REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Środki dyscyplinujące w postępowaniu wykroczeniowym

REKLAMA

REKLAMA

Środkami przysługującymi organom prowadzącym postępowanie są kary porządkowe (kara grzywny i zatrzymania, przymusowe doprowadzenie do sądu, przymusowe odebranie rzeczy), które mają na celu dyscyplinowanie uczestników i stron procesu.

Zgodnie z KPW kary porządkowe mogą być nałożone na następujące podmioty:

REKLAMA

• na świadka, tłumacza, specjalistę
• osobę, która jest zobowiązana do wydania danej rzeczy
• na obwinionego

Wskazane osoby ponoszą odpowiedzialność za:

• niestawiennictwo na wezwanie bez usprawiedliwienia
• dobrowolne oddalenie się bez zezwolenia organu
• bezpodstawną odmowę zeznań lub odmowę wykonania danej czynności
• odmowę okazania lub wydania żądanego przedmiotu

REKLAMA

Wysokość potencjalnych kar wynosi do 250 zł, a w razie ponownego niezastosowania się do danego zalecenia do 500 zł. Niezależnie obok tych kar równolegle organ postępowania może zarządzić przymusowe doprowadzenie osoby, lub przymusowe odebranie jej danej rzeczy. Należy jednak podkreślić, iż wskazane konsekwencje organy mogą wyciągać w stosunku do danych podmiotów tylko wówczas gdy zostały one prawidłowo powiadomione i gdy zostały one prawidłowo pouczone o potencjalnych skutkach niewykonania nałożonego na nich obowiązku.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Na postanowienie o ukaraniu danej osobie nie przysługuje zażalenie, ale prawo do usprawiedliwienia swojej nieobecności w terminie 7 dni od doręczenia jej postanowienia o nałożeniu kary porządkowej. W przypadku gdy usprawiedliwienie to zostanie uznane kara może zostać uchylona. W przeciwnym wypadku wydawane jest postanowienie odmawiające uchylenia kary (uzasadniane z urzędu), które może być zaskarżone zażaleniem do organu przełożonego (sąd drugiej instancji, lub sąd w postępowaniu wyjaśniającym)

Należy wskazać, że decyzję o doprowadzeniu osoby podejmuje w postępowaniu sądowym sąd, a w postępowaniu wyjaśniającym Prokurator (jeśli prowadzi sprawę) lub sąd działający na wniosek organu prowadzącego. Grzywnę może nakładać samodzielnie organy prowadzący postępowanie wyjaśniające.

Z decyzją o doprowadzeniu może wiązać się decyzja o zatrzymaniu danej osoby, zatrzymanie to (zgodnie z konstytucją) nie może być dłuższe niż 48 godzin.

W zakresie egzekucji nałożonej grzywny w przypadku braku jej dobrowolnego uiszczenia stosuje się przepisy o postępowaniu egzekucyjnym.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Waloryzacja: Już za tydzień podwyżka o 227,50 premii stażowych do 2227,50 zł [Monitor Polski Poz. 383]

Premie stażowe są wypłacane przez starostów jako promocja zatrudniania bezrobotnych do 30 roku życia. Od 1 czerwca wzrastają o przeszło 200 zł wzrosną stawki premii stażowych.

35 dni urlopu wypoczynkowego dla każdego. Bez względu na staż pracy i grupę zawodową. Sprawdź, od kiedy.

35 dni urlopu wypoczynkowego dla każdego. Pojawiła się propozycja, żeby każdy mógł odpoczywać dłużej. Bez względu na staż pracy i grupę zawodową. Od kiedy?

Zasiłek pogrzebowy w 2024 roku. Wniosek, kwota, warunki uzyskania. Od kiedy podwyżka do 7000 zł?

W jakich sytuacjach i kto może dostać zasiłek pogrzebowy. Ile wynosi w 2024 roku ten zasiłek? Od kiedy podwyżka zasiłku pogrzebowego do 7000 zł? Jak i gdzie złożyć wniosek?

Zmiany w Kodeksie pracy. Nowelizacja uchwalona przez Sejm dotyczy kilkuset tysięcy pracowników

Sejm uchwalił w czwartek nowelizację Kodeksu pracy, która wdraża dyrektywę UE ws. ochrony pracowników przed działaniem czynników rakotwórczych lub mutagenów. Dyrektywa rozszerza ich wykaz o substancje reprotoksyczne, czyli szkodliwe m.in. dla płodności i funkcji seksualnych.

REKLAMA

Babciowe coraz bliżej. Senat nie wprowadził poprawek, teraz czas na prezydenta. Do wzięcia max. 1900 zł miesięcznie na dziecko

Babciowe przechodzi kolejny etap legislacyjny. Senat nie wprowadził poprawek do ustawy o wspieraniu rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowaniu dziecka "Aktywny rodzic", która zakłada trzy rodzaje świadczeń: "aktywni rodzice w pracy", "aktywnie w żłobku" i "aktywnie w domu". Teraz ustawa trafi do prezydenta.

Renta socjalna 2024

Kto się może ubiegać o rentę socjalną? Jakie warunki trzeba spełnić, aby ją otrzymać? Ile wynosi renta socjalna 2024? 

Bez jakiejkolwiek podwyżki w zasiłkach w 2025 r.? Niskie kwoty: 674 zł, 95 zł, 215,84 zł, 400 zł. Ktoś się tym zajmie? [świadczenia rodzinne]

Są cztery (prawdopodobne) przyczyny braku waloryzacji i podwyżki świadczeń rodzinnych. "Poszkodowani" to: zasiłek rodzinny oraz dodatki do zasiłku rodzinnego; świadczenia opiekuńcze: zasiłek pielęgnacyjny; zapomogi i świadczenia wypłacane przez gminy; jednorazowa zapomoga z tytułu urodzenia się dziecka; 5) świadczenie rodzicielskie.

Czy Boże Ciało jest dniem wolnym w Austrii?

W Polsce Boże Ciało należy do dni ustawowo wolnych od pracy. W tym roku wypada 30 maja. A jak jest w Austrii?

REKLAMA

Wakacje składkowe bez poprawek. Jeszcze tylko podpis Prezydenta RP

W dniu 23 maja 2024 r. Senat zaakceptował bez poprawek ustawę wprowadzającą tzw. wakacje składkowe dla przedsiębiorców. Teraz ustawa trafi do Prezydenta RP do podpisu.

Dokarmiasz tu gołębie? Grożą za to drakońskie kary, nawet 50.000 zł

Od 1 sierpnia w Hong Kongu zmienia się prawo. Osoby, które będą dokarmiać dzikie zwierzęta, w tym miejskie gołębie, mogą zostać ukarane grzywną w wysokości 100 000 dolarów hongkońskich (50,5 tys. złotych), i więzieniem na okres roku. 

REKLAMA