osobom niesłyszącym tłumacza języka migowego. Osoby potrzebujące powinny zgłosić chęć skorzystania z takiej pomocy co najmniej trzy dni robocze wcześniej. Wyjątkiem są sytuacje nagłe. Regulacja przewiduje również, że osoba głucha w kontaktach z organami administracji publicznej, policją, strażą pożarną i strażami gminnymi będzie mogła korzystać z pomocy wyznaczonej przez siebie osoby (nie chodzi o tłumacza). Utworzony ma zostać także rejestr tłumaczy języka migowego prowadzony przez wojewodów w formie elektronicznej.

Przepisy mówią też o udostępnianiu przez administrację środków wspierających komunikację. Oznacza to np. dostosowanie stron internetowych dla niesłyszących i wykorzystywanie w kontaktach poczty elektronicznej oraz sms-ów.

REKLAMA

Ustawa zakłada też powołanie 17-osobowej Polskiej Rady Języka Migowego. W jej skład wejdą - poza pełnomocnikiem rządu ds. osób niepełnosprawnych i reprezentantami organizacji osób niesłyszących - m.in. przedstawiciele resortów sprawiedliwości, oświaty, nauki, kultury, spraw wewnętrznych oraz KRRiT. Wśród zadań Rady, która będzie organem doradczym, wymieniono m.in. opiniowanie projektów dotyczących osób niesłyszących oraz "upowszechnianie i promowanie wiedzy o języku migowym".

Dalszy ciąg materiału pod wideo

"Ważne jest, że powstał dokument wysokiej rangi, który będzie stanowił punkt odniesienia do starań o wprowadzenie postulatów środowiska osób niesłyszących i głuchoniewidomych" - oceniła Aldona Witkowska z biura zarządu Polskiego Związku Głuchych. Dodała, że ustawa nie obejmuje jednak zagadnień oświaty i szkolnictwa wyższego, służby zdrowia, kultury, wymiaru sprawiedliwości i innych kwestii ważnych dla osób głuchych i głuchoniewidomych, o których mówią, lub powinny mówić, inne ustawy.

Z kolei wiceprezeska Towarzystwa Pomocy Głuchoniewidomym Marta Lempart powiedziała PAP, że mimo siedmiu miesięcy, które upłynęły od uchwalenia ustawy nie ma jeszcze gotowych rozporządzeń m.in. w sprawie prowadzenia rejestru tłumaczy, co - jej zdaniem - mocno utrudni wprowadzanie przepisów w życie.

"Mam jednak nadzieję, że ta ustawa stanie się początkiem wielu ważnych zmian. Na razie jej zakres jest dość wąski i dotyczy kontaktów z administracją" - zaznaczyła. Dodała, że organizacje pomagające niesłyszącym i głuchoniewidomym dostają dużo zapytań w sprawie zmian; także wiele lokalnych samorządów chce dobrze przygotować się do stosowania nowego prawa.

MPiPS zapewnia, że prace nad rozporządzeniami są na ukończeniu. "Ich brak nie wstrzymuje funkcjonowania ustawy, mam zresztą nadzieję, że pod koniec kwietnia rozporządzenia wejdą w życie" - zaznaczył Duda. Resort poinformował, że projekt rozporządzenia dotyczącego rejestru tłumaczy został już skierowany do uzgodnień, podpisane jest już też m.in. zarządzenie w sprawie Rady Języka Migowego - bezpośrednio po jego publikacji ma rozpocząć się nabór do Rady.

Według organizacji pomagających niesłyszącym uzupełnieniem wchodzącej w życie ustawy będzie Konwencja ONZ o prawach osób niepełnosprawnych. Za jej ratyfikacją przez Polskę we wtorek opowiedział się rząd. Konwencja - podpisana przez nasz kraj w marcu 2007 r. - ma zapewnić osobom niepełnosprawnym takie same prawa i obowiązki, z jakich korzystają inni członkowie społeczeństwa.

Wszystkie zmiany prawa w jednym miejscu > www.zmianyprawa.infor.pl

REKLAMA

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code
Infor.pl
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Nowa najniższa krajowa w 2025 r. nie będzie wyższa niż 4600 złotych

W tym roku najniższa krajowa, a w konsekwencji i inne wynagrodzenia, wzrosną w rekordowej skali – średnio realny wzrost wynagrodzeń ma wynieść 6,4 procent. To ogromny wzrost, skoro rok wcześniej realny wzrost wynagrodzeń wyniósł 0,9 procent, a jeszcze wcześniej płace realne obniżyły się.

System kaucyjny do zmiany. Jest nowy projekt

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowało projekt nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Odnosi się on do funkcjonowania systemu kaucyjnego. Zgodnie z nim kaucja będzie pobierana w całym łańcuchu dystrybucji. Co jeszcze ma się zmienić?

Od kiedy obowiązkowy KSeF? Projekt ustawy przyjęty przez rząd

Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy, który ma na celu przesunięcie obligatoryjnego KSeF na 1 lutego 2026 r. Jak informuje Ministerstwo Finansów, dalsze uproszczenia KSeF, w tym zapowiadane przez resort finansów etapowe wejście w życie KSeF będzie przedmiotem odrębnych prac legislacyjnych.

W lasach zwiększone ryzyko powstania pożaru. O czym pamiętać w majówkę?

W majówkę w lesie powinniśmy zachować szczególną ostrożność. Gdzie ryzyko pożaru jest największe?

REKLAMA

Wieloletni Plan Finansowy Państwa na lata 2024-2027

Wieloletni Plan Finansowy Państwa na lata 2024-2027 został przyjęty przez rząd. Dokument przedstawia wstępną prognozę podstawowych wielkości makroekonomicznych i stanowi podstawę przygotowania projektu ustawy budżetowej na kolejny rok budżetowy.

Kiedy wakacje kredytowe 2024? Jak obliczyć dochód?

Wakacje kredytowe 2024 - od kiedy i dla kogo? Jakie warunki trzeba spełnić, aby zawiesić raty kredytu hipotecznego? Ustawa czeka na podpis prezydenta. Trwają prace nad kalkulatorem wakacje kredytowe 2024 infor. Jak obliczyć dochód - netto czy brutto?

Infor.pl - Finance Talks. Confirming an order

Witamy w kolejnym odcinku Finance Talks, gdzie jak zawsze poznacie 3 zwroty niezbędne każdemu księgowemu podczas codziennej pracy w środowisku wymagającym użycia języka angielskiego. Na program zaprasza Iga Twarowska!

Będą zmiany w przyznawaniu obywatelom Ukrainy świadczeń 800 plus i 300 plus

Przyjęta przez rząd nowelizacja ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy przedłuża ochronę tymczasową dla Ukraińców uciekających przed wojną do 30 września 2025 r. Co się zmieni w zakresie świadczeń rodzinnych?

REKLAMA

MRPiPS bada 4-dniowy tydzień pracy i chce skrócenia tygodnia pracy w tej kadencji Sejmu

Dwie wypowiedzi członków rządu wskazujące, że skrócenie tygodnia pracy z 5 do 4 dni (albo z 8 godzin dziennie do 7 godzin) może stać się obowiązującym prawem. 

Czy bon energetyczny będzie opodatkowany? Pojawi się uzupełnienie przepisów ustawy

Ustawa o bonie energetycznym została już przygotowana, a więc znane są warunki, na jakich będzie przyznawane to nowe świadczenie. Minister klimatu i środowiska Paulina Hennig-Kloska deklaruje również, że nie ma planów opodatkowania beneficjentów bonu energetycznego, a odpowiednie uzupełnienie znajdzie się w ustawie.

REKLAMA