reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Konsument i umowy > Prawa konsumenta > Twoje prawa > Google Glass a ochrona naszej prywatności

Google Glass a ochrona naszej prywatności

Google Glass stało się przedmiotem wielu artykułów, które wzbudziły zaniepokojenie dotyczące ochrony prywatności. Rzecznicy ochrony danych osobowych pytają o skutki, które może wywoływać urządzenie noszone przez osobę i wykorzystywane do nagrywania dźwięku i filmowania innych ludzi.

Organy ochrony danych osobowych są zaniepokojone wpływem, jaki na ochronę prywatności może mieć korzystanie z wyprodukowanych przez firmę Google okularów z wbudowaną kamerą, mikrofonem i GPS oraz dostępem do Internetu (tzw. projekt Google Glass). 18 czerwca 2013 r. skierowały do jej władz list, w którym wzywają Google do zaangażowania się w prawdziwy dialog na temat Google Glass z organami ochrony danych osobowych.

List został podpisany przez rzeczników ochrony danych osobowych z Australii, Nowej Zelandii, Meksyku, Szwajcarii, Izraela, Kanady oraz prowincji Alberta, Kolumbia Brytyjska i Quebek oraz przez Grupę Roboczą Art. 29, czyli niezależny europejski organ doradczy Komisji Europejskiej w zakresie ochrony danych osobowych i prywatności, którego członkiem jest również dr Wojciech Rafał Wiewiórowski, Generalny Inspektor Ochrony Danych Osobowych (GIODO).

Rzecznicy w liście zwracają uwagę na to, że Google Glass stało się przedmiotem wielu artykułów, które wzbudziły zaniepokojenie dotyczące oczywistych, oraz mniej oczywistych, skutków dla ochrony prywatności, które może wywoływać urządzenie noszone przez osobę i wykorzystywane do nagrywania dźwięku i filmowania innych ludzi. Pojawiły się obawy przed wszechobecną inwigilacją jednostek przez innych ludzi poprzez wykorzystywanie nagrywania lub innych aktualnie opracowywanych aplikacji. W związku z tym nasuwają się pytania o gromadzenie tego rodzaju danych przez Google’a oraz co to znaczy w świetle zmienionej polityki prywatności Google’a.

Polecamy serwis: Prawa konsumenta

"Rozumiemy, że inne przedsiębiorstwa także pracują nad podobnymi produktami, ale Google jest liderem w tym obszarze" - czytamy w iście. "Jesteście pierwsi, którzy przeprowadzają testy „na żywym organizmie” i pierwsi konfrontujecie się z zagadnieniami etycznymi, które mogą wiązać się z tego rodzaju produktem".

Google został poproszony o odpowiedź na następujące pytania:

  • W jaki sposób Google Glass spełnia wymogi przepisów o ochronie danych osobowych?
  • Jakie gwarancje ochrony prywatności zostały wprowadzone przez Google oraz inne podmioty odpowiedzialne za rozwój aplikacji?
  • Jakie informacje Google zbiera poprzez Google Glass oraz jakie informacje są przekazywane podmiotom trzecim, w tym odpowiedzialnym za rozwój aplikacji?
  • Podczas gdy Google zdecydował się nie dołączać funkcji rozpoznawania twarzy do Google Glass, w jaki sposób zamierza rozwiązywać konkretne problemy związane z rozpoznawaniem twarzy, które mogą się pojawić w przyszłości?
  • Czy Google zajmuje się zagadnieniami, które wiążą się z produktem w szerszym kontekście społecznym i etycznym, np. ukradkowe zbieranie danych o innych osobach?
  • Czy Google przeprowadził ocenę zagrożeń dla prywatności, której wynikami chciałby się podzielić?
  • Czy Google mógłby zademonstrować urządzenie w naszych urzędach i czy zgodziłby się, aby zainteresowane organy ochrony danych osobowych je przetestowały?

Zobacz również: Pozew zbiorowy przeciwko dużym korporacjom

reklama

Czytaj także

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Prawo./ Fot. Fotolia
Prawo./ Fot. Fotolia

INFORLEX Biznes509.00 zł
reklama

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

KANCELARIA PODATKOWA EMPIRIUM

DORADCY PODATKOWI I RADCOWIE PRAWNI

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama