reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Praca > Emerytury > Emerytury pomostowe > Zbieg prawa do emerytury pomostowej z prawem do innych świadczeń

Zbieg prawa do emerytury pomostowej z prawem do innych świadczeń


Mam pytanie co dzieje się w przypadku zbiegu prawa do emerytury pomostowej z innym świadczeniem emerytalnym lub rentowym. Czy jedno ze świadczeń ulega zawieszeniu?

W razie zbiegu prawa do emerytury pomostowej z prawem do renty, w tym również do renty wypadkowej i renty inwalidy wojskowego, uposażenia w stanie spoczynku, zasiłku przedemerytalnego, świadczenia przedemerytalnego lub innego świadczenia o charakterze rentowym ustalanym na podstawie odrębnych przepisów, przysługuje tylko jedno z tych wyższe lub wybrane przez uprawnionego.

Zawieszenie prawa do emerytury i zmniejszenie jej wysokości w związku z osiąganiem przychodu

Prawo do emerytury pomostowej ulegnie zawieszeniu lub emerytura ta ulegnie zmniejszeniu na ogólnych dotychczasowych zasadach, przewidzianych dla zarobkujących emerytów i rencistów. Zawieszenie lub zmniejszenie wysokości tego świadczenia uzależnione będzie zatem od wysokości osiąganego przychodu.

Emerytura pomostowa przysługuje w pełnej wysokości w przypadku, gdy przychód osiągany przez uprawnionego nie przekroczy 70 % przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia. Na zmniejszenie wysokości będzie wpływał przychód przekraczający 70% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia, nie wyższy jednak niż 130 % tego wynagrodzenia. Osiąganie przychodu w kwocie przekraczającej 130% przeciętnego wynagrodzenia powoduje zawieszenie prawa do emerytury.

Niezależnie od wysokości uzyskiwanego przychodu prawo do emerytury pomostowej ulegnie zawieszeniu w przypadku podjęcia pracy w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze.

Rekompensata rozumiana jako forma odszkodowania za utratę możliwości nabycia prawa do wcześniejszej emerytury, w tym również do emerytury pomostowej.

Rekompensata będzie przysługiwała tym osobom, które mają 15-letni okres pracy w szczególnych warunkach lub w szczególnym charakterze ustalany na zasadach dotychczasowych i nie nabyły prawa do wcześniejszej emerytury z tytułu wykonywania tej pracy oraz nie nabędą prawa do emerytury pomostowej.

Rekompensata przyznawana jest w formie dodatku do kapitału początkowego. Oznacza to, że jej wartość będzie ustalona tak jak kapitał początkowy na dzień 1 stycznia 1999 r. i następnie zostanie zwaloryzowana.

Sposób ustalania rekompensaty jest dość skomplikowany - przedstawiony został w art. 22 ustawy o emeryturach pomostowych . Przewiduje się, że wartość rekompensaty zwiększy kapitał początkowy o około 1/3.

Podstawa prawna: Ustawa z dnia 19 grudnia 2008r. o emeryturach pomostowych ( Dz. U. nr 237, poz. 1656)

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia


Tarcza antykryzysowa – pomoc dla pracodawców poszkodowanych w wyniku pandemii koronawirusa (PDF)29.00 zł
reklama

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

SANPRO

Doradztwo personalne, rekrutacja, organizacja zatrudnienia

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama