Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Zbieg prawa do emerytury pomostowej z prawem do innych świadczeń

Katarzyna Wiśniewska - ekspert z zakresu emerytur i rent

REKLAMA

REKLAMA

Mam pytanie co dzieje się w przypadku zbiegu prawa do emerytury pomostowej z innym świadczeniem emerytalnym lub rentowym. Czy jedno ze świadczeń ulega zawieszeniu?

W razie zbiegu prawa do emerytury pomostowej z prawem do renty, w tym również do renty wypadkowej i renty inwalidy wojskowego, uposażenia w stanie spoczynku, zasiłku przedemerytalnego, świadczenia przedemerytalnego lub innego świadczenia o charakterze rentowym ustalanym na podstawie odrębnych przepisów, przysługuje tylko jedno z tych wyższe lub wybrane przez uprawnionego.

REKLAMA

Zawieszenie prawa do emerytury i zmniejszenie jej wysokości w związku z osiąganiem przychodu

REKLAMA

Prawo do emerytury pomostowej ulegnie zawieszeniu lub emerytura ta ulegnie zmniejszeniu na ogólnych dotychczasowych zasadach, przewidzianych dla zarobkujących emerytów i rencistów. Zawieszenie lub zmniejszenie wysokości tego świadczenia uzależnione będzie zatem od wysokości osiąganego przychodu.

Emerytura pomostowa przysługuje w pełnej wysokości w przypadku, gdy przychód osiągany przez uprawnionego nie przekroczy 70 % przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia. Na zmniejszenie wysokości będzie wpływał przychód przekraczający 70% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia, nie wyższy jednak niż 130 % tego wynagrodzenia. Osiąganie przychodu w kwocie przekraczającej 130% przeciętnego wynagrodzenia powoduje zawieszenie prawa do emerytury.

Niezależnie od wysokości uzyskiwanego przychodu prawo do emerytury pomostowej ulegnie zawieszeniu w przypadku podjęcia pracy w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Rekompensata rozumiana jako forma odszkodowania za utratę możliwości nabycia prawa do wcześniejszej emerytury, w tym również do emerytury pomostowej.

Rekompensata będzie przysługiwała tym osobom, które mają 15-letni okres pracy w szczególnych warunkach lub w szczególnym charakterze ustalany na zasadach dotychczasowych i nie nabyły prawa do wcześniejszej emerytury z tytułu wykonywania tej pracy oraz nie nabędą prawa do emerytury pomostowej.

Rekompensata przyznawana jest w formie dodatku do kapitału początkowego. Oznacza to, że jej wartość będzie ustalona tak jak kapitał początkowy na dzień 1 stycznia 1999 r. i następnie zostanie zwaloryzowana.

Sposób ustalania rekompensaty jest dość skomplikowany - przedstawiony został w art. 22 ustawy o emeryturach pomostowych . Przewiduje się, że wartość rekompensaty zwiększy kapitał początkowy o około 1/3.

Podstawa prawna: Ustawa z dnia 19 grudnia 2008r. o emeryturach pomostowych ( Dz. U. nr 237, poz. 1656)

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/15
  Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
  od 1 stycznia i od 1 lipca
  od 1 stycznia i od 1 czerwca
  od 1 lutego i od 1 lipca
  Następne
  Prawo
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Afera Baltony - cinkciarze, handlarze i marynarze …

  Kiedy jeszcze byłem małym chłopcem dorastającym w latach 80tych w PRL-u, moją uwagę zwracały dwie marki, z którymi obnosili się dorośli na reklamówkach. Pierwszą z nich był PEWEX, a drugą jeszcze bardziej egzotyczną Baltona. Reklamówek z tych sklepów nie wyrzucano, ale z dumą noszono w nich zakupy, aż do zupełnego zniszczenia. 

  Coraz więcej emerytów i rencistów - dane ZUS

  Dziesięć lat temu było ich niecałe 5 mln, dzisiaj ponad 6 mln osób dostaje co miesiąc emeryturę z ZUS. Liczba osób, które zakończyły aktywność zawodową z roku na rok wzrasta.

  Telus: nie zdejmiemy embarga, jeśli nie wypracujemy z Ukrainą pewnego, skutecznego rozwiązania

  Robert Telus minister rolnictwa powiedział, że "Polska nie zdejmie embarga, jeśli nie wypracujemy z Ukrainą pewnego, skutecznego rozwiązania". Dodał, że rozwiązanie to musi zabezpieczać interes polskiego rolnika.

  Telus: popieramy wniosek komisarza UE ds. rolnictwa, by Unia dopłacała do transportu zboża

  Minister rolnictwa Robert Telus powiedział: My jako koalicja pięciu krajów popieramy wniosek unijnego komisarza ds. rolnictwa Janusza Wojciechowskiego, by UE dopłacała do transportu zboża, żeby on się opłacił.

  REKLAMA

  Pomnik przyrody

  Pomnik przyrody stanowi jedną z form jej ochrony. Jak można zdefiniować pomniki ochrony przyrody? Jakie kryteria powinno spełniać drzewo, aby uznać je za taki pomnik?

  Odpady komunalne

  Odpady komunalne to często odpady, które powstają w gospodarstwach domowych, ale nie tylko. Szczegółowe wyliczenie znajdziemy w ustawie o odpadach.

  Ochrona przyrody

  Ochrona przyrody jest ważnym zagadnieniem w dobie rozwoju technologicznego. Z tempo powodu warto wiedzieć na czym polega i jakie są jej cele.

  Park narodowy

  Parki narodowe to miejsca, które pełnią ważną rolę w kontekście ochrony przyrody. W jakim celu są tworzone i jak można je zdefiniować?

  REKLAMA

  Rodzinny Kapitał Opiekuńczy. ZUS wypłacił ponad 700 tys. świadczeń

  Kapitał wypłacany jest w miesięcznych częściach – po 500 zł przez dwa lata lub po 1000 zł przez rok. Wyboru dokonuje rodzic. Błędy we wnioskach mogą jednak wpływać na czas rozpatrzenia elektronicznego dokumentu. 

  Centralna Informacja Emerytalna. Ustawa opublikowana

  Ustawa o Centralnej Informacji Emerytalnej została opublikowana w Dzienniku Ustaw. Kto będzie miał dostęp do CIE? Jakie informacje znajdą się w systemie?

  REKLAMA