| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy urzędowe > Pozwy > Informacje ogólne > Jakie podmioty mogą brać udział w postępowaniu cywilnym

Jakie podmioty mogą brać udział w postępowaniu cywilnym

Stronami postępowania cywilnego są powód i pozwany. Nikt inny nie może być stroną postępowania. Jednak w samym procesie może wziąć udział więcej podmiotów. Nie są one stronami ale mają część uprawnień jakie przysługują powodowi i pozwanemu.

Organizacja społeczna

Organizacje społeczne bardzo rzadko występują w procesie cywilnym. Organizacje takie mogą wytaczać powództwa na rzecz obywateli może wstępować do postępowania w każdym jego stadium, może też przedstawiać sądowi istotny dla sprawy pogląd wyrażony w uchwale lub oświadczeniu. Status organizacji społecznej w postępowaniu przypomina status prokuratora.

Inspektor pracy

W sprawach o ustalenie istnienia stosunku pracy powództwo może wytoczyć nie tylko powód ale również inspektor pracy. Inspektor pracy czyni to na rzecz obywatela. Podobnie jak organizacja społeczna i prokurator inspektor pracy może wstąpić do postępowania. Musi mieć jednak na to zgodę powoda. Do inspektora pracy stosuje się odpowiednio przepisy o prokuratorze.

Powiatowy (miejski) rzecznik praw konsumenta

Pozycja procesowa rzecznika praw konsumenta ukształtowana jest na wzór inspektora pracy. W sprawach o ochronę konsumentów rzecznik może wytaczać powództwa na rzecz obywateli a także za zgodą powoda wstępować do postępowania na każdym jego stadium. Do rzecznika stosuje się odpowiednio przepisy o prokuratorze.

Podsumowanie

Niniejszy artykuł nie omawia całościowo problematyki podmiotów postępowania cywilnego. Daje jednak ogólny ogląd kto jest kim w sprawach cywilnych. Oraz wyjaśnia jakie uprawnienia mają poszczególne podmioty.

Czytaj także

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Samorządowy Serwis Prawny

Serwis Kancelarii Ślązak, Zapiór i Wspólnicy dla jednostek samorządu terytorialnego

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od www.infor.pl/prawo
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK