Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Świadczenie pieniężne (Karta Polaka)

Wojciech Napora
Zielona Linia
Centrum Informacyjno-Konsultacyjne Służb Zatrudnienia
Świadczenie pieniężne (Karta Polaka)
Świadczenie pieniężne (Karta Polaka)
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Świadczenie pieniężne przeznaczone na częściowe pokrycie kosztów zagospodarowania i bieżącego utrzymania w RP może otrzymać osoba, która ma Kartę Polaka i chce osiedlić się w Polsce na stałe.

Karta Polaka - świadczenie pieniężne

Gdzie i kiedy złożyć wniosek? W jakiej wysokości przyznawane jest świadczenie pieniężne? Odpowiadamy.

REKLAMA

Przepisów dotyczących świadczenia pieniężnego, przyznawanego posiadaczom Karty Polaka, którzy chcą osiedlić się w RP, należy szukać w ustawie o Karcie Polaka, w rozdziale 2a. W dokumencie tym czytamy, że osoba, która złoży wniosek o udzielenie zezwolenia na pobyt stały, z powołaniem się na posiadanie ważnej Kartę Polaka i zamiarem osiedlenia się na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej na stałe, może wnioskować o przyznanie jej świadczenia pieniężnego. Ma ono na celu częściowe pokrycie kosztów zagospodarowania i bieżącego utrzymania w Polsce.

Świadczenie pieniężne przyznaje się na okres do 9 miesięcy.

Karta Polaka - wniosek o świadczenie pieniężne

Zgodnie z przepisami wniosek o przyznanie świadczenia pieniężnego składa się do wojewody, do którego został złożony wniosek o udzielenie zezwolenia na pobyt stały.

Ważne, aby wniosek złożyć w terminie do 3 miesięcy od daty złożenia wniosku o udzielenie zezwolenia na pobyt stały. Przekroczenie tego terminu skutkuje nierozpatrzeniem wniosku.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Również osoba, której przyznano świadczenie na maksymalny okres 9 miesięcy nie powinna wnioskować o kolejne świadczenie pieniężne, ponieważ wniosek ten zostanie bez rozpatrzenia.

Jaka jest wysokość świadczenia pieniężnego?

Kwota świadczenia pieniężnego jest ściśle powiązana z minimalnym wynagrodzeniem za pracę w Polsce. W 2021 r. minimalne wynagrodzenie za pracę wynosi 2800 zł/brutto, a w 2022 r. będzie to 3010 zł/brutto.

Zgodnie z przepisami świadczenie pieniężne w okresie pierwszych 3 miesięcy jest przyznawane w wysokości połowy minimalnego wynagrodzenia za pracę, obowiązującego w roku złożenia wniosku o przyznanie świadczenia. Kwota ta dotyczy wnioskodawcy i jego małżonka. Natomiast na każde małoletnie dziecko pozostające pod władzą rodzicielską wnioskodawcy lub jego małżonka przyznaje się połowę tej kwoty, czyli 25% minimalnego wynagrodzenia za pracę.

W okresie od 4. do 9. miesiąca świadczenie pieniężne wynosi odpowiednio 60% tych kwot.

Ważne! Przy ustalaniu wysokości świadczenia pieniężnego uwzględnia się wyłącznie członków rodziny wnioskodawcy, którzy przebywają razem z nim na terenie Rzeczypospolitej Polskiej.

Świadczenie pieniężne nie przysługuje osobie, która została objęta tym świadczeniem jako członek rodziny wnioskodawcy, a następnie złożyła wniosek o udzielenie zezwolenia na pobyt stały, w związku z okolicznością dotyczącą posiadania Karty Polaka.

Kto przyznaje świadczenie pieniężne i kto je wypłaca?

Zgodnie z przepisami świadczenie pieniężne przyznaje w drodze decyzji wojewoda właściwy do przyjęcia wniosku o przyznanie świadczenia, a więc wojewoda, do którego został złożony wniosek o udzielenie zezwolenia na pobyt stały.

Wypłaty świadczenia dokonuje w okresach miesięcznych starosta wskazany przez wojewodę w decyzji przyznającej świadczenie pieniężne jako właściwy ze względu na miejsce pobytu w Polsce osoby, której przyznano świadczenie.

Zawieszenie i utrata świadczenia

Zgodnie z przepisami, w sytuacji gdy:

 • wydano decyzję o odmowie udzielenia zezwolenia na pobyt stały następuje z mocy prawa zawieszenie wypłaty świadczenia pieniężnego;
 • decyzja o odmowie udzielenia zezwolenia na pobyt stały stanie się ostateczna następuje z mocy prawa utrata świadczenia pieniężnego.

Szczegółowych informacji na temat świadczenia pieniężnego udzielają pracownicy urzędów wojewódzkich.

Wojciech Napora (Zielona Linia 19524, Centrum Informacyjne Służb Zatrudnienia)

Źródło:

Ustawa z dnia 7 września 2007 r. o Karcie Polaka.

Ustawa z dnia 12 grudnia 2013 r. o cudzoziemcach.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Zielona Linia
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/15
  Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
  od 1 stycznia i od 1 lipca
  od 1 stycznia i od 1 czerwca
  od 1 lutego i od 1 lipca
  Następne
  Prawo
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Jak przyspieszyć uzyskanie rozwodu?

  Zakończenie małżeństwa jest sytuacją stresującą i trudną, szczególnie, jeśli w małżeństwie są dzieci. Czy jest recepta na przyspieszenie postępowania rozwodowego?

  Wymiary mebli w szkołach i przedszkolach regulują polskie i jednocześnie europejskie normy. Czy Twoje Dziecko ma dobrze dobraną ławkę poznasz po kolorze stelaża

  Wymiary mebli w szkołach i przedszkolach regulują polskie i jednocześnie europejskie normy PN-EN 1729-1:2007 oraz PN-EN 1729-2:2007. Ławki powinny być dopasowane do wzrostu ucznia. Sprawdź czy Twoje Dziecko ma dobrze dobraną ławkę!

  5 549 zł - to dochód uwzględniany przy ustalaniu miesięcznej wysokości dochodu na osobę w rodzinie studenta i doktoranta ubiegającego się o stypendium socjalne oraz kredyt studencki

  5 549 zł - to dochód uwzględniany przy ustalaniu miesięcznej wysokości dochodu na osobę w rodzinie studenta i doktoranta ubiegającego się o stypendium socjalne oraz kredyt studencki. Zapoznaj się z najnowszym obwieszczeniem Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego.  

  Od 1 do 25 października można składać wnioski o stypendium. Wysokość jednorazowo wypłaconego stypendium wyniesie 17 tys. zł

  Wysokość jednorazowo wypłaconego stypendium wyniesie 17 tys. zł. Wnioski można składać już od 1 października 2023 r. Sprawdź kto dostanie stypendium!

  REKLAMA

  Wybory 2023: Jak prawidłowo wypełnić kartę do głosowania

  By głos został uznany za ważny, należy postawić znak “x” przy konkretnym nazwisku na karcie. Zanim postawisz krzyżyk sprawdź czy karta, którą otrzymałeś, spełnia wymogi formalne dokumentu. 

  Wybory 2023: Zgłaszanie nieprawidłowości. Dezinformacja, naruszenie ciszy wyborczej, nieprawidłowe działanie obwodowej komisji wyborczej, nielegalne treści

  Jak zgłosić nieprawidłowości podczas wyborów 2023 r.? Chcesz powiadomić np. o naruszeniu ciszy wyborczej? Sprawdź jak to zrobić!

  Czy wprowadzenie 60 tys. kwoty wolnej oznacza brak trzynastej i czternastej emerytury? D. Tusk odpowiada

  Kwota wolna 60 tys. zł, czyli zniesienie podatku dla emerytów i emerytek, nie oznacza, że nie będzie "trzynastki" i "czternastki"; nasza propozycja dotyczy też dwukrotnego w ciągu roku waloryzowania emerytur, jeśli inflacja przekracza 5 proc. - powiedział w Mińsku Mazowieckim, szef PO Donald Tusk.

  Im więcej dzieci, tym niższe podatki. Padła propozycja PIT-u rodzinnego

  Władysław Kosiniak-Kamysz: nasza propozycja – im więcej dzieci, tym niższe podatki. Co proponuje PSL?

  REKLAMA

  Wybory 2023: Głosowanie spoza miejsca zamieszkania

  Osoby, które w dniu wyborów będą przebywać poza miejscem swojego stałego zamieszkania, również mogą oddać głos. Chęć głosowania w innym obwodzie niż ten, w którym jesteśmy zameldowani lub mieszkamy można zgłosić zarówno przez internet, jak i w urzędzie.

  Wybory 2023: Głosowanie zza granicy

  Niezależnie od tego, czy Twój pobyt za granicą jest stały, czy czasowy, możesz przystąpić do głosowania. Warunkiem jest posiadanie czynnych praw wyborczych.

  REKLAMA