REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Mieszkanie, Rynek nieruchomości

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Koszty utrzymania mieszkania 2022 - październik/listopad

Aktualnie blisko 1300 złotych miesięcznie statystyczna rodzina wydaje na utrzymanie i wyposażenie mieszkania. W ciągu roku koszty utrzymania mieszkania wzrosły o 25%. W ostatnim roku zdrożały wszystkie elementy składające się na łączny koszt utrzymania domu. Niestety już dziś wiemy, że część podwyżek jeszcze przed nami.

Darowizna dla dziecka na zakup mieszkania. Fiskus zaostrza stanowisko

Dzieci zapłacą podatek od darowizny, jeżeli rodzic, finansując im zakup mieszkania, wpłaci pieniądze na konto sprzedającego. Opodatkowane są też przelew na rachunek rodzeństwa i przekazanie gotówki.

Dyskryminacja najemców na rynku najmu mieszkań. Jak sobie z nią radzić?

Rynek najmu w tym roku przeżywa oblężenie. Za sprawą wojny na Ukrainie już wiosną 2022 roku rzesza uchodźców w krótkim czasie zajęła wszelkie dostępne lokale. Kiedy we wrześniu tradycyjnie do miast ruszyli studenci, okazało się, że nie mają już wielkiego wyboru. Większość kwater już została zajęta. Ta kumulacja spowodowała, że ceny mieszkań na wynajem poszybowały w górę. Jest z jednej strony mały wybór lokali mieszkalnych dostępnych do wynajmu, a z drugiej drogo. Idealny rynek, w którym wynajmujący mogą wybierać “najlepszego najemcę”. Sytuacja ta sprzyja ogromnej fali dyskryminacji, która, nie ukrywajmy, zawsze w jakimś stopniu na rynku nieruchomości była, ale teraz daje się mocno we znaki. Szczególnie sytuacja doskwiera tym, którzy nie należą do grupy “pierwszego wyboru” wśród właścicieli mieszkań. Z czego wynika dyskryminacja i kto ma najtrudniej z wynajęciem mieszkania, i jak może sobie z tym poradzić?

Nieruchomości hotelowe – czy nastąpi odbicie po pandemii?

Wolumen transakcji inwestycyjnych odnotowany w sektorze hotelowym na rynkach europejskich w pierwszym półroczu 2022 roku osiągnął wartość zbliżona do ubiegłorocznej. Najbardziej aktywnym rynkiem pozostaje Wielka Brytania, a za nią plasuje się Francja, Włochy, Hiszpania i Niemcy.

REKLAMA

Jak mały deweloper może obniżyć podatki?

Zmiany w zakresie składki zdrowotnej podwyższyły próg wejścia dla początkujących deweloperów. Czy są jakieś alternatywy dla prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą?

Czy rynek nieruchomości czeka krach?

Organizacje z branży nieruchomości i branż z bezpośrednio z nią związanych jednoczą się przeciw zapaści na rynku nieruchomościowym. Apelują o wprowadzenie rozwiązań zmniejszających skalę krachu, jaka czeka m.in. rynek pracy związany z sektorem mieszkaniowym.

Jak długo Polacy mieszkają z rodzicami?

Polakom coraz trudniej wyprowadzić się z rodzinnego domu. Dziś decyzję o usamodzielnieniu podejmujemy dopiero w wieku 29 lat. Czynników za to odpowiedzialnych jest kilka, a pandemia jeszcze je nasiliła.

Zastój i wyczekiwanie na rynku nieruchomości [BADANIE]

Domy są aktualnie najniżej ocenianym segmentem rynku przez pośredników nieruchomości. To właśnie tam oraz w większych mieszkaniach agenci dostrzegają możliwość spadku cen — wynika z najnowszego indeksu nastrojów pośredników, który opublikował portal ogłoszeniowy Nieruchomosci-online.pl.

REKLAMA

Polacy pracują na mieszkanie dłużej niż inni mieszkańcy Unii

Polskie mieszkania kosztują mniej, niż te budowane na Zachodzie Europy, ale wcale nie są dla nas łatwiej dostępne. Wręcz przeciwnie - musimy pracować na nie dłużej od naszych sąsiadów.

Firmy deweloperskie przygotowane na ożywienie rynku

Możliwe ożywienie w branży deweloperskiej? Zdolność kredytowa właściwie nie istnieje. Mimo że obecne czasy są bardzo wymagające dla całej branży deweloperskiej, firmy działające na tym rynku wciąż sporo inwestują. Wszystko po to, aby jak najlepiej przygotować się na gospodarcze ożywienie.

Rynek inwestycyjny nieruchomości komercyjnych w Polsce

W pierwszych trzech kwartałach 2022 roku rynek inwestycyjny w Polsce nie wykazał żadnych niepokojących oznak spowolnienia. Wręcz przeciwnie, całkowity wolumen transakcji w sektorze nieruchomości komercyjnych przekroczył wynik z 2021 roku o ponad 20%.

Jakie inwestycje mieszkaniowe wejdą na rynek?

Inwestycje mieszkaniowe. Czy deweloperzy planują budowę nowych projektów? Jakie mieszkania trafią do oferty? Czy firmy wstrzymują się nowe inwestycje ze względu na niestabilny poziom cen usług i materiałów budowlanych?

Parki handlowe – inwestycja w nieruchomości z perspektywami

Według szacunkowych danych, krajowe zasoby powierzchni handlowych zwiększą się o około 530 tys. mkw. Najwięcej, prawie 350 tys. mkw. nowoczesnych powierzchni dostarczą oddawane licznie parki handlowe i centra convenience, które powstają głównie w mniejszych ośrodkach miejskich.

Umowa rezerwacyjna i umowa deweloperska w obliczu zmian przepisów od dnia 1 lipca 2022 r.

Przepisy nowej ustawy deweloperskiej wprowadzają szereg zmian, które oddziałują w sferze obu stron w obrocie gospodarczym, zarówno konsumenta, jak i dewelopera. Jedną z nich jest wprowadzenie do ustawy z dnia 20 maja 2021 r. o ochronie praw nabywcy lokalu mieszkalnego lub domu jednorodzinnego oraz Deweloperskim Funduszu Gwarancyjnym, umowy rezerwacyjnej.

Rynek nieruchomości w dobie kryzysu. Inwestycje

Według danych Biura Informacji Kredytowej, w sierpniu aż o 72,9% spadła liczba zapytań o kredyty mieszkaniowe. O finansowanie wnioskowało niewiele ponad 12 tys. potencjalnych kredytobiorców. Rok wcześniej było ich natomiast 42,5 tys.

Wynajęcie mieszkania za granicą a koszty podatkowe przedsiębiorcy w Polsce

Czy polski przedsiębiorca może zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów wydatki na wynajęcie mieszkania w Czechach, gdzie będzie realizował kontrakt? Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej uznał, że tak.

Charakterystyka energetyczna budynków - zmiany w 2023 roku

Charakterystyka energetyczna budynków - prezydent podpisał nowelizację ustawy w tej sprawie. Zmiany, które wejdą w życie w II kwartale 2023 roku, przewidują m.in., że notariusz będzie odnotowywać przekazanie nabywcy przez zbywcę nieruchomości świadectwa charakterystyki energetycznej, pojawi się obowiązek właściciela lub zarządcy budynku o powierzchni użytkowej przekraczającej 500 m kw., w którym są świadczone usługi dla ludności – umieszczania w widocznym miejscu w tym budynku kopi świadectwa charakterystyki energetycznej. Zmienią się także zasady kontroli źródeł ciepła, systemów wentylacji i klimatyzacji.

Ceny mieszkań w Polsce - październik 2022. Sprzedawcy prawie nie obniżają cen

Jakie ceny mieszkań (ofertowe i transakcyjne) są stosowane w październiku 2022 roku w Polsce? Jeszcze w 2019 roku różnica między ceną ofertową, a transakcyjną w sześciu największych miastach Polski na rynku wtórnym wynosiła 13 proc., obecnie jest to raptem 2 proc. wynika z danych NBP. To oznaki kryzysu na rynku nieruchomości.

Działalność w mieszkaniu - fiskus zgadza się na koszty!

Działalność w mieszkaniu a koszty. Dobra wiadomość dla przedsiębiorców. Fiskus zgadza się na rozliczanie mieszkania w działalności gospodarczej bez wydzielania osobnego pomieszczenia na te cele. Dopuszcza też możliwość przeznaczenia do działalności części wspólnych lokalu.

Wynajem mieszkania – co obejmuje polisa ubezpieczeniowa?

Wynajem mieszkania. Rata kredytu hipotecznego w niektórych regionach kraju rata kredytu pochłania nawet 80 proc. średniej pensji netto. Jest to efekt stale przyspieszającej inflacji. Polacy coraz częściej decydują się na najem. W Warszawie rata kredytu jest aż o 1 504 zł wyższa niż koszt najmu i to przy maksymalnym (35 lat) okresie spłaty.

Kawalerki premium zyskują na znaczeniu

Jaką kawalerkę możemy określić mianem „premium”? Dla kogo powstają takie mieszkania? Czy mogą one stanowić lokatę kapitału?

Nadpłacanie kredytów hipotecznych a inwestycje w nieruchomości. Czy zawsze opłaca się nadpłacić kredyt?

W pierwszym półroczu 2022 roku kredytobiorcy nadpłacili prawie 25 mld złotych. To więcej niż przez cały zeszły, rekordowy pod tym względem rok. Czy to dobry znak dla inwestorów?

Wyprowadzka od rodziców - 4 kroki, które przygotują na finansową samodzielność

Wyprowadzka od rodziców, na przykład w chwili rozpoczęcia studiów lub pracy, to z jeden z przełomowych momentów w życiu. Jak poradzić sobie z wyprowadzką pod kątem finansów?

Rynek mieszkaniowy w 7 największych miastach Polski we wrześniu 2022

We wrześniu w większości największych miast wzrosła sprzedaż nowych mieszkań. Jednak jak wskazuje najnowszy raport ekspertów portalu RynekPierwotny.pl cały trzeci kwartał był pod tym względem gorszy od poprzedniego. Zmalał również zapał inwestycyjny firm deweloperskich.

Mieszkania w dawnych biurowcach i hipermarketach

Przygotowywana przez rząd ustawa ma znacznie uprościć przekształcanie obiektów biurowych oraz centrów handlowych o powierzchni powyżej 2000 mkw. w budynki mieszkalne Czy niefunkcjonujące budynki biurowe i centra handlowe przejmować będzie mieszkaniówka? Racje za i przeciw.

Światowy Dzień Mieszkalnictwa w cieniu spadku dostępności mieszkań i wzrostu kosztów ich utrzymania

Organizacja Narodów Zjednoczonych (ONZ) wyznaczyła pierwszy poniedziałek października każdego roku jako Światowy Dzień Mieszkalnictwa. Eksperci GetHome.pl zwracają uwagę, że w naszym kraju jest on obchodzony w minorowych nastrojach. Poprawiające się od lat wskaźniki obrazujące sytuację mieszkaniową najpewniej wyraźnie się pogorszą.

Ustawa o poprawie warunków mieszkaniowych przyjęta przez Sejm

Nowe przepisy mają podnieść efektywność energetyczną budynków mieszkalnych i rozwinąć budownictwo mieszkaniowe dla osób o niższych dochodach.

Chińczycy na polskim rynku nieruchomości

Rynek nieruchomości w Polsce. Chiny rosną w siłę pod względem gospodarczym i mocno stawiają na ekspansję zagraniczną. Tamtejsi przedsiębiorcy bardzo chętnie inwestują pieniądze w projekty i start-upy, również w naszym kraju. Rosnącym powodzeniem cieszą się wśród nich polskie nieruchomości.

Mieszkanie dla seniora. Budownictwo senioralne - perspektywy

Niestety wciąż mało mówi się o lawinowo rosnących potrzebach mieszkaniowych seniorów. Choć trend jest zauważalny w Polsce od lat, to z jego skutkami zmierzymy się po raz pierwszy w naszej historii. Polska starzeje się coraz szybciej i już w nadchodzącej dekadzie czeka nas wiele nowych wyzwań oraz koniecznych zmian. Dane demograficznie nie napawają optymizmem. Żyjemy coraz dłużej, a liczba osób w wieku produkcyjnym stale spada — do 2070 roku zmniejszy się o co najmniej jedną trzecią. W tym czasie populacja kraju spadnie niemal o 20 proc.

Jak Polacy oceniają okolicę, w której mieszkają?

Lubimy swoją najbliższą okolicę – ponad 61% Polaków czuje się szczęśliwa w swoim sąsiedztwie. Nasze samopoczucie na co dzień poprawia bliskość natury (32,3%) oraz co ciekawe sklepów (29%). Czy istnieje jeden przepis na idealną okolicę, która spełni oczekiwania wszystkich mieszkańców? Po przeanalizowaniu szczęścia w miastach i dzielnicach, Otodom i ThinkCo biorą na tapet najbliższą okolicę i odkrywają zaskakujące wnioski.

Odwołanie darowizny i sprzedaż nieruchomości a podatek dochodowy (PIT)

Darczyńca, który darował nieruchomość (np. dziecku), następnie skutecznie odwołał tę darowiznę, a potem sprzedał nieruchomość przed upływem 5 lat od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło odwołanie darowizny – będzie musiał zapłacić podatek dochodowy od dochodu ze sprzedaży tej nieruchomości. Bowiem zdaniem organów podatkowych odwołanie darowizny jest nabyciem nieruchomości w rozumieniu przepisu art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (ustawa o PIT).

O ile wzrosły ceny nieruchomości na całym świecie w ciągu roku? [Raport]

Na koniec II kw. br. ceny nieruchomości w największych miastach świata wzrosły o 11,7 proc. w ujęciu rok do roku; na 72 miejscu zestawienia znalazła się Warszawa, gdzie nieruchomości zdrożały o 9,4 proc. - podała w czwartek firma Knight Frank. O ile zdrożały w innych krajach?

Mateusz Bonca: Rynek mocno hamuje, był wsparty mocno kredytem hipotecznym

O tym, jakie są największe wyzwania dla uczestników rynku nieruchomości mówi Mateusz Bonca prezes JLL Polska w rozmowie z Sonią Sobczyk z Dziennika Gazety Prawnej.

Co czeka polski rynek nieruchomości?

W historii polskiego rynku nieruchomości nie było jeszcze tak wiele jednocześnie oddziałujących na niego czynników jak obecnie. Formułowanie długoterminowych prognoz dotyczących krajowego sektora mieszkaniowego i biurowego to obecnie zadanie tylko dla najbardziej wytrwałych graczy. Próbę znalezienia odpowiedzi na to niełatwe pytanie podejmą uczestnicy drugiej edycji konferencji PRES – Polish Real Estate Summit.

Rynek inwestycyjny nieruchomości komercyjnych. Wolumen inwestycyjny 30 proc. w górę

Inwestycje w czasach niepewności. W pierwszym półroczu 2022 r. wartość wolumenu transakcyjnego w regionie CEE wzrosła o 30 proc. w ujęciu rocznym, osiągając 5,4 mld euro. Jest to wynik niezły, jednak o 12 proc. niższy niż 6,1 mld euro, odnotowane w pierwszym półroczu 2020 roku, kiedy rynek nie był jeszcze dotknięty skutkami pandemii.

Najem, czy kupno mieszkania? Co się bardziej opłaca?

Dwukrotny wzrost wysokości rat kredytów mieszkaniowych w ostatnich miesiącach spowodował, że część klientów, którzy posiadają zdolność kredytową wstrzymała się z decyzją o zakupie własnego mieszkania. Alternatywą dla nich wciąż jest rynek najmu, mimo wzrostu czynszów do najwyższego w historii poziomu. Przed podjęciem poważnych decyzji mieszkaniowych warto wziąć pod uwagę długoterminowe zależności.

Rynek inwestycyjny w obszarze nieruchomości zmienia kierunek

W pierwszej połowie br. inwestorzy równie chętnie lokowali kapitał w regionie Europy Środkowo-Wschodniej, jak na zachodnich rynkach nieruchomości. Globalne przemiany gospodarcze i niepewność, jaką niosą powodują jednak, że decyzje inwestycyjne są teraz coraz częściej wstrzymywane. Wyniki roczne mogą już nie być tak dobre jak półroczne, uważają doradcy Walter Herz.

Czy można sprzedać mieszkanie kupione na kredyt?

Czy jest możliwa sprzedaż mieszkania kupionego na kredyt? A jeśli tak, to kiedy i na jakich warunkach?

Domy i mieszkania wakacyjne coraz droższe

Ceny nieruchomości wypoczynkowych ponownie poszły w górę. W 2022 roku najbardziej zaskoczyła Wiślinka, mniej popularna miejscowość nadmorska, w której średnia cena za mieszkanie na sprzedaż wzrosła aż o 45%. Skoczyła też przeciętna stawka za domy – w tej kategorii najwyższy wzrost, bo aż o 74%, odnotowany został w Dziwnówku.

Czy warto czekać na spadek cen mieszkań?

W drugim kwartale 2022, jak mówią dane NBP, nowe mieszkania były średnio prawie 18 proc. droższe niż przed rokiem. Dynamika wzrostu cen hamuje, ale czy można liczyć na przeceny w sytuacji, kiedy szybują koszty budowy, mieszkań powstaje coraz mniej, rentowność najmu rośnie, a siła nabywcza pieniądza szybko spada? Co mówią o sprzedaży deweloperzy? Czy walczą o klienta? Sondę przygotował serwis dompress.pl.

Czy mieszkaniówka hamuje z produkcją – opinie ekspertów

Czy nowe uwarunkowania rynkowe zmuszają deweloperów do zmiany planów? Czy kolejne projekty będą realizować zgodnie z wcześniejszymi założeniami? Czy firmy poszukują atrakcyjniejszych sposobów na finansowanie inwestycji niż kredyty? O ile wzrósł koszt budowy mieszkań w ciągu ostatniego roku?

Firma w mieszkaniu a koszty podatkowe w PIT

Firma w mieszkaniu. Szczególnie w trudnych gospodarczo momentach wielu przedsiębiorców zastanawia się nad minimalizacją swoich kosztów. Jedną z opcji jest prowadzenie działalności gospodarczej z prywatnego mieszkania lub domu. Często oznacza to przeznaczenie części nieruchomości na cele biurowe – jak chociażby stworzenie sali spotkań czy gabinetu, a także ponoszenie części kosztów mediów na cele prowadzonej działalności gospodarczej. Czy takie wydatki, ponoszone w prywatnym domu podatnika, ale na cele firmowe mogą być rozliczane firmowo? Czy mają wpływ na wysokość podatku dochodowego od osób fizycznych?

Nieruchomości luksusowe wciąż w cenie

Nieruchomości luksusowe to segment nieruchomości, który ma się dobrze w trudnych czasach. Piętna nie odznaczyła na nim ani pandemia, ani bieżące zawirowania gospodarcze, które tak bardzo dotknęły nieruchomości z tzw. segmentu popularnego. W momentach kryzysowych rynek luksusowy zyskuje, ponieważ, zamożni nabywcy szukają nieprzeciętnych aktywów, które dają perspektywę na wzrost wartości w czasie.

Polacy przenoszą się z mieszkań do domów

Domy szybko zyskują na wartości oraz popularności wśród Polaków. Podobnie jak mieszkania są one dobrą inwestycją w dobie galopującej inflacji i potrafią ochronić oszczędności, a nawet je pomnożyć. Nic więc dziwnego, że przeznaczone pod nie grunty, sprzedają się dziś jak ciepłe bułeczki.

Ceny luksusowych nieruchomości na świecie rosną wolniej, ale spadków nie widać.

Na koniec drugiego kwartału 2022 roku firma Knight Frank opublikowała Prime Global Cities Index, czyli indeks śledzący ceny luksusowych nieruchomości na świecie w 45 miastach. Po dwóch latach, w trakcie których obserwowaliśmy historycznie najwyższą dynamikę wzrostu cen nieruchomości luksusowych widoczny jest spadek.

Zakup mieszkania na osiedlu. Gdzie można kupić?

W jakich inwestycjach deweloperzy mają ukończone mieszkania lub z bliskim terminem oddania? Jakie lokale są jeszcze w sprzedaży? W jakich cenach?

Trzy sposoby na sprawne urządzenie mieszkania w stanie deweloperskim

Urządzenie mieszkania w stanie deweloperskim wydaje się być czasochłonnym zadaniem. Jaki kolor farby wybrać? Kupić sofę czy narożnik? Aby uniknąć przytłaczających pytań, mamy trzy sprawdzone porady, dzięki którym dekoracja przyszłego "M" stanie się prostym zadaniem.

Kupić mieszkanie czy wynająć? Co się bardziej opłaca?

Wynajem mieszkania jest coraz bardziej popularny w Polsce szczególnie wśród ludzi młodych. Przemawia za tym brak gotowości do podejmowania długoterminowych zobowiązań i potrzeba większej elastyczności. Problem w tym, że najem ma też swoje ciemne strony, o których zapominają zwolennicy korzystania, a nie własności. Co się bardziej opłaca w dłuższej perspektywie czasowej - zakup mieszkania, czy wynajem?

Koniec wzrostów cen mieszkań w Polsce

Pierwsze półrocze 2022 roku zakończyło etap niedawnego boomu na rynku nieruchomości. Teraz widzimy, że napędzała go nie tylko moda na nieruchomości, ale w dużej mierze tani kredyt i niskie stopy procentowe. Zgodnie z danymi SonarHome od stycznia do czerwca ceny mieszkań wciąż rosły w tempie od 1% do 6% w zależności od miasta. Jednak drugi kwartał 2022 był unikatowy, maj i czerwiec był czasem stabilizacji cen. Jeśli ta tendencja się utrzyma trzeci kwartał bieżącego roku będzie pierwszym od lat, w którym ceny nie wzrosną. Nadziei na lepsze jutro nie dają nastroje konsumenckie Polaków, które są najsłabsze w historii.

Jaka jest odpowiedzialność pośrednika w obrocie nieruchomościami?

Pośrednik w obrocie nieruchomościami jest specjalistą pomagającym w dokonaniu transakcji. Jego usługi są więc skierowane do osób, które chcą obracać swoimi nieruchomościami. Jeżeli pośrednik nie zachowa należytej staranności w swoich działaniach, może narazić klienta na szkodę i utratę potencjalnych zysków. Trafiłeś na nieuczciwego pośrednika? A może sam chcesz podjąć pracę brokera nieruchomości? Koniecznie dowiedz się, jaka odpowiedzialność spoczywa na osobach wykonujących ten zawód.

REKLAMA