REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Z powodami (pozwanymi) solidarnymi mamy do czynienia, gdy osoby zobowiązane są do jakiegoś świadczenie solidarnie.  

Kiedy występuje zobowiązanie solidarne

O zobowiązaniu solidarnym mówimy, gdy po jednej stronie umowy występuje więcej niż jeden podmiot. Np. Piotr K. i Andrzej G. kupują wspólnie samochód.

REKLAMA

Po drugie to, że osoby są wierzycielami (dłużnikami) solidarnymi musi wynikać z umowy lub przepisu prawa.

Piotr K i Andrzej G. kupują razem samochód. Musi być zaznaczone w treści umowy, że występują oni jako kupujący solidarni. Brak takiego zapisu spowoduje, iż nie będziemy mieli do czynienia z solidarnością.

Solidarność może wynikać również z ustawy. Często bowiem sam przepis prawa stanowi, że jakieś zobowiązanie jest solidarne.

Najpopularniejsze przykłady solidarności w prawie to:

Dalszy ciąg materiału pod wideo
 • Wyrządzenie szkody czynem niedozwolonym, za który odpowiada kilka osób,
 • Zbycie gospodarstw rolnego lub przedsiębiorstwa,
 • Odpowiedzialność wspólników spółki cywilnej za zobowiązania spółki,
 • Odpowiedzialność współspadkobierców za długi spadkowe ciążące na nich do chwili działu spadku,
 • Odpowiedzialność nabywcy i zbywcy spadku za długi spadkowe wobec wierzycieli spadkowych,
 • Gdy kilka osób zaciągnęło zobowiązanie dotyczące ich wspólnego mienia (można umownie wyłączyć),
 • Gdy kilka osób wzięło do używania rzecz w ramach umowy użyczenia (można umownie wyłączyć),
 • Gdy kilka osób dało lub przyjęło zlecenie (można umownie wyłączyć),
 • Gdy kilka osób wspólnie dało lub wzięło rzecz na przechowanie (można umownie wyłączyć)
 • Odpowiedzialność poręczyciela i dłużnika spadkowego (można umownie wyłączyć)
 • Dłużnicy zobowiązani do świadczenia podzielnego są odpowiedzialni za jego spełnienie solidarnie, jeżeli wzajemne świadczenie wierzyciela jest niepodzielne (można umownie wyłączyć).

Należy pamiętać, że solidarności się nie domniemuje i musi ona wynikać albo z przepisów prawa albo z umowy.

Co daje solidarność?

W wypadku solidarności można wyodrębnić dwie sytuacje:

 • Solidarność dłużników- jest kilku dłużników zobowiązanych solidarnie do spełnienia jednego świadczenia;
 • Solidarność wierzycieli- jest kilku wierzycieli uprawnionych solidarnie do pewnego świadczenia.

REKLAMA

W wypadku solidarności dłużników, wierzyciel może żądać całości lub części świadczenia od wszystkich dłużników łącznie, od kilku z nich lub od każdego z osobna, a zaspokojenie wierzyciela przez któregokolwiek z dłużników zwalnia pozostałych dłużników.

Piotr K. i Andrzej G. i Roman Z. kupują wspólnie od Marii O. samochód. Jego cenę ustalono na 6.500 zł. W umowie zaznaczono, że będą odpowiadać solidarnie za zobowiązania dotyczące kupna tego samochodu. Wierzyciel Maria O. może żądać zapłaty całości ceny:

 • od Piotra K.,
 • od Andrzeja G.,
 • od Romana Z.,
 • od Piotra K i Andrzeja G (łącznie),
 • od Andrzeja G. i Romana Z. (łącznie),
 • od Piotra K i Romana Z. (łącznie),
 • od Piotra K, Andrzeja g i Romana Z. (łącznie).

Jak zatem widać wierzyciel w takim wypadku ma dużą swobodę i łatwość w dochodzeniu roszczeń.

W wypadku wierzycieli solidarnych, dłużnik może spełnić całe świadczenie do rąk jednego z wierzycieli, a przez zaspokojenie któregokolwiek z wierzycieli dług wygasa względem wszystkich.

REKLAMA

Anna Z., Piotr F. i Marta F. sprzedali samochód Pawłowi J.. Samochód stanowi współwłasność sprzedających tak więc są oni wierzycielami solidarnymi z mocy prawa. Paweł J. może zapłacić całość ceny któremuś z wierzycieli (np. Marcie F.) i w ten sposób zwolni się ze zobowiązania.

Każdy z wierzycieli solidarnych może wytoczyć powództwo o spełnienie świadczenia. Nie musi mieć na to zgody pozostałych wierzycieli. W razie wytoczenia powództwa przez jednego z wierzycieli dłużnik powinien spełnić świadczenie do jego rąk.

Pozew

Formułując pozew przeciwko dłużnikom solidarnym należy zaznaczyć to w pozwie. Przykładowa formuła żądania może brzmieć: „Działając w imieniu własnym wnoszę o zasadzenie od pozwanych solidarnie …..” albo „ Wnoszę o zasądzenie na rzecz powoda od pozwanych solidarnych….”

Należy pamiętać również, o wskazaniu podstawy solidarności w uzasadnieniu. Wtedy wpisuje się następującą formułę „Solidarność po stronie pozwanej wynika z art. …….k.c.” lub „Pozwani w niniejszej sprawie zobowiązani są solidarnie co wynika z umowy łączącej strony ……….”

W wypadku gdy wniosek składają wierzyciele solidarni, też trzeba to zaznaczyć w treści pozwu. Można posłużyć się następującym zdaniem „Działając jako wierzyciele solidarni wnosimy o zasądzenie od pozwanego na nasza rzecz ……” lub też „ Wnosimy o zasądzenie solidarnie na rzecz powodów od pozwanego …….”

W treści pozwu należy również uzasadnić istnienie solidarności. Uczynić to można podobnie jak w wypadku solidarności dłużników.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
 • Czytaj artykuły
 • Rozwiązuj testy
 • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Inspektor nakaże przekształcenie umowy B2B w umowę o pracę. Toczą się prace nad przyznaniem PIP nowych uprawnień. Czy już od 2025 r.?

Czy Polska wdroży regulacje unijne i już niedługo inspektor pracy będzie mógł nakazać przekształcenie umowy B2B w umowę o pracę? Toczą się prace nad przyznaniem PIP nowych uprawnień. Ma to być ważny element walki z fikcyjnym samozatrudnieniem.

e-Legitymacja i m-Legitymacja: Szkoły wydają uczniom plastikowe legitymacje szkolne. Koniec z legitymacjami papierowymi

13 lipca 2024 r. wszedł w życie obowiązek zastąpienia papierowej legitymacji szkolnej wersją plastikową, tzw. e-Legitymacją. Szkoły będą musiały także wydawać m-Legitymacje, które są przeznaczone dla urządzeń mobilnych.

2540 złotych dla ucznia. Pomoc również w roku szkolnym 2024/2025.1000 złotych zasiłku losowego i 1540 złotych na wyjazd można połączyć.

2540 złotych dla ucznia. Pomoc dostępna również w roku szkolnym 2024/2025.1000 złotych zasiłku losowego i 1540 złotych na wyjazd można połączyć albo starać się o 500 złotych na zajęcia terapeutyczno-edukacyjne. Dla kogo?

Zamach na Donalda Trumpa na wiecu w Pensylwanii. Jest ranny ale już bezpieczny

Były prezydent USA, ponownie obecnie kandydujący na ten urząd Donald Trump został ranny 13 lipca 2024 r. podczas wiecu wyborczego w Butler w Pensylwanii. Był to zamach i próba zabójstwa. Trump padł na ziemię podczas przemówienia, trzymając się za głowę, po czym został odeskortowany do swojego samochodu przez Secret Service. Trump nie odniósł większych obrażeń (został postrzelony w ucho) ale od kul zamachowca zginęła jedna osoba, a dwie kolejne zostały poważnie ranne. Zamachowiec został zastrzelony przez agentów Secret Service.

REKLAMA

Czy można palić papierosy na balkonie mimo sprzeciwu sąsiadów? I narażać ich na bierne palenie? Jest odpowiedź Ministra Sprawiedliwości

Czy palenie tytoniu (papierosów) na własnym balkonie lub tarasie w budynku