REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Zmiany w programie Rodzina Na Swoim

Aneta Krzyżanowska
tata, syn, ojciec, fot. Fotolia
tata, syn, ojciec, fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Już niebawem zmienią się zasady rządowego programu „Rodzina Na Swoim”. Jeszcze w 2011 roku wejdą w życie nowe regulacje, wskutek czego mniej mieszkań zostanie objętych dopłatą ze strony Skarbu Państwa. Zmienią się również wymogi dotyczące osób ubiegających się o dofinansowanie.

Kto może zostać objęty Rodziną Na Swoim?

REKLAMA

Założeniem programu Rodzina Na Swoim była pomoc młodym rodzinom w zakupie własnego mieszkania. W jej ramach Skarb Państwa w okresie pierwszych ośmiu lat spłaty kredytu pokrywa część należnych bankowi odsetek.

Zobacz: Szybsza wypłata alimentów zza granicy

Ustawa z dnia 8 września 2006 roku o finansowym wsparciu rodzin w nabywaniu własnego mieszkania stanowi, że osobami, które mogą się ubiegać o objęcie Rodziną Na Swoim są:

- małżeństwa (nawet bezdzietne), 

Dalszy ciąg materiału pod wideo

- osoby samotnie wychowujące przynajmniej jedno małoletnie dziecko,

- osoby samotnie wychowujące dziecko, na które jest pobierany zasiłek pielęgnacyjny bez względu na wiek (zgodnie z ustawą z dnia 28 listopada 2003 r. o świadczeniach rodzinnych),

- dziecko do ukończenia przez nie 25 roku życia, uczące się w szkołach, w zakładach kształcenia nauczycieli oraz kolegiach pracowników służb społecznych, o których mowa w ustawie z dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty, a także w szkołach wyższych w rozumieniu ustawy z dnia 27 lipca 2005 r. - Prawo o szkolnictwie wyższym, oraz szkołach wyższych i wyższych seminariach duchownych, prowadzonych przez Kościół Katolicki, inne kościoły i związki wyznaniowe na podstawie przepisów o stosunku państwa do Kościoła Katolickiego w Rzeczypospolitej Polskiej oraz przepisów o stosunku państwa do innych kościołów i związków wyznaniowych.

Zobacz: Alimenty dla byłego małżonka

Ustawa stanowi, że oprócz podanych powyżej wymogów, osoby te muszą posiadać zdolność kredytową (nie uwzględniając rat pomniejszonych o dopłatę odsetek), żadne z małżonków lub osoba samotnie wychowująca dziecko nie może być:

- właścicielem lub współwłaścicielem budynku mieszkalnego,

- osobą, której przysługuje spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu, którego przedmiotem jest lokal mieszkalny lub dom jednorodzinny,

- osobą, której przysługuje spółdzielcze lokatorskie prawo do lokalu mieszkalnego (chyba, że równocześnie z zawarciem umowy kredytu preferencyjnego zobowiąże się na piśmie do wypowiedzenia członkostwa w spółdzielni mieszkaniowej, w której przysługuje mu to prawo, lub do zrzeczenia się tego prawa);

- najemcą lokalu mieszkalnego (chyba, że na piśmie zobowiąże się do rozwiązania umowy najmu i opróżnienia lokalu mieszkalnego).

W dwóch ostatnich przypadkach pisemne zobowiązanie powinno zostać złożone w terminie 6 miesięcy od dnia uzyskania własności lokalu mieszkalnego.

Dopłaty nie przysługują, jeżeli którakolwiek z osób ubiegających się o kredyt jest lub była stroną innej umowy kredytu preferencyjnego w charakterze docelowego kredytobiorcy.

Konieczne jest złożenie oświadczenia o spełnianiu powyższych warunków wraz z zawarciem umowy kredytu.

Jakie warunki musi spełniać mieszkanie?

Dopłaty w ramach Rodziny Na Swoim są uwarunkowane tym, aby kredyt preferencyjny został udzielony na:

1. zakup domu jednorodzinnego bądź lokalu mieszkalnego w budynku wielorodzinnym (istniejącego bądź będącego w budowie), stanowiącego odrębną nieruchomość,

2. zakup spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu (przedmiotem może być dom jednorodzinny albo lokal mieszkalny w budynku wielorodzinnym),

3. pokrycie kosztów budowy lokalu mieszkalnego w budynku wielorodzinnym lub domu jednorodzinnego budowanego przez spółdzielnię mieszkaniową w celu ustanowienia odrębnej własności lokalu albo przeniesienia własności domu jednorodzinnego,

4. wkład budowlany do spółdzielni mieszkaniowej, wnoszony w celu uzyskania spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu, którego przedmiotem jest zasiedlany po raz pierwszy lokal mieszkalny,

5. budowę domu jednorodzinnego,

6. nadbudowę, przebudowę, lub rozbudowę budynku mieszkalnego lub adaptację budynku lub lokalu o innym przeznaczeniu na cele mieszkalne, w celu uzyskania lokalu mieszkalnego stanowiącego odrębną nieruchomość.

Kolejnym warunkiem, jaki musi spełniać mieszkanie to powierzchnia nie większa niż 75 m², w przypadku lokalu mieszkalnego, lub 140 m², jeżeli jest to dom jednorodzinny.

Ważne jest także, aby koszt celu, na który został udzielony kredyt preferencyjny (np. spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu, dom jednorodzinny, przebudowa itd.) nie przekraczał kwoty, którą jest iloczyn powierzchni użytkowej lokalu mieszkalnego lub domu jednorodzinnego oraz średni wskaźnik przeliczeniowy kosztu odtworzenia 1m² powierzchni użytkowej budynków mieszkalnych.

Trzeba pamiętać, że dopłaty ze Skarbu Państwa mogą być udzielone wyłącznie na mieszkanie bądź dom jednorodzinny na terytorium Polski.

Gdzie pytać o Rodzinę Na Swoim?

Upoważnionymi do udzielenia kredytu w ramach Rodziny Na Swoim są banki, które zawarły w tej sprawie umowę z Bankiem Gospodarstwa Krajowego, a mianowicie:

• PKO Bank Polski S.A.
• Spółdzielcze Kasy Oszczędnościowo-Kredytowe
• Gospodarczy Bank Wielkopolski S.A. oraz zrzeszone Banki Spółdzielcze
• Bank Polskiej Spółdzielczości S.A. oraz zrzeszone Banki Spółdzielcze
• Bank Pocztowy S.A.
• Bank Polska Kasa Opieki S.A.
• Mazowiecki Bank Regionalny S.A. oraz zrzeszone Banki Spółdzielcze
• Alior Bank S.A.
• Dom Bank Hipoteczny Oddział GETIN Bank S.A.
• Pekao Bank Hipoteczny S.A.
• Bank BPH S.A.
• Noble Bank S.A.
• Euro Bank S.A.
• Bank Zachodni WBK
• Bank Handlowy w Warszawie S.A.
• Lukas Bank S.A.
• Allianz Bank Polska S.A.
• Bank Gospodarki Żywnościowej S.A.
• BRE Bank S.A. - Multi Bank S.A.
• Bank Millenium S.A.
• Fortis Bank Polska S.A.
• Deutsche Bank PBC S.A.

Szczegółowe regulacje oraz wyjątki stanowi ustawa z dnia 8 września 2006 r. o finansowym wsparciu rodzin w nabywaniu własnego mieszkania.

Co się zmieni?

Obecnie trwają prace parlamentarne nad zmianą ustawy. Po wejściu w życie nowelizacji zmianom ulegną następujące kwestie:

- zostaną obniżone maksymalne wysokości cen mieszkań lub kosztów budowy,

- wiek osób ubiegających się o dopłatę kredytu nie może przekroczyć 35 lat,

- z programu Rodzina Na Swoim zostaną wyłączone mieszkania z rynku wtórnego.

Zobacz: Plan działania UE na rzecz praw dziecka

Mimo protestów, ustawodawca zdecydował, że o kredyt w ramach Rodziny Na Swoim nie będą mogły się ubiegać bezdzietne osoby samotne.

Nowelizacja przewiduje, że okres składania wniosków o kredyt preferencyjny zakończy się w grudniu 2012 roku.

Wciąż nie jest znana data wejścia zmian w życie. W prasie można spotkać się z różnymi, często znacznie odbiegającymi od siebie, opiniami w tej kwestii. Pewne jest jednak, że osoby zainteresowane kredytem preferencyjnym na dotychczasowych warunkach powinny być czujne i śledzić tok prac legislacyjnych nad ustawą, która wejdzie w życie po 14 dniach od jej ogłoszenia.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Komunikat MC: Zmiany w Krajowym Systemie Cyberbezpieczeństwa. Ochrona przed zagrożeniami w cyberprzestrzeni będzie wzmocniona

Ministerstwo Cyfryzacji przygotowało projekt ustawy o Krajowym Systemie Cyberbezpieczeństwa. Ustawa ma wzmocnić ochronę obywateli oraz instytucji przed rosnącymi zagrożeniami w cyberprzestrzeni. Projekt został skierowany do konsultacji publicznych, które potrwają do 24 maja 2024 r.

Wcześniejsza emerytura dla urodzonych w konkretnych latach i spełniających warunki

Po zmianach, które weszły w życie na początku tego roku więcej osób może przejść na wcześniejszą emeryturę. Aktualnie bowiem nabycie prawa do emerytury pomostowej przysługuje osobom znacznie młodszym niż wcześniej. Przyszli emeryci nie muszą teraz udowadniać, że wykonywali pracę w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze przed 31 grudnia 1998 r.

RPD do nauczycieli: bez kartkówek i sprawdzianów po majówce, czy długim weekendzie z Bożym Ciałem; pozwólcie dzieciom wypocząć

Rzeczniczka praw dziecka Monika Horna-Cieślak zaapelowała w liście do nauczycieli o uszanowanie prawa uczniów do wypoczynku w trakcie majówki i długiego weekendu czerwcowego.

Czy wynajmujący może wejść do swojego mieszkania o dowolnej porze? Czy najemca może odmówić mu wstępu? Sprawdź, jakie są zasady.

Prawa wynajmującego, a prawa najemcy – co jest ważniejsze? Prawo chroni obie strony umowy. Ich zakres jest inny w przypadku awarii wywołującej szkodę lub zagrażającej bezpośrednio powstaniem szkody, a inny w odniesieniu do okresowego i doraźnego sprawowania kontroli nad nieruchomością.

REKLAMA

Nowy obowiązek do końca 2024 roku: 1 punkt ładowania aut elektrycznych na 10 lub 20 miejsc parkingowych. Kogo dotyczy?

Zbliżające się zmiany prawne w zakresie eMobility przyniosą w Polsce potrzebę szybkiej elektryfikacji parkingów. Dlatego E.ON Polska prezentuje przewodnik po wybranych zagadnieniach dotyczących obowiązujących i przyszłych regulacji w obszarze elektromobilności. Materiał powstał we współpracy z zespołem Dekarbonizacji kancelarii prawnej Osborne Clarke oraz firmą doradztwa podatkowego MDDP. Jest on kierowany do właścicieli i zarządców nieruchomości komercyjnych.

Chcesz potańczyć? 10.000 zł bezzwrotnego dofinansowania na organizację potańcówki czeka na chętnych. Bez wkładu własnego.

Narodowy Instytut Kultury i Dziedzictwa Wsi uruchamia program Potańcówki Wiejskie. Można dostać 10.000 zł bezzwrotnego dofinansowania, bez wkładu własnego, ale trzeba nawiązać współpracę z wykonawcami tradycyjnej muzyki danej społeczności lokalnej.

Elektroniczne listy polecone z potwierdzeniem odbioru. Nowa usługa Poczty Polskiej: e-Doręczenia. Jak dołączyć firmę do systemu e-Doręczeń?

Już niedługo zostanie wdrożona nowa usługa Poczty Polskiej e-Doręczenia. To prawdziwa rewolucja, która ma w dalszej perspektywie zastąpić tradycyjną papierową korespondencję wysyłaną do osób prywatnych, urzędów czy firm. Bank Pocztowy przeprowadził właśnie testy tej usługi z wykorzystaniem udostępnionego przez Pocztę Polską interfejsu API. Po jej wdrożeniu, zamiast osobistych wizyt w urzędzie pocztowym, fizycznego odbierania i wysyłania listów poleconych oraz archiwizowania papierowej korespondencji, będzie można dokonać wysyłki pisma w formie elektronicznej. Ta nowinka, to efekt wchodzącego w życie od października 2024 r. ułatwienia dla obywateli w postaci elektronicznego adresu do e-Doręczeń. 

Kto będzie musiał oddać 13. emeryturę? Niektórzy seniorzy powinni to sprawdzić

Niektórzy seniorzy będą musieli zwrócić 13. emeryturę. Pożegnanie z "trzynastką" dotyczy emerytów, którzy przekroczyli kwotowy limit dorabiania do emerytury. Dowiedz się, ile wynosi taki limit w 2024 roku, czy ta sytuacja dotyczy Ciebie?

REKLAMA

Kolejni funkcjonariusze mają podwyżki. Nawet do 16 100 zł

Tym razem podwyżki dla funkcjonariuszy ABW – przyznano im podwyżki pensji i dodatków.

Anita Noskowska-Piątkowska: Postulat stałych podwyżek w służbie cywilnej

Szefowa służby cywilnej: będę postulowała stały wzrost wynagrodzenia w służbie cywilnej.

REKLAMA