REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Skarga do Trybunału w Strasburgu

Ewa Karaś
Ewa Ryś
Europejski Trybunał Praw Człowieka w Strasburgu został powołany w 1998 r.
Europejski Trybunał Praw Człowieka w Strasburgu został powołany w 1998 r.
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Od 1993 roku polscy obywatele mają możliwość wnosić skargi do Europejskiego Trybunału Praw Człowieka w Strasburgu. Polacy są liderami pod względem wnoszonych do Trybunału skarg.

Europejski Trybunał Praw Człowieka w Strasburgu został powołany w 1998r. Jest europejskim sądem. Ma na celu kontrolę przestrzegania praw człowieka

REKLAMA

Trybunał orzeka w sprawach praw człowieka zapisanych w Europejskiej Konwencji Praw Człowieka. Polska podpisała konwencję w 1993 roku. Co oznacza, że polscy obywatele mogą wnosić skargi do Trybunału.

Sędziowie Trybunału

W skład Trybunału wchodzą wybitni znawcy problematyki ochrony praw człowieka w Europie. Sędziowie pochodzą po jednym z każdego państwa-strony Konwencji. Wybierani są przez Zgromadzenie Parlamentarne Rady Europy. Kadencja sędziów trwa 6 lat. Mogą być wybierani ponownie. Sędziowie po wyborze nie reprezentują swojego państwa, nie mogą też przyjmować od niego instrukcji.

Zobacz również: Zagraniczne akty prawne

Rozpatrując skargę indywidualną Trybunał nigdy nie działa w pełny składzie. Zajmuje się nią w w mniejszym składzie:

Dalszy ciąg materiału pod wideo
 • 3-osobowy komitet,
 • 7-osobowa izba lub
 • 17-osobowa Wielka Izba.

Polska liderem

Od momentu podpisania Konwencji przez Polskę, czyli od 1993 roku, do Trybunału trafia spora liczba spraw wnoszonych przez polskich obywateli. Dotyczą one skarg na opieszałość sądów oraz nieprawidłowości odnośnie ograniczenia wolności. Polska należy do czołówki państw wnoszących skargi.

Wnoszenie skargi

Wnosząc skrgę do Trybunału należy pamiętać, że:

 • Trybunał może rozpatrywać tylko skargi dotyczące spraw nie starszych niż z 1993 r.(dotyczy to obywateli polskich),
 • skargi do Trybunału mogą dotyczyć wyłącznie spraw należących do kompetencji organów władzy lub administracji państwowej i samorządowej, sądów.
 • skarga powinna być złożona nie później niż w ciągu 6 miesięcy od podjęcia ostatecznej, prawomocnej decyzji w sprawie, o którą chodzi,
 • przed wystąpieniem ze skargą do Trybunału należy wykorzystać wszystkie dostępne w kraju środki odwoławcze przewidziane przez prawo w sprawach, których skarga dotyczy. przeciw osobom prywatnym czy instytucjom i organizacjom, będzie uwzględniona tylko, kiedy wykonują one funkcje zlecone w zakresie administracji państwowej.

Po spełnieniu tych wymagań wysyła się list do Europejskiego Trybunału Praw Człowieka

Adres

European Court of Human Rights of Europ

F - 67006 Strasburg Cedex,

France

List może być napisany po polsku i powinien zawierać:

 • krótkie przedstawienie sprawy,
 • określenie, które z praw zostało naruszone,
 • informacje o wykorzystywanych środkach odwoławczych,
 • zestawienie wydanych decyzji z krótką informacją o ich treści, dacie wydania i organie, który je podjął.

Skargę należy wysłać bezpośrednio do Strasburga, bez pośrednictwa jakichkolwiek instytucji w Polsce.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
 • Czytaj artykuły
 • Rozwiązuj testy
 • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Opieka nad chorym rodzicem: Zwolnienie od pracy i zasiłek

Jeżeli pojawi się konieczność sprawowania opieki nad chorym członkiem rodziny, pracownik może skorzystać ze zwolnienia od pracy, a przy tym skorzystać z zasiłku opiekuńczego. Kiedy będzie to możliwe oraz jakie formalności są niezbędne?

5 dni urlopu, których pracodawca musi ci udzielić. We wskazanym przez ciebie terminie. Dopilnuj złożenia wniosku zgodnie z zasadami

5 dni urlopu, których pracodawca musi ci udzielić. We wskazanym przez ciebie terminie. Dopilnuj złożenia wniosku zgodnie z zasadami. Można łatwo zyskać dni wolne od pracy, bo pracodawca nie może odmówić.

100 tys. złotych na budowę płotu? Tak. Ale musi mieć określoną wysokość, Termin składania wniosków upłynie 2 sierpnia 2024 roku

100 tys. złotych na budowę płotu? Tak. Ale musi mieć określoną wysokość, Termin składania wniosków upłynie 2 sierpnia 2024 roku. Inwestycje mają zapobiegać rozprzestrzenianiu się ASF. Wnioski trzeba składać elektronicznie.

Świadczenie wspierające dla osób z niepełnosprawnościami. Ile wynosi, dla kogo, kiedy, jak wystąpić?

Świadczenie wspierające jest formą pomocy dla dorosłych osób z niepełnosprawnościami. Jego przyznanie nie jest zależne od kryterium dochodowego, a od określonego poziomu potrzeby wsparcia. Jak uzyskać świadczenie wspierające? Ile ono wynosi?

REKLAMA

Waloryzacja emerytur i rent w 2025 roku. Wskaźnik 6,78%

W dniu 17 lipca 2024 r. w wykazie prac legislacyjnych Rady Ministrów opublikowano założenia projektu rozporządzenia w sprawie wysokości zwiększenia wskaźnika waloryzacji emerytur i rent w 2025 r. Rząd zaproponował, by wskaźnik ten pozostał na poziomie ustawowego minimum.

Będzie kolejny dodatek do emerytury dla matek z rodzin wielodzietnych? Jest wniosek. Zdaniem resortu to ciekawa propozycja

Będzie kolejny dodatek do emerytury dla matek z rodzin wielodzietnych? Jest wniosek. Zdaniem resortu to ciekawa propozycja. Chodzi o kobiety pracujące w gospodarstwach rolnych, które tworzą rodziny wielodzietne.

Ważny termin dla osób urodzonych po 1968 r. Decyzja tylko do końca lipca

Tylko do końca lipca trwa okno transferowe. Osoby, które urodziły się po 1968 r., mogą zdecydować, gdzie ma trafiać część składki emerytalnej – na subkonto w ZUS czy do OFE.

Nowe wzory dokumentów składanych do ZUS. Zmiana od 1 września 2024 r.

Zmienią się wzory dokumentów składanych do ZUS. Nowe wzory zawiera projekt nowelizacji rozporządzenia w sprawie określenia wzorów zgłoszeń do ubezpieczeń społecznych i ubezpieczenia zdrowotnego. Chodzi m.in. o dostosowanie formularzy do nowych przepisów dotyczących wprowadzenia wcześniejszej emerytury dla nauczycieli.

REKLAMA

1500 zł kary za wezwanie karetki w tych przypadkach. Kto zapłaci? Czy powinniśmy się obawiać wezwania pogotowia? Sprawdź.

1500 zł kary za nieuzasadnione wezwanie pogotowia. Kto zapłaci? Czy powinniśmy się obawiać wezwania karetki? Nieuzasadnione wezwanie pogotowia w 2022 roku miało miejsce 2 mln razy.Jak zidentyfikować nagłe pogorszenie zdrowia?

Program Dobry Start: Do ZUS wpłynęło około 1,5 mln wniosków o świadczenie 300 plus

Od 1 lipca 2024 r. ZUS przyjmuje wnioski o świadczenie z programu Dobry Start. Dotychczas rodzice złożyli prawie 1,5 mln wniosków na ponad 2 mln dzieci. W 2023 r. ZUS przyznał świadczenie dla prawie 4,6 mln dzieci.

REKLAMA