Kategorie

Ochrona prawna dla rolników i agroturystyki

Coris Lex Services sp. z o. o.
Ubezpieczenia ochrony prawnej
Ubezpieczenie ochrony prawnej dla rolników./ Fot. Fotolia
Ubezpieczenie ochrony prawnej dla rolników./ Fot. Fotolia
Firmy ubezpieczeniowe dedykują swoje ubezpieczenia ochrony prawnej osobom prowadzącym szeroko rozumianą działalność rolniczą, czyli m. in., działalność wytwórczą w zakresie upraw rolnych oraz chów i hodowlę zwierząt, a także ogrodnictwo, warzywnictwo, leśnictwo i rybactwo śródlądowe. Ochronę prawną mogą znaleźć także osoby prowadzące agroturystykę, które wynajmują pokoje, sprzedają posiłki domowe albo inne usługi związane z pobytem turystów w gospodarstwach rolnych, np. jeździectwo konne.

Ochrona ubezpieczeniowa nie obejmie jednak w tym wypadku spraw związanych z prowadzeniem innej działalności gospodarczej niż rolnicza, np. związanych z prowadzeniem przez ubezpieczonego sklepu spożywczego.

Ubezpieczeni taką polisą mogą liczyć nie tylko na zwrot kosztów prowadzenia sporów prawnych, lecz również na bezpłatną poradę prawną od prawnika:

 • przy dochodzeniu własnych roszczeń odszkodowawczych, np. turysta pod wpływem alkoholu zniszczył wyposażenie pokoju i nie chce zapłacić za szkody;
 • przy dochodzeniu odszkodowań za przymusowy ubój zwierząt, np. w związku z podejrzeniem wystąpienia w sąsiednim gospodarstwie ptasiej grypy władze nakazały ubój hodowli kur ubezpieczonego, na co on nie chce się zgodzić;
 • w zakresie prawa karnego i wykroczeń, np. ubezpieczonemu zarzucono kradzież krowy sąsiada, sprawa sądowa jest w toku;
 • w zakresie prawa pracy i ubezpieczeń społecznych, np. pracownik ubezpieczonego uszkodził kombajnem samochód na drodze, w związku z czym ubezpieczony musiał płacić wyższe składki za ubezpieczenie i chce te pieniądze odzyskać z pensji pracownika;
 • w zakresie umów i praw rzeczowych dotyczących pojazdów rolniczych i maszyn rolniczych nie podlegających obowiązkowi rejestracji, np. zakupiony ciągnik zepsuł się po pół roku użytkowania, sprzedawca odmawia naprawy w ramach gwarancji;
 • pokrycie kosztów rzeczoznawcy przy ocenie rozmiaru szkody w ubezpieczeniu upraw, np. z powodu wypalania przez sąsiada pola, spłonęły plony ubezpieczonego, chce on dochodzić odszkodowania, ale nie wie, w jakiej wysokości;
 • w zakresie umów związanych z prowadzoną działalnością rolniczą, np. hurtownik, z którym ubezpieczony ma umowę kontraktacji na dostawę jabłek, odmówił przyjęcia towaru, który się następnie zepsuł.

Polecamy serwis: Ubezpieczenia rolnicze

Ubezpieczenie ochrony prawnej gwarantuje, że ubezpieczyciel zwróci lub opłaci ubezpieczonemu koszty obrony jego zasadnych interesów prawnych. Chodzi tu przede wszystkim o:

 • koszty wynagrodzenia adwokata albo radcy prawnego;
 • opłaty sądowe;
 • wynagrodzenie biegłych;
 • koszty stawiennictwa świadków;
 • koszty tłumaczeń przysięgłych;
 • koszty czynności w formie notarialnej;
 • koszty postępowania egzekucyjnego;
 • koszty postępowania administracyjnego;
 • wynagrodzenie rzeczoznawców w postępowaniu przedsądowym;
 • koszty zastępstwa procesowego strony przeciwnej, jeżeli ubezpieczony przegrywa sprawę;
 • poręczenie majątkowe w celu uniknięcia tymczasowego aresztowania ubezpieczonego.

Konkretny zakres zwracanych przez ubezpieczyciela kosztów i zakresu spraw objętych ubezpieczeniem zawarty jest oczywiście w ogólnych warunkach danego ubezpieczenia.

Dla sporu w wysokości 10.000 zł koszty sądowe i pozostałe wydatki na prawników mogą nawet przewyższać sumę roszczenia głównego! Ubezpieczenie ochrony prawnej za wielokrotnie niższą cenę daje komfort w postaci zabezpieczenia interesów prawnych.

Ochrona ubezpieczeniowa przysługuje najczęściej  zarówno ubezpieczonemu, jak również wszystkim osobom, które świadczą na rzecz ubezpieczonego prace związane z prowadzoną przez niego działalnością rolniczą – bez względu na podstawę zatrudnienia (również niezatrudnionym członkom rodziny). Ubezpieczenie to dostępne jest również dla osób prawnych - w tym przypadku ochrona z ubezpieczenia ochrony prawnej dotyczy członków zarządu i prokurentów – w zakresie wykonywania na rzecz ubezpieczonego podmiotu obowiązków wynikających ze sprawowanej funkcji.

Ubezpieczenie ochrony prawnej osób prowadzących działalność rolniczą zazwyczaj nie chroni interesów prawnych dotyczących nieruchomości czy samochodów. Produkty takie jednak znajdują się w ofercie ubezpieczycieli, dlatego można korzystnie wykupić kompleksowy pakiet ubezpieczeń ochrony prawnej.

Polecamy serwis: Pomoc prawna

Chcesz dowiedzieć się więcej, sięgnij po naszą publikację
VAT w e-commerce od 1 lipca 2021 r.
VAT w e-commerce od 1 lipca 2021 r.
Tylko teraz
Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Prawo
  1 sty 2000
  20 wrz 2021
  Zakres dat:
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail

  Zadośćuczynienie za naruszenie więzi rodzinnej - nowe przepisy

  Przepisy dotyczące zadośćuczynienia za naruszenie więzi rodzinnej weszły w życie. Jakie sytuacje obejmują?

  Zmiany w "500 plus" - nowelizacja uchwalona

  Zmiany w "500 plus" mają dotyczyć przejęcia przez ZUS obsługi programu. Wniosek złożymy tylko elektronicznie. Nowelizacja została uchwalona przez Sejm.

  Punkty spisowe w placówkach ZUS

  Punkty spisowe w placówkach ZUS powstaną w całej Polsce. Jaką pomoc będzie można w nich uzyskać?

  Opieka nad seniorem w miejscu zamieszkania

  Opieka nad seniorami ma być świadczona w miejscu zamieszkania. Rząd planuje zmiany w funkcjonowaniu domów pomocy społecznej.

  Przepisy antylichwiarskie na stałe?

  Przepisy antylichwiarskie zostały uwzględnione w tzw. ustawach covidowych. Ministerstwo Sprawiedliwości pracuje nad nową stałą regulacją.

  ZUS przejmie obsługę 500 plus [WYWIAD]

  ZUS ma przejąć obsługę programu "500 plus"? Czy jest na to gotowy? O szczegółach mówił PAP wiceprezes ZUS Włodzimierz Owczarczyk.

  PE o wolności mediów i praworządności w Polsce

  Parlament Europejski przyjął w rezolucję zatytułowaną "Wolność mediów i dalsze pogarszanie się praworządności w Polsce".

  Nowelizacja KPA a odszkodowania

  Nowelizacja Kodeksu postępowania administracyjnego weszła w życie. Czy właściciele nieruchomości będą dochodzić odszkodowań przed ETPC?

  Czas pracy - od kiedy?

