REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Zmiany w programie Rodzina Na Swoim

Aneta Krzyżanowska
tata, syn, ojciec, fot. Fotolia
tata, syn, ojciec, fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Już niebawem zmienią się zasady rządowego programu „Rodzina Na Swoim”. Jeszcze w 2011 roku wejdą w życie nowe regulacje, wskutek czego mniej mieszkań zostanie objętych dopłatą ze strony Skarbu Państwa. Zmienią się również wymogi dotyczące osób ubiegających się o dofinansowanie.

Kto może zostać objęty Rodziną Na Swoim?

REKLAMA

Założeniem programu Rodzina Na Swoim była pomoc młodym rodzinom w zakupie własnego mieszkania. W jej ramach Skarb Państwa w okresie pierwszych ośmiu lat spłaty kredytu pokrywa część należnych bankowi odsetek.

Zobacz: Szybsza wypłata alimentów zza granicy

Ustawa z dnia 8 września 2006 roku o finansowym wsparciu rodzin w nabywaniu własnego mieszkania stanowi, że osobami, które mogą się ubiegać o objęcie Rodziną Na Swoim są:

- małżeństwa (nawet bezdzietne), 

Dalszy ciąg materiału pod wideo

- osoby samotnie wychowujące przynajmniej jedno małoletnie dziecko,

- osoby samotnie wychowujące dziecko, na które jest pobierany zasiłek pielęgnacyjny bez względu na wiek (zgodnie z ustawą z dnia 28 listopada 2003 r. o świadczeniach rodzinnych),

- dziecko do ukończenia przez nie 25 roku życia, uczące się w szkołach, w zakładach kształcenia nauczycieli oraz kolegiach pracowników służb społecznych, o których mowa w ustawie z dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty, a także w szkołach wyższych w rozumieniu ustawy z dnia 27 lipca 2005 r. - Prawo o szkolnictwie wyższym, oraz szkołach wyższych i wyższych seminariach duchownych, prowadzonych przez Kościół Katolicki, inne kościoły i związki wyznaniowe na podstawie przepisów o stosunku państwa do Kościoła Katolickiego w Rzeczypospolitej Polskiej oraz przepisów o stosunku państwa do innych kościołów i związków wyznaniowych.

Zobacz: Alimenty dla byłego małżonka

Ustawa stanowi, że oprócz podanych powyżej wymogów, osoby te muszą posiadać zdolność kredytową (nie uwzględniając rat pomniejszonych o dopłatę odsetek), żadne z małżonków lub osoba samotnie wychowująca dziecko nie może być:

- właścicielem lub współwłaścicielem budynku mieszkalnego,

- osobą, której przysługuje spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu, którego przedmiotem jest lokal mieszkalny lub dom jednorodzinny,

- osobą, której przysługuje spółdzielcze lokatorskie prawo do lokalu mieszkalnego (chyba, że równocześnie z zawarciem umowy kredytu preferencyjnego zobowiąże się na piśmie do wypowiedzenia członkostwa w spółdzielni mieszkaniowej, w której przysługuje mu to prawo, lub do zrzeczenia się tego prawa);

- najemcą lokalu mieszkalnego (chyba, że na piśmie zobowiąże się do rozwiązania umowy najmu i opróżnienia lokalu mieszkalnego).

W dwóch ostatnich przypadkach pisemne zobowiązanie powinno zostać złożone w terminie 6 miesięcy od dnia uzyskania własności lokalu mieszkalnego.

Dopłaty nie przysługują, jeżeli którakolwiek z osób ubiegających się o kredyt jest lub była stroną innej umowy kredytu preferencyjnego w charakterze docelowego kredytobiorcy.

Konieczne jest złożenie oświadczenia o spełnianiu powyższych warunków wraz z zawarciem umowy kredytu.

Jakie warunki musi spełniać mieszkanie?

Dopłaty w ramach Rodziny Na Swoim są uwarunkowane tym, aby kredyt preferencyjny został udzielony na:

1. zakup domu jednorodzinnego bądź lokalu mieszkalnego w budynku wielorodzinnym (istniejącego bądź będącego w budowie), stanowiącego odrębną nieruchomość,

2. zakup spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu (przedmiotem może być dom jednorodzinny albo lokal mieszkalny w budynku wielorodzinnym),

3. pokrycie kosztów budowy lokalu mieszkalnego w budynku wielorodzinnym lub domu jednorodzinnego budowanego przez spółdzielnię mieszkaniową w celu ustanowienia odrębnej własności lokalu albo przeniesienia własności domu jednorodzinnego,

4. wkład budowlany do spółdzielni mieszkaniowej, wnoszony w celu uzyskania spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu, którego przedmiotem jest zasiedlany po raz pierwszy lokal mieszkalny,

5. budowę domu jednorodzinnego,

6. nadbudowę, przebudowę, lub rozbudowę budynku mieszkalnego lub adaptację budynku lub lokalu o innym przeznaczeniu na cele mieszkalne, w celu uzyskania lokalu mieszkalnego stanowiącego odrębną nieruchomość.

Kolejnym warunkiem, jaki musi spełniać mieszkanie to powierzchnia nie większa niż 75 m², w przypadku lokalu mieszkalnego, lub 140 m², jeżeli jest to dom jednorodzinny.

Ważne jest także, aby koszt celu, na który został udzielony kredyt preferencyjny (np. spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu, dom jednorodzinny, przebudowa itd.) nie przekraczał kwoty, którą jest iloczyn powierzchni użytkowej lokalu mieszkalnego lub domu jednorodzinnego oraz średni wskaźnik przeliczeniowy kosztu odtworzenia 1m² powierzchni użytkowej budynków mieszkalnych.

Trzeba pamiętać, że dopłaty ze Skarbu Państwa mogą być udzielone wyłącznie na mieszkanie bądź dom jednorodzinny na terytorium Polski.

Gdzie pytać o Rodzinę Na Swoim?

Upoważnionymi do udzielenia kredytu w ramach Rodziny Na Swoim są banki, które zawarły w tej sprawie umowę z Bankiem Gospodarstwa Krajowego, a mianowicie:

• PKO Bank Polski S.A.
• Spółdzielcze Kasy Oszczędnościowo-Kredytowe
• Gospodarczy Bank Wielkopolski S.A. oraz zrzeszone Banki Spółdzielcze
• Bank Polskiej Spółdzielczości S.A. oraz zrzeszone Banki Spółdzielcze
• Bank Pocztowy S.A.
• Bank Polska Kasa Opieki S.A.
• Mazowiecki Bank Regionalny S.A. oraz zrzeszone Banki Spółdzielcze
• Alior Bank S.A.
• Dom Bank Hipoteczny Oddział GETIN Bank S.A.
• Pekao Bank Hipoteczny S.A.
• Bank BPH S.A.
• Noble Bank S.A.
• Euro Bank S.A.
• Bank Zachodni WBK
• Bank Handlowy w Warszawie S.A.
• Lukas Bank S.A.
• Allianz Bank Polska S.A.
• Bank Gospodarki Żywnościowej S.A.
• BRE Bank S.A. - Multi Bank S.A.
• Bank Millenium S.A.
• Fortis Bank Polska S.A.
• Deutsche Bank PBC S.A.

Szczegółowe regulacje oraz wyjątki stanowi ustawa z dnia 8 września 2006 r. o finansowym wsparciu rodzin w nabywaniu własnego mieszkania.

Co się zmieni?

Obecnie trwają prace parlamentarne nad zmianą ustawy. Po wejściu w życie nowelizacji zmianom ulegną następujące kwestie:

- zostaną obniżone maksymalne wysokości cen mieszkań lub kosztów budowy,

- wiek osób ubiegających się o dopłatę kredytu nie może przekroczyć 35 lat,

- z programu Rodzina Na Swoim zostaną wyłączone mieszkania z rynku wtórnego.

Zobacz: Plan działania UE na rzecz praw dziecka

Mimo protestów, ustawodawca zdecydował, że o kredyt w ramach Rodziny Na Swoim nie będą mogły się ubiegać bezdzietne osoby samotne.

Nowelizacja przewiduje, że okres składania wniosków o kredyt preferencyjny zakończy się w grudniu 2012 roku.

