reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Praca > Emerytury > Emerytury pomostowe > Wniosek o rekompensatę zamiast emerytury pomostowej

Wniosek o rekompensatę zamiast emerytury pomostowej

Rekompensata dla osób, które pracowały w szczególnych warunkach lub w szczególnym charakterze, a nie spełniają warunków do uzyskania emerytury pomostowej przysługuje na podstawie złożonego przez nich wniosku do ZUS.

Rekompensata to odszkodowaniem za utratę możliwości nabycia prawa do wcześniejszej emerytury z tytułu pracy w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze dla osób, które nie nabędą prawa do emerytury pomostowej.

Prawo do rekompensaty przysługuje osobie, która ukończyła 60 lat w przypadku kobiet i 65 lat w przypadku mężczyzn.

Rekompensata będzie przyznawana w formie dodatku do kapitału początkowego.

Rekompensata ustalana jest przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych po złożeniu wniosku o nową emeryturę z Funduszu Emerytur Społecznych. Wzór wniosku o rekompensatę składa się na formularzu ZUS Rp – 1E.

Do wniosku o wypłatę rekompensaty należy dołączyć dokumenty potwierdzające wykonywanie do 31 grudnia 2008 r. pracy w szczególnych warunkach lub w szczególnym charakterze. W przypadku, kiedy ZUS jest już w posiadaniu takich dokumentów, ewentualnie można dołączyć nowe dokumenty mające wpływ na ustalenie prawa do rekompensaty, które nie były składane do ZUS.

Wniosek o rekompensatę może złożyć członek rodziny, który ubiega się o przyznanie renty rodzinnej po zmarłym. Złożenie po dniu 31 grudnia 2008 r. wniosku o rentę rodzinną po osobie urodzonej po 31 grudnia 1948 r. oznacza równocześnie wystąpienie o ustalenie rekompensaty, jeśli nie została ona obliczona, a zmarły:

  • spełniał warunki do otrzymania emerytury z tytułu ukończenia powszechnego wieku emerytalnego,
  • przed 1 stycznia 2009 r. wykonywał przez co najmniej 15 lat pracę w szczególnych warunkach lub w szczególnym charakterze.

Podstawa prawna: Ustawa z 19 grudnia 2008 r. o emeryturach pomostowych (Dz. U. nr 237, poz. 1656)

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Aleksandra Kutyma

Adwokat

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama