REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Komu przysługuje lokal komunalny w Warszawie

Laura Żywica
Podstawowym warunkiem, który należy spełnić, aby otrzymać mieszkanie komunalne jest wykazanie przez osoby ubiegające się, że wskazana gmina jest ich miejscem stałego pobytu.
Podstawowym warunkiem, który należy spełnić, aby otrzymać mieszkanie komunalne jest wykazanie przez osoby ubiegające się, że wskazana gmina jest ich miejscem stałego pobytu.

REKLAMA

REKLAMA

Lokal komunalny jest to mieszkanie przyznawane przez gminę osobom o stosunkowo niskich dochodach, których nie stać na wynajęcie bądź kupno własnego mieszkania. Niestety przepisy dotyczące ich przyznawania nie są jednolite, każda gmina przyznaje mieszkania według ustalonych przez siebie kryteriów.

Przepisy ustawy o ochronie praw lokatorów przewidują , że rada gminy uchwala zasady i kryteria wynajmowania lokali komunalnych więc najwięcej potrzebnych informacji osoby zainteresowane lokalem komunalnym znajdą w uchwałach rad gmin. Należy pamiętać, że każda gmina może odmiennie regulować te kwestie, a w związku z tym nie należy się sugerować rozwiązaniami zasłyszanymi od osób zamieszkujących sąsiednie gminy lecz wskazane jest zapoznanie się z uchwałą swojej gminy.

REKLAMA

Zasady wynajmowania mieszkań komunalnych w Warszawie

Podstawowym warunkiem, który należy spełnić, aby otrzymać mieszkanie komunalne jest wykazanie przez osoby ubiegające się, że wskazana gmina jest ich miejscem stałego pobytu.

Osoby, które wywiązują się z powyższego warunku dodatkowo muszą spełniać następujące kryteria przewidziane w uchwale rady miasta stołecznego Warszawy:

  • są bezdomne albo pozostają w trudnych warunkach mieszkaniowych oraz
  • w ich gospodarstwie domowym średni miesięczny dochód na jednego członka gospodarstwa domowego nie przekracza minimum dochodowego.

Pozostawanie w trudnych warunkach mieszkaniowych oznacza zamieszkiwanie w mieszkaniu, w którym na osobę przypada nie więcej niż 6 m2 powierzchni łącznej pokoi lub zamieszkiwanie w pomieszczeniach nie nadających się na stały pobyt ludzi.

Przez minimum dochodowe należy rozumieć średni miesięczny dochód, na jednego członka gospodarstwa domowego w okresie 6 miesięcy poprzedzających datę złożenia wniosku o najem lokalu, nieprzekraczający 160% kwoty najniższej emerytury w gospodarstwie wieloosobowym i 220% tej kwoty w gospodarstwie jednoosobowym lub w gospodarstwie osoby samotnie wychowującej dziecko.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zadaj pytanie: Forum prawników

W pewnych przypadkach powyższych warunków nie trzeba spełniać lub nie trzeba ich spełniać jednocześnie. I tak m.in.:

  • osoby, które zamieszkują w budynkach przeznaczonych do rozbiórki ze względu na planowane inwestycje miejskie, są repatriantami którym miasto obiecało mieszkanie mogą otrzymać mieszkanie komunalne nawet w wypadku, gdy nie spełniają warunku pozostawania w trudnych warunkach mieszkaniowych oraz warunku dochodowego;
  • osoby, którym prywatny właściciel wypowiedział umowę najmu z trzyletnim okresem wypowiedzenia, bez zapewnienia innego lokalu, mogą uzyskać mieszkanie komunalne, nawet jeśli nie zamieszkują aktualnie w trudnych warunkach.
  • osoby znajdujące się w wyjątkowo trudnej sytuacji zdrowotnej, rodzinnej lub społecznej mogą starać się o mieszkanie bez konieczności spełnienia warunku pozostawania w trudnych warunkach mieszkaniowych, muszą jednak spełniać warunek osiągania niskich dochodów.

Pierwszeństwo w uzyskaniu mieszkania komunalnego

Pierwszeństwo w uzyskaniu mieszkania mają osoby, które poza spełnieniem dwóch podstawowych kryteriów dodatkowo:

  • zamieszkują za zgodą właściciela w lokalach usytuowanych w budynkach lub ich częściach objętych ostatecznym nakazem opróżnienia wydanym przez organ nadzoru budowlanego,
  • zamieszkują za zgodą właściciela w budynkach lub ich częściach przeznaczonych do rozbiórki ze względu na planowane inwestycje miejskie;
  • zamieszkują w budynkach stanowiących własność Miasta w pomieszczeniach nienadających się na stały pobyt ludzi w rozumieniu prawa budowlanego;
  • są bezdomne i zostały objęte programem wychodzenia z bezdomności w rozumieniu ustawy o pomocy społecznej,
  • w związku z uzyskaniem pełnoletności opuściły dom dziecka, rodzinę zastępczą lub rodzinny dom dziecka, a nie mają zaspokojonych potrzeb mieszkaniowych i nie są w stanie ich zaspokoić we własnym zakresie, pod warunkiem, że z wnioskiem o pomoc mieszkaniową wystąpią w ciągu 3 lat od uzyskania pełnoletności,
  • są repatriantami, którym Miasto zobowiązało się zapewnić lokal;
  • mają status uchodźcy lub przyznaną ochronę uzupełniającą, dla których z wnioskiem o zawarcie umowy najmu lokalu wystąpi Warszawskie Centrum Pomocy Rodzinie;
  • pozostają w wyjątkowo trudnej sytuacji zdrowotnej, rodzinnej lub społecznej ze względu na niepełnosprawność wnioskodawcy lub innej osoby uprawnionej do wspólnego zamieszkiwania, ciężką, przewlekłą chorobę wnioskodawcy lub innej osoby uprawnionej do wspólnego zamieszkiwania, istniejącą udokumentowaną przemoc lub inną patologię w rodzinie, pod warunkiem, że wnioskodawca zamieszkuje w lokalu za zgodą właściciela;
  • są byłymi lokatorami zamieszkującymi w lokalach znajdujących się w budynkach prywatnych, którzy zobowiązani byli do uiszczania czynszu regulowanego i którym wypowiedziano umowę najmu, w sytuacji gdy ustalony przez właściciela czynsz pozostawał w rażącej dysproporcji z dochodami gospodarstwa domowego lokatora;
  • tworzą rodziny wielodzietne.

Kto nie uzyska prawa do mieszkania komunalnego

Osoby ubiegające się o mieszkanie komunalne muszą liczyć się z sytuacją, w której mimo spełnionych warunków lokalu komunalnego nie otrzymają. Gmina może odmówić przyznania mieszkania, jeśli:

  • osoba starająca się o mieszkanie lub jej małżonek, osoba pozostająca faktycznie we wspólnym pożyciu lub inna osoba zgłoszona do wspólnego zamieszkiwania posiada tytuł prawny do innego lokalu, budynku mieszkalnego, a także gdy posiada tytuł prawny do nieruchomości, której zbycie lub z której pożytki dają możliwość zabezpieczenia potrzeb mieszkaniowych we własnym zakresie. Dotyczy to również posiadania prawa do części mieszkania;
  • w okresie 5 lat przed złożeniem wniosku o przyznanie mieszkania komunalnego wnioskodawca, małżonek lub osoba pozostająca faktycznie we wspólnym pożyciu lub inna osoba zgłoszona do wspólnego zamieszkiwania zbył, czyli sprzedał lub oddał posiadane wcześniej mieszkanie;
  • z analizy wniosku oraz sytuacji życiowej, rodzinnej i materialnej ustalonej między innymi w miejscu zamieszkania wnioskodawcy wynika, że występuje rażąca dysproporcja pomiędzy niskimi dochodami wykazanymi przy składaniu wniosku o zawarcie umowy najmu lokalu, a faktycznym stanem majątkowym wnioskodawcy lub osób ubiegających się wraz z nim o najem lokalu.

Podstawa prawna: Uchwala Nr LVIII/1751/2009 Rady Miasta Stołecznego Warszawy z dnia 9 lipca 2009 r. w sprawie zasad wynajmowania lokali wchodzących w skład mieszkaniowego zasobu miasta stołecznego Warszawy

Zobacz również serwis: Sprawy urzędowe

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
W 2025 r. kolejna waloryzacja progów dochodowych w świadczeniach z ZUS

Od 1 marca 2024 r. kryterium dochodowe uprawniające do otrzymania świadczenia uzupełniającego dla osób niezdolnych do samodzielnej egzystencji wynosi 2419,33 zł, w 2025 r. zostanie zwaloryzowane. Z informacji przekazanych przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej wynika, iż próg dochodowy dla tzw. świadczenia 500 plus nie zostanie w najbliższym czasie zniesiony. 

Renta wdowia: od kiedy i dla kogo 2024, czy będzie działała wstecz

W piątek, 26 lipca komisja rozpatrzyła poprawki zgłoszone w drugim czytaniu do obywatelskiego projektu nowelizacji ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych oraz niektórych innych ustaw. Chodzi o wprowadzenie tzw. renty wdowiej.

Czy renta wdowia weszła już w życie?

Przepisy wprowadzające instytucję renty wdowiej nie weszły jeszcze w życie. Ustawa została uchwalona przez Sejm w piątek 26 lipca, jednak to nie koniec prac legislacyjnych. Nowelizacją zajmie się teraz Senat. Co już wiemy o rencie wdowiej? Jakie rozwiązania zaproponował rząd i kiedy miałyby wejść w życie?

Zadania na egzamin ósmoklasisty w roku szkolnym 2024/2025. W Dzienniku Ustaw ukazało się rozporządzenie dotyczące informatorów

W Dzienniku Ustaw opublikowano nowelizację rozporządzenia w sprawie szczegółowych warunków i sposobu przeprowadzania egzaminu ósmoklasisty. Chodzi o informatory zawierające przykładowe zadania na egzamin ósmoklasisty w roku szkolnym 2024/2025 r.

REKLAMA

Emerytury stażowe w lipcu? OPZZ informuje co się dzieje z projektem

Na piątek, 26 lipca 2024 r. na godzinę 12:15 zaplanowane jest posiedzenie sejmowej Komisji Polityki Społecznej i Rodziny, która zajmie się kwestią emerytur stażowych. Jest to odpowiedź na wniosek OPZZ przypominający o projekcie ustawy OPZZ i Lewicy dotyczący emerytur stażowych.

2520 zł dodatku dopełniającego do renty socjalnej, ale nie dla wszystkich

Trwają prace nad projektem nowelizacji ustawy o rencie socjalnej. Zakłada on wypłatę dodatku dopełniającego osobom uprawnionym do renty socjalnej, które są całkowicie niezdolne do pracy i samodzielnej egzystencji. Od kiedy będzie przysługiwał nowy dodatek?

Wydłużenie ważności orzeczeń o niepełnosprawności albo stopniu niepełnosprawności. Co zadecydował Senat?

Senat obradował nad nowelizacją ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. Nowe przepisy mają przedłużyć maksymalnie o 6 miesięcy ważność orzeczeń o niepełnosprawności albo stopniu niepełnosprawności, które wygasają 30 września 2024 r.

Renta wdowia: Będą dalsze prace – projekt został skierowany do komisji sejmowej

W czwartek, 25 lipca 2024 r., podczas debaty w Sejmie wszystkie kluby zadeklarowały chęć dalszej pracy nad projektem w sprawie renty wdowiej. Regulacja została skierowana do Komisji Polityki Społecznej i Rodziny. Jej posiedzenie zaplanowano na piątek, 26 lipca.

REKLAMA

Lista organizacji mających prawo do otrzymania 1,5% podatku rolnego. Wnioski w wpis do końca roku

Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi informuje, że do 31 grudnia 2024 r. można składać wnioski o wpis na listę podmiotów uprawnionych do otrzymania 1,5 proc. podatku rolnego za bieżący rok.

Nadal można dostać od 1000 do 2000 złotych dopłaty do wypoczynku dzieci. Chodzi o obozy sportowe. Wniosek do 15 września

Nadal można dostać od 1000 do 2000 złotych dopłaty do wypoczynku dzieci. Chodzi o obozy sportowe. Wniosek trzeba złożyć do 15 września. W czasie obozu mają się odbywać co najmniej 2 godziny zajęć sportowych dziennie, wewnętrzne zawody, turnieje i wycieczki.

REKLAMA