REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Niepełnosprawność, świadczenie

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Jakie prawa mają osoby niepełnosprawne

Podstawowym aktem prawnym regulującym prawa osób niepełnosprawnych jest Karta Praw Osób Niepełnosprawnych. Najważniejszym prawem niepełnosprawnych bez wątpienia jest prawo do normalnego życia.

Jak niepełnosprawny radzi sobie na poczcie

„Ludzie listy piszą”. Piszący to także osoby niepełnosprawne. Jednak wysłanie listu przez osobę niepełnosprawną jest znacznie trudniejsze. Dlatego prawo wprowadza wiele udogodnień w placówkach dla niepełnosprawnych.

Niepełnosprawny w bibliotece i muzeum

Bardzo dużą część osób uczących się i studiujących stanowią osoby niepełnosprawne. Często muszą korzystać z bibliotek. Niepełnosprawni mogą korzystać ze specjalnie przygotowanych dla nich bibliotek.

Gdzie może wejść niepełnosprawny z psem asystującym

Przez wiele lat kontrowersje wzbudzały zakazy wprowadzania psów do urzędów, banków i innych budynków. Utrudniało to niepełnosprawnym załatwienie ich wielu życiowych spraw. Na szczęście obecnie niepełnosprawni i ich psi przyjaciele są mile widziani wszędzie.

REKLAMA

Pies asystujący dla osoby niepełnosprawnej

Pies jest najlepszym przyjacielem człowieka. Na pewno słowa te potwierdzą osoby niepełnosprawne korzystające z pomocy psów asystujących.

Niepełnosprawni nie płacą opłaty za posiadanie psa asystującego

Pies asystujący ułatwia życie wielu niepełnosprawnym osobom. Dodatkową pomocą dla osób niepełnosprawnych jest zwolnienie ich z opłaty za posiadanie psa asystującego.

Co powinna zawierać karta parkingowa osoby niepełnosprawnej

Karta parkingowa daje osobom niepełnosprawnym prawo do parkowania i postoju w miejscach uprzywilejowanych. Niepełnosprawny bez takiej karty nie będzie mógł zaparkować na „kopercie”.

Miejsce parkingowe dla niepełnosprawnego

Koperta na miejscu parkingowym oznacza miejsce, na którym zaparkować może tylko niepełnosprawny. Miejsca mają ułatwić niepełnosprawnym szybsze i sprawniejsze dotarcie do urzędu, szkoły, sklepu.

REKLAMA

Jakich świadczeń możemy się spodziewać z ubezpieczenia NNW?

W ubezpieczeniach NNW szkolnych stosowane są z reguły bardzo niskie sumy ubezpieczenia, które stanowią maksymalny limit odpowiedzialności zakładu ubezpieczeń z tytułu zawartej umowy. Sumy ubezpieczenia są na poziomie od 5 000 zł do 15 000 zł.

Co to jest depozyt sądowy

Co mogę zrobić w sytuacji gdy wierzyciel nie chce przyjąć ode mnie świadczenia, czy taka sytuacja uzasadnia złożenie przedmiotu do depozytu sądowego?  

Kiedy niezdolność do pracy uzasadnia przyznanie renty

Renta inwalidzka obecnie zwana rentą z tytułu niezdolności do pracy przysługuje właśnie w przypadku niezdolności do pracy. Należy odróżnić niezdolność do pracy od niepełnosprawności. 

Miejsce spełnienia świadczenia

Strony nie zawsze w umowie określają miejsce spełnienia świadczenia. Często tę kwestię pozostawiają nieuregulowaną. Wtedy też mają zastosowanie przepisy zawarte w kodeksie cywilnym.  

Jakie są rodzaje pozwów

Pozwy można dzielić wedle różnych kryteriów – najbardziej jednak podstawowy podział dotyczy tego – czego powód domaga się od pozwanego. Według tego kryterium, sprawy można podzielić co do zasady na trzy kategorie.

Kim są pozwani solidarni

Z powodami (pozwanymi) solidarnymi mamy do czynienia, gdy osoby zobowiązane są do jakiegoś świadczenie solidarnie.  

Jak dochodzić zapłaty odsetek?

Występując z pozwem o spełnienie świadczenia (roszczenie główne) dochodzimy zazwyczaj także zapłaty odsetek za opóźnienie (roszczenie poboczne). Poniżej krótki poradnik, jak skutecznie dochodzić zapłaty odsetek za opóźnienie.

Świadczenie

Jest to zachowanie się jednej strony stosunku zobowiązaniowego (dłużnika) względem drugiej strony (wierzyciela) czyniące zadość obowiązkowi wynikającemu z treści zobowiązania.

Świadczenie

Jest to zachowanie się jednej strony stosunku zobowiązaniowego (dłużnika) względem drugiej strony (wierzyciela) czyniące zadość obowiązkowi wynikającemu z treści zobowiązania.

REKLAMA