reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Konsument i umowy > Ubezpieczenia > Odszkodowania > Zadośćuczynienie jako rodzaj odszkodowania

Zadośćuczynienie jako rodzaj odszkodowania

Sposobem naprawienia szkoda niemajątkowej (krzywdy) polegającej np. na uszkodzeniu ciała, czy też wywołaniu rozstroju zdrowia jest wypłata określonej sumy pieniężnej (zadośćuczynienia).

Co to jest zadośćuczynienie?

Zadośćuczynienie uznawane jest za specyficzny rodzaj odszkodowania, gdyż stanowi ono niejako pieniężne wyrównanie szkody niemajątkowej, czyli tzw. krzywdy . Z tego rodzaju świadczeniem możemy mieć do czynienia jedynie w przypadku szkody na osobie, gdyż tylko w przypadku osoby można mówić o doznanej krzywdzie.

Możliwość przyznania zadośćuczynienia jest odstępstwem od ogólnej zasady, że naprawieniu podlegają tylko szkody majątkowe i zachodzi jedynie w ściśle określonych przez przepisy przypadkach (m.in. w przypadku uszkodzenie ciała, czy też wywołania rozstroju zdrowia).

Kiedy zadośćuczynienie?

Szkoda niemajątkowa (krzywdą), z tytułu której przysługuje zadośćuczynienie może polegać na uszkodzeniu ciała, wywołaniu rozstroju zdrowia, a także związanymi z tym negatywnymi przeżyciami psychicznymi, czy też fizycznymi dolegliwościami.

Zobacz również serwis: Opieka zdrowotna

Za szkodę niemajątkową uznać można też ujemne skutki naruszeniu dobra osobistego takiego jak np. wolność, dobre imię, wizerunek. Warto tu zwrócić uwagę na fakt, iż od 2008 r. istnieje również możliwość przyznana zadośćuczynienia za doznaną krzywdę rodzinie poszkodowanego, który zmarł w wyniku uszkodzenia ciała lub wywołania rozstroju zdrowia, co stanowi odstępstwo od zasady, że zadośćuczynienie przysługuje jedynie osobą bezpośrednio poszkodowanym.

Zobacz również: Poszkodowany

Funkcje zadośćuczynienia

Najważniejszą funkcją jaką ma spełniać zadośćuczynienie jest niewątpliwie rekompensata poszkodowanemu negatywnych przeżyć, jakich doznał w wyniku zdarzenia wywołującego szkodę poprzez dostarczenie mu środków pozwalających na realizację jego pragnień i pełniejsze zaspokajania jego potrzeb.

W związku z tym, iż zadośćuczynienie ma stanowić swoistą rekompensatę tak niewymiernej szkody jaką jest krzywda ustalenie kwoty zadośćuczynienia jest niezwykle trudne i wymaga uwzględnienia wielu czynników, do których zaliczyć należy m. in. nasilenie cierpień fizycznych jak i ujemnych doznań psychicznych, długotrwałość choroby, rozmiar kalectwa, trwałość następstw zdarzenia oraz konsekwencje uszczerbku na zdrowiu w życiu osobistym i społecznym poszkodowanego.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Ekspert:

Justyna Godlewska

Prawnik, aplikantka radcowska

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Najważniejszą funkcją jaką ma spełniać zadośćuczynienie jest niewątpliwie rekompensata poszkodowanemu negatywnych przeżyć.
Najważniejszą funkcją jaką ma spełniać zadośćuczynienie jest niewątpliwie rekompensata poszkodowanemu negatywnych przeżyć.

Zatrudnianie i zwalnianie pracowników. Obowiązki pracodawców59.00 zł
reklama

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Biuro rachunkowe EFEKTA

Pełna księgowość dla małych, średnich i dużych firm

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama