Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy przysługuje mi odszkodowanie za utracony bagaż

REKLAMA

REKLAMA

Podczas podróży samolotem zagubił się twój bagaż? Masz prawo żądać stosownego odszkodowania od linii lotniczych. Sytuacja się komplikuje jeśli korzystałeś z tzw. lotów łączonych, czyli dotarłeś do celu z przesiadkami.

Z powodu niedopatrzeń przewoźnika znalazłem się w dość nieprzyjemnej sytuacji. W sierpniu leciałem na statek do Santiago. Moja podróż rozpoczęła się w Warszawie, następnie udałem się do Amsterdamu, później do Sao Paolo, stamtąd zaś do Santiago. Samolot do Amsterdamu spóźnił się o godzinę z powodu złych warunków pogodowych, dlatego też nie zdążyłem na samolot do Sao Paolo. Udało się jednak przebukować bilet i szczęśliwie wsiadłem na statek do Santiago. Niestety, pomimo zapewnień, iż niezależnie od przesiadek i przebukowania lotu, otrzymam bagaż, moje walizki nie dotarły. Od mojego agenta otrzymałem informacje, iż bagaż jest już u niego w biurze, jednak w chwili, gdy już wypłynąłem, nie miałem szans go odzyskać. Na szczęście udało mi się tuż przed wyruszeniem w morze zakupić trochę rzeczy na zimę, mimo to w walizkach znajdował się potrzebny mi sprzęt badawczy. Moje pytanie: czy w zaistniałej sytuacji istnieje szansa na odzyskanie od linii lotniczych zwrotu kosztów zakupionych ubrań i otrzymania jakiejś rekompensaty. Obecnie mam dostęp do telefonu i Internetu, czy tą drogą można realizować reklamację?

REKLAMA

 

Zgodnie z prawem UE, w przypadku lotów łączonych pasażer ma prawo dochodzić odszkodowania od pierwszego lub ostatniego przewoźnika. Ponieważ w Pana przypadku ostatnim przewoźnikiem był przedsiębiorca zarejestrowany na terenie Ameryki Południowej, korzystniej byłoby złożyć reklamację do pierwszego operatora. Wówczas będą miały zastosowanie przepisy europejskie. Reklamację należy złożyć na piśmie wraz z określeniem wysokości odszkodowania. Może ono obejmować wszelkie szkody, poniesione przez Pana z tytułu nie otrzymania na czas bagażu. Jeśli mówimy o poczynionych zakupach, muszą być to rzeczy pierwszej potrzeby, ich zakup natomiast – uzasadniony. Do reklamacji należy również załączyć kopię przywieszki bagażowej, rachunki za nabyte przedmioty oraz kopię uzyskanego na lotnisku PIR (Property Irregularity Report) jest to Raport Niezgodności Własności, który sporządza się na lotnisku. Ważne, by pamiętać, iż pismo reklamacyjne powinno być wysłane w taki sposób, w jaki wymaga tego przewoźnik. Często odbywa się to za pośrednictwem Internetu, ale nie zawsze, należy zatem zapoznać się z procedurami reklamacyjnymi wybranego operatora

 

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Źródło: Europejskie Centrum Konsumenckie

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/15
  Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
  od 1 stycznia i od 1 lipca
  od 1 stycznia i od 1 czerwca
  od 1 lutego i od 1 lipca
  Następne
  Prawo
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Telus: popieramy wniosek komisarza UE ds. rolnictwa, by Unia dopłacała do transportu zboża

  Minister rolnictwa Robert Telus powiedział: My jako koalicja pięciu krajów popieramy wniosek unijnego komisarza ds. rolnictwa Janusza Wojciechowskiego, by UE dopłacała do transportu zboża, żeby on się opłacił.

  Pomnik przyrody

  Pomnik przyrody stanowi jedną z form jej ochrony. Jak można zdefiniować pomniki ochrony przyrody? Jakie kryteria powinno spełniać drzewo, aby uznać je za taki pomnik?

  Odpady komunalne

  Odpady komunalne to często odpady, które powstają w gospodarstwach domowych, ale nie tylko. Szczegółowe wyliczenie znajdziemy w ustawie o odpadach.

  Ochrona przyrody

  Ochrona przyrody jest ważnym zagadnieniem w dobie rozwoju technologicznego. Z tempo powodu warto wiedzieć na czym polega i jakie są jej cele.

  REKLAMA

  Park narodowy

  Parki narodowe to miejsca, które pełnią ważną rolę w kontekście ochrony przyrody. W jakim celu są tworzone i jak można je zdefiniować?

  Rodzinny Kapitał Opiekuńczy. ZUS wypłacił ponad 700 tys. świadczeń

  Kapitał wypłacany jest w miesięcznych częściach – po 500 zł przez dwa lata lub po 1000 zł przez rok. Wyboru dokonuje rodzic. Błędy we wnioskach mogą jednak wpływać na czas rozpatrzenia elektronicznego dokumentu. 

  Centralna Informacja Emerytalna. Ustawa opublikowana

  Ustawa o Centralnej Informacji Emerytalnej została opublikowana w Dzienniku Ustaw. Kto będzie miał dostęp do CIE? Jakie informacje znajdą się w systemie?

  TSUE: Bank ma obowiązek przekazać konsumentowi informacje, które pokażą rzeczywiste ryzyko kredytu

  Kolejny wyrok Trybunał Sprawiedliwości UE w sprawie kredytów frankowych. W wyroku z 21 września 2023 r. TSUE podkreślił, że bank ma obowiązek przekazać konsumentowi informacje, które pozwolą zrozumieć rzeczywiste ryzyka, na które jest narażony w trakcie całego okresu obowiązywania umowy kredytu denominowanego w walucie obcej.

  REKLAMA

  Kolejne problemy z wystawianiem recept na darmowe leki dla dzieci i seniorów?

  Do Rzecznika Praw Obywatelskich docierają informacje o problemach z receptami na darmowe leki dla dzieci i seniorów. Mają one dotyczyć lekarzy przyjmujących prywatnie. Rzecznik zwrócił się do resortu zdrowia o zajęcie stanowiska w tej sprawie.

  Choroba Alzheimera: Ryzyko zachorowania wzrasta z wiekiem

  Choroba Alzheimera i choroby pokrewne została zdiagnozowana w 2022 r. u 357 tysięcy osób – takie dane podał Narodowy Fundusz Zdrowia w Światowy Dzień Walki z Chorobą Alzheimera, który przypada 21 września. Choroba Alzheimera charakteryzuje się postępującymi zaburzeniami pamięci i innych funkcji poznawczych. Ryzyko zachorowania wzrasta wraz z wiekiem.

  REKLAMA