REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Ujednolicone prawa dla wszystkich konsumentów w UE

Anna Śmigulska
Obecnie prawa dla wszystkich konsumentów w UE są jednakowe.
Obecnie prawa dla wszystkich konsumentów w UE są jednakowe.
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Wczoraj Komisja Europejska zaproponowała nowe rozstrzygnięcia dla konsumentów z całej Unii. Wszyscy kupujący w sklepach internetowych mieliby prawo do odstąpienia od umowy w ciągu 14 dni, a nie tak jak do tej pory - 10 dni dla zakupów dokonanych w Polsce.

Robienie zakupów w innym kraju UE, a zwłaszcza przez Internet, nadal nie cieszy się dużym zaufaniem zarówno wśród kupujących, jak i sprzedawców. Wynika to głównie z niepewności odnośnie praw i obowiązków stron zawierających umowy. W całej UE przepisy krajowe znacznie różnią się między sobą. Z jednej strony, konsumenci obawiają się, że zakup towaru w innym kraju pozbawi ich ochrony przed oszustwami i nadużyciami finansowymi. Z drugiej zaś – przedsiębiorcy niechętnie chcą brać na siebie ryzyko i koszty związane ze stosowaniem różnych przepisów krajowych.

REKLAMA

Komisarz ds. konsumentów Meglena Kunewa stwierdziła, że trzeba „zapewnić ogólnounijną siatkę bezpieczeństwa w zakresie przysługujących konsumentom praw, aby robiąc zakupy za granicą mogli czuć się pewnie”.

Czego mają dotyczyć zmiany

Propozycja Komisji Europejskiej zastępuje cztery obowiązujące akty prawne i obejmuje wszystkie aspekty związane z dokonywaniem zakupów. Są to informacje o produkcie, warunki umowy, dostawy, zwrotu towaru, zwrotu pieniędzy, naprawy, wymiany produktu na nowy, odstąpienia od umowy, gwarancji.

PLANOWANE ZMIANY:

  • wprowadzenie obowiązku dostarczenia towaru w terminie 30 dni;
  • wprowadzenie 14-dniowego terminu na zastanowienie się po dokonaniu zakupu i ewentualne odstąpienie od umowy (zwrot pieniędzy w ciągu 30 dni);
  • ograniczenie stosowania nieuczciwych warunków umownych;
  • wprowadzenie wspólnych zasad sprzedaży towarów na aukcjach on-line i zwiększenie ochrony przed technikami sprzedaży wywierającymi dużą presję na klienta;
  • zapewnienie standardowych procedur składania reklamacji w przypadku towarów wadliwych.

W niektórych krajach już zostały wprowadzone podobne zabezpieczenia, jednak na mocy nowych przepisów konsumenci będą lepiej chronieni na terenie całej UE. Nowe regulacje mają być korzystne również dla przedsiębiorców. Pozwolą one bowiem ograniczyć koszty związane z przestrzeganiem różnych przepisów.

Kupowanie za granicą się opłaca

REKLAMA

Dokonując przeglądu cen w UE, można dojść do wniosku, że bardziej opłacalne jest kupowanie towarów w innym kraju. Różnice cenowe sięgają niekiedy kilkudziesięciu EUR. Najbardziej widać to na przykładach sprzętów elektronicznych, mebli, samochodów oraz perfum.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Nowe przepisy mają być zachętą dla sprzedawców do poszukiwania nowych rynków zbytu. Większość przedsiębiorców trudniących się handlem internetowym nie ma klientów w innych krajach. Gdyby przepisy zostały ujednolicone mogłoby to wpłynąć na zwiększenie się zainteresowania taką formą sprzedaży, a przez to i zwiększeniem dochodów.

Z danych wynika, że na prawie 150 mln obywateli – niemalże jedna trzecia populacji UE – robi zakupy za pośrednictwem Internetu, ale zaledwie 30 mln z nich - kupuje poza granicami swojego kraju, co stanowi 24 mld rocznej wartości sprzedaży.

Proponowane przepisy muszą zostać zatwierdzone przez wszystkie 27 państw członkowskich UE oraz przez Parlament Europejski.

Zobacz: Prawa konsumenta

Zadaj pytanie: Forum

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne

REKLAMA

Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Jak często dziadkowie mogą widywać wnuki?

Przepisy wprost nie odpowiadają na tak zadane pytanie. Wszystko zależy od konkretnej sytuacji. Decydujące znaczenie w tego typu sprawach powinno mieć dobro dziecka.

Renta wdowia z KRUS: co koniecznie trzeba wiedzieć. Warunki, limity, terminy, wniosek (wydrukuj, wypełnij i złóż)

Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego udzieliła licznych wyjaśnień odnośnie zasad przyznawania i wypłaty tzw. renty wdowiej. Czym jest renta wdowia? Kto może ją otrzymać? Gdzie złożyć wniosek? Ile wyniesie renta wdowia? Odpowiedzi na te i inne pytania poniżej w naszym opracowaniu przygotowanym na podstawie informacji z KRUS.

Jakie będą konsekwencje wagarów? Kolejne zmiany w szkołach. MEN analizuje frekwencję uczniów i zasady usprawiedliwiania nieobecności

Zasady usprawiedliwiania nieobecności uczniów w szkole budzą kontrowersje i już od dłuższego czasu są przedmiotem uwagi nauczycieli i MEN. Okazuje się, że prowadzone są w tym zakresie prace nad zmianami. Czego powinni spodziewać się uczniowie?

Renta wdowia dla rolnika. KRUS uruchomiła infolinię dotyczącą świadczenia

Renta wdowia dla rolników to temat nowej infolinii uruchomionej przez Kasę Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego (KRUS). Szczegółowe informacje o nowym świadczeniu można uzyskać od poniedziałku do piątku w godzinach 9:00–14:00.

REKLAMA

Mobbing, dyskryminacja i molestowanie – będą zmiany w kodeksie pracy. MRPiPS przygotowało nowe przepisy

W dniu 20 stycznia 2025 r. na stronach Rządowego Centrum Legislacji opublikowano projekt nowelizacji kodeksu pracy, który ma na celu wprowadzenie zmian w przepisach dot. mobbingu, dyskryminacji, molestowania i molestowania seksualnego w pracy. Projekt przygotowało Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. Zobaczmy jakie zmiany mają wejść w życie - być może jeszcze w 2025 roku.

Rodziny z dziećmi jak osoby niepełnosprawne. Rozszerzenie ułatwień w parkowaniu [Petycja]

Do Ministerstwa Infrastruktury trafił obywatelski postulat wprowadzenia miejsc postojowych przed urzędami i w innych miejscach publicznych (dla czasowego postoju na czas załatwienia sprawy np. w sklepie) wzorowanych na tych dla osób niepełnosprawnych, ale przeznaczonych dla rodzin z dziećmi. Takie rozwiązanie widziane było np. na parkingach przed sklepami sieci Lidl.

Ograniczenie programu 800 plus. Jest projekt ustawy

800 plus: Prawo i Sprawiedliwość przedstawiło w Sejmie projekt nowelizacji ustawy, który ogranicza dostęp do programu dla obywateli Ukrainy. Zgodnie z propozycją, świadczenie mają otrzymywać jedynie ci, którzy pracują i płacą podatki w Polsce – poinformował szef klubu PiS, Mariusz Błaszczak.

Czas tylko do 31 stycznia. Kto musi zgłosić się do ulgi Mały ZUS plus i jak powinien to zrobić

31 stycznia 2025 r. mija termin zgłoszenia się do ulgi „Mały ZUS plus”. Przedsiębiorcy, którzy w bieżącym roku chcą z niej zacząć korzystać i płacić niższe składki na ubezpieczenia społeczne, powinni zgłosić się do ulgi. Przedsiębiorcy, którzy korzystali z tej ulgi w zeszłym roku i nadal spełniają warunki, nie muszą zgłaszać się ponownie.

REKLAMA

Ta grupa pracowników znowu straci. Choć eksperci uprzedzali, że tak będzie, to jednak po zakończeniu roku pracownicy są rozczarowani

Choć specjaliści uprzedzali o tym już dawno, to jednak początek roku przyniósł tej grupie pracowników rozczarowanie. Dlaczego mają poczucie, że tracą, skoro dostali pieniądze? Bo przyznano im je w takiej, a nie innej formie.

Jak określić wysokość alimentów na dziecko krok po kroku?

Rodzice często zastanawiają się jak ustalić wysokość alimentów na dziecko. Określenie odpowiedniej wysokości alimentów jest kluczowe dla zapewnienia mu właściwych warunków do życia i rozwoju. W artykule przedstawiamy, jak krok po kroku oszacować tę kwotę, uwzględniając zarówno potrzeby dziecka, jak i możliwości finansowe rodziców.

REKLAMA