reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Praca > Emerytury > Emerytury pomostowe > Rekompensata zamiast emerytur pomostowych

Rekompensata zamiast emerytur pomostowych

Rekompensata to odszkodowanie za utratę możliwości nabycia prawa do wcześniejszej emerytury z tytułu pracy w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze dla osób, które nie nabędą prawa do emerytury pomostowej.

Osoby, które nie spełnią warunków wymaganych do uzyskania emerytury pomostowej, a pracowały przed 1 stycznia 2009 r. w szczególnych warunkach lub w szczególnym charakterze mają prawo do rekompensaty.

Rekompensata przysługuje ubezpieczonemu, jeżeli ma okres pracy w szczególnych warunkach lub w szczególnym charakterze wynoszący co najmniej 15 lat. Prace takie ubezpieczony musiał wykonywać przed dniem 1 stycznia 2009 roku. Rekompensata przysługuje osobie, która urodziła się po 31 grudnia 1948 roku.

Jak wspomniano jednym z warunków otrzymania rekompensaty jest praca przez okres 15 w szczególnych warunkach lub w szczególnym charakterze. Ustalając ten okres ZUS bierze pod uwagę tylko te okresy pracy, które są uznane za pracę w szczególnym charakterze i w szczególnych warunkach przez ustawę o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych. Do okresów pracy w szczególnych warunkach zaliczymy pracę o znacznej szkodliwości dla zdrowia oraz o znacznym stopniu uciążliwości lub wymagających wysokiej sprawności psychofizycznej ze względu na bezpieczeństwo własne lub otoczenia. Natomiast za pracowników pracujących w szczególnym charakterze zalicza się:

  • pracowników organów kontroli państwowej, organów administracji celnej,
  • pracowników wykonujących działalność twórczą lub artystyczną,
  • dziennikarzy zatrudnionych w redakcjach dzienników, czasopism, w radiu, telewizji oraz w organach prasowych, informacyjnych, publicystycznych albo fotograficznych, objętych układem zbiorowym pracy dziennikarzy,
  • nauczycieli, wychowawców lub innych pracowników pedagogicznych wykonujących pracę nauczycielską,
  • funkcjonariuszy tzw. służb mundurowych,
  • pracowników jednostek ochrony przeciwpożarowej.

Prawo do rekompensaty mogą także nabyć osoby ubezpieczone z tytułu działalności twórczej lub artystycznej.

Prace w szczególnych warunkach zostały wymienione w załączniku do rozporządzenia w sprawie wieku emerytalnego pracowników zatrudnionych w szczególnych warunkach lub w szczególnym charakterze, w wykazach A i B.

Rekompensata ustalana jest przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych przy składaniu przez osobę zainteresowaną wniosku o nowa emeryturę.

Rekompensata przyznawana jest w formie dodatku do kapitału początkowego obliczonego na dzień 1 stycznia 1999 r.

Rekompensata podlega waloryzacjom przewidzianym dla kapitału początkowego.

Rekompensata obliczana jest według wzoru określonego w ustawie o emeryturach pomostowych.

Podstawa prawna: Art. 21-23 ustawy z 19 grudnia 2008 r. o emeryturach pomostowych (Dz.U. nr 237, poz. 1656)

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Ewelina Krzysztofik

Dyrektor zarządzający 2Sisters PR

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama