REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Inwestycje, Finanse

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Połowa polskich inwestycji zagranicznych trafiła do krajów regionu - najwięcej do Czech

Polskie firmy wybierają ekspansję na bliższych kierunkach. W Europie Środkowej i Wschodniej skoncentrowane jest 50 proc. polskich inwestycji zagranicznych, z czego najwięcej w Czechach.

22% Polaków nie posiada żadnych oszczędności

Wysoka inflacja nie daje wytchnienia nikomu. Cierpią z tego powodu zarówno ci, którzy zgromadzili jakieś oszczędności, jak i osoby bez odłożonych środków finansowych. Jak alarmują wyniki najnowszego badania - tych ostatnich jest jednak niepokojąco dużo.

Fundusze wciąż inwestują w europejskie startupy, ale dużo bardziej selektywnie

Fundusze Venture Capital (VC) – pomimo stopniowo pogarszającej się sytuacji gospodarczej w Europie – nadal aktywnie inwestują w startupy na naszym kontynencie. Są jednak dużo bardziej selektywne w wyborze inwestycji, spadły także wyceny spółek.

Kogo obecnie stać na zakup mieszkania?

Zmniejszona aktywność klientów kredytowych wcale nie oznacza, że rynek nieruchomości ogarnia stagnacja. Choć dziś mieszkania kupują głównie osoby w przedziale wiekowym 30-40 lat, a najdotkliwiej aktualna sytuacja rynkowa odbija się na młodych, którzy chcą opuścić „rodzinne gniazdo”, to niesłabnącym popytem cieszą się zakupy inwestycyjne.

REKLAMA

Deloitte: Co czeka branżę nieruchomości komercyjnych w 2023?

Branża nieruchomości komercyjnych będzie musiała zmierzyć się z wieloma wyzwaniami. Co drugi dyrektor finansowy z branży przewiduje spadek przychodów w przyszłym roku. Sektor za najatrakcyjniejsze uznaje inwestycje w biurowce, mimo upowszechnienia się pracy zdalnej.

Nieruchomości hotelowe – czy nastąpi odbicie po pandemii?

Wolumen transakcji inwestycyjnych odnotowany w sektorze hotelowym na rynkach europejskich w pierwszym półroczu 2022 roku osiągnął wartość zbliżona do ubiegłorocznej. Najbardziej aktywnym rynkiem pozostaje Wielka Brytania, a za nią plasuje się Francja, Włochy, Hiszpania i Niemcy.

Jednolita licencja bankowa – projekt

Do konsultacji publicznych przekazano projekt mający na celu zapewnienie rozwoju rynku finansowego oraz ochrony inwestorów na tym rynku, realizujący działania określone w Strategii Rozwoju Rynku Kapitałowego - wynika z piątkowego komunikatu Ministerstwa Finansów.

Afiliacja – co to jest i jak zacząć?

Afiliacja jest formą niestandardowej reklamy – rozdrobnionej i na mniejszą skalę. Pisanie bloga o tematyce sportowej połączone z umieszczaniem linków do odżywek dla sportowców to przykład zarabiania na branży PR z własnej inicjatywy.

REKLAMA

Nietypowe inwestycje. Na czym można zarobić

Alternatywa dla tradycyjnych form inwestowania. Nie tylko kryptowaluty.

Integracja narzędzi w firmie transportowej . Rynek transportu drogowego ulega znacznym zmianom

Integracja narzędzi w firmie transportowej. Większość przedstawicieli globalnych spółek transportu oczekuje wzrostu przychodów, dzięki technologiom cyfrowym.

Firmy deweloperskie przygotowane na ożywienie rynku

Możliwe ożywienie w branży deweloperskiej? Zdolność kredytowa właściwie nie istnieje. Mimo że obecne czasy są bardzo wymagające dla całej branży deweloperskiej, firmy działające na tym rynku wciąż sporo inwestują. Wszystko po to, aby jak najlepiej przygotować się na gospodarcze ożywienie.

Cyberbezpieczeństwo: Najbardziej ufamy branżom, gdzie jest najwięcej wycieków danych

Cyberbezpieczeństwo: Największe zaufanie miały branże: finansów i ubezpieczeń (26,9%), ochrony zdrowia (21,9%) oraz technologii i telekomunikacji (19,4%). Te sektory były najczęściej atakowane przez hakerów w 2021 roku.

Jakie inwestycje mieszkaniowe wejdą na rynek?

Inwestycje mieszkaniowe. Czy deweloperzy planują budowę nowych projektów? Jakie mieszkania trafią do oferty? Czy firmy wstrzymują się nowe inwestycje ze względu na niestabilny poziom cen usług i materiałów budowlanych?

Perspektywy złota inwestycyjnego – czy to dobry wybór w trudnych czasach?

Debata w zakresie złota jako inwestycji. Kruszec ten w dalszym ciągu króluje w inwestycyjnym TOP3 Polaków. W I półroczu 2022 r. złoto (15%) znalazło się na podium, zaraz za lokatami (34%) i kryptowalutami (18%).

Inwestycja w zieloną energię inwestycją w przyszłość także dla podmiotów z sektora MŚP?

Unia Europejska prowadzi politykę klimatyczną, dzięki której do 2050 r. ma zostać osiągnięta neutralność klimatyczna. Wyrazem tych działań jest przyjęcie nowej strategii rozwoju – „Europejski Zielony Ład”. Obok wszechobecnej transformacji cyfrowej, aktualnie to właśnie transformacja ekologiczna nabiera na znaczeniu, co powoduje, że zielona energia jest jednym z najbardziej perspektywicznych obszarów inwestycyjnych – który wbrew pozorom nie jest zarezerwowany wyłącznie dla dużych podmiotów gospodarczych.

Nadpłacanie kredytów hipotecznych a inwestycje w nieruchomości. Czy zawsze opłaca się nadpłacić kredyt?

W pierwszym półroczu 2022 roku kredytobiorcy nadpłacili prawie 25 mld złotych. To więcej niż przez cały zeszły, rekordowy pod tym względem rok. Czy to dobry znak dla inwestorów?

Korekty na rynku – czy inwestorzy mają się czego obawiać?

Spektakularne spadki bitcoina, zmiany wycen złota, wahania cen spółek – to nic innego jak korekty na rynkach, które często przyprawiają inwestorów o siwe włosy. Stała, uważna obserwacja zachowania aktywów na rynkach jest jedną z ważniejszych zasad na drodze do podejmowania dobrych decyzji inwestycyjnych. Warto więc wiedzieć, że na rynkach wszystko co rośnie, kiedyś musi spaść. Czym są korekty i jak sobie z nimi radzić?

Akcje, obligacje, giełda we wrześniu 2022 r. – komentarz rynkowy

W najnowszym komentarzu rynkowym eksperci VIG/C-QUADRAT TFI wyjaśniają m.in.: (1) czy warto utrzymywać dziś wyższy niż zwykle poziom gotówki w portfelu, czy możemy liczyć na pojawiające się okazje inwestycyjne, (2) jakie rysują się perspektywy dla rynków akcji – tak krajowych, jak i zagranicznych, (3) jaki wpływ na nastroje inwestorów rynku obligacji ma utrzymująca się, uporczywa inflacja.

Wyprowadzka od rodziców - 4 kroki, które przygotują na finansową samodzielność

Wyprowadzka od rodziców, na przykład w chwili rozpoczęcia studiów lub pracy, to z jeden z przełomowych momentów w życiu. Jak poradzić sobie z wyprowadzką pod kątem finansów?

Inflacja nie zatrzymuje inwestorów zagranicznych na polskim rynku nieruchomości

Mimo inflacji i rosnących stóp procentowych polskie nieruchomości komercyjne wciąż cieszą się zainteresowaniem inwestorów, zwłaszcza tych zagranicznych – ponad 90% z nich to duże fundusze inwestycyjne. Rodzimy kapitał stanowi w Polsce rzadkość, m.in. ze względu na brak inwestorów instytucjonalnych.

Podatek od nadmiarowych zysków

Trwa debata o inicjatywie , by podatkiem od „nadmiarowych zysków” objąć przedsiębiorstwa w Polsce, które osiągają wyższy zysk niż ten, który określony zostanie w ustawie. Przedsiębiorstwa – zwykle duże, zobowiązane byłyby do dodatkowej, nawet 50% daniny. W opinii ekspertów jest to pomysł, który odbije się silnie na całej gospodarce.

Inwestujesz w apartamenty hotelowe? 10 kwestii, na które warto zwrócić uwagę

Branża hotelarska w Polsce może cieszyć się powrotem do dobrej formy, rośnie liczba gości i organizowanych imprez. Na znaczeniu rośnie też rynek condo i aparthoteli. Inwestycja w apartamenty hotelowe, którymi zarządza wiarygodny i solidny partner, może być bardzo korzystną formą ulokowania kapitału. Jest jednak jeden kluczowy warunek — musimy to zrobić z głową, solidnie sprawdzając rzetelność ofert i stojących za nimi firm.

Złoto inwestycyjne – kwestie podatkowe

Złoto inwestycyjne to ciekawa opcja dywersyfikacji posiadanych aktywów. Chcesz zainwestować w złoto? Jak to wygląda od strony podatkowej?

Nowe oferty pracy w branży bankowości, finansów, ubezpieczeń i nieruchomości?

Blisko co trzecia firma (29%) branży bankowości, finansów, ubezpieczeń i nieruchomości chce w ostatnim kwartale 2022 roku zatrudniać nowych pracowników.

3 mln gospodarstw domowych wciąż bez szybkiego Internetu

Polacy najchętniej kupują usługi u małych i średnich operatorów telekomunikacyjnych. Ich udział w rynku stacjonarnych usług dostępu do Internetu nieustannie rośnie i na koniec 2021 r. osiągnął rekordowe 38%. W czasie pandemii, w latach 2020-2021, na 900 tys. sprzedanych usług aż 530 tys. (59%) stanowiły te oferowane przez mniejszych dostawców.

Młodzi z większym zamiłowaniem do oszczędzania, ryzyka i złota

Tylko ponad połowie Polaków (53%) udało się zaoszczędzić w I połowie tego roku. Zdecydowany prym w oszczędzaniu wiodą młodzi. Aż 71% osób w wieku 18-24 lata odłożyło środki finansowe. Co istotne, co trzecia z osób w tej grupie wiekowej zdecydowała się zainwestować oszczędności. W ich wyborach zdecydowanie widać większą skłonność do ryzyka na tle pozostałych grup wiekowych. W co inwestują młodzi?

Gdzie mieszkają najbardziej rzetelni płatnicy? [BADANIE]

ERIF Biuro Informacji Gospodarczej zbadało, w jakich regionach mieszkają najbardziej rzetelni płatnicy. Okazało się, że największą liczbę dłużników na 1000 mieszkańców notuje się w trzech województwach przy zachodniej granicy kraju.

Rosną zaległości firm z branży pośrednictwa pracy [BADANIE]

Z danych Rejestru Dłużników BIG InfoMonitor oraz bazy informacji kredytowych BIK wynika, iż od początku pandemii, z perspektywy całej branży (PKD 78 Działalność związana z zatrudnieniem), wartość nieopłaconych w terminie zobowiązań zarówno kredytowych, jak i pozakredytowych podwoiła się.

Powrót złota do świata finansów

Złoto wraca do łask. W świecie niestabilnej i coraz mniej przewidywalnej gospodarki coraz częściej sięgamy po sprawdzone na rynku wymiany towarowo-pieniężnej instrumenty. Jednym z takich instrumentów jest właśnie złoto. W ciągu ostatnich dziesięcioleci „władcy pieniądza” zrobili wiele, aby wyrzucić złoto ze świata finansów i zastąpić je dolarem.

Podwykonawcy na budowach czekają na waloryzację kontraktów. Rośnie ryzyko przerywania inwestycji

Trudna sytuacja w branży budowlanej sprawiła, że trwają prace nad ustawą dot. waloryzacji kontraktów. Ministerstwo Rozwoju i Technologii podaje, że przepisy wkrótce wejdą w życie. Natomiast podwykonawcy twierdzą, że generalni wykonawcy obecnie nie chcą podnosić im wynagrodzeń. Jednak resort dąży do zabezpieczenia ich interesów.

Oszczędności i inwestycje w czasach inflacji

W pierwszym półroczu 2022 roku prawie połowie Polaków nie udało się zaoszczędzić (47%). Wśród tych, którzy to zrobili (53%), jedynie 27% postanowiło zainwestować odłożone środki finansowe. Najczęściej na ten ruch decydowały się osoby z najmłodszych grup wiekowych czyli 18-24 lata. Byli oni również najliczniejszą grupą oszczędzających (71%).

Czy akceptujemy nieetyczne zachowania finansowe?

Prawie połowa Polaków jest skłonna usprawiedliwić nieetyczne zachowania finansowe. Najczęściej jest to praca na czarno i unikanie alimentów.

Inwestycje na europejskim rynku nieruchomości komercyjnych [Raport]

Panująca obecnie niepewność gospodarcza zaczyna oddziaływać na aktywność inwestycyjną na europejskim rynku nieruchomości komercyjnych (CRE). Prognozowany wpływ sytuacji gospodarczej będzie jednak zróżnicowany dla różnych jego obszarów, a wybrane sektory oraz rynki krajowe wciąż pozostaną atrakcyjne dla inwestorów

Zakup apartamentu nad morzem - jakich błędów nie popełnić?

Zakup nieruchomości nad morzem kusi inwestorów wieloma aspektami. Wydawałoby się, że wystarczy dobra lokalizacja, by lokata kapitału zwróciła się w kilka lat. Nic bardziej mylnego.

System rekompensat KDPW – jaka ochrona dla inwestora

Dzięki zezwoleniom KNF i poprzez podleganie systemowi rekompensat, polscy inwestorzy lokujący swoje środki w rodzimych aplikacjach do inwestowania takich jak WealthSeed mogą czuć się bezpieczniej, niż w przypadku instytucji zagranicznych, gdzie w razie upadłości może zajść konieczność ubiegania się o swoje środki poprzez organy znajdujące się w innych krajach. Dlaczego system rekompensat Krajowego Depozytu Papierów Wartościowych S.A. (KDPW) jest tak ważny dla bezpieczeństwa naszych środków oraz jak funkcjonuje – wyjaśnia Filip Lachowski, CEO WealthSeed.

Problemy finansowe branży reklamowej [BADANIE]

Z czego wynikają problemy finansowe branży reklamowej? Jakie regionu przodują pod względem zadłużenia?

Mniej inwestycji zagranicznych w Polsce z powodu wojny

Pandemiczne zakłócenia w łańcuchach dostaw i drastyczny wzrost kosztów transportu międzynarodowego spowodowały, że wśród firm mocno wzrosło zainteresowanie outsourcowaniem procesów i usług do krajów zbliżonych geograficznie zamiast do odległej Azji. Wojna w Ukrainie tylko nasiliła tę tendencję. Dlatego w tej chwili już 53 proc. inwestorów chce zbliżenia łańcuchów dostaw do miejsca sprzedaży produktu lub usługi, a 43 proc. spodziewa się powrotu produkcji i usług na rynek krajowy – wynika z badania firmy doradczej EY. Na tym trendzie może skorzystać Europa, w tym również Polska, która nadal przyciąga najwięcej bezpośrednich inwestycji zagranicznych w regionie CEE.

Stagflacja – perspektywa na kryzys ekonomiczny z podwójnym dnem

Wzrost PKB nie może trwać w sposób ciągły i niezmącony. Gospodarka zamożnego kraju dokonuje znacznych postępów w długiej perspektywie czasowej jednak po drodze występują potknięcia. Kryzys finansowy 2008 r. został spowodowany nieumiarkowanym rozdawaniem kredytów hipotecznych przez amerykańskie banki, co spowodowało efekt domina i odbiło się mocno na kondycji finansowej Unii Europejskiej. Jednak wtedy Bruksela nie znajdowała się pod presją wysokiej inflacji.

PwC: Apetyt w biznesie rośnie w miarę jedzenia - ponad 60 proc. polskich firm planuje dalszą ekspansję za granicą

Im więcej doświadczenia na zagranicznych rynkach, tym większa gotowość i otwartość polskich firm na korzyści związane z internacjonalizacją. To jedne z głównych wniosków wynikających z najnowszego raportu PwC na temat polskich inwestycji za granicą. Ponad 60 proc. przedsiębiorców, którzy już są obecni na innych rynkach, planują dalszą ekspansję . Niemały wpływ na te decyzje mają konsekwencje gospodarcze pandemii czy trwająca wojna w Ukrainie.

Czy wydatki na środki trwałe, które podlegają jednorazowemu spisaniu w koszty, to inwestycja – odpowiedź MF na interpelację poselską

Stanowisko MF: „wydatki na środki trwałe, które podlegają jednorazowemu spisaniu w koszty (w rozumieniu prawa bilansowego) nie są inwestycją.”

Wpływ sankcji na system finansowy

Świat finansów targany jest toczonymi na ogromną skalę wojnami ekonomicznymi. Nie mniejszy wpływ mają na nie również wojny informacyjne, dyplomatyczne, a także otwarty konflikt zbrojny rozgrywany pomiędzy Rosją a Zachodem – w Ukrainie. Wszystko to powoduje niestabilność światowego systemu finansów.

Obligacje skarbowe 2022. Nowe detaliczne obligacje rządowe. Czym są obligacje antyinflacyjne?

Nowe obligacje detaliczne to propozycja rządu na przynajmniej częściową ochronę oszczędności Polaków przed inflacją. Czym dokładnie są obligacje antyinflacyjne, na czym będą polegać i w jaki sposób mogą wpłynąć na ofertę polskiego sektora bankowego?

Jak inwestować w akcje? Porady dla początkujących

Inwestowanie w akcje to temat – rzeka, którego wyczerpać się nie da. Z jednej strony taka aktywność nie jest oficjalnie formą hazardu jednak od strony psychologicznej takie skojarzenie jest uzasadnione. Żadna wiedza ekonomiczna nie gwarantuje zysku lub uniknięcia straty. Jednak jeśli zastosujemy podstawowe zasady rozsądku, to pojawi się możliwość pewnego urozmaicenia oraz emocji analogicznych do wygrywania na loterii, oczywiście na mniejszą skalę. Najważniejsze jest traktowanie jak punktu odniesienia pewnego pojęcia z zakresu nauk społecznych – „dające się zaakceptować ryzyko”.

Inwestycje giełdowe a podatki. Jakich informacji podatkowych oczekiwać od domu maklerskiego inwestując w Polsce i za granicą?

Szybko następujące zmiany oraz szybko zmieniające się warunki ekonomiczne coraz częściej skłaniają nas do szukania nowych form inwestowania. Jedną z takich form jest inwestowanie w instrumenty finansowe, takie jak akcje, fundusze inwestycyjne czy ETF-y. Z reguły inwestujemy na Giełdzie Papierów Wartościowych, ale w ostatnim czasie daje się zauważyć rosnące zainteresowanie inwestycjami również na giełdach zagranicznych, w zagraniczne papiery wartościowe. Jednakże z inwestycjami wiążą się także obowiązki podatkowe. O ile dość jasno są one określone w przypadku inwestycji na polskiej giełdzie, o tyle obowiązki podatkowe, związane z inwestowaniem na giełdzie zagranicznej, wciąż budzą wiele wątpliwości. Termin na składanie deklaracji podatkowych w 2022 r., co do zasady, już minął. W tym kontekście można zatem, na spokojnie, przeanalizować najciekawsze aspekty związane z wystawianiem (bądź niewystawianiem) informacji PIT-8C przez polskich płatników, dot. zagranicznych papierów wartościowych oraz zagranicznych otwartych funduszy inwestycyjnych.

Czy ziemia to dobra inwestycja?

Zakup ziemi (gruntu), to inwestycja stabilna, przewidywalna, o niskiej podatności na kryzysy gospodarcze. Ten rodzaj inwestycji ma tę przewagę nad innymi formami lokowania kapitału, że grunt można wykorzystywać na cele konsumpcyjne, a dokładniej rekreacyjne, bez ujemnego wpływu na jego wartość. A jeśli angażujemy dodatkowo swój czas i środki na podniesienie walorów naszej ziemi w tym zakresie, to zwiększamy wartość inwestycji - radzi Jakub Węglarski, Dyrektor Marketingu firmy Rodzinne Inwestycje.

PIE: napływ bezpośrednich inwestycji zagranicznych do Polski był w 2021 r. rekordowo wysoki

Napływ bezpośrednich inwestycji zagranicznych do Polski w 2021 r. był rekordowo wysoki i wyniósł 24,8 mld dolarów. To wzrost o 82 proc. – podano w udostępnionej PAP analizie Polskiego Instytutu Ekonomicznego

Większość Polaków spodziewa się wzrostu cen [BADANIE]

Sytuacja materialna większości Polaków pogorszyła się bardziej niż spodziewali się rok temu. Tak wynika z raportu „Konsument w warunkach niepewności” domu mediowego MediaHub i Instytutu Badań Pollster.

Wsparcie finansowe dla samorządów na pomoc obywatelom Ukrainy

W realizację pomocy obywatelom Ukrainy w znaczny sposób zostały zaangażowane jednostki samorządu terytorialnego. Jakie mechanizmy prawne rekompensują samorządom ponoszone na ten cel wydatki?

Inwestycje w nieruchomości zagraniczne - Chorwacja zyskuje na popularności

Jak wskazują analitycy, nieruchomość w Chorwacji jest dobrą lokatą kapitału, zwłaszcza w czasie wysokiej inflacji i rosnących cen. Według danych Eurostatu od 2010 roku do II kwartału 2021 roku ceny chorwackich nieruchomości wzrosły o 26%. W tym czasie ceny wynajmu wzrosły o 13%. Tylko w trzecim kwartale 2021 roku ceny nieruchomości w Chorwacji wzrosły o 9%.

Obligacje skarbowe. Czy można stracić inwestując w obligacje?

W Polsce sporą popularnością wśród inwestorów cieszą się fundusze papierów dłużnych i wiele osób mylnie zakłada, że na obligacjach skarbowych przecież nie można stracić. Wiele osób myśli też w taki sposób, że na funduszach dłużnych nie stracą, a historyczne wyniki pokazują, że coś tam zarobię. Jak się jednak okazuje, na obligacjach można stracić i to całkiem sporo.

REKLAMA