reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy karne > Prawo karne > Inne > Środki dyscyplinujące w postępowaniu wykroczeniowym

Środki dyscyplinujące w postępowaniu wykroczeniowym

Środkami przysługującymi organom prowadzącym postępowanie są kary porządkowe (kara grzywny i zatrzymania, przymusowe doprowadzenie do sądu, przymusowe odebranie rzeczy), które mają na celu dyscyplinowanie uczestników i stron procesu.

Zgodnie z KPW kary porządkowe mogą być nałożone na następujące podmioty:

• na świadka, tłumacza, specjalistę
• osobę, która jest zobowiązana do wydania danej rzeczy
• na obwinionego

Wskazane osoby ponoszą odpowiedzialność za:

• niestawiennictwo na wezwanie bez usprawiedliwienia
• dobrowolne oddalenie się bez zezwolenia organu
• bezpodstawną odmowę zeznań lub odmowę wykonania danej czynności
• odmowę okazania lub wydania żądanego przedmiotu

Wysokość potencjalnych kar wynosi do 250 zł, a w razie ponownego niezastosowania się do danego zalecenia do 500 zł. Niezależnie obok tych kar równolegle organ postępowania może zarządzić przymusowe doprowadzenie osoby, lub przymusowe odebranie jej danej rzeczy. Należy jednak podkreślić, iż wskazane konsekwencje organy mogą wyciągać w stosunku do danych podmiotów tylko wówczas gdy zostały one prawidłowo powiadomione i gdy zostały one prawidłowo pouczone o potencjalnych skutkach niewykonania nałożonego na nich obowiązku.

Na postanowienie o ukaraniu danej osobie nie przysługuje zażalenie, ale prawo do usprawiedliwienia swojej nieobecności w terminie 7 dni od doręczenia jej postanowienia o nałożeniu kary porządkowej. W przypadku gdy usprawiedliwienie to zostanie uznane kara może zostać uchylona. W przeciwnym wypadku wydawane jest postanowienie odmawiające uchylenia kary (uzasadniane z urzędu), które może być zaskarżone zażaleniem do organu przełożonego (sąd drugiej instancji, lub sąd w postępowaniu wyjaśniającym)

Należy wskazać, że decyzję o doprowadzeniu osoby podejmuje w postępowaniu sądowym sąd, a w postępowaniu wyjaśniającym Prokurator (jeśli prowadzi sprawę) lub sąd działający na wniosek organu prowadzącego. Grzywnę może nakładać samodzielnie organy prowadzący postępowanie wyjaśniające.

Z decyzją o doprowadzeniu może wiązać się decyzja o zatrzymaniu danej osoby, zatrzymanie to (zgodnie z konstytucją) nie może być dłuższe niż 48 godzin.

W zakresie egzekucji nałożonej grzywny w przypadku braku jej dobrowolnego uiszczenia stosuje się przepisy o postępowaniu egzekucyjnym.

reklama

Czytaj także

Źródło:

INFOR

Zdjęcia


CIT 2021. Komentarz199.00 zł
reklama

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Artykuł Partnerski

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Witold Chomiczewski

Radca prawny, wspólnik w Lubasz i Wspólnicy - Kancelaria Radców Prawnych sp.k. Specjalizuje się w prawie IT i nowych technologii, ma bogate doświadczenie w obsłudze prawnej przedsiębiorców związanych z e-commerce, doradza m.in. spółkom zajmującym się marketingiem internetowym, przygotowuje umowy dotyczące SEO/SEM, reklamy RTB, prawa autorskiego w Internecie. Wspiera przedsiębiorców internetowych, a zwłaszcza portale w sprawach związanych z odpowiedzialnością za cudze treści. Ma wieloletnie doświadczenie w prowadzeniu postępowań sądowych dotyczących problematyki prawa autorskiego, Internetu oraz prawa gospodarczego. Brał udział w projekcie na zlecenie Komisji Europejskiej, Study on Liability of Internet Intermediaries, który dotyczył dyrektywy o handlu elektronicznym. Pełnomocnik ds. Legislacji Izby Gospodarki Elektronicznej.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama