REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Rozwód a unieważnienie małżeństwa

Małgorzata Supera
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Czym się różni rozwód od unieważnienia małżeństwa? Jakie są powody unieważnienia małżeństwa? Jak unieważnienie wpływa na sytuację rodzinną i materialną?


Czym różni się rozwód od unieważnienia małżeństwa?

 

Rozwód jest sposobem rozwiązania małżeństwa, które zostało właściwie zawarte. Natomiast unieważnione może zostać małżeństwo, które zostało zawarte z jakiś powodów w sposób nieprawidłowy. O nieważności małżeństwa orzeka sąd. Oznacza to, że do czasu wydania orzeczenia, małżeństwo jest w świetle prawa w pełni ważne.

 

Z jakich powodów może zostać unieważnione małżeństwo?

 

REKLAMA

Pierwszą grupę przyczyn unieważnienia małżeństwa stanowią tzw. przeszkody małżeńskie. W grę wchodzą tu takie okoliczności jak np. fakt, iż małżonek w dniu ślubu był ubezwłasnowolniony całkowicie (art. 11 § 1 KRO). Jednak w przypadku, gdy ubezwłasnowolnienie zostało uchylone, niedopuszczalne jest już domaganie się unieważnienia małżeństwa.

Jeżeli w dniu ślubu jedno z małżonków dotknięte było chorobą psychiczną lub niedorozwojem umysłowym, może stanowić to podstawę unieważnienia małżeństwa (art. 12 KRO). Jednak unieważnienie nie będzie wchodzić w grę w sytuacji, gdy choroba psychiczna małżonka ustanie.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Kolejna grupa przyczyn, które mogą skutkować unieważnieniem małżeństwa, to tzw. wady oświadczenia woli. Przykładowo: małżonek wyrażając w dniu ślubu chęć zawarcia małżeństwa znajdował się z jakiś powodów w stanie wyłączającym świadome wyrażenie woli.

Wreszcie małżeństwo może być unieważnione w przypadku, gdy w sposób nieprawidłowy zostało udzielone pełnomocnictwo do jego zawarcia. Może to jednak dotyczyć bardzo rzadkich sytuacji, gdy ślub nie jest zawierany osobiście, ale przez pełnomocnika.

 

Jak unieważnienie małżeństwa wpływa na sytuację dzieci małżonków?

 

W przypadku unieważnienia małżeństwo traktowane jest tak, jakby nigdy nie zostało zawarte. Nie dotyczy to jednak sytuacji dzieci, które traktowane są jak dzieci pochodzące z małżeństwa. Jest to istotne np. w odniesieniu do domniemania ojcostwa. Zgodnie z prawem dzieci pochodzące z małżeństwa uważa się za dzieci męża matki. Domniemanie to może być obalone tylko w drodze sądowego zaprzeczenia ojcostwa.

Czy orzekając o nieważności małżeństwa sąd stwierdza winę któregokolwiek z małżonków?


Orzekając unieważnienie małżeństwa sąd stwierdza, który z małżonków zawarł małżeństwo w złej wierze (art. 20 § 1 KRO). Za będącego w złej wierze uważa się małżonka, który w chwili zawarcia małżeństwa wiedział o okolicznościach stanowiących podstawę do jego unieważnienia.

W dniu zawarcia małżeństwa kobieta nie miała ukończonych 18 lat. W dwa miesiące po ślubie żona zaszła w ciąże. Czy może dojść do unieważnienia małżeństwa i na czyje żądanie?


Zgodnie z KRO wiekiem wymaganym do zawarcia związku małżeńskiego jest 18 lat. W wyjątkowych sytuacjach kobieta może, za zgodą sądu, zawrzeć związek małżeński po ukończeniu lat 16. Brak zgody stanowi podstawę do unieważnienia małżeństwa, którego mogłoby żądać każde z małżonków. Jeżeli jednak żona zaszła w ciążę, mąż nie może domagać się unieważnienia małżeństwa. W podanym przykładzie jedynie żona mogłaby domagać się zatem unieważnienia małżeństwa. Należy jednak pamiętać, iż żadne z małżonków nie może żądać unieważnienia w sytuacji, gdy żona osiągnie już wiek 18 lat.

Doszło do unieważnienia małżeństwa z powodu zbyt młodego wieku żony (nie ukończone 18 lat i brak zgody sądu). Czy po uprawomocnieniu się orzeczenia żona wraca do swojego poprzedniego nazwiska?


Małżeństwo unieważnione uważa się za niezawarte. Orzeczenie wywiera również skutek wstecz. W rezultacie żona wraca do swojego poprzedniego nazwiska.

Adw. Małgorzata Supera

malgorzata.supera@imfib.com

Kancelaria Adwokacka M.Supera

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Infor.pl
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Sygnaliści pod ochroną. Będą nowe obowiązki dla pracodawców

Sejm uchwalił ustawę o ochronie sygnalistów. Ustawa nakłada nowe obowiązki na pracodawców.

Kosztowny obowiązek. Dofinansowanie pracownikowi okularów lub szkieł kontaktowych

Pracodawca powinien zapewnić okulary lub szkła kontaktowe pracownikom zatrudnionym przy obsłudze monitora ekranowego. Czy pracownik ma prawo do jednoczesnej refundacji zarówno okularów korygujących wzrok, jak i szkieł kontaktowych?

Świadectwo pracy 2024 r.

W dniu zakończenia stosunku pracy pracodawca wydaje pracownikowi świadectwo pracy. Co pracownik powinien otrzymać razem ze świadectwem pracy?

Waloryzacja: Już za tydzień podwyżka o 227,50 premii stażowych do 2227,50 zł [Monitor Polski Poz. 383]

Premie stażowe są wypłacane przez starostów jako promocja zatrudniania bezrobotnych do 30 roku życia. Od 1 czerwca wzrastają o przeszło 200 zł wzrosną stawki premii stażowych.

REKLAMA

35 dni urlopu wypoczynkowego dla każdego. Bez względu na staż pracy i grupę zawodową. Sprawdź, od kiedy.

35 dni urlopu wypoczynkowego dla każdego. Pojawiła się propozycja, żeby każdy mógł odpoczywać dłużej. Bez względu na staż pracy i grupę zawodową. Od kiedy?

Większa ochrona pracowników. Sejm uchwalił nowelizację Kodeksu pracy

Sejm znowelizował Kodeks pracy. Zmiany mają na celu zwiększenie ochrony zdrowia pracowników. Został rozszerzony katalog substancji rakotwórczych i mutagennych.

Wypowiedzenie umowy o pracę przez pracownika 2024 r.

Jednym ze sposobów rozwiązania umowy o pracę jest jej wypowiedzenie. Pracownik dokonujący wypowiedzenia musi zadbać o zachowanie pewnych warunków. Jakich?

Zasiłek pogrzebowy w 2024 roku. Wniosek, kwota, warunki uzyskania. Od kiedy podwyżka do 7000 zł?

W jakich sytuacjach i kto może dostać zasiłek pogrzebowy. Ile wynosi w 2024 roku ten zasiłek? Od kiedy podwyżka zasiłku pogrzebowego do 7000 zł? Jak i gdzie złożyć wniosek?

REKLAMA

Ogromne grzywny za niewdrożenie dyrektywy NIS2. Do kiedy trzeba to zrobić?

Dyrektywa Unii Europejskiej w sprawie środków na rzecz wysokiego wspólnego poziomu cyberbezpieczeństwa na terytorium Unii (NIS2) ma duże znaczenie dla poprawy cyberbezpieczeństwa UE. Jej wejście w życie nastąpiło w styczniu 2023 r. - z terminem na dostosowanie niezbędnych do wykonania niniejszej dyrektywy przepisów krajowych do 18 października 2024 r. Kto powinien przygotować się do działania w zgodzie z NIS2-  analizuje Michał Borowiecki, dyrektor Netskope na Polskę i Europę Wschodnią.

Zmiany w Kodeksie pracy. Nowelizacja uchwalona przez Sejm dotyczy kilkuset tysięcy pracowników

Sejm uchwalił w czwartek nowelizację Kodeksu pracy, która wdraża dyrektywę UE ws. ochrony pracowników przed działaniem czynników rakotwórczych lub mutagenów. Dyrektywa rozszerza ich wykaz o substancje reprotoksyczne, czyli szkodliwe m.in. dla płodności i funkcji seksualnych.

REKLAMA