REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy konsument będzie miał łatwiej w sporze sądowym z przedsiębiorcą?

Konsument lepiej chroniony
Konsument lepiej chroniony
shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

1 lipca 2023 r. zmieniły się sprawy sądowe, w których po przeciwnych stronach będą stawać konsumenci i przedsiębiorcy. Nowelizacją kpc wprowadzone zostają przepisy, które mają wzmocnić pozycję konsumenta w procesie, jednocześnie nakładając dodatkowe obowiązki na przedsiębiorców.

Ułatwienia dla konsumentów

Ułatwienia dla konsumentów zaczynają się od umożliwienia prowadzenia sprawy według nowych, względniejszych przepisów. Będzie to dotyczyć również w sytuacji, w której przedsiębiorca zaprzestał prowadzenia działalności gospodarczej. Choć nie zostało to wskazane wprost, to należy uznać, że taka możliwość będzie istniała również w sytuacji, gdy przedsiębiorca działalność zawiesi. Oznacza to, że zakończenie działalności przez przedsiębiorcę, niezależnie od powodów takiej decyzji, nie będzie miało wpływu na możliwość prowadzenia przeciwko niemu procesu cywilnego z zastosowaniem nowych, prokonsumenckich regulacji. Dodatkowo, poza przypadkami, w których istnieje wyłączna właściwość danego sądu, konsument będzie mógł wytoczyć proces przedsiębiorcy przed sąd własnego miejsca zamieszkania. To odstępstwo od ogólnej zasady będzie stanowić znaczne ułatwienie dla konsumenta, który uzyska łatwiejszy dostęp dla dochodzenia swoich praw. Nie będzie on bowiem zmuszony do podróżowania i stawania przed sądem w miejscowości, w której przedsiębiorca ma siedzibę. Zaoszczędzi to jego czas i koszty ponoszone w związku z dotychczasowymi dojazdami do oddalonych miejscowości. 

REKLAMA

Prawa konsumentów a utrudnienia dla przedsiębiorcy 

W dalszej części nowych przepisów ustawodawca zdecydował, że już w pierwszym piśmie procesowym (tj. w pozwie lub odpowiedzi na pozew – w zależności od strony po jakiej będzie występował) przedsiębiorca będzie musiał przedstawić sądowi całość swojego stanowiska - wszystkie twierdzenia i dowody, jakie posiada w sprawie. Zgłoszenie ich w późniejszym terminie będzie skutkowało ich pominięciem, chyba, że przedsiębiorca uprawdopodobni niemożność ich wskazania wcześniej. Niewątpliwie ustawodawca wyciąga rękę w kierunku konsumentów, którzy od początku sprawy będą mieli możliwość zapoznania się z całością stanowiska drugiej strony. Konsument nie będzie zaskoczony możliwością pojawienia się po stronie przedsiębiorcy „ukrywanych” faktów czy dowodów. Oznacza to większą przewidywalność procesu i uprości przygotowanie konsumenta do kolejnych rozpraw.

Prawa konsumentów a polubowne załatwienie sporu

Ostatnim istotnym elementem nowelizacji jest próba nakłonienia przedsiębiorców do podejmowania prób polubownego załatwienia sporu zanim ten przeniesie się na salę sądową. Zaniechanie lub uchylanie się przez przedsiębiorcę od takich działań będzie mogło skutkować obciążeniem go całością kosztów procesu i to niezależnie od jego wyniku. Taki sam skutek będzie mogła wywołać zła wiara w działaniu w trakcie pertraktacji ugodowych. Co więcej, w uzasadnionych przypadkach, sąd będzie mógł orzec o kosztach w podwyższonej, maksymalnie podwójnej wysokości. Niewątpliwie tym ruchem ustawodawca stara się wywrzeć jak największy nacisk na zamykanie spraw w formie ugodowej bez wchodzenia na ścieżkę sądową. Wyraźnie został skierowany na przedsiębiorców, bowiem analogiczne konsekwencje finansowe nie grożą konsumentom, którzy nie będą chcieli skorzystać z polubownej ścieżki.

Nowe odrębne postępowanie dla konsumentów wprowadzone

Wprowadzenie nowego odrębnego postępowania do procedury cywilnej stanowi kolejny krok w ułatwieniu prowadzenia sporu przez przeciętnego Kowalskiego przeciwko profesjonalistom, od których np. dokonał zakupu sprzętu AGD. Nowe przepisy realizują kierunek zmian prawnych, jakich od lat w obronie konsumentów dokonuje i zaleca Unia Europejska. Po wejściu w życie przepisów zawartych w tzw. unijnej Dyrektywie Omnibus, to kolejny krok mający wymusić na przedsiębiorcach, którzy sprzedają produkty lub realizują usługi na rzecz konsumentów, większą staranność i przejrzystość w działaniu. 

Autor: Jakub Gaweł, radca prawny, Oniszczuk & Associates

Dalszy ciąg materiału pod wideo
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Źródło zewnętrzne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Zamach na Donalda Trumpa na wiecu w Pensylwanii. Jest ranny ale już bezpieczny

Były prezydent USA, ponownie obecnie kandydujący na ten urząd Donald Trump został ranny 13 lipca 2024 r. podczas wiecu wyborczego w Butler w Pensylwanii. Trump padł na ziemię podczas przemówienia, trzymając się za głowę, po czym został odeskortowany do swojego samochodu przez Secret Service.

Mandat za palenie na balkonie? Są argumenty za i przeciw. Jest reakcja Ministra Sprawiedliwości

Czy palenie tytoniu (papierosów) na własnym balkonie lub tarasie w budynku wielorodzinnym (bloku mieszkalnym), pomimo sprzeciwu zgłaszanego przez innych mieszkańców tego budynku (sąsiadów), może zostać uznane za wybryk, co może rodzić odpowiedzialność za wykroczenie z art. 51 § 1 Kodeksu wykroczeń? Takie pytanie zadała Ministrowi Sprawiedliwości jedna z posłanek w interpelacji poselskiej nr 3429 z 15 czerwca 2024 r. Minister Sprawiedliwości odpowiedział.

Płatne przerwy i ustalenie maksymalnej temperatury pracy. Pracodawcy będą mieli nowe obowiązki w czasie upałów. Od kiedy?

Płatne przerwy i ustalenie maksymalnej temperatury pracy. Do tego odpowiednia reorganizacja. Pracodawcy będą mieli nowe obowiązki w czasie upałów. Tylko od kiedy? Póki co, pozostają napoje, czapka i krem z filtrem.

Czy rodzic musi płacić alimenty, gdy zabiera dziecko na wakacje? Co z opłatami za mieszkanie i media? Sprawdź, co na to prawo.

Czy można zrobić niższy przelew, skoro poniosło się koszty wakacyjnego wyjazdu? Dostosowanie wysokości wakacyjnych alimentów do potrzeb dziecka i rodziców jest jednak możliwe.

REKLAMA

Ponad 4000 zł wsparcia miesięcznie dla samotnych rodziców na okres zasiłkowy 2024/2025. Jak połączyć świadczenia?

Ponad 4000 zł wsparcia miesięcznie będzie mógł uzyskać samotny rodzic na okres zasiłkowy 2024/2025. Jak powinna połączyć świadczenia, by otrzymać taką kwotę? Wszystko zależy od indywidualnej sytuacji.

Po raz kolejny przesunięto termin wdrożenia obowiązku stosowania e-Doręczeń. Podobno to już ostatnie przesunięcie

Termin powszechnego wdrożenia obowiązku e-Doręczeń został przesunięty na 1 stycznia 2025 r. Do tego czasu zostaną przeprowadzone zmiany legislacyjne, które ułatwią wykorzystywanie tych usług w sferze cyfrowej w pierwszym roku obowiązywania.

Jak przedłużyć ważność orzeczenia o niepełnosprawności do 31 marca 2025 r.? Problem dotyczy ok. 400 tys. osób. Sprawdź, co robić.

Co dalej z orzeczeniami o niepełnosprawności? Można przedłużyć ich ważność do 31 marca 2025 roku i ustrzec się przed utratą uprawnień, Są jednak warunki, które trzeba spełnić. Sprawdź, czy wiesz jakie.

Renta wdowia we wszystkich możliwych wariantach zbiegu świadczeń. Pytanie tylko: kiedy?

Wciąż nie wiadomo kiedy renta wdowia wejdzie w życie. Na ten moment wiemy jedynie, że Sejmowa Komisja Polityki Społecznej i Rodziny ma sprecyzować katalog praw do świadczeń emerytalno-rentowych, do których będzie można stosować regułę zbiegu prawa do kilku świadczeń emerytalno-rentowych. Katalog ma obejmować wszystkie możliwe warianty.

REKLAMA

ZNP: Wynagrodzenia nauczycieli powiązane z przeciętnym wynagrodzeniem, podwyżki w 2025 r. co najmniej o 15 proc., wycieczka szkolna jak wyjazd służbowy

ZNP poinformował, że przesłał do MEN katalog spraw wymagających pilnego uregulowania oraz konkretne propozycje rozwiązań w zakresie wynagrodzeń nauczycieli. Związkowcy chcą m.in. jak najszybszego podjęcia prac nad powiązaniem wynagrodzeń nauczycieli z przeciętnym wynagrodzeniem w gospodarce.

Emerytury stażowe: Duda interweniuje, Hołownia odpowiada, prace nad ustawami zostaną wznowione pod koniec lipca

W Sejmie znajdują się dwa projekty dotyczące emerytur stażowych. Projekty zostaną rozpatrzone przez Komisję Polityki Społecznej i Rodziny pod koniec lipca.

REKLAMA