Wciąż nie jest znana data wejścia zmian w życie. W prasie można spotkać się z różnymi, często znacznie odbiegającymi od siebie, opiniami w tej kwestii. Pewne jest jednak, że osoby zainteresowane kredytem preferencyjnym na dotychczasowych warunkach powinny być czujne i śledzić tok prac legislacyjnych nad ustawą, która wejdzie w życie po 14 dniach od jej ogłoszenia.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Dwie niedziele handlowe w miesiącu staną się faktem? 13.06.2024 Sejm zajmował się projektem

W czwartek 13 czerwca br. w Sejmie odbyła się debata nad projektem ustawy wprowadzającej dwie niedziele handlowe w miesiącu. Kluby PiS i Lewicy wniosły o odrzucenie w pierwszym czytaniu projektu ustawy. Głosowanie odbędzie się na następnym posiedzeniu Sejmu.

Losowanie w Trybunale Stanu. Ślepy los wyłoni skład orzekający

Składy orzekające w sprawach wnoszonych do Trybunału Stanu będą wyznaczane przez przewodniczącego tego organu, którym jest I prezes SN, w oparciu o wyniki przeprowadzonego wcześniej losowania. Tak wynika z zarządzenia przewodniczącej Trybunału Stanu Małgorzaty Manowskiej.

Waloryzacja emerytur w 2025 roku. Rząd już zdecydował

Rząd podjął decyzję w sprawie waloryzacji emerytur. Wskaźnik waloryzacji emerytur i rent w 2025 roku wyniesie nie mniej niż 106,78 proc. Oznacza to wzrost świadczeń o co najmniej 6,78 proc. Według rządowych szacunków koszt waloryzacji wyniesie około 28,1 mld zł.

Rachunki za gaz wzrosną o ponad 50% od 1 lipca 2024 r.? Wszystko to za sprawą wygasających tarcz osłonowych

Czy od 1 lipca 2024 r. ceny gazu ziemnego dla gospodarstw domowych mocno wzrosną? Czy czekają nas rachunki grozy? Niestety wiele na to wskazuje.

REKLAMA

Premier D. Tusk zadecydował o podwyżkach: budżetówka, waloryzacja emerytur i rent, pensja minimalna. Podajemy kwoty

Rząd premiera D. Tusk proponuje na 2025 r.: budżetówka z podwyżką 4,1%, min. waloryzacja emerytur i rent 6,78%, pensja minimalna 4626 zł brutto, minimalna stawka godzinowa: 30,20 zł.

Renta wdowia 2024 r. – od kiedy, dla kogo, czy działa wstecz, wysokość

Renta wdowia 2024. Temat renty wdowiej nie cichnie. Podsumowujemy najważniejsze informacje dotyczące tego świadczenia. Dla kogo jest skierowane? W jakich wariantach będzie występować? Jaka będzie maksymalna wysokość renty wdowiej? 

330,07 zł miesięcznie dodatku dla seniora po ukończeniu 75 lat. Jak ubiegać się o tzw. dodatek pielęgnacyjny w 2024 r.

Czy senior po ukończeniu 75 lat może uzyskać dodatek pielęgnacyjny? Kto wypłaca takie świadczenie i ile ono aktualnie wynosi? Odpowiadamy!

Sprzedaż przez platformy internetowe. Poważne zmiany już od lipca, prezydent podpisał ustawę

Sprzedaż przez platformy internetowe będzie lepiej kontrolowana przez służby skarbowe. Od lipca 2024 roku wchodzi obowiązek raportowania sprzedawców towarów, którzy dokonali więcej niż 30 transakcji tego rodzaju, a ich łączne wynagrodzeni przekroczyło równowartość 2 tys. euro. W przypadku usług raportowana będzie każda transakcja sprzedaży.

REKLAMA

64 500 zł brutto dla każdego pracownika od 1 lipca 2024 r. Tyle wyniesie odprawa po podwyżce wynagrodzenia minimalnego

Wysokość odprawy po podwyżce wynagrodzenia minimalnego od 1 lipca 2024 roku będzie wynosiła maksymalnie 64 500 zł brutto. Zasadą jest bowiem, że kwota odprawy nie może przekroczyć 15-krotnego minimalnego wynagrodzenia za pracę, które obowiązuje na dzień rozwiązania stosunku pracy.

Dziedziczenie pieniędzy z ZUS. Kto może, jakie warunki?

Po śmierci osoby, dla której prowadzone jest subkonto w ZUS, dochodzi do dziedziczenia środków. Jak wyglądają zasady dziedziczenia środków z subkonta w ZUS? Kto i kiedy może dziedziczyć środki pieniężne z ZUS?

REKLAMA