  Czas pracy budzi szereg wątpliwości. Od kiedy się liczy? Co z tzw. czynnościami przygotowawczymi?

  Brak alimentów a dodatkowe zajęcia pozalekcyjne [BADANIE]

  W wielu przypadkach rodziców opiekujących się dziećmi, które nie otrzymują alimentów, nie stać na sfinansowanie jakichkolwiek zajęć pozalekcyjnych.

  Wynagrodzenia rodzin zastępczych i inne zmiany

  Wynagrodzenia rodzin zastępczych powiązane z płacą minimalną zakłada projekt nowelizacji ustawy o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej.

  Cmentarze i chowanie zmarłych – planowane zmiany

  Nowa ustawa o cmentarzach i chowaniu zmarłych ma w sposób kompleksowy regulować problematykę tzw. prawa pośmiertnego. Oto założenia projektu.

  Świadczenie usług cyfrowych - duże zmiany od 2022 roku

  Usługi cyfrowe. 1 stycznia 2022 r. mija termin implementacji przez państwa członkowskie UE dyrektywy 2019/770 z 20 maja 2019 r. w sprawie niektórych aspektów umów o dostarczanie treści i usług cyfrowych. Co się zmieni po wejściu w życie tych przepisów? Jakie nowe zasady wprowadza ta dyrektywa? Co powinni wiedzieć konsumenci?

  "Małżeństwa" jednopłciowe i związki partnerskie - rezolucja PE

  Parlament Europejski przyjął rezolucję, w której postuluje, by "małżeństwa" jednopłciowe i związki partnerskie były uznawane w całej Unii .

  Straż Graniczna przypomina grzybiarzom o stanie wyjątkowym

  Straż Graniczna zaleca, by grzybiarze, zanim wybiorą się do lasów, sprawdzili jak przebiega strefa stanu wyjątkowego.

  Wnioski o "Dobry start" złożone przez większość uprawnionych

  Wnioski o "Dobry start" złożyła już wnioski o "Dobry start". Z danych ZUS wynika, iż rodzice najczęściej wybierali bankowość elektroniczną.

  Święta Wielkanocne w 2022 r.

  Święta Wielkanocne w 2022 r. to data oczekiwana przez wielu pracowników. Kiedy jest Wielkanoc? Czy jest to dzień wolny od pracy?

  Spis powszechny do 30 września 2021 r.

  Spis powszechny potrwa do 30 września. Jak można wziąć udział w Narodowym Spisie Powszechnym Ludności i Mieszkań w 2021 r.?

  Zakup akcji lub obligacji - UOKiK radzi

  Na co zwracać uwagę przy najbardziej popularnych instrumentach finansowych, czyli akcjach i obligacjach?

  Wydziedziczenie – na czym polega?

  Wydziedziczenie jest możliwe tylko po spełnieniu określonych warunków. Na czym w rzeczywistości polega?

  Alienacja rodzicielska - co robić?

  Alienacja rodzicielska, czyli utrudnianie kontaktów z dzieckiem przez rodzica to ważny problem. Co można zrobić w takiej sytuacji?

  Osoby niepełnosprawne - powstanie nowa ustawa?

  Ustawa o wyrównywaniu szans osób z niepełnosprawnościami ma umożliwić pełne wdrożenie Konwencji o prawach osób niepełnosprawnych.

  Stwierdzenie nieważności decyzji (KPA)

  Stwierdzenie nieważności decyzji to instytucja z Kodeksie postępowania administracyjnego, która stanowi wyjątek od zasady trwałości decyzji administracyjnych.

  O ile wzrosną emerytury w 2022 r.?

  O ile wzrosną najniższe emerytury w 2022 r.? Co z rentą z tytułu całkowitej niezdolności do pracy i rentą rodzinną?

  Zasiłek okresowy w 2022 r.

  Zasiłek okresowy w 2022 r. czeka podwyżka kryteriów dochodowych. Czy wpływa to na wysokość świadczeń?