REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Przygotuj się na kryzys. Zapasy na 72 godziny: żywność, leki, woda. Jest apel Unii Europejskiej

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Przygotuj się na kryzys – zapasy żywności na 72 godziny! Apel Unii Europejskiej
Przygotuj się na kryzys – zapasy żywności na 72 godziny! Apel Unii Europejskiej
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

Unia Europejska zachęca do gromadzenia podstawowych zapasów (żywność, leki, woda) na co najmniej 72 godziny w razie sytuacji kryzysowej. Okazuje się bowiem, że według badań Eurobarometru obecnie 50 proc. obywateli UE po trzech dniach pozostałoby bez wody i jedzenia. Co zawiera nowa unijna strategia pod hasłem „Unia Gotowości”?

Unia Europejska wprowadza nową strategię "Unia Gotowości", której celem jest zapewnienie większej odporności na kryzysy, takie jak pandemie, klęski żywiołowe, wojny i cyberataki. Komisja Europejska, wspólnie z szefową unijnej dyplomacji Kają Kallas, zaprezentowała szczegóły tej inicjatywy w dniu 26 marca br. Ma ona na celu przygotować zarówno instytucje, jak i obywateli na wszelkie nieprzewidziane sytuacje kryzysowe.

REKLAMA

Kryzysy, które wymusiły zmiany myślenia o bezpieczeństwie w UE. Są braki w wielu państwach

Pandemia COVID-19, powodzie, susze, wojna w Ukrainie, a także rosnąca liczba ataków hybrydowych, w tym cyberataków i działań sabotażowych, uwidoczniły braki w przygotowaniach wielu państw członkowskich Unii.

Aby skutecznie stawić czoła przyszłym kryzysom, Unia Europejska zdecydowała się na opracowanie strategii „Unia Gotowości”. Ma to być kompleksowa odpowiedź na zagrożenia, które nie tylko destabilizują życie obywateli, ale również zagrażają funkcjonowaniu całej Wspólnoty.

Co to jest „Unia Gotowości”? To nowa strategi UE na czas kryzysu

REKLAMA

„Unia Gotowości” to strategia, która zakłada wzmocnienie zdolności Unii Europejskiej do ochrony swoich mieszkańców w sytuacjach kryzysowych – zarówno przed zagrożeniami naturalnymi, jak i wywołanymi przez człowieka, takimi jak wojny czy cyberataki. Celem jest nie tylko szybka reakcja, ale także długoterminowe zapewnienie, że wszystkie podstawowe usługi i infrastruktura będą funkcjonować bez zakłóceń, nawet w czasie kryzysu.

Roxana Minzatu, komisarz ds. społecznych i gotowości, zaznaczyła, że "ta strategia ma na celu zapewnienie, że w obliczu kryzysu, wszystko będzie działać jak powinno, a my będziemy gotowi do szybkiego i skutecznego działania".

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zaś szefowa Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen zaznaczyła, że "nowe realia wymagają nowego poziomu gotowości w Europie. Nasi obywatele, nasze państwa członkowskie i nasze przedsiębiorstwa potrzebują odpowiednich narzędzi do działania zarówno w celu zapobiegania kryzysom, jak i szybkiego reagowania w przypadku wystąpienia klęski żywiołowej. Rodziny mieszkające w strefach powodziowych powinny wiedzieć, co robić, gdy wody wzrosną. Systemy wczesnego ostrzegania mogą zapobiec utracie cennego czasu przez regiony dotknięte pożarami. Europa jest gotowa wspierać państwa członkowskie i zaufanych partnerów w sąsiedztwie w ratowaniu życia i źródeł utrzymania".

Ważne

Strategia "Unii Gotowości" obejmuje 30 kluczowych działań oraz szczegółowy plan ich realizacji. Na liście znalazły się: ochrona podstawowych usług UE, zwiększenie zapasów krytycznego sprzętu i materiałów, poprawa gotowości UE do zmian klimatycznych.

Najważniejsze elementy "Unii Gotowości": Przygotuj zapasy na 72 godziny

Nowa strategia UE koncentruje się na zintegrowanym podejściu uwzględniającym wszystkie zagrożenia, podejściu obejmującym całą administrację rządową, które skupia wszystkie odpowiednie podmioty na wszystkich szczeblach sprawowania rządów (lokalnym, regionalnym, krajowym i unijnym) oraz podejściu obejmującym całe społeczeństwo, skupiającym obywateli, społeczności lokalne i społeczeństwo obywatelskie, przedsiębiorstwa i partnerów społecznych, a także środowiska naukowe i akademickie. Główne cele i działania strategii "Unii Gotowości" obejmują:

Ochrona podstawowych funkcji społecznych Europy:

  • Opracowanie minimalnych kryteriów gotowości dla podstawowych usług, takich jak szpitale, szkoły, transport i telekomunikacja.
  • Usprawnienie gromadzenia zapasów krytycznego sprzętu i materiałów.
  • Zwiększenie przystosowania się do zmiany klimatu i dostępności krytycznych zasobów naturalnych, takich jak woda.

Promowanie gotowości ludności:

  • Zachęcanie społeczeństwa do przyjęcia praktycznych środków, takich jak utrzymanie podstawowych dostaw przez co najmniej 72 godziny w nagłych przypadkach.
  • Włączenie lekcji gotowości do szkolnych programów nauczania i wprowadzenie Dnia Gotowości UE.

Wzmocnienie koordynacji reagowania kryzysowego:

  • Utworzenie unijnego centrum kryzysowego w celu poprawy integracji między istniejącymi strukturami kryzysowymi UE.

Wzmocnienie współpracy cywilno-wojskowej:

  • Prowadzenie regularnych ogólnounijnych ćwiczeń w zakresie gotowości, jednoczenia sił zbrojnych, ochrony ludności, policji, bezpieczeństwa, pracowników służby zdrowia i strażaków.
  • Ułatwianie inwestycji w produkty podwójnego zastosowania.

Wzmocnienie zdolności prognozowania i przewidywania:

  • Opracowanie kompleksowej oceny ryzyka i zagrożeń na szczeblu UE, która pomoże zapobiegać kryzysom takim jak klęski żywiołowe lub zagrożenia hybrydowe.

Zwiększenie współpracy publiczno-prywatnej:

  • Utworzenie publiczno-prywatnej grupy zadaniowej ds. gotowości.
  • Sformułuj protokoły awaryjne z firmami, aby zapewnić szybką dostępność podstawowych materiałów, towarów i usług oraz zabezpieczyć krytyczne linie produkcyjne.

Zacieśnienie współpracy z partnerami zewnętrznymi:

  • Współpraca ze strategicznymi partnerami, takimi jak NATO, w zakresie mobilności wojskowej, klimatu i bezpieczeństwa, powstających technologii, cyberprzestrzeni, przestrzeni kosmicznej i przemysłu obronnego.
Ważne

Unia Europejska apeluje do obywateli, żeby byli przygotowani na kryzys, zachęca do gromadzenia podstawowych zapasów (żywność, leki, woda) na co najmniej 72 godziny w razie sytuacji kryzysowej.

Przyszłość w obliczu kryzysów

Unijni urzędnicy zauważają, że w obliczu rosnących zagrożeń, Unia Europejska musi zmienić swoje podejście do bezpieczeństwa. „Musimy być bardziej proaktywni. Sama reakcja na kryzysy już nie wystarczy” – przyznali.

Ważnym elementem strategii jest usprawnienie systemów prognozowania nadchodzących kryzysów, co pozwoli na wcześniejsze zapobieganie niektórym z nich. Takie rozwiązania, jak prognozy kryzysowe, funkcjonują już w krajach skandynawskich, gdzie obywatele są dobrze przygotowani na sytuacje kryzysowe, posiadając m.in. instrukcje, jak przetrwać przez co najmniej 72 godziny.

UE oblicza korzyści z inwestycji w gotowość

Unia Europejska planuje również, aby inwestycje w prewencję były traktowane jako priorytet. Według unijnych szacunków, 1 euro wydane na prewencję może zaoszczędzić od 7 do 10 euro, które musiałyby zostać wydane na reagowanie w czasie kryzysu.

Ważne

Szczegóły finansowania nowej strategii Komisja Europejska zamierza przedstawić w lipcu tego roku wraz z propozycją przyszłego wieloletniego budżetu Unii Europejskiej.

A zatem, nowa inicjatywa "Unia Gotowości" ma na celu przygotowanie Unii Europejskiej na wszelkie nieprzewidziane kryzysy, zarówno naturalne, jak i wywołane przez człowieka. W ramach tej strategii, kluczowym elementem jest nie tylko zwiększenie zapasów żywności, wody i leków, ale również edukacja obywateli oraz wzmocnienie współpracy między państwami członkowskimi. Dzięki tej strategii, Unia ma stać się bardziej odporną na kryzysy, a jej mieszkańcy lepiej przygotowani na sytuacje, które mogą zaskoczyć w każdej chwili.

Wynagrodzenia 2025. Rozliczanie płac w praktyce

Strategia gotowości. Co mówią urzędnicy UE?

