| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy urzędowe > Gmina > Nieruchomości > Komu przysługuje lokal komunalny w Warszawie

Komu przysługuje lokal komunalny w Warszawie

Lokal komunalny jest to mieszkanie przyznawane przez gminę osobom o stosunkowo niskich dochodach, których nie stać na wynajęcie bądź kupno własnego mieszkania. Niestety przepisy dotyczące ich przyznawania nie są jednolite, każda gmina przyznaje mieszkania według ustalonych przez siebie kryteriów.

Przepisy ustawy o ochronie praw lokatorów przewidują , że rada gminy uchwala zasady i kryteria wynajmowania lokali komunalnych więc najwięcej potrzebnych informacji osoby zainteresowane lokalem komunalnym znajdą w uchwałach rad gmin. Należy pamiętać, że każda gmina może odmiennie regulować te kwestie, a w związku z tym nie należy się sugerować rozwiązaniami zasłyszanymi od osób zamieszkujących sąsiednie gminy lecz wskazane jest zapoznanie się z uchwałą swojej gminy.

Zasady wynajmowania mieszkań komunalnych w Warszawie

Podstawowym warunkiem, który należy spełnić, aby otrzymać mieszkanie komunalne jest wykazanie przez osoby ubiegające się, że wskazana gmina jest ich miejscem stałego pobytu.

Osoby, które wywiązują się z powyższego warunku dodatkowo muszą spełniać następujące kryteria przewidziane w uchwale rady miasta stołecznego Warszawy:

  • są bezdomne albo pozostają w trudnych warunkach mieszkaniowych oraz
  • w ich gospodarstwie domowym średni miesięczny dochód na jednego członka gospodarstwa domowego nie przekracza minimum dochodowego.

Pozostawanie w trudnych warunkach mieszkaniowych oznacza zamieszkiwanie w mieszkaniu, w którym na osobę przypada nie więcej niż 6 m2 powierzchni łącznej pokoi lub zamieszkiwanie w pomieszczeniach nie nadających się na stały pobyt ludzi.

Przez minimum dochodowe należy rozumieć średni miesięczny dochód, na jednego członka gospodarstwa domowego w okresie 6 miesięcy poprzedzających datę złożenia wniosku o najem lokalu, nieprzekraczający 160% kwoty najniższej emerytury w gospodarstwie wieloosobowym i 220% tej kwoty w gospodarstwie jednoosobowym lub w gospodarstwie osoby samotnie wychowującej dziecko.

Zadaj pytanie: Forum prawników

W pewnych przypadkach powyższych warunków nie trzeba spełniać lub nie trzeba ich spełniać jednocześnie. I tak m.in.:

  • osoby, które zamieszkują w budynkach przeznaczonych do rozbiórki ze względu na planowane inwestycje miejskie, są repatriantami którym miasto obiecało mieszkanie mogą otrzymać mieszkanie komunalne nawet w wypadku, gdy nie spełniają warunku pozostawania w trudnych warunkach mieszkaniowych oraz warunku dochodowego;
  • osoby, którym prywatny właściciel wypowiedział umowę najmu z trzyletnim okresem wypowiedzenia, bez zapewnienia innego lokalu, mogą uzyskać mieszkanie komunalne, nawet jeśli nie zamieszkują aktualnie w trudnych warunkach.
  • osoby znajdujące się w wyjątkowo trudnej sytuacji zdrowotnej, rodzinnej lub społecznej mogą starać się o mieszkanie bez konieczności spełnienia warunku pozostawania w trudnych warunkach mieszkaniowych, muszą jednak spełniać warunek osiągania niskich dochodów.

Czytaj także

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Podstawowym warunkiem, który należy spełnić, aby otrzymać mieszkanie komunalne jest wykazanie przez osoby ubiegające się, że wskazana gmina jest ich miejscem stałego pobytu.
Podstawowym warunkiem, który należy spełnić, aby otrzymać mieszkanie komunalne jest wykazanie przez osoby ubiegające się, że wskazana gmina jest ich miejscem stałego pobytu.

Ochrona danych pracowników. Zmiany 201969.00 zł

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Bartosz Turek

analityk

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »