reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Wiadomości > Wigilia 2020 – jakie obostrzenia zgodnie z rozporządzeniem?

Wigilia 2020 – jakie obostrzenia zgodnie z rozporządzeniem?

Wigilia w 2020 r. będzie czasem spędzonym w niewielkim gronie najbliższych osób. Jakie obostrzenia zawiera opublikowane rozporządzenie? Czy 24 grudnia będą obowiązywały godziny dla seniorów? Co z limitami osób w kościołach?

W Dzienniku Ustaw opublikowane zostało rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 26 listopada 2020 r. w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii. Wchodzi ono w życie 28 listopada 2020 r. i zawiera ważne zapisy dotyczące sposobu spędzania tegorocznych świąt.

Święta 2020 z limitem osób

Wigilia w lokalu lub budynku wskazanym jako adres miejsca zamieszkania lub pobytu osoby, która ją organizuje powinna odbywać się w gronie do 5 osób. Co istotne, do tego limitu nie wlicza się osoby organizującej imprezę lub spotkanie oraz osób wspólnie z nią zamieszkujących lub gospodarujących. Zasady te będą obowiązywały do 27 grudnia, obejmą zatem również kolejne świąteczne dni.

Polecamy: Seria 5 książek. Poznaj swoje prawa!

Jakie obostrzenia w kościołach?

Do 27 grudnia 2020 r. zgromadzenia organizowane w ramach działalności kościołów i innych związków wyznaniowych będą mogły odbywać się pod określonymi warunkami. W kościele powinno znajdować się przy zachowaniu odległości nie mniejszej niż 1,5 m nie więcej uczestników niż 1 osoba na 15 m2 powierzchni (oprócz osób sprawujących kult religijny).

Uczestnicy powinni realizować obowiązek zakrywania ust i nosa (z wyłączeniem osób sprawujących kult religijny) zarówno w kościele, jak i na zewnątrz. Przed kościołem wierni mają przebywać w odległości nie mniejszej niż 1,5 m od siebie.

Wigilia 2020 bez godzin dla seniorów

Zgodnie z nowym rozporządzeniem 24 grudnia 2020 r. zrezygnowano z godzin dla seniorów ze względu na zwyczajowo skrócony czas pracy. W tym dniu sklepy co do zasady są czynne do godz. 14:00, co wynika z ustawy o ograniczeniu handlu w niedziele i święta oraz w niektóre inne dni.

Podstawa prawna:

Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 26 listopada 2020 r. w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii (Dz. U. z 2020 r., poz. 2019)

reklama

Czytaj także

Data publikacji:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Wigilia 2020 – jakie obostrzenia zgodnie z rozporządzeniem?/Fot. Shutterstock
Wigilia 2020 – jakie obostrzenia zgodnie z rozporządzeniem?/Fot. Shutterstock

Slim VAT 202139.90 zł
reklama

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Andersen w Polsce

Andersen w Polsce tworzy zespół doświadczonych ekspertów oferujących kompleksową obsługę prawną, najwyższej klasy doradztwo podatkowe, compliance, doradztwo w zakresie cen transferowych i outsourcing księgowy.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama