REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Ochrona prawna dla rolników i agroturystyki

 Coris Lex Services sp. z o. o.
Ubezpieczenia ochrony prawnej
Ubezpieczenie ochrony prawnej dla rolników./ Fot. Fotolia
Ubezpieczenie ochrony prawnej dla rolników./ Fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Firmy ubezpieczeniowe dedykują swoje ubezpieczenia ochrony prawnej osobom prowadzącym szeroko rozumianą działalność rolniczą, czyli m. in., działalność wytwórczą w zakresie upraw rolnych oraz chów i hodowlę zwierząt, a także ogrodnictwo, warzywnictwo, leśnictwo i rybactwo śródlądowe. Ochronę prawną mogą znaleźć także osoby prowadzące agroturystykę, które wynajmują pokoje, sprzedają posiłki domowe albo inne usługi związane z pobytem turystów w gospodarstwach rolnych, np. jeździectwo konne.

Ochrona ubezpieczeniowa nie obejmie jednak w tym wypadku spraw związanych z prowadzeniem innej działalności gospodarczej niż rolnicza, np. związanych z prowadzeniem przez ubezpieczonego sklepu spożywczego.

REKLAMA

Ubezpieczeni taką polisą mogą liczyć nie tylko na zwrot kosztów prowadzenia sporów prawnych, lecz również na bezpłatną poradę prawną od prawnika:

 • przy dochodzeniu własnych roszczeń odszkodowawczych, np. turysta pod wpływem alkoholu zniszczył wyposażenie pokoju i nie chce zapłacić za szkody;
 • przy dochodzeniu odszkodowań za przymusowy ubój zwierząt, np. w związku z podejrzeniem wystąpienia w sąsiednim gospodarstwie ptasiej grypy władze nakazały ubój hodowli kur ubezpieczonego, na co on nie chce się zgodzić;
 • w zakresie prawa karnego i wykroczeń, np. ubezpieczonemu zarzucono kradzież krowy sąsiada, sprawa sądowa jest w toku;
 • w zakresie prawa pracy i ubezpieczeń społecznych, np. pracownik ubezpieczonego uszkodził kombajnem samochód na drodze, w związku z czym ubezpieczony musiał płacić wyższe składki za ubezpieczenie i chce te pieniądze odzyskać z pensji pracownika;
 • w zakresie umów i praw rzeczowych dotyczących pojazdów rolniczych i maszyn rolniczych nie podlegających obowiązkowi rejestracji, np. zakupiony ciągnik zepsuł się po pół roku użytkowania, sprzedawca odmawia naprawy w ramach gwarancji;
 • pokrycie kosztów rzeczoznawcy przy ocenie rozmiaru szkody w ubezpieczeniu upraw, np. z powodu wypalania przez sąsiada pola, spłonęły plony ubezpieczonego, chce on dochodzić odszkodowania, ale nie wie, w jakiej wysokości;
 • w zakresie umów związanych z prowadzoną działalnością rolniczą, np. hurtownik, z którym ubezpieczony ma umowę kontraktacji na dostawę jabłek, odmówił przyjęcia towaru, który się następnie zepsuł.

Polecamy serwis: Ubezpieczenia rolnicze

Ubezpieczenie ochrony prawnej gwarantuje, że ubezpieczyciel zwróci lub opłaci ubezpieczonemu koszty obrony jego zasadnych interesów prawnych. Chodzi tu przede wszystkim o:

 • koszty wynagrodzenia adwokata albo radcy prawnego;
 • opłaty sądowe;
 • wynagrodzenie biegłych;
 • koszty stawiennictwa świadków;
 • koszty tłumaczeń przysięgłych;
 • koszty czynności w formie notarialnej;
 • koszty postępowania egzekucyjnego;
 • koszty postępowania administracyjnego;
 • wynagrodzenie rzeczoznawców w postępowaniu przedsądowym;
 • koszty zastępstwa procesowego strony przeciwnej, jeżeli ubezpieczony przegrywa sprawę;
 • poręczenie majątkowe w celu uniknięcia tymczasowego aresztowania ubezpieczonego.

Konkretny zakres zwracanych przez ubezpieczyciela kosztów i zakresu spraw objętych ubezpieczeniem zawarty jest oczywiście w ogólnych warunkach danego ubezpieczenia.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

REKLAMA

Dla sporu w wysokości 10.000 zł koszty sądowe i pozostałe wydatki na prawników mogą nawet przewyższać sumę roszczenia głównego! Ubezpieczenie ochrony prawnej za wielokrotnie niższą cenę daje komfort w postaci zabezpieczenia interesów prawnych.

Ochrona ubezpieczeniowa przysługuje najczęściej  zarówno ubezpieczonemu, jak również wszystkim osobom, które świadczą na rzecz ubezpieczonego prace związane z prowadzoną przez niego działalnością rolniczą – bez względu na podstawę zatrudnienia (również niezatrudnionym członkom rodziny). Ubezpieczenie to dostępne jest również dla osób prawnych - w tym przypadku ochrona z ubezpieczenia ochrony prawnej dotyczy członków zarządu i prokurentów – w zakresie wykonywania na rzecz ubezpieczonego podmiotu obowiązków wynikających ze sprawowanej funkcji.

Ubezpieczenie ochrony prawnej osób prowadzących działalność rolniczą zazwyczaj nie chroni interesów prawnych dotyczących nieruchomości czy samochodów. Produkty takie jednak znajdują się w ofercie ubezpieczycieli, dlatego można korzystnie wykupić kompleksowy pakiet ubezpieczeń ochrony prawnej.

Polecamy serwis: Pomoc prawna

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/15
  Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
  od 1 stycznia i od 1 lipca
  od 1 stycznia i od 1 czerwca
  od 1 lutego i od 1 lipca
  Następne
  Prawo
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  NSZZ "Solidarność" przyłącza się do strajku rolników. I żąda od D. Tuska walki z polityką klimatyczną UE. Zarzuty wobec premiera

  NSZZ "Solidarność" przyłączył się do strajku rolników. I żąda od D. Tuska walki z polityką klimatyczną UE. Równolegle NSZZ RI "Solidarność" wystąpiła przeciwko wypowiedzi premiera w związku z zapowiedzią uznania przejść drogowych i dróg do nich za infrastrukturę krytyczną. Wynika z niej, że związkowcy blokują nie tylko zboże z Ukrainy, ale i transporty związane z wojną (broń, leki). Związkowcy kategorycznie zaprzeczają. 

  Jakie świadczenia i obowiązki ma obywatel Ukrainy w Polsce w 2024 roku? PESEL UKR, samochód, karta pobytu, praca, świadczenia i pomoc socjalna

  Dzіsiaj, 22 lutego 2024 r. weszła w życie Ustawa o zmianie ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa, Ukraińcy i członkowie ich rodzin, którzy przybyli do Polski od 24 lutego 2022 r., będą mogli korzystać z ochrony tymczasowej do 30 czerwca br., a dodatkowo do końca roku przedłużono ulgi podatkowe dla osób niosących pomoc humanitarną.

  Sejm za nowelizacją Prawa farmaceutycznego zakładającą dostępność bez recepty tzw. tabletki dzień po

  Uchwalona przez Sejm nowelizacja Prawa farmaceutycznego zakłada dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych - octanu uliprystalu - dla osób powyżej 15 lat.

  Branża opieki senioralnej w Polsce na progu przełomu

  Podjęcie przez premiera Donalda Tuska osobiście tematu polityki senioralnej w Polsce jako jednego z kluczowych dla agendy jego nowego rządu koalicyjnego w Polsce pokazuje dobitnie, przed jakimi problemami stoi branża opieki senioralnej w kontekście wyzwań związanych z presją nieuchronnych zmian demograficznych, skutkujących dynamicznie rosnącym zapotrzebowaniem na kwalifikowane usługi opiekuńcze w grupie wiekowej 60+. Z podobną sytuacją jak w Polsce mamy do czynienia w całej starzejącej się w zastraszającym tempie Europie Zachodniej. Jednakże wielorakie społeczno-polityczne przyczyny tego procesu nie są tematem tej krótkiej analizy dotyczącej status quo opieki senioralnej w Polsce.

  REKLAMA

  Kompensacja szkód wynikających ze zdarzeń medycznych w pytaniach i odpowiedziach

  Począwszy od 6 września 2023 roku w przypadku zaistnienia zdarzenia medycznego, pacjenci mogą ubiegać się o świadczenie kompensacyjne z Funduszu Kompensacyjnego Zdarzeń Medycznych, którego dysponentem jest Rzecznik Praw Pacjenta. Postępowanie w sprawie świadczenia kompensacyjnego przed Rzecznikiem Praw Pacjenta zastępuje dotychczas funkcjonujące postępowanie o ustalenie zdarzenia medycznego, przeprowadzane przez wojewódzkie komisje ds. orzekania o zdarzeniach medycznych, które ostatecznie zakończą swoje działania z dniem 1 lipca 2024 roku.

  Narodowe Święto Niepodległości zmieni datę? Będziemy je obchodzić 7 października zamiast 11 listopada? Sejm rozpatruje petycję w tej sprawie

  Narodowe Święto Niepodległości obchodzone jest corocznie 11 listopada. Do Sejmu trafiła petycja, której autor proponuje, by to święto obchodzić 7 października. Tego dnia przypada rocznica wydania w 1918 r. przez Radę Regencyjną orędzia do Narodu Polskiego, w którym proklamowano  Polskę Zjednoczoną Niepodległą. Czy będzie dodatkowy dzień wolny od pracy?

  Świadczenie pieniężne za zakwaterowanie i wyżywienie Ukraińców. Nowelizacja rozporządzenia zmieni wniosek o to świadczenie

  Zmieni się wniosek o świadczenie pieniężne za zapewnienie zakwaterowania i wyżywienia obywatelom Ukrainy. Jest to konsekwencja przedłużenia okresu legalnego pobytu Ukraińców na terytorium Polski do 30 czerwca 2024 r.

  Zmiana miejsca głosowania w wyborach samorządowych w 2024 roku

  Jak zmienić miejsce głosowania w w wyborach samorządowych w 2024 roku? Od 21 lutego działa zmodyfikowana usługa rozpatrywania wniosków o ujęcie wyborcy w stałym obwodzie głosowania w wyborach samorządowych - powiedział w 22 lutego w Sejmie wiceminister cyfryzacji Michał Gramatyka. Ma ona przyspieszyć wydawanie przez urzędników decyzji ws. wniosków osób chcących zagłosować poza swoim obwodem wyborczym.

  REKLAMA

  Elastyczna organizacja czasu pracy nie tylko dla rodziców. Sprawdź, kto jeszcze może z niej skorzystać zgodnie z przepisami.

  Elastyczna organizacja czasu pracy ma na celu umożliwienie pracownikom pogodzenia obowiązków zawodowych i związanych z pracą. Jednak prawo do niej mają nie tylko rodzice. Sprawdź, kto jeszcze.

  Świadczenie honorowe – założenia projektu ustawy

  Na stronie Kancelarii Prezesa Rady Ministrów zostały opublikowane główne założenia do projektu ustawy o świadczeniu honorowym z tytułu ukończenia 100 lat życia. Projekt określa zasady i tryb postępowania w sprawie przyznawania prawa do ww. świadczenia.

  REKLAMA