REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Emerytury pomostowe, Rekompensata

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Zasady postępowania w sprawach emerytur pomostowych

Postępowanie w sprawie emerytury pomostowej wszczyna się na wniosek pracownika zgłoszony bezpośrednio lub za pośrednictwem płatnika składek w organie rentowym.

Kiedy powstaje i ustaje prawo do emerytury pomostowej?

Prawo do emerytury pomostowej, przysługuje pracownikowi, który urodził się po dniu 31 grudnia 1948 r., ma okres pracy w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze wynoszący co najmniej 15 lat, osiągnął wiek wynoszący co najmniej 55 lat dla kobiet i co najmniej 60 lat dla mężczyzn, ma okres składkowy i nieskładkowy, wynoszący co najmniej 20 lat dla kobiet i co najmniej 25 lat dla mężczyzn.

Rekompensata za utratę prawa do emerytury pomostowej

Rekompensata za utratę prawa do emerytury pomostowej przysługuje osobom, które od stycznia 2009 r. utraciły szansę na wcześniejszą emeryturę w związku z wejściem w życie Ustawy o emeryturach pomostowych.

Komu przysługuje prawo do emerytury pomostowej

Ustawa o emeryturach pomostowych określa m.in. warunki nabywania i utraty prawa do emerytur i rekompensat przez niektórych pracowników wykonujących pracę w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze.

REKLAMA

Jakie prace zaliczamy do prac w szczególnych warunkach?

Wykonywanie pracy w szczególnych warunkach, przez okres co najmniej 15 lat, jest jednym z wymogów uzyskania prawa do emerytury pomostowej. Definicję pracy w szczególnych warunkach określa art. 3 ust.1 i 2 Ustawy o emeryturach pomostowych.

Emerytura pomostowa

Emerytura pomostowa jest świadczeniem pieniężnym przysługującym niektórym pracownikom wykonującym pracę w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze.

Dla kogo emerytura pomostowa?

Warunki nabywania prawa do emerytury pomostowej określa ustawa z dnia 19 grudnia 2008 r. o emeryturach pomostowych. Świadczenie to przysługuje niektórym pracownikom wykonującym pracę w szczególnych warunkach lub w szczególnym charakterze.

W jakiej wysokości emerytura pomostowa



Prawo do emerytury pomostowej powstaje z dniem spełnienia warunków wymaganych do nabycia tego prawa, które zostały określone w ustawie z dnia 19 grudnia 2008 r. o emeryturach pomostowych.

REKLAMA

Zadośćuczynienie jako rodzaj odszkodowania

Sposobem naprawienia szkoda niemajątkowej (krzywdy) polegającej np. na uszkodzeniu ciała, czy też wywołaniu rozstroju zdrowia jest wypłata określonej sumy pieniężnej (zadośćuczynienia).

Emerytury pomostowe – obowiązki płatnika składek

Do końca 2009 r. pracodawcy mieli czas na ostateczne określenie stanowisk, na których praca zaliczana będzie do prac w szczególnych warunkach lub prac o szczególnym charakterze. W tym roku zobowiązani są oni do opłacania składki na Fundusz Emerytur Pomostowych za pracowników wykonujących pracę w tych warunkach.

Emerytury pomostowe – umowa o dzieło jak umowa o pracę?

Od dnia 1 stycznia 2010 r. weszły w życie przepisy dotyczące obowiązku opłacania składek na Fundusz Emerytur Pomostowych. Nowe obowiązki dotyczą pracodawców, którzy zatrudniają pracowników urodzonych po 31 grudnia 1948 r. i jednocześnie wykonujących prace w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze, o których to pracach mówi ustawa z dnia 19 grudnia 2008 r. o emeryturach pomostowych

Fundusz Emerytur Pomostowych – nowa składka do opłacenia od 2010 r.


Od 1 stycznia 2010 r. za pracowników wykonujących pracę w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze, każdy pracodawca będzie musiał opłacać składki na Fundusz Emerytur Pomostowych (FEP). Wysokość składki będzie wynosiła 1,5% podstawy wymiaru i w całości obciąży pracodawcę.

Wniosek o rekompensatę zamiast emerytury pomostowej

Rekompensata dla osób, które pracowały w szczególnych warunkach lub w szczególnym charakterze, a nie spełniają warunków do uzyskania emerytury pomostowej przysługuje na podstawie złożonego przez nich wniosku do ZUS.

Rekompensata zamiast emerytur pomostowych

Rekompensata to odszkodowanie za utratę możliwości nabycia prawa do wcześniejszej emerytury z tytułu pracy w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze dla osób, które nie nabędą prawa do emerytury pomostowej.

Co robić, jesli ZUS nie uzna szczególnych warunków

Otrzymałem z Zakładu ZUS decyzje odmawiającą mi przyznania emerytury pomostowej. ZUS stwierdził, że nie pracowałem w szczególnych warunków. Co musi zawierać świadectwo pracy?

Emerytura pomostowa w niższym wieku

Zgodnie z postanowieniami ustawy o emeryturach pomostowych w niektórych przypadkach emerytura będzie przysługiwała w wieku niższym niż 55 lat. Warto sprawdzić, kto ma prawo do takiego świadczenia.

Zbieg prawa do emerytury pomostowej z prawem do innych świadczeń


Mam pytanie co dzieje się w przypadku zbiegu prawa do emerytury pomostowej z innym świadczeniem emerytalnym lub rentowym. Czy jedno ze świadczeń ulega zawieszeniu?

Czy można dorabiać na emeryturze pomostowej

Wiem, że spełniam wszystkie wymagania, aby otrzymać emeryturę pomostową. Jednak po przejściu na emeryturę nadal chciałbym pracować. Czy jest to możliwe, czy ZUS zawiesi mi emeryturę. 

Czy mam prawo do emerytury pomostowej

Jakie są ogólne warunki, jakie należy spełniać, aby uzyskać prawo do emerytury pomostowej. Wiem, że mój zawód mieści się w nowym wykazie, ale nie wiem jakie są inne warunki. 

Dla kogo emerytury pomostowe

Emerytury pomostowe to emerytury przewidziane wyłącznie dla osób urodzonych po dniu 31 grudnia 1948 r. zatrudnionych w szczególnych warunkach lub w szczególnym charakterze. Fakt przystąpienia do OFE nie ma żadnego znaczenia przy ustaleniu uprawnień do "pomostówki". 

Jak ustalana będzie wysokość emerytury pomostowej

W jaki sposób będzie obliczana wysokość emerytury pomostowej? Jakie wartości będą brane pod uwagę przy obliczaniu podstawy emerytury? Czy emerytury pomostowe będą waloryzowane? Na te pytania odpowiadamy w artykule.

Jakie prace znajdują się w wykazie prac w szczególnych warunkach

Od 1 stycznia 2009 roku obowiązują przepisy o emeryturach pomostowych. Jestem zaciekawiony, jakie prace uznaje się za prace wykonywane w szczególnych warunkach? 

Jakie prace uznajemy za pracę w szczególnym charakterze

Czy mój zawód jest zaliczany do pracy w szczególnym charakterze. Czy będę mógł skorzystać z emerytury pomostowej. Proszę o aktualny spis prac w szczególnym charakterze.  

REKLAMA