REKLAMA

"Obecnie stoimy w obliczu coraz większej liczby wyzwań w zakresie bezpieczeństwa zewnętrznego i coraz większej liczby ataków hybrydowych w naszej wspólnej europejskiej przestrzeni. Oczywiste jest, że Europa musi być silniejsza na wszystkich frontach i na każdym poziomie społeczeństwa. Zawsze lepiej zapobiegać kryzysom niż radzić sobie z ich konsekwencjami. Nasza strategia polega na stworzeniu kompleksowego obrazu zagrożeń, przed którymi stoimy, przygotowaniu obywateli, w tym poprzez zwiększenie ich świadomości ryzyka, zacieśnienie współpracy cywilno-wojskowej oraz ściślejszą współpracę z partnerami zewnętrznymi, w tym z NATO. Gotowość jest wyzwaniem dla całej administracji rządowej i całego społeczeństwa – dziś opowiadamy się za zbiorową reakcją" - powiedział Kaja Kallas, wysoka przedstawicielka Unii do spraw zagranicznych i polityki bezpieczeństwa oraz wiceprzewodnicząca Komisji.

"Niniejsza strategia jest skierowana do ludzi i społeczeństw, aby pomóc zapewnić, że w przypadku kryzysu wszystko działa tak, jak powinno, a my jesteśmy gotowi działać szybko i skutecznie. W tym celu potrzebujemy nowego sposobu myślenia o gotowości, aby każdy wiedział, co robić w każdej sytuacji awaryjnej, bez względu na jej charakter. Europa musi działać sprawnie, ściśle współpracując z państwami członkowskimi w celu zwiększenia wydajności, zaoszczędzenia czasu i ratowania życia. Ta strategia jest naszą polisą ubezpieczeniową, więc jesteśmy gotowi dbać o naszych ludzi, gdy najbardziej tego potrzebują" - stwierdziła Roxana Mînzatu, wiceprzewodnicząca wykonawcza do spraw praw socjalnych, umiejętności, pracy wysokiej jakości oraz do spraw gotowości.

"Gotowość musi być wpleciona w tkankę naszych społeczeństw – każdy ma do odegrania swoją rolę. Dzisiejsze zagrożenia są szybkie, złożone i wzajemnie powiązane; nasza reakcja musi być bardziej proaktywna, bardziej zintegrowana i lepiej skoordynowana na szczeblu europejskim. Wykorzystując energię naszych instytucji, przedsiębiorstw i obywateli, możemy budować odporność i zapewnić, że Europa wyjdzie silniejsza z kryzysów" - powiedziała Hadja Lahbib, komisarz do spraw równości, gotowości i zarządzania kryzysowego.

Zapisz się na newsletter
Najlepsze artykuły, najpoczytniejsze tematy, zmiany w prawie i porady. Skoncentrowana dawka wiadomości z różnych kategorii: prawo, księgowość, kadry, biznes, nieruchomości, pieniądze, edukacja. Zapisz się na nasz newsletter i bądź zawsze na czasie.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Konklawe rozpocznie się 7 maja

Agencja Ansa poinformowała, że konklawe, które wybierze następcę papieża Franciszka, rozpocznie się 7 maja. Decyzja w tej sprawie zapadła w poniedziałek po kongregacji kardynałów, obradujących w okresie wakatu w Stolicy Apostolskiej.

Napisali do premiera bo ZUS przetrzymuje ich 300 000 - 640 000 zł składek emerytalnych. I nie wypłaca emerytur

Jaki problem ma rozwiązać Donald Tusk? Za okres pracy po skończeniu służby składki mundurowych są przymusowo pobierane przez ZUS (jak od każdego pracownika cywilnego) i …. wieczyście przepadają w ZUS. Przepadają w tym znaczeniu, że pracujący emeryt nigdy nie otrzyma świadczeń emerytalnych od tych składek. Jedynie emerytom, których limit emerytury nie przekracza wskaźnika 75%, składki w ZUS mogą zwiększyć emeryturę mundurową. Zasady „wieczysty przepadek składek ZUS powyżej limitu 75%” dotyczy tylko tych emerytów, którzy rozpoczęli służbę przed 1999 r. (ściślej przed 2 stycznia 1999 r.). Szacuje się liczbę emerytów poszkodowanych na około 200 000. Dlatego ich przedstawiciele skierowali do premiera petycję (data dokumentu 2 kwietnia 2025 r.).  

Skrócenie czasu pracy w Polsce. Do 30 czerwca 2025 r. MRPiPS ogłosi zasady i warunki naboru do pilotażu krótszego czasu pracy. Nabór do pilotażu ruszy po wakacjach

Skrócenie czasu pracy w Polsce. MRPiPS ma nadzieję, że pilotaż ruszy jeszcze w 2025 r. Obecnie, dobowy czas pracy pracownika nie może przekraczać 8 godzin, a tygodniowy – przeciętnie 40 godzin w pięciodniowym tygodniu pracy. Resort rodziny i pray od dłuższego czasu analizował możliwość skrócenia czasu pracy. Ministra Agnieszka Dziemianowicz-Bąk zapowiedziała pilotaż, na który zostanie przeznaczone 10 mln zł z Funduszu Pracy.

Kiedy matury 2025? Dokładny harmonogram

Centralna Komisja Egzaminacyjna przygotowała oficjalny harmonogram egzaminów maturalnych na rok 2025. Sprawdź, kiedy odbędą się egzaminy pisemne i ustne w terminie głównym, dodatkowym i poprawkowym — zarówno w formule 2023, jak i formule 2015.

REKLAMA

Konklawe 2025. Jak będzie wybierany nowy papież? Eligo in Summum Pontificem ...

Po pogrzebie papieża Franciszka kardynałowie wznawiają 28 kwietnia 2025 r. w Watykanie kongregacje, czyli obrady, których celem jest przygotowanie konklawe. Obecnie najważniejszym zadaniem jest wyznaczenie daty jego inauguracji. Nieoficjalnie wiadomo, że kardynałowie są za tym, by zaczęło się ono 5 lub 6 maja. Konklawe musi rozpocząć się między 15. a 20. dniem od śmierci papieża.

Jest kilka sposobów na usunięcie z umowy kredytu klauzuli zmiennego oprocentowania opartej o WIBOR. Polemika prawników – mecenas Stalski odpowiada mecenasowi Wandzlowi

Podczas spektaklu, sztukmistrz odwraca uwagę publiczności gestem jednej ręki, a drugą wykonuje swoją sztuczkę. Lubimy iluzję, bo pozwala nam na odskocznię od prozy życia codziennego. Tymczasem z informacjami krążącymi w debacie publicznej jest zgoła inaczej niż w trakcie spektaklu magii. Zamiast rozsiąść się wygodnie i delektować się pokazem, chodzi o to, aby nie dać się zwieść temu, czym próbuje się odwrócić naszą uwagę.

Wybory Prezydenta RP 2025 r.: cisza wyborcza

Czym jest cisza wyborcza? Kiedy rozpoczyna się cisza wyborcza? Ile trwa cisza wyborcza? Co grozi za jej złamanie? Co z plakatami rozwieszonymi przed rozpoczęciem ciszy wyborczej? Gdzie zgłaszać naruszenie ciszy wyborczej?

Jedno z pierwszych orzeczeń sądów powszechnych po wyroku Trybunału Konstytucyjnego z dnia 4 czerwca 2024 r. SK 140/20 jest już prawomocne

Jedno z pierwszych orzeczeń sądów powszechnych, które odnosiło się do wyroku Trybunału Konstytucyjnego z dnia 4 czerwca 2024 r. sygn. akt SK 140/20 jest już prawomocne. Chodzi o wyrok Sądu Okręgowego w Szczecinie VI Wydział Pracy i Ubezpieczeń Społecznych z dnia 3 lipca 2024 r. VI U 528/24.

REKLAMA

Milion kobiet oszukanych na emeryturach. Straciły nawet 70% podwyżki – teraz czas na sądy, RPO i Trybunał Konstytucyjny

Chodzi o kobiety z dwudziestu roczników, które w 1999 r. nie wybrały OFE i z tego powodu – nie mogły lub nie będą mogły skorzystać z prawa do ponownego przeliczenia wysokości ich emerytury, po osiągnięciu 65 roku życia, na podstawie art. 26c ustawy FUS (który wszedł w życie wiele lat po tym, jak podejmowały one decyzję co do OFE). Kobiety, które wybrały OFE (i w związku z tym – ZUS prowadzi im subkonto) na podstawie ww. przepisu – mogą natomiast uzyskać podwyżkę emerytury o nawet 71,2% (na przestrzeni lat 2017-2023: średnio o 54,4%). Poszkodowane emerytki, nie powinny pozostawać bezczynne – jest kilka sposobów na dochodzenie przez nie swoich praw.

Dzięki ERPO wiele osób ma wyższą emeryturę i rentę [co to, dla kogo i o co wnioskować?]

Emeryci i renciści mogą mieć wyższe świadczenia z ZUS, także w 2025 r. Prostym sposobem na to jest złożenie wniosku o ponowne obliczenie świadczenia emerytalno-rentowego, zatem złożenie do ZUSu wniosku ERPO. Oczywiście na każdy kwalifikuje się do takiej podwyżki. Analizujemy kto, kiedy i o co powinien wnioskować- bo opcji jest dużo.

REKLAMA