REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Kwarantanna i izolacja - nowe przepisy wchodzą w życie 2 września 2020 r.

Lekarz może zwolnić z izolacji osobę izolowaną z objawami klinicznymi COVID-19 po 3 dniach bez gorączki oraz objawów ze strony układu oddechowego, jednak nie wcześniej niż 13 dni od dnia wystąpienia u niej objawów./Fot. Shutterstock
Lekarz może zwolnić z izolacji osobę izolowaną z objawami klinicznymi COVID-19 po 3 dniach bez gorączki oraz objawów ze strony układu oddechowego, jednak nie wcześniej niż 13 dni od dnia wystąpienia u niej objawów./Fot. Shutterstock
shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

2 września 2020 r. weszły w życie nowe przepisy dotyczące kwarantanny i izolacji. Regulacje zakładają m.in. skrócenie czasu kwarantanny do 10 z 14 dni oraz powiązanie zasad zwalniania z izolacji ze stanem klinicznym pacjenta.

Przepisy dotyczące trwania izolacji i kwarantanny z powodu COVID-19 - zmienione

Przepisy dotyczące m.in. trwania izolacji i kwarantanny z powodu COVID-19 zostały zmienione. Minister zdrowia Adam Niedzielski podpisał we wtorek dwa rozporządzenia w tej sprawie.

REKLAMA

Chodzi o rozporządzenie w sprawie chorób zakaźnych powodujących powstanie obowiązku hospitalizacji, izolacji lub izolacji w warunkach domowych oraz obowiązku kwarantanny lub nadzoru epidemiologicznego, a także o rozporządzenie w sprawie standardu organizacyjnego opieki w izolatoriach. Rozporządzenia mają wejść w życie od środy, 2 września.

Polecamy: Restrukturyzacja firmy poprzez elastyczne formy zatrudnienia. Poradnik Gazety Prawnej 6/2020

Regulacje zakładają m.in. skrócenie czasu kwarantanny do 10 z 14 dni oraz powiązanie zasad zwalniania z izolacji ze stanem klinicznym pacjenta. Przewidują także, że lekarz może zwolnić z izolacji osobę izolowaną z objawami klinicznymi COVID-19 po 3 dniach bez gorączki oraz objawów ze strony układu oddechowego, jednak nie wcześniej niż 13 dni od dnia wystąpienia u niej objawów. Natomiast osobę, u której objawy nie wystąpiły wypisać można po 10 dniach od daty, gdy zdiagnozowano u niej chorobę.

REKLAMA

U osób z deficytami odporności (immunoniekompetentnych) czas izolacji może zostać wydłużony adekwatnie do stanu zdrowia, do 20 dni. Przepisy dopuszczają też możliwość zakończenia izolacji pacjenta po uzyskaniu dwukrotnie ujemnego wyniku testu z próbek pobranych w odstępach co najmniej 24 godzinnych, niezależnie od liczby dni, które upłynęły od ostatniego dodatniego wyniku i od rodzaju objawów klinicznych.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Przepisy stanowią też m.in, że w izolatoriach wizyta pielęgniarska odbywa się nie rzadziej niż dwa razy na dobę. W jej ramach m.in. ocenia się stan ogólny pacjenta, mierzy temperaturę ciała oraz podaje zlecone przez lekarza leki. W przypadku pogorszenia stanu zdrowia lub potrzeby podjęcia decyzji o wypisaniu pacjenta z izolatorium odbywa się wizyta lekarska. Lekarz może udzielać porad również zdalnie. (PAP)

autor: Katarzyna Lechowicz-Dyl

ktl/ mhr/

Polecamy serwis: Prawa pacjenta

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code
    Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
    certificate
    Jak zdobyć Certyfikat:
    • Czytaj artykuły
    • Rozwiązuj testy
    • Zdobądź certyfikat
    1/15
    Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
    od 1 stycznia i od 1 lipca
    od 1 stycznia i od 1 czerwca
    od 1 lutego i od 1 lipca
    Następne
    Prawo
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Protesty rolników 20 marca 2024 r. Ile w będzie cię kosztowało spóźnienie do pracy? Wiele zależy od szefa [MAPA BLOKAD].

    20 marca 2024 r. wielu pracowników może mieć problem z dotarciem na czas do pracy. To zaś oznacza, że wiele zakładów pracy będzie miało problem z normalnym, płynnym funkcjonowaniem. Jak postępować, by zaoszczędzić sobie dodatkowych problemów?

    Będą nowe wzory dokumentów: Prawo wykonywania zawodu lekarza i Prawo wykonywania zawodu lekarza dentysty

    Przygotowywane są nowe wzory dokumentów: "Prawo wykonywania zawodu lekarza" oraz "Prawo wykonywania zawodu lekarza dentysty". Dokumenty te będą wydawane w postaci karty identyfikacyjnej oraz udostępniane w postaci dokumentu mobilnego w aplikacji mObywatel.

    Bony energetyczne. Około 3 mln gospodarstw domowych będzie objętych wsparciem dot. rachunków za prąd

    Bony energetyczne mają być wsparciem dla osób niemających możliwości poprawy efektywności energetycznej. "Około trzy miliony gospodarstw domowych będzie objętych wsparciem dotyczącym rachunków za energię" - poinformował wiceminister klimatu i środowiska Miłosz Motyka.

    Którzy przedsiębiorcy 2 kwietnia nie będą mogli używać kas fiskalnych? Gdzie nie zrobimy zakupów? Mała zmiana, duży problem. Jak się przygotować?

    Powrót 5 proc. stawki VAT na żywność oznacza nie tylko wzrost cen na podstawowe produkty spożywcze, ale także problemy z prowadzeniem sprzedaży w dniu 2 kwietnia.

    REKLAMA

    Ile można przekazać darowizny bez podatku?

    Darowizna bez podatku. Kiedy darowizna jest zwolniona z podatku? Jakie aktualnie kwoty obowiązują? Jaka jest stawka podatku od darowizny?

    Pierścień blokad wokół Warszawy. Sprawdź mapę blokad i objazdy. Jak dojechać do pracy? [onLINE, AKTUALIZACJA, 20 marca]

    Wirtualna Polska informuje o tym, że Warszawa z trzech stron będzie otoczona blokadami rolników. 

    3 państwa, do których najczęściej wyprowadzają się Polacy

    Do jakich państw najczęściej wyprowadzają się Polacy? Coraz mniej osób wybiera Wielką Brytanię. Więcej jest wyprowadzek z Polski czy powrotów do kraju? Oto statystyki.

    Zarządca parkingów wystawiał mandaty pomimo ważnego biletu. Teraz musi oddać pieniądze

    Spółka WEIP prowadząca na terenie całego kraju parkingi komercyjne niesłusznie wystawiała wezwania do zapłaty, nie uznawała reklamacji i podawała błędne informacje. Po skargach do UOKiK zarządca parkingów ma zwrócić pieniądze. 

    REKLAMA

    W praktyce obniżka o 80 groszy. Od 1 kwietnia dwie listy polskich leków ze zniżką. G1 (-10%) i G2 (-15%) [Wykaz producentów i leków]

    Dwie listy polskich leków ze zniżką. G1 (-10%) i G2 (-15) [Wykaz producentów i leków]. Już 1 kwietnia 2024 r.

    Min. Dziemianowicz-Bąk za skróceniem tygodnia pracy jeszcze w tej kadencji Sejmu. MRPiPS ma wyniki pierwszych analiz

    Minister rodziny, pracy i polityki społecznej liczy, że jeszcze w tej kadencji mogłoby dojść do skrócenia tygodnia pracy. Szefowa MRPiPS poinformowała w RMF24, że zleciła Centralnemu Instytutowi Ochrony Pracy analizę efektywności pracy w relacji do liczby godzin przepracowanych w tygodniu.

    REKLAMA