REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Mniej biurokracji dla małych firm w dostępie do środków UE

© egeneralk - Fotolia.com
© egeneralk - Fotolia.com
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Małe firmy będą odciążone z części biurokratycznych obowiązków związanych z rozliczaniem projektów współfinansowanych z funduszy UE, mają też szybciej otrzymywać płatności - poinformował komisarz UE ds. budżetu Janusz Lewandowski.

Ułatwienia wchodzą w życie od 1 stycznia 2013 r., choć w praktyce skorzystają z nich realizatorzy projektów dofinansowywanych z nowego budżetu UE na lata 2014-2020. Uzgodnienia ułatwień między unijnymi instytucjami trwały dwa lata.

"2 lata temu, gdy zostałem komisarzem, miałem na biurku ponad 200 wniosków z rozmaitych stron UE z jednym wołaniem: uproście reguły, bo jest za dużo biurokracji i koncentrujemy się na robotach papierowych, a nie na projektach" - uzasadniał uproszczenia Lewandowski.

REKLAMA

Podkreślił, że dostęp do środków UE i administracyjna obsługa dofinansowania została uproszczona, zwłaszcza dla małych firm, które nie mają rozbudowanej księgowości. "Oni mają tak zwaną lekką procedurę, nie muszą dostarczać wszystkich dokumentów. Wszyscy, którzy pracowali już z Komisją, nie muszą na nowo wypełniać rozmaitych formularzy za każdym razem, są skrócone terminy płatności" - wymienił.

Dodał, że podniesiono próg grantów zwolnionych z części obowiązków biurokratycznych i objętych uproszczonym przepływem dokumentów z KE - z 25 do 60 tys. euro. Zgodnie z nowymi zasadami realizatorzy projektów - w zależności od tego, ile wysiłku wymaga weryfikacja ich faktur - mają otrzymywać refundację z KE w ciągu 30, 60 lub 90 dni. Za opóźnioną płatność będą dostawać odsetki.

Ponadto ocena projektów ma się odbywać bardziej według kryterium "uzyskanego efektu", niż "tylko tego, czy wypełniono poprawnie rubryki". Takim efektem może być zwiększenie konkurencyjności gospodarki lub korzyści dla gminy.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

REKLAMA

Lewandowski przyznał, że w związku z uproszczeniami istnieje ryzyko "pewnych nadużyć", ale została zwiększona odpowiedzialność państw członkowskich (zarządzających 80 proc. unijnych funduszy) za właściwe wydatkowanie środków UE. Instytucje zarządzające funduszami w krajach członkowskich będą zobowiązane do składania corocznych "deklaracji menedżerskich", czyli deklaracji właściwego wydatkowania środków.

Przyszły budżet UE na lata 2014-2020 ma być też zmodernizowany i wzbogacony o nowe narzędzia finansowe, takie jak gwarancje budżetu UE na finansowanie transgranicznych projektów infrastrukturalnych, ale także - jak zaznaczył Lewandowski - gwarancje zwiększające płynność finansowania dla małych i średnich przedsiębiorstw.

Nowe emerytury – praktyczny przewodnik

REKLAMA

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code
Infor.pl
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Kontrola podatkowa: czy musi być zapowiedziana. Zasada i wyjątki

Kontrola podatkowa, to oczywiście nic przyjemnego dla podatnika ale czasem się zdarza. Na taką okoliczność trzeba być przygotowanym. W szczególności warto wiedzieć, że taka kontrola z urzędu skarbowego powinna być w większości przypadków zapowiedziana z 7-dniowym wyprzedzeniem. Ale od tej zasady są niestety liczne wyjątki. Zobaczmy co na ten temat mówią przepisy.

Do 31 maja 2024 r. rolnik musi poinformować KRUS o podatku dochodowym z działalności gospodarczej za 2023 r.

31 maja 2024 roku upływa termin złożenia zaświadczenia lub oświadczenia do Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego (KRUS) w sprawie wysokości należnego podatku dochodowego za 2023 rok. Wysokość rocznej kwoty granicznej za rok ubiegły wynosi 4.088 zł.

MRiT: Usługa Firma już w aplikacji mObywatel 2.0. W czym może pomóc przedsiębiorcy?

Ministerstwo Rozwoju i Technologii poinformowało w komunikacie z 23 maja 2024 r., że do aplikacji mObywatel wprowadzono nową usługę, która znacząco ułatwi życie przedsiębiorcom. Usługa Firma pozwala na wygodne gromadzenie i zarządzanie danymi dotyczącymi działalności gospodarczej oraz informacji o zarejestrowanej firmie, co może dać przedsiębiorcy oszczędność czasu i lepszą organizację pracy.

Nowa usługa dla indywidualnych przedsiębiorców w aplikacji mObywatel 2.0

W aplikacji mObywatel 2.0 pojawiła się usługa "Firma" skierowana do osób prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą. Jak z niej skorzystać?

REKLAMA

Nauczyciele i wykładowcy jako podatnicy VAT. Kiedy są zwolnieni z podatku? Interpretacja ogólna Ministra Finansów z 20 maja 2024 r.

W dniu 20 maja 2024 r. Minister Finansów wydał interpretację ogólną dotyczącą opodatkowania podatkiem od towarów i usług (VAT) świadczeń polegających na przekazywaniu wiedzy w ramach procesu kształcenia, przez osoby fizyczne (wykładowców, nauczycieli) będące podatnikami VAT, na podstawie umów zawieranych z uczelniami. W tej interpretacji Minister odniósł się do możliwych zwolnień podatkowych z VAT tych osób i usług przez nich świadczonych.

Przechodzisz na emeryturę? Kiedy korzystnie?

Osiągnięcie powszechnego wieku emerytalnego i udowodnienie okresu ubezpieczenia to podstawowe warunki przejścia na emeryturę. Jednak wybór momentu, w którym złożysz wniosek o emeryturę, jest także ważny. Wysokość emerytury z ZUS zależy bowiem także od miesiąca, w którym zdecydujesz się przejść na emeryturę. Kiedy najbardziej opłaca się przejść na emeryturę?

Czy podatek VAT naliczony od zakupionego sprzętu medycznego podlega odliczeniu?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji potwierdziła, że podatek VAT naliczony od zakupionego sprzętu medycznego wykorzystywanego wyłącznie do czynności zwolnionych z tego podatku nie kwalifikuje się do odliczenia. 

Rekrutacja do szkół średnich 2024 – zasady, terminy, wnioski

Do kiedy trwa rekrutacja do szkół ponadpodstawowych? Kiedy jest rekrutacja uzupełniająca? Do ilu szkół można złożyć dokumenty?

REKLAMA

Producenci owoców i warzyw twardo o Zielonym Ładzie. Oberwą rolnicy, ale też inne grupy społeczne

Producenci owoców i warzyw mówią, że Zielony Ład to bardziej ideologia niż idea. Dotknie nie tylko rolników, ale też inne grupy społeczne. Nie sprzeciwiają się idei produkcji żywności wyróżniającej się wyższą jakością, zwracają jednak uwagę na szereg problemów, które przy okazji mogą poważnie uderzyć w ich działalność. Wśród nich znalazła się biurokracja.

Wynagrodzenie lekarzy: Wkrótce będzie podwyżka. Ile i dla kogo?

Zwiększy się wynagrodzenie lekarzy odbywających specjalizację w ramach rezydentury. W ministerstwie zdrowia trwają prace nad nowym rozporządzeniem.

REKLAMA