| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Konsument i umowy > Prawa konsumenta > Twoje prawa > 28 stycznia Dzień Ochrony Danych Osobowych

28 stycznia Dzień Ochrony Danych Osobowych

28 stycznia w Europie obchodzony jest Dzień Ochrony Danych Osobowych. Powinien on być ważny dla każdego z nas. Gdziekolwiek jesteśmy, cokolwiek robimy — nasze dane osobowe są zbierane i używane. Musimy je chronić, gdyż dane osobowe to nie tylko adres, telefon czy numer PESEL, ale także inne informacje o naszej życiowej aktywności , jaki jest stan naszego zdrowia, jak lubimy spędzać czas, na co wydajemy pieniądze i wiele innych.

Dzień Ochrony Danych Osobowych powinien być ważny dla każdego z nas. Gdziekolwiek jesteśmy, cokolwiek robimy — nasze dane osobowe są zbierane i używane. Musimy je chronić, gdyż dane osobowe to nie tylko adres, telefon czy numer PESEL, ale także inne informacje o naszej życiowej aktywności , jaki jest stan naszego zdrowia, jak lubimy spędzać czas, na co wydajemy pieniądze, itp. —  Zastanówmy się przez chwilę, co wie o nas nasz bank? Zna nasze wynagrodzenie, ma informacje o pracodawcy, wie na co wydajemy pieniądze — te informacje znajdzie w tytułach przelewów. Dowie się jaką mamy rodzinę, ile dzieci, jaki jest nasz stan cywilny. A nawet wie, gdzie przebywamy i gdzie dokonujemy transakcji —  mówi Leszek Kępa, autor poradnika „Dane osobowe w firmie” i podkreśla — Gdyby nie było ustawy o ochronie danych osobowych, bank mógłby te dane np. sprzedawać innym podmiotom, a przez to mogłoby być naruszane nasze prawo do prywatności. Dlatego powinniśmy być zadowoleni, że przyjęliśmy takie prawo, chociaż czasami może być ono niewygodne w stosowaniu.

Jesteśmy  coraz bardziej świadomi przysługujących nam praw, chroniących naszą prywatność. Świadczy o tym również coroczny wzrost skarg do Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych, o czym można przeczytać w sprawozdaniu z jego działalności za ubiegły rok. — Wzrost liczby skarg ma związek z brakiem znajomości prawa, nonszalancją czy też prozaicznym brakiem środków na wprowadzenie wymaganych procedur, zabezpieczeń czy szkolenie pracowników zarówno w podmiotach publicznych jak i prywatnych. Tego konsekwencje na co dzień można znaleźć w Internecie — podkreśla Maciej Kaczmarski, prezes ODO 24 — wciąż wielu z ADO czyli Administratorów Danych Osobowych (w uproszczeniu można powiedzieć „właścicieli”  danych osobowych) nie stosuje przepisów ustawy o ochronie danych osobowych, nie zdając sobie sprawy z możliwych i różnorakich tego konsekwencji. 

Zauważalny jest wzrost zainteresowania samych pracowników w zakresie ochrony ich własnych danych przez Pracodawców – dodaje Konrad Gałaj-Emiliańczyk, ekspert ds. ochrony danych osobowych – Ochrona danych osobowych zaczyna być ważna szczególnie dla pracowników działów HR, IT i E-commerce.

Warto w taki dzień na chwilę zastanowić się jak dbamy o swoje dane osobowe, jak chronimy naszą prywatność. To doskonała okazja, aby sprawdzić, czy może przypadkiem serwisy społecznościowe nie pozwalają nieznajomym na obejrzenie informacji o nas (wielu pracodawców sprawdza kandydata w Internecie pod kątem tego, co publikuje i jak to robi!), przyjrzeć się dokładniej konfiguracji swojego smartfona np. jakie informacje o lokalizacji udostępnia, czy przesyła do Internetu historię wyszukiwania w Google.

Źródło: Informacja prasowa

Zobacz również: Google Glass a ochrona naszej prywatności

Czytaj także

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Business Tax Professionals Sp. z o.o. sp. k.

Doradztwo podatkowe, przeglądy i szkolenia podatkowe, ceny transferowe

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »