reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama

Słownik

Znęcanie się nad zwierzętami

Aktualizacja: 07.01.2019

W kwietniu 2018 r. w życie weszły przepisy znacznie zaostrzające karalność za znęcanie się nad zwierzętami. W powszechnym rozumieniu znęcanie się nad zwierzętami bywa utożsamiane z celowym działaniem sprawcy, które nakierunkowane jest na zadanie zwierzęciu bólu lub cierpienia. Tymczasem, jak wynika z orzecznictwa SN, omawiane pojęcie jest niezależne od chęci sprawcy sprawienia zwierzęciu bólu lub cierpienia. »

Prowokacja

Aktualizacja: 18.07.2011

Prowokacja to jedna z metod wykrywania przestępstw oraz walki z przestępczością. »

Wykroczenie

Aktualizacja: 19.03.2009

Jest to czyn społecznie szkodliwy zagrożony przez ustawę obowiązującą w czasie jego popełnienia karą aresztu (od 5 do 30 dni), ograniczenia wolności, grzywny do 5000 zł albo nagany.   »

Wina

Aktualizacja: 18.03.2009

Wina jest jedną z głównych przesłanek odpowiedzialności karnej i cywilnej.   »

Uszczerbek na zdrowiu

Aktualizacja: 18.03.2009

Pojęcie to występuje w prawie karnym i pojawia się w związku z ubezpieczeniem społecznym z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych. »

Sprawca

Aktualizacja: 18.03.2009

Sprawcą przestępstwa w znaczeniu ścisłym jest ten, kto sam osobiście popełnia przestępstwo, czyli realizuje znamiona czynu zabronionego. Sprawca to realizator czynu zabronionego - np. kradzieży, oszustwa, poplecznictwa, zabójstwa etc. »

Przestępstwo

Aktualizacja: 18.03.2009

Przestępstwo to czyn zawiniony, bezprawny, tzn. zabroniony pod groźbą kary przez ustawę obowiązującą w czasie jego popełnienia.   »

Prokuratura

Aktualizacja: 18.03.2009

Tak określa się pion organów państwowych, które czuwają nad przestrzeganiem praworządności w państwie oraz zajmują się ściganiem przestępstw w związku z tym, a także wykonują funkcję oskarżyciela publicznego przed sądami.   »

Poręczenie

Aktualizacja: 18.03.2009

 Poręczenie w prawie karnym jest jednym ze środków zapobiegawczych, czyli mających na celu zabezpieczenie prawidłowego toku postępowania albo zapobiegnięcie popełnieniu przez oskarżonego nowego, ciężkiego przestępstwa. »

Pomocnictwo

Aktualizacja: 18.03.2009

To pojęcie zarówno z dziedziny prawa karnego, prawa wykroczeń, jak i prawa cywilnego.   »

Policja

Aktualizacja: 18.03.2009

 Jest to umundurowana i uzbrojona formacja służąca społeczeństwu i przeznaczona do ochrony bezpieczeństwa ludzi oraz do utrzymywania bezpieczeństwa i porządku publicznego. »

Pokrzywdzony

Aktualizacja: 18.03.2009

To osoba fizyczna lub prawna, której dobro prawne zostało bezpośrednio naruszone lub zagrożone przez przestępstwo. Pokrzywdzonym może być też instytucja państwowa, samorządowa lub społeczna, choćby nie miała osobowości prawnej.   »

Podżeganie

Aktualizacja: 18.03.2009

Podżeganie polega na nakłanianiu osoby do dokonania czynu zabronionego.   »

Orzeczenie

Aktualizacja: 18.03.2009

Orzeczenie sądowe rozstrzyga konkretną sprawę w postępowaniu sądowym. W trakcie rozprawy sąd wydaje orzeczenia w postaci wyroku lub postanowienia.   »

Nietykalność

Aktualizacja: 18.03.2009

Nietykalność osobista jest jednym z podstawowych konstytucyjnych praw obywatelskich, polegających na zakazie pozbawienia wolności z wyjątkiem przypadków przewidzianych prawem.   »

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Artykuł Sponsorowany

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Karolina Sztobryn

Rzecznik patentowy, doktor nauk prawnych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama