reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy rodzinne > Rozwody > Podział majątku > Umowa małżeńska o zniesieniu wspólności ustawowej po ślubie

Umowa małżeńska o zniesieniu wspólności ustawowej po ślubie

Według polskiego prawa, małżonków po ślubie łączy ustawowa wspólnota majątkowa. Intercyza to umowa majątkowa zawierana z reguły przed ślubem. Stosunki majątkowe można również zmienić w trakcie trwania małżeństwa. Należy zawrzeć przed notariuszem umowę małżeńską o zniesieniu wspólności ustawowej.

Zgodnie z Kodeksem rodzinnym i opiekuńczym istnieje możliwość zawarcia umowy małżeńskiej o zniesieniu wspólności ustawowej również w trakcie trwania małżeństwa. Potocznie umowa taka nazywana jest intercyzą, jednak określenie intercyza adekwatne jest jedynie do umowy przedmałżeńskiej.

Zobacz: Nierówne udziały w majątku wspólnym małżonków

Umowa o rozdzielności majątkowej

Umowę taką zawiera się przed notariuszem.

Sporządzić taką umowę może tylko notariusz, a każda inna forma takiej umowy jest z mocy prawa nieważna.

U notariusza każdy z małżonków swoim podpisem zaświadcza, że godzi się na takie rozwiązanie. Żadna ze stron tej umowy nie może być ubezwłasnowolniona i musi mieć pełną zdolność do czynności prawnych. Dlatego, aby notariusz sporządził intercyzę, potrzebna jest zgoda obojga małżonków. U notariusza muszą się więc stawić oboje małżonkowie z dowodami osobistymi i skróconym aktem małżeństwa.

Zobacz: Prawa żyjących w konkubinacie

Inne umowy majątkowe małżeńskie

Oprócz całkowitej rozdzielności istnieją jeszcze dwie inne opcje zmieniające stosunki majątkowe z małżonkiem. Ustawową wspólność majątkową można rozszerzyć na nabyty przed zawarciem małżeństwa lub ograniczyć wyłączając ze wspólności poszczególne przedmioty takie jak nieruchomości czy samochody.

Zobacz: Rozdzielność majątkowa małżonków

Skutki umowy

Umowa o rozdzielności majątkowej zawarta już w czasie trwania małżeństwa, powoduje iż każdy małżonek zachowuje te składniki majątku, które przypadły mu w drodze podziału majątku wspólnego, oraz przedmioty nabyte już po wprowadzeniu rozdzielności. Każdy z małżonków ma wówczas pełną swobodę dysponowania swoim majątkiem. Sam również odpowiada względem wierzycieli za zaciągnięte przez siebie zobowiązania. Intercyza najlepiej sprawdza się w małżeństwach, w których oboje małżonkowie są aktywni zawodowo i każde z nich posiadało przed ślubem własny dorobek. Zgodnie z kodeksem rodzinnym i opiekuńczym, umowne rozszerzenie, ograniczenie bądź wyłączenie wspólności jest skuteczne również wobec osób trzecich, pod warunkiem, że o nim wiedziały. W praktyce oznacza to jednak, że małżonkowie przed zawarciem umowy powinni uprzedzić kontrahenta o zawartej intercyzie, dotyczy to zwłaszcza umów o większej wartości. Po zaistnieniu rozdzielności majątkowej, małżonkowie nie mogą rozliczać się wspólnie przed urzędem skarbowym.

Spółdzielcze prawo do lokalu, również własnościowego, przyznane w czasie trwania związku małżeńskiego bezpośrednio od spółdzielni, pozostaje wspólne, nawet pomimo intercyzy, podzielić je między oboje małżonków może tylko sąd.

reklama

Czytaj także

Ekspert:

Roma Opoka

Aplikant adwokacki

Źródło:

Własne

Zdjęcia


Zatrudnianie i zwalnianie pracowników. Obowiązki pracodawców51.75 zł
reklama

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Małgorzata Woźniak

Adwokat - ekspert w dziedzinie prawa rodzinnego

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama