| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy rodzinne > Małżeństwo > Prawa i obowiązki małżonków > Prawa małżonka do mieszkania

Prawa małżonka do mieszkania

Małżonek, nawet w razie rozdzielności majątkowej, ma gwarantowane przez przepisy prawo korzystania z mieszkania. W pewnych wypadkach jego prawo do mieszkania jest jeszcze szersze.Warto wiedzieć jak kształtuje się jego sytuacja mieszkaniowa.

Jeśli małżonkowie podpisali intercyzę, prawo do mieszkania przysługuje temu małżonkowi, który je nabył.

Współmałżonek ma tylko roszczenie o wpisanie w poczet członków spółdzielni .

Gdy prawo do lokum nabył jeden małżonek przed zawarciem małżeństwa, współmałżonek może żądać, tak jak w poprzednim przykładzie, tylko przyjęcia do spółdzielni. Między nim a spółdzielnią mieszkaniową nie zachodzi jednak żaden stosunek prawny.

Mieszkanie własnościowe lub dom jednorodzinny

Mąż nabywa na własność dom lub mieszkanie przed zawarciem małżeństwa . Po zawarciu małżeństwa małżonka nie nabywa praw do nieruchomości.

Mąż nabywa nieruchomość w trakcie trwania małżeństwa . Jeżeli środki na zakup tej nieruchomości pochodzą z jego majątku osobistego i małżonek zawierając umowę z notariuszem to zaznaczył, nieruchomość nie zalicza się do majątku wspólnego i w razie podziału majątku żona nie nabywa żadnych praw. To samo ma miejsce gdy nieruchomość jest przedmiotem darowizny lub spadku dla drugiego małżonka i darczyńca (spadkodawca) nie zaznaczył, że nieruchomość wchodzi do majątku wspólnego małżonków. W innym przypadku nieruchomość należy do majątku wspólnego i małżonek w razie podziału może rościć sobie do niej prawa.

Nieruchomość nabyta za wynagrodzenie za pracę lub dochody z działalności zarobkowej małżonka wchodzi do majątku wspólnego.

Zobacz: Forum

Czytaj także

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Marcin Wicherkiewicz

Radca prawny

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »