| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Praca > Emerytury > Emerytury pomostowe > Czy można dorabiać na emeryturze pomostowej

Czy można dorabiać na emeryturze pomostowej

Wiem, że spełniam wszystkie wymagania, aby otrzymać emeryturę pomostową. Jednak po przejściu na emeryturę nadal chciałbym pracować. Czy jest to możliwe, czy ZUS zawiesi mi emeryturę. 

Podobnie, jak w przypadku prawa do emerytury na ogólnych zasadach, prawo do emerytury pomostowej, także może ulec zawieszeniu lub zmniejszeniu. Dzieje się tak, jeśli osoba uprawniona do emerytury pomostowej podejmie działalność zarobkową i będzie z niej osiągać określonej wysokości dochód.

Osiąganie dochodów o określonej wysokości może spowodować zawieszenie lub zmniejszenie emerytury pomostowej. W przypadku, kiedy Pana przychód z działalności zarobkowej nie przekroczy 70 proc. przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia za kwartał kalendarzowy ostatnio ogłoszonego przez prezesa GUS, Pańska emerytura będzie wypłacana w pełnej wysokości. Natomiast, jeśli Pana przychód przekroczy 70 proc., ale będzie niższy od 130 proc. przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia za kwartał kalendarzowy świadczenie ulegnie zmniejszeniu. Przy czym świadczenie ulegnie zmniejszeniu o kwotę przekroczenia tego progu, nie więcej jednak niż o maksymalną kwotę zmniejszenia.

Od zasady, zgodnie z którą osoba uprawniona do emerytury pomostowej może prowadzić działalność zarobkową, jest wyjątek. Prawo do emerytury pomostowej ulega zawieszeniu bez względu na wysokość uzyskiwanego przychodu w razie podjęcia przez uprawnionego pracy w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze wymienionej w nowych wykazach do ustawy o emeryturach pomostowych

Podstawa prawna: Art. 17 ustawy z 19 grudnia 2008 r. o emeryturach pomostowych (Dz.U. nr 237, poz. 1656)

Art. 103 ust. 3 i art. 104-106 ustawy z 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (t.j. Dz.U. z 2004 r. nr 39, poz. 353 z późn. zm.)

Czytaj także

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Jerzy Piskorski

Radca prawny

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »