REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Wyrobienie numeru PKK w przypadku zatrzymania prawa jazdy

Subskrybuj nas na Youtube

REKLAMA

Kierowca, któremu zatrzymano prawo jazdy lub cofnięto uprawnienia na okres powyżej 1 roku może starać się o zwrot zatrzymanego prawa jazdy. W celu odzyskania prawa jazdy należy złożyć odpowiednie dokumenty by wyrobić numer PKK i podejść ponownie do egzaminu sprawdzającego kwalifikacje.

Kto może wystąpić z wnioskiem?

Numer PKK (Profil Kandydata na Kierowcę) wymagany jest w przypadku uprawnień cofniętych powyżej 1 roku, w związku z utratą kwalifikacji oraz zwrotu prawa jazdy zatrzymanego wyrokiem sądu na co najmniej 1 rok.

REKLAMA

Powyższe oznacza, że kontrolne sprawdzenie kwalifikacji (egzamin państwowy teoria i praktyka) dotyczy osoby ubiegającej się o zwrot zatrzymanego prawa jazdy lub przywrócenie cofniętego uprawnienia, którego była pozbawiona na okres przekraczający 1 rok.

Termin i miejsce złożenia wniosku o numer PKK

Złożenie wniosku o wydanie numeru PKK może nastąpić po ustaniu przyczyny zatrzymania.

Przykład: Sąd orzekł zatrzymanie prawa jazdy do dnia 18 marca 2015 r. W dniu 19 marca 2015 r. osoba, której zatrzymano dokument może złożyć wniosek o wydanie numeru PKK.

Po ustaniu przyczyny zatrzymania w pierwszej kolejności należy udać się do wydziału komunikacji właściwego ze względu na miejsce zamieszkania i złożyć wniosek o zwrot prawa jazdy lub przywrócenie cofniętego uprawnienia. Należy posiadać przy tym dokument tożsamości.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Osoba mająca zatrzymane prawo jazdy na okres powyżej 1 roku, zgłasza się po upływie okresu orzeczonego zakazu prowadzenia pojazdów z następującymi dokumentami:

- wniosek,

- wyraźna, aktualna i kolorowa fotografia o wymiarach 3,5 x 4,5 cm, przedstawiająca osobę bez nakrycia głowy i okularów z ciemnymi szkłami w taki sposób, aby ukazywała głowę w pozycji lewego półprofilu z widocznym lewym uchem,

- orzeczenie lekarskie – jeżeli przyczyną cofnięcia było istnienie przeciwskazań zdrowotnych do kierowania pojazdami lub orzeczenie psychologiczne, jeżeli przyczyną cofnięcia było istnienie przeciwskazań psychologicznych do kierowania pojazdami,

- dowód uiszczenia opłaty ewidencyjnej oraz opłaty skarbowej w przypadku udzielenia pełnomocnictwa (jeżeli zgłoszono taki dokument),

- pełnomocnictwo – w przypadku upoważnienia innej osoby do załatwienia sprawy,

- dowód osobisty (do wglądu).

REKLAMA

Powyższe dokumenty są podstawą do uzyskania Profilu Kandydata na Kierowcę przed przystąpieniem do egzaminu państwowego. Po pozytywnej weryfikacji wniosku zostaje wygenerowany numer PKK, z którym należy zgłosić się do ośrodka ruchu drogowego i rozpocząć egzamin sprawdzający kwalifikacje. 

Warunkiem zwrotu zatrzymanego prawa jazdy jest oprócz – upływu okresu orzeczonego zakazu prowadzenia pojazdów lub ustania przyczyn jego zatrzymania – uzyskanie pozytywnego wyniku egzaminu państwowego sprawdzającego posiadane kwalifikacje do kierowania pojazdami.

Po otrzymaniu od ośrodka egzaminowania informacji o pozytywnym wyniku egzaminu państwowego wydawana jest decyzja administracyjna o zwrocie zatrzymanego prawa jazdy, a następnie dokonywany jest zwrot prawa jazdy.

Opłaty

Wniosek o wydanie numeru PKK jest bezpłatny.

Opłata ewidencyjna przy zwrocie zatrzymanego prawa jazdy wynosi 0,50 zł.

Kiedy prawo jazdy nie może być wydane?

Prawo jazdy nie może być wydane osobie:

- u której w wyniku badania lekarskiego stwierdzono aktywną formę uzależnienia od alkoholu lub innego środka o podobnym działaniu,

- w stosunku do której został orzeczony prawomocny wyrok sądu, zakazujący prowadzenia pojazdów mechanicznych – w okresie obowiązywania tego zakazu,

- wobec osoby, w stosunku do której wydano decyzję o cofnięciu uprawnienia do kierowania pojazdami lub zatrzymaniu prawa jazdy – w okresie i zakresie obowiązywania tej decyzji,

- która uzyskała za granicą prawo jazdy, a to prawo jazdy zostało zatrzymane lub uprawnienie do kierowania pojazdami zostało cofnięte – w okresie obowiązywania zatrzymania prawa jazdy lub cofnięcie uprawnienia.

Podstawa prawna:

- Ustawa z dnia 20 czerwca 1997 r. Prawo o ruchu drogowym (Dz. U. z 2012 r. poz. 1137 z późn. zm.),

- Ustawa z dnia 5 stycznia 2011 r. o kierujących pojazdami (Dz. U. z 2015 r. poz. 155),

- Rozporządzenie Ministra Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej z dnia 31.07.2012 r. w sprawie wydawania dokumentów stwierdzających uprawnienia do kierowania pojazdami (Dz.U z 2012 r. poz. 1005 z późn. zm.).

Zapisz się na newsletter
Najlepsze artykuły, najpoczytniejsze tematy, zmiany w prawie i porady. Skoncentrowana dawka wiadomości z różnych kategorii: prawo, księgowość, kadry, biznes, nieruchomości, pieniądze, edukacja. Zapisz się na nasz newsletter i bądź zawsze na czasie.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Waloryzacja emerytur i rent 2026: Projekt rozporządzenia Rady Ministrów już gotowy [RD216]

Rząd przygotował projekt rozporządzenia ws. waloryzacji emerytur i rent w 2026 roku [RD216]. Zgodnie z propozycją, świadczenia wzrosną jedynie o ustawowe minimum – 20% realnego wzrostu płac. Brak porozumienia w Radzie Dialogu Społecznego sprawił, że decyzję podjęła sama Rada Ministrów.

UE szykuje nowy wspólny dług i nowe podatki. Anna Bryłka alarmuje: to finansowa pułapka dla Polski i krok w stronę federalizacji Unii Europejskiej

Komisja Europejska chce wprowadzić nowe źródła dochodów budżetowych i zaciągnąć kolejny wspólny dług. posłanka do Parlamentu Europejskiego Anna Bryłka przestrzega: to zagrożenie dla suwerenności i budżetu Polski.

Który prezydent ułaskawił najwięcej osób?

Ile ułaskawień w ciągu swoich dwóch kadencji wydał Andrzej Duda? Który prezydent ułaskawił najwięcej osób? Ile było odmów ułaskawienia? Dane z kancelarii prezydenta.

Równa płaca dla kobiet i mężczyzn – nowe obowiązki, nowe możliwości dla controllingu

Nadchodzące zmiany prawne, wynikające z unijnej Dyrektywy o jawności wynagrodzeń (2023/970), wymuszają na firmach nie tylko zwiększenie przejrzystości w polityce płacowej, ale również wprowadzenie zupełnie nowych standardów raportowania i analizy danych personalnych. Eksperci firmy Controlling Systems wskazują, że to zadanie wymaga ścisłej współpracy działów HR, IT oraz controllingu, który coraz częściej wychodzi poza swoją tradycyjną rolę finansową i staje się strategicznym partnerem w zarządzaniu kapitałem ludzkim.

REKLAMA

Czy UE zakaże faktycznie używania kominków na drewno? Eksperci ostrzegają przed skutkami zmian w Ekoprojekcie

W Brukseli odbyło się 25 czerwca 2025 r. forum konsultacyjne Komisji Europejskiej poświęcone rewizji tzw. rozporządzenia ekoprojektu dla miejscowych ogrzewaczy pomieszczeń (MOP), czyli m.in. kominków, pieców i wkładów opalanych drewnem. Nowe propozycje zmian wzbudzają poważne kontrowersje i obawy wśród producentów, przedstawicieli organizacji branżowych oraz ekspertów, a przede wszystkim wśród użytkowników takich urządzeń. W opinii wielu uczestników spotkania, w tym reprezentantów polskiej branży, propozycje Komisji mogą w praktyce doprowadzić do likwidacji legalnego rynku urządzeń grzewczych na drewno w całej Unii Europejskiej.

Podwyżka minimalnej stawki godzinowej o zaledwie 90 groszy w 2026 roku wywołała burzę. Nawet pracodawcy są przeciwko propozycji rządu

Zaledwie 90 groszy więcej za godzinę pracy – tyle wynosi rządowa propozycja podwyżki stawki minimalnej na 2026 rok. „To wstyd, nie podwyżka” – grzmią związkowcy i ostrzegają: taka decyzja to cios w usługi publiczne i dalsze spłaszczanie płac. Nawet pracodawcy są przeciwko propozycji rządu.

Koniec z przerwą na papierosa (i e-papierosa) w miejscu pracy (nawet na takiego, który nie zawiera w swoim składzie nikotyny). Nowe przepisy, eliminujące nadużywaną przez pracowników lukę prawną, już obowiązują

W dniu 5 lipca 2025 r. weszły w życie przepisy, które zmieniły definicję papierosów elektronicznych (potocznie zwanych e-papierosami), obejmując nią również wyroby niezawierające w swoim składzie nikotyny. Tym samym – niemożliwym stało się „obchodzenie” przez pracowników zakazu palenia w pomieszczeniach zakładu pracy, zasłaniając się tym, że używane jest urządzenie z płynem beznikotynowym, czego – w praktyce – pracodawca nie mógł w żaden sposób zweryfikować.

Uwaga seniorzy: już nie na wnuczka, a na: reklamację w banku. Nowy rodzaj oszustwa

Uwaga seniorzy: już nie na wnuczka, a na: reklamację w banku. Na rynku pojawił się nowy rodzaj oszustwa. Polega ono na tym, że przestępcy oferują pomoc w próbie wyłudzenia środków od banku z tytułu rzekomych luk w jego systemach. W rzeczywistości żadnych luk nie ma, a osoba składająca wniosek reklamacyjny, oparty na nieistniejących podstawach, może zostać pociągnięta nawet do odpowiedzialności karnej.

REKLAMA

Koszty budowy domu jednorodzinnego 2025-2026. Jak zmieniają się ceny działek, materiałów budowlanych? Na czym można zaoszczędzić?

Czy w 2020 roku można było przewidzieć, że budowa domu w Polsce zdrożeje o blisko połowę w ciągu zaledwie pięciu kolejnych lat? Eksperci Extradom.pl przedstawili prognozy na najbliższą przyszłość, oparte o analizę kosztów budowy domu od 2021 do 2025 roku.

Ile zarabiają lekarze w publicznej służbie zdrowia? Od kilku tysięcy złotych na umowie o pracę do 100 tys. zł i więcej za jedną fakturę wystawioną szpitalowi

Lekarz w publicznym systemie ochrony zdrowia może liczyć na zarobki od kilku tysięcy złotych na umowie o pracę do 100 tys. zł i więcej za jedną fakturę wystawioną szpitalowi. Najmniej zarabiają lekarze na początku drogi zawodowej. Kontrowersje budzą niektóre kontrakty lekarzy specjalistów.

REKLAMA