REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

FIZ na celowniku! Przełomowe wyroki w sprawie unikania opodatkowania

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
radca prawny
FIZ na celowniku! Przełomowe wyroki w sprawie unikania opodatkowania
FIZ na celowniku! Przełomowe wyroki w sprawie unikania opodatkowania
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Sądy administracyjne masowo uchylają decyzje Szefa KAS dotyczące funduszy inwestycyjnych zamkniętych (FIZ). Czy to koniec stosowania klauzuli przeciwko unikaniu opodatkowania? A może podatnicy wciąż są na straconej pozycji?

FIZ znalazły się pod lupą sądów administracyjnych. Od pewnego czasu Szef KAS stosował klauzulę przeciwko unikaniu opodatkowania wobec struktur optymalizacyjnych z wykorzystaniem funduszu inwestycyjnego zamkniętego, spółki celowej oraz luksemburskiej spółki (SCSp). Sądy administracyjne często uchylały jednak decyzję Szefa KAS. Kluczowe dla sądów były nieprawidłowości dotyczące obliczenia przez organ wysokości korzyści podatkowej.

REKLAMA

Czy fundusze inwestycyjne zamknięte omijały podatki?

REKLAMA

W podatku dochodowym od osób prawnych (CIT) nastąpiły znaczące zmiany przepisów dotyczące funduszy inwestycyjnych zamkniętych. Ustawodawca uregulował bowiem zwolnienie podatkowe dla tego rodzajów podmiotów, aczkolwiek przewidziano także wyjątek od niego wyjątek. Są nim objęte wszelkie przychody uzyskane przez FIZ od tzw. podmiotów transparentnych podatkowo, czyli nieopodatkowanych podatkiem dochodowym. W konsekwencji takie przychody będą podlegały opodatkowaniu. Wcześniej Fundusze te były objęte zwolnieniem podmiotowym, a więc wszystkie dochody przez nie uzyskiwane nie podlegały opodatkowaniu podatkiem CIT.

Wówczas opracowano strukturę optymalizacyjną z wykorzystaniem polskiej spółki transparentnej oraz luksemburskiej SCSp, która również w Luksemburgu jest tego rodzaju podmiotem. Działalnością operacyjną zajmowała się polska spółka transparentna, dochód był następnie transferowany do luksemburskiej SCSp (był to także podmiot transparentny). Podatek dochodowy powinien być więc odprowadzony na poziomie wspólnika, jednak tym wspólnikiem był FIZ zwolniony podmiotowo. W konsekwencji nie był on zobowiązany do uiszczenia podatku dochodowego.

Od 2017 roku taka struktura nie pozwalała już na optymalizację, ponieważ dochód uzyskany przez FIZ od podmiotów transparentnych został opodatkowany CIT. Zatem w opisany model została wprowadzona także spółka celowa, będąca podatnikiem CIT, czyli pomiędzy SCSp a FIZ pojawiał się także nowy podmiot tj. spółka celowa. Jednocześnie FIZ emitował obligacje nabywane przez spółkę celową, która w kosztach podatkowych uwzględniała odsetki od obligacji, obniżając tym samym swoje zobowiązanie podatkowe.

Zastosowanie klauzuli przeciwko unikaniu opodatkowania przez organy skarbowe

REKLAMA

Wobec funduszy inwestycyjnych zamkniętych zaczęto więc wszczynać postępowania podatkowe z zastosowaniem klauzuli przeciwko unikaniu opodatkowania. Zdaniem organów podatkowych, powyżej opisany schemat wypełniał znamiona unikania opodatkowania, a konkretniej schemat stosowany po 2017 roku.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Unikanie opodatkowania w znacznym uproszczeniu jest działaniem podatnika, zgodnym z przepisami, jednak naruszającym cel tych regulacji, przy czym podatnik uzyskuje korzyść podatkową (np. zaniża swoje zobowiązanie podatkowe), oraz jest to działanie sztuczne (nie ma ono uzasadnienia ekonomicznego).

Ewolucja orzecznictwa w sprawie klauzuli przeciwko unikaniu opodatkowania w sprawach dotyczących schematów optymalizacyjnych z wykorzystaniem FIZ

Czy schemat optymalizacyjny z wykorzystaniem FIZ wypełnia znamiona unikania opodatkowania?

W świetle najnowszych orzeczeń sądów administracyjnych konieczne jest bardziej precyzyjne przedstawienie stanowiska sądów wobec schematów optymalizacyjnych wykorzystujących fundusze inwestycyjne zamknięte. Choć sądy administracyjne rzeczywiście uchylały decyzje Szefa KAS, to jednak nie kwestionowały samej możliwości zastosowania klauzuli przeciwko unikaniu opodatkowania do takich schematów.

Ważne

Sądy administracyjne praktycznie w każdym orzeczeniu dostrzegały w tym schemacie przesłanki konieczne do zastosowania klauzuli.

Retrospektywne stosowanie przepisów podatkowych

Istotnym aspektem, który wymaga szerszego omówienia, jest kwestia możliwości stosowania klauzuli do działań podjętych po publikacji zmian w ustawie, ale przed ich wejściem w życie. Sądy konsekwentnie przyjmują, że jeżeli podatnik podejmuje działania, których celem jest uniknięcie nowowprowadzanych zasad opodatkowania, i jest to jego dominujący cel, a podjęte działania są sztuczne, przepisy o klauzuli znajdą zastosowanie. Nie stanowi to niedozwolonego działania prawa wstecz, lecz dozwoloną retrospektywność. Jak wskazał WSA w wyroku III SA/Wa 219/22, podatnik działający po publikacji zmian w Dzienniku Ustaw musi liczyć się z ryzykiem zastosowania klauzuli.

Jak sądy oceniają sztuczność działań podatników?

Na podstawie najnowszego orzecznictwa można wskazać kluczowe elementy, które sądy biorą pod uwagę przy ocenie sztuczności działań. W szczególności należy zwrócić uwagę na brak prowadzenia rzeczywistej działalności operacyjnej przez spółki celowe, brak zabezpieczeń obligacji, powiązania pomiędzy podmiotami, brak żadnych analiz ekonomicznych poprzedzających dokonanie czynności. Wyrok WSA w Warszawie z 29 maja 2024 r. (III SA/Wa 344/24) szczególnie mocno akcentuje znaczenie tych kryteriów przy ocenie schematów z wykorzystaniem instrumentów dłużnych.

Korzyść podatkowa – jak fiskus ją oblicza i dlaczego popełnia błędy?

Szczególnie istotną kwestią, która wymaga dokładniejszego omówienia, jest prawidłowa metodologia obliczania korzyści podatkowej. Sądy w większości wyroków wskazują, że w przypadku przychodów związanych z działalnością gospodarczą konieczne jest stosowanie metody memoriałowej, a nie kasowej. Ma to fundamentalne znaczenie dla praktyki stosowania klauzuli w przypadku schematu optymalizacyjnego z wykorzystaniem FIZ, gdyż nieprawidłowe obliczenie wysokości korzyści podatkowej prowadzi do uchylenia decyzji organu podatkowego, nawet jeśli sam schemat wypełnia znamiona unikania opodatkowania.

Pojawiają się jednak także wyroki przeciwne, aprobujące zastosowanie przez organ w takich sprawach metody kasowej. Co w konsekwencji prowadzi do oddalenia skarg podatników. Tym niemniej, są one obecnie w mniejszości. Co do tej kwestii nie wypowiedział się jeszcze Naczelny Sąd Administracyjny, a więc trudno przewidzieć jak końcowo ukształtuje się linia orzecznicza.

Interpretacje Szefa KAS – wiążące czy nie?

W kontekście interpretacji indywidualnych szczególnego znaczenia nabiera rola opinii Szefa KAS. Sądy administracyjne nieraz dochodzą do wniosku, iż taka opinia ma charakter wiążący dla organu wydającego interpretację. Niemniej, zgodnie z najnowszym orzecznictwem, opinia taka nie ma wiążącego charakteru dla sądu administracyjnego. A to oznacza, że ewentualne jej błędy mogą być zakwestionowane dopiero w postępowaniu przed sądem administracyjnym. Jest to istotne uzupełnienie dotychczasowej analizy, pokazujące mechanizm kontroli stosowania klauzuli już na etapie wydawania interpretacji indywidualnych.

Dla praktyki istotne jest wskazanie konsekwencji najnowszego orzecznictwa. Podatnicy i doradcy podatkowi muszą szczególnie ostrożnie podchodzić do schematów wykorzystujących instrumenty dłużne w ramach podmiotów powiązanych. Sama możliwość zastosowania klauzuli nie jest już kwestionowana przez sądy, a spory koncentrują się głównie na technicznych aspektach jej stosowania, w szczególności prawidłowym obliczeniu korzyści podatkowej.

Podsumowanie

Najnowsze orzecznictwo pokazuje bardzo restrykcyjne podejście do schematów optymalizacyjnych. Choć sądy nadal wymagają od organów podatkowych precyzyjnego obliczania korzyści podatkowej, to sama możliwość stosowania klauzuli do schematów wykorzystujących fundusze inwestycyjne zamknięte nie budzi jednak wątpliwości. Szczególnie istotne jest też potwierdzenie możliwości stosowania klauzuli do działań podjętych przed wejściem w życie nowych przepisów, jeśli ich celem było uniknięcie przyszłego opodatkowania.

Autor: Robert Nogacki, radca prawny, partner zarządzający, Kancelaria Prawna Skarbiec

Zapisz się na newsletter
Najlepsze artykuły, najpoczytniejsze tematy, zmiany w prawie i porady. Skoncentrowana dawka wiadomości z różnych kategorii: prawo, księgowość, kadry, biznes, nieruchomości, pieniądze, edukacja. Zapisz się na nasz newsletter i bądź zawsze na czasie.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
QUIZ Polscy prezydenci. Dasz radę zdobyć 10/10?
Ile lat w dniu wyborów musi mieć kandydat na prezydenta? Kto był pierwszym prezydentem RP? Ile lat trwa kadencja? Sprawdź swoją wiedzę o przed drugą turą wyborów.
Darowizna w kwocie 4 000 000 zł: Jak przekazać legalnie i bez podatku?

Darowizna na kwotę 4 milionów złotych może brzmieć jak zaproszenie do kontroli skarbowej. Tymczasem obowiązujące przepisy ustawy o podatku od spadków i darowizn nie tylko dopuszczają taką transakcję bez podatku, ale wręcz jasno określają, jak to zrobić legalnie i bezpiecznie. W najnowszej interpretacji indywidualnej skarbówka potwierdził, że nawet wielomilionowe darowizny mogą być zwolnione z podatku, jeśli spełnione zostaną trzy kluczowe warunki. Jakie? Sprawdzamy.

Zasiłek dla tracących świadczenie pielęgnacyjne (stare). Opiekunowie osób niepełnosprawnych (stopień znaczny) z problemem

Sądy wykryły trzecią lukę w przepisach o świadczeniu wspierającym. Pierwsza luka dotyczy wątpliwości, czy opiekunowie osób niepełnosprawnych powinni oddawać świadczenie pielęgnacyjne (stary) za okres rozpatrywania wniosku o określenie poziomu potrzeby wsparcia (liczba punktów w WZON po teście sprawności). Druga luka dotyczy utraty ubezpieczenia zdrowotnego przez opiekunów za okres rozpatrywania wniosku przez WZON. I teraz jest odkryta trzecia luka.

Więzi rodzinne w świetle ochrony dóbr osobistych

Więzi rodzinne opierają się na emocjach i wspólnie budowanych przez lata relacjach. W sytuacjach konfliktowych – takich jak rozwód, spory o kontakty z dzieckiem czy alimenty – więzi te mogą zostać poważnie naruszone. Warto wtedy pamiętać, że prawo może nas realnie chronić w takich przypadkach. Jak to działa w praktyce?

REKLAMA

Do której godziny jest głosowanie na prezydenta?

Cząstkowe, orientacyjne wyniki głosowania na Prezydenta Polski w wyborach 2025 r. znane są już w trakcie dnia, w którym wyborcy oddają głosy. Niektórzy niezdecydowani mogą pod ich wpływem zmienić zdanie i wybrać się do komisji wyborczej. Inni ze względu na plan dnia mogą zagłosować tylko późnym wieczorem. Czy zdążą? Do której godziny można głosować?

WIBOR w umowach kredytowych. Czy wyrok TSUE ujednolici orzeczenia polskich sądów? Złotówkowicze będą triumfować jak frankowicze?

Czy będzie przełom w sprawach WIBOR? Czy zbliżający wielkimi krokami wyrok TSUE w sprawie polskiej okaże się korzystny dla posiadaczy kredytów złotówkowych opartych o wskaźnik referencyjny WIBOR i czy wpłynie to na ukształtowanie się linii orzeczniczej polskich sądów. Na te pytania odpowiada Wojciech Ostrowski, radca prawny z Kancelarii Rachelski i Wspólnicy.

Świadczenia dla osób z niepełnosprawnościami. Nie wszystkie można łączyć [Przykłady 2025]

Czy można pobierać jednocześnie różne zasiłki i dodatki? To ważne zagadnienie dla osób z niepełnosprawnościami i ich opiekunów. Postaramy się pokazać je na kilku ważnych przykładach. W rzeczywistości takich sytuacji jest znacznie więcej.

ZUS: Nadużywanie alkoholu jako przyczyna niezdolności do pracy. Zwolnienie lekarskie z kodem C to brak zasiłku chorobowego przez pierwsze 5 dni

W 2024 r. do Rejestru zaświadczeń lekarskich wpłynęło 27,4 mln zaświadczeń chorobowych wystawionych dla ubezpieczonych w ZUS, KRUS i innych organach emerytalno-rentowych. Ze zwolnień tych przynajmniej raz skorzystało 7,7 mln ubezpieczonych w tych instytucjach. Źródłem części z nich było nadużywanie alkoholu - informuje Sebastian Szczurek, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa opolskiego.

REKLAMA

Debata Trzaskowski – Nawrocki już w piątek o 20:00. Sześć tematów, jeden pojedynek, jedna decyzja

W piątek, 24 maja, punktualnie o godzinie 20:00, oczy całej Polski skierują się na debatę prezydencką pomiędzy Rafałem Trzaskowskim, kandydatem Koalicji Obywatelskiej, a popieranym przez Prawo i Sprawiedliwość Karolem Nawrockim. To jedyne potwierdzone bezpośrednie starcie przed II turą wyborów zaplanowaną na 1 czerwca.

Dodatek za pracę w nocy od 1 czerwca 2025 r.

Osoby pracujące w porze nocnej mogą liczyć na dodatek z tego tytułu. Ile będzie wynosił dodatek za pracę w nocy w czerwcu? jak się go oblicza? Czym jest praca w porze nocnej? Za pracę w jakich godzinach przysługuje dodatek?

REKLAMA