| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Wiadomości > ETPC: Nieodpowiednia opieka medyczna w czasie trwania aresztu

ETPC: Nieodpowiednia opieka medyczna w czasie trwania aresztu

Europejski Trybunał Praw Człowieka zasądził 10 tys euro tytułem zadośćuczynienia E. Kupczakowi, który zaskarżył brak zapewnienia ze strony państwa odpowiedniej opieki medycznej podczas trwania aresztu w postępowaniu przygotowawczym.

Za kluczową kwestię w niniejszej sprawie Trybunał uznał to, czy skarżący miał faktyczną możliwość korzystania z pompy morfinowej. Ustalono, że możliwość ta nie została zapewniona w trakcie trwania całego okresu tymczasowego aresztowania.

Zobacz: Więziennictwo

Trybunał podniósł również, że Sądy nie zarządziły sporządzenia opinii medycznej przez biegłego, w trakcie rozpoznawania sprawy, a opinia taka mogłaby mieć istotne znaczenie przy ocenie adekwatności i konieczności stosowanego leczenia. Wniosek o zarządzenie wykonania takiej opinii został kilkakrotnie złożony przez pełnomocnika aresztowanego, jednakże za każdym razem Sąd odrzucał to żądanie. Trybunał podkreślił również fakt, iż Sąd wziął pod uwagę stan zdrowia aresztowanego dopiero przy wydawaniu kolejnej decyzji o przedłużeniu aresztowania, w czasie gdy czas przebywania przez skarżącego w areszcie wynosił już dwa lata. Niepodjęcie żadnych działań zmierzających do naprawienia pompy morfinowej, świadczy o tym, że organy odpowiedzialne za zapewnienie skutecznej opieki medycznej nie wywiązały się z ciążących na nich obowiązków, co stanowi naruszenie zakazu nieludzkiego oraz poniżającego traktowania, ustanowionego w art. 3 Europejskiej Konwencji Praw Człowieka.

Trybunał uznał również, że tej sytuacji zbyt długo stosowano tymczasowe aresztowanie, co stanowi naruszenie prawa do poszanowania życia prywatnego i rodzinnego oraz prawa do wolności i bezpieczeństwa osobistego.

Czytaj także

Ekspert:

Roma Opoka

Aplikant adwokacki

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

leki medycyna, fot. Fotolia
leki medycyna, fot. Fotolia

e-Zamówienia publiczne. Przewodnik po elektronicznych zamówieniach publicznych99.00 zł

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Agnieszka Kawałko

Prawnik.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »