REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Błędy w księgach rachunkowych i sprawozdaniu finansowym

Subskrybuj nas na Youtube
fot. shutterstock
fot. shutterstock
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

Rozpatrując sposób ujawnienia błędów lub zdarzeń gospodarczych następujących po dniu bilansowym, należy wziąć pod uwagę wpływ tych okoliczności na możliwość kontynuacji działalności, ponieważ od tego zależy wiarygodność oraz rzetelność sprawozdania finansowego.

Ustawa o rachunkowości reguluje sposóbpostępowania z błędami w ramach przepisów art. 22, art. 25oraz art. 54. Przepisy art. 22 i 25 dotyczą błędów w dowodachksięgowych oraz - co z tego wynika - w księgach rachunkowych.Wszystkie zdarzenia gospodarcze dotyczące danego okresusprawozdawczego muszą być zapisane w księgach rachunkowych napodstawie dowodów księgowych.

REKLAMA

Co do zasady dowody księgowe powinny być uprzedniosprawdzone pod względem formalnym, merytorycznym i rachunkowym.Dowody księgowe powinny być rzetelne. Oznacza to, że dokumentująrzeczywiste operacje gospodarcze. Do sprawdzenia rzetelności dowodusłuży kontrola merytoryczna. Powinna być ona wykonywana przezsłużby inne niż księgowe. Dokumenty muszą być też poddane kontroliformalnej, tj. sprawdzeniu, czy spełniają kryteria art. 21 uor. Wramach kontroli rachunkowej sprawdza się, czy dowód jest wolny odbłędów rachunkowych.

Jest jednak faktem, że - mimo kontroli - zarówno wksięgach rachunkowych, jak i w sprawozdaniu finansowym występująbłędy. Niekiedy "zaginęły" dokumenty lub z jakichś powodów niewszystkie zdarzenia z danego okresu sprawozdawczego zostały objęteewidencją. Dlatego warto sprawdzać dowody księgoweprzynajmniej raz w miesiącu. Ułatwia to sporządzenierocznego sprawozdania finansowego i eliminację nieprawidłowości,które mogą stać się zdarzeniami po dniu bilansowym.

Przepisy art. 54 odnoszą się z kolei do błędu wkontekście zdarzeń po dniu bilansowym, który dotyczy poprzednichokresów sprawozdawczych i powoduje, że sprawozdania finansowego zaten okres nie można uznać za rzetelne.

Rodzaje błędów oraz sposoby ich ujawniania

Błędy to niezamierzonenieprawidłowości, które muszą być wycenione na podstawiedowodów potwierdzających wartość i znaczenie ekonomiczne faktówuznanych za błędne. Podstawowy podział uwzględniający sposóbpostępowania z nieprawidłowościami klasyfikuje je w dwóchgrupach:

Dalszy ciąg materiału pod wideo

• błędy wymagające korekty,

• błędy niewymagające korekty.

Ponieważ błędnie ujawnione lub nieujawnione wksięgach rachunkowych zdarzenia gospodarcze znajdą swojeodzwierciedlenie w sprawozdaniu finansowym, należy wnikliwiedokonać oceny każdego faktu. Błędy w zapisach księgowych, wdokumentach księgowych, odkrywane po dniu bilansowym, zaliczamy dokategorii zdarzeń po dniu bilansowym.

Moment ujawniania błędów

W praktyce można wskazać na kilka momentów, wktórych mogą być ujawnione nieprawidłowości. Przyjmując kryteriumczasu, błędy można usystematyzować w następujący sposób:

1. Ujawnione przed sporządzeniemsprawozdania finansowego.

2. Ujawnione po sporządzeniusprawozdania finansowego, ale przed jego badaniem oraz w trakciebadania przez biegłego rewidenta.

3. Ujawnione po zakończeniubadania, ale przed zatwierdzeniem sprawozdania finansowego.

4. Ujawnione po zatwierdzeniu(opublikowaniu) sprawozdania finansowego za dowolny okressprawozdawczy.

Ad 1. Najwięcej błędów jestujawnianych podczas weryfikacji ksiąg rachunkowych na koniec okresusprawozdawczego, a więc przed sporządzeniem sprawozdaniafinansowego. Okres ten jest właściwy do wprowadzeniaostatnich zapisów korygujących lub uzupełniających.

Błędy ujawnione przed sporządzeniem sprawozdaniafinansowego należy ująć w księgach rachunkowych na dwa sposoby:

• pod datą ich ujawnienia, jeżeli ujawnieniema miejsce przed dniem bilansowym,

• pod datą 31 grudnia (lub na inny dzieńkończący okres sprawozdawczy), jeżeli ujawnienie miało miejsce podniu bilansowym.

REKLAMA

Samo ujawnienie polega na wprowadzeniu zapisówksięgowych do ksiąg rachunkowych na podstawie zweryfikowanychdowodów odpowiednich dla zdarzenia gospodarczego. Dopiero powprowadzeniu wszystkich korekt księgi rachunkowe można uznać zawiarygodne i mogą one stanowić podstawę sporządzenia sprawozdaniafinansowego.

Szczególna uwaga wymagana jest przyweryfikacji ksiąg przed dniem bilansowym w tych jednostkachgospodarczych, w których sprawozdanie finansowe nie podlega badaniuprzez biegłego rewidenta. W tych podmiotach nie ma bowiemetapu dodatkowej weryfikacji, która obiektywnie potwierdziwiarygodność oraz zgodność sprawozdania finansowego z księgamirachunkowymi. Tu dobrą praktyką jest dwukrotne sporządzeniesprawozdania finansowego.

Pierwsze sprawozdanie,sporządzone dowolną techniką, należy odłożyć i następnie sporządzićdrugie, nie sugerując się poprzednimi ustaleniami. Po sporządzeniudwóch sprawozdań finansowych porównuje się obie wersje, rozpatrujeewentualne różnice i koryguje błędy. Jeśli sprawozdanie finansowejest sporządzane automatycznie z wykorzystaniem programufinansowo-księgowego, warto sporządzić drugie sprawozdaniefinansowe w innym programie, np. w Excelu. Ważne jest, żebywpisywać każdą wartość po przeanalizowaniu i zastanowieniu się nadjej treścią ekonomiczną. Porównanie niezależnie od siebiesporządzonych dwóch egzemplarzy sprawozdania finansowego wzdecydowanej większości wypadków ujawnia błędy. Najprostszymprzykładem mogą być odpisy aktualizujące należności, tworzone dlaróżnych nieuregulowanych w terminie należności. Tu błędy występująza sprawą algorytmów programów finansowo-księgowych lub systemukont korespondujących. Jedne i drugie funkcjonują automatycznie.Najczęściej pomniejszane są o całą kwotę odpisów aktualizującychtylko należności od pozostałych jednostek z tytułu dostaw i usług.Równocześnie w bilansie są wykazywane kwoty należne, mimo żewcześniej utworzono odpisy aktualizujące. Innym przykładem danychnieprawidłowo prezentowanych w sprawozdaniu finansowym sąnależności oraz zobowiązania krótkoterminowe i długoterminowe.

Więcej na ten temat przeczytasz wInternetowym Serwisie Księgowego w artykule Błędy w księgach rachunkowych i sprawozdaniufinansowym


Zapisz się na newsletter
Najlepsze artykuły, najpoczytniejsze tematy, zmiany w prawie i porady. Skoncentrowana dawka wiadomości z różnych kategorii: prawo, księgowość, kadry, biznes, nieruchomości, pieniądze, edukacja. Zapisz się na nasz newsletter i bądź zawsze na czasie.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: Ksiegowosc.infor.pl

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Infor.pl
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Intensywne opady deszczu uszczuplą portfele wielu właścicieli nieruchomości o nawet 10 tys. zł. Kontrolerzy nie będą mieli litości dla Polaków

Ostatnie dni obfitują w gwałtowne zjawiska pogodowe, w tym m.in. w intensywne opady deszczu. Stąd, wiele osób zmaga się z problemem wód opadowych gromadzących się w nadmiarze na ich posesjach. Zagospodarowanie wód opadowych, leży w gestii właściciela nieruchomości. Nie każdy jest świadomy, że za odprowadzanie deszczówki niezgodnie z przepisami, grożą poważne konsekwencje – w tym grzywna w wysokości nawet 10 tys. zł.

Niekorzystna zmiana dla wszystkich emerytów i rencistów: ZUS będzie mógł zażądać zwrotu świadczeń za ostatnie 3 lata! Nowe narzędzie w rękach ZUS, pod przykrywką ułatwienia dla seniorów

Osoba, która wykonuje pracę zarobkową w czasie pobierania emerytury (jeżeli nie osiągnęła jeszcze powszechnego wieku emerytalnego, chyba, że – kontynuuje zatrudnienie u dotychczasowego pracodawcy) lub renty musi mieć świadomość, iż przekroczenie przez nią tzw. limitów dorabiania (do emerytury lub odpowiednio – renty), może skutkować zmniejszeniem przysługującego jej świadczenia, a w określonych okolicznościach – nawet całkowitym zawieszeniem jego wypłacania. Z limitami tymi – związany jest obowiązek corocznego powiadamiania ZUS o wysokości osiąganych przychodów, który ciąży na emerytach i rencistach. W związku z projektem deregulacyjnym rządu – w odniesieniu do większości emerytów i rencistów ma on zostać zniesiony. Okazuje się jednak, że pośredni skutek takiej zmiany, może być dla świadczeniobiorców bardzo niekorzystny.

To pewne: będzie wyższa kwota wolna w PIT i niższy podatek od dochodów. Ceną podatek katastralny czyli nie od metra kwadratowego ale wartości mieszkania i domu?

Podatek katastralny zamiast podatku od nieruchomości? Rząd niezmiennie kwestionuje możliwość wprowadzenia takiej zmiany w podatkach. Jednocześnie jednak sondowane są nieoficjalnie różnie opcje podatku od wartości mieszkania i domu w miejsce obecnie obowiązującego podatku naliczanego dla obywateli nie od wartości nieruchomości, ale od jej metrażu.

Ponad 1700 złotych bez względu na staż pracy. Ta podwyżka już weszła w życie

Bon na zasiedlenie bez limitu wieku, rejestracja na podstawie miejsca zamieszkania, a nie adresu zameldowania, takie zmiany przyniosły bezrobotnym nowe przepisy, jakie z początkiem czerwca zaczęły obowiązywać w urzędach pracy. To nie wszystko. Rewolucja dotyczy także wypłaty zasiłku.

REKLAMA

Czy 13.07.2025 r. jest niedziela handlowa, handel bez zakazu, zakupy w Lidlu i Biedronce, w galeriach, wszystkie sklepy otwarte czy tylko Żabka

Połowa lipca zbliża się szybko, wakacje i urlopy w pełni. Pogoda dziś też sprzyjająca bardziej zakupom niż relaksowi. A czy jutro w niedzielę 13 lipca będzie odwrotnie: niedziela handlowa na zakupy czy zakaz handlu za to pogoda zachęcająca do korzystania z lata i wakacji. Czy jutro zakupy w dowolnym sklepie: Lidl, galeria handlowa czy tylko Żabka?

Wyższe wynagrodzenia w budżetówce od 2026 r. Pracodawcy chcą większej podwyżki dla pracowników

Płaca minimalna w 2026 r. wzrośnie o 3%, ale w budżetówce podwyżka powinna być wyższa. Pracodawcy chcą wyższych wynagrodzeń w sferze budżetowej, aby jakość usług publicznych również rosła.

Pytania online na aplikację komorniczą. Przygotuj się do egzaminu wstępnego 2025 r. [pytania z 2024 r.] cz. III
Przed nami kolejnych 25 pytań testowych na egzamin wstępny dla kandydatów na aplikantów komorniczych. W następnych częściach będziemy przedstawiać pozostałe pytania.
Emerytura dla nauczyciela 2025 – które rozwiązanie wybrać? ZUS podpowiada

Nauczyciele, którzy chcą zakończyć aktywność zawodową mają do wyboru kilka możliwości – od powszechnej emerytury, przez wcześniejsze przejście na świadczenie z Karty Nauczyciela, aż po tzw. nową emeryturę nauczycielską. Wybór zależy m.in. od wieku, stażu pracy i spełnienia określonych warunków.

REKLAMA

100 zł miesięcznie dodatku do energii elektrycznej dla tej grupy osób z orzeczeniem o niepełnosprawności. Wnioski można składać od 11 lipca 2025 r.

Od 1 lipca 2025 roku więcej osób będzie mogło ubiegać się o dofinansowanie w ramach programu „Aktywny samorząd”, Obszar E. Wsparcie w formie dodatku na opłaty za energię elektryczną przysługuje osobom korzystającym z koncentratora tlenu lub respiratora w warunkach domowych.

Polscy wykonawcy działający na rynku niemieckim powinni znać VOB/B

VOB/B nadal jest w Niemczech często stosowanym narzędziem prawnym. Jak w pełni wykorzystać zalety tego sprawdzonego zbioru przepisów, minimalizując jednocześnie ryzyko?

REKLAMA