reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy urzędowe > Powiat > Prawo jazdy 2015 > Wyrobienie numeru PKK w przypadku zatrzymania prawa jazdy

Wyrobienie numeru PKK w przypadku zatrzymania prawa jazdy

Kierowca, któremu zatrzymano prawo jazdy lub cofnięto uprawnienia na okres powyżej 1 roku może starać się o zwrot zatrzymanego prawa jazdy. W celu odzyskania prawa jazdy należy złożyć odpowiednie dokumenty by wyrobić numer PKK i podejść ponownie do egzaminu sprawdzającego kwalifikacje.

Kto może wystąpić z wnioskiem?

Numer PKK (Profil Kandydata na Kierowcę) wymagany jest w przypadku uprawnień cofniętych powyżej 1 roku, w związku z utratą kwalifikacji oraz zwrotu prawa jazdy zatrzymanego wyrokiem sądu na co najmniej 1 rok.

Powyższe oznacza, że kontrolne sprawdzenie kwalifikacji (egzamin państwowy teoria i praktyka) dotyczy osoby ubiegającej się o zwrot zatrzymanego prawa jazdy lub przywrócenie cofniętego uprawnienia, którego była pozbawiona na okres przekraczający 1 rok.

Termin i miejsce złożenia wniosku o numer PKK

Złożenie wniosku o wydanie numeru PKK może nastąpić po ustaniu przyczyny zatrzymania.

Przykład: Sąd orzekł zatrzymanie prawa jazdy do dnia 18 marca 2015 r. W dniu 19 marca 2015 r. osoba, której zatrzymano dokument może złożyć wniosek o wydanie numeru PKK.

Po ustaniu przyczyny zatrzymania w pierwszej kolejności należy udać się do wydziału komunikacji właściwego ze względu na miejsce zamieszkania i złożyć wniosek o zwrot prawa jazdy lub przywrócenie cofniętego uprawnienia. Należy posiadać przy tym dokument tożsamości.

Osoba mająca zatrzymane prawo jazdy na okres powyżej 1 roku, zgłasza się po upływie okresu orzeczonego zakazu prowadzenia pojazdów z następującymi dokumentami:

- wniosek,

- wyraźna, aktualna i kolorowa fotografia o wymiarach 3,5 x 4,5 cm, przedstawiająca osobę bez nakrycia głowy i okularów z ciemnymi szkłami w taki sposób, aby ukazywała głowę w pozycji lewego półprofilu z widocznym lewym uchem,

- orzeczenie lekarskie – jeżeli przyczyną cofnięcia było istnienie przeciwskazań zdrowotnych do kierowania pojazdami lub orzeczenie psychologiczne, jeżeli przyczyną cofnięcia było istnienie przeciwskazań psychologicznych do kierowania pojazdami,

- dowód uiszczenia opłaty ewidencyjnej oraz opłaty skarbowej w przypadku udzielenia pełnomocnictwa (jeżeli zgłoszono taki dokument),

- pełnomocnictwo – w przypadku upoważnienia innej osoby do załatwienia sprawy,

- dowód osobisty (do wglądu).

Powyższe dokumenty są podstawą do uzyskania Profilu Kandydata na Kierowcę przed przystąpieniem do egzaminu państwowego. Po pozytywnej weryfikacji wniosku zostaje wygenerowany numer PKK, z którym należy zgłosić się do ośrodka ruchu drogowego i rozpocząć egzamin sprawdzający kwalifikacje. 

Warunkiem zwrotu zatrzymanego prawa jazdy jest oprócz – upływu okresu orzeczonego zakazu prowadzenia pojazdów lub ustania przyczyn jego zatrzymania – uzyskanie pozytywnego wyniku egzaminu państwowego sprawdzającego posiadane kwalifikacje do kierowania pojazdami.

reklama

Czytaj także

Źródło:

INFOR
Wynagrodzenia 2020. Rozliczanie płac w praktyce69.00 zł
reklama

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Leszek Markiewicz

Agent nieruchomości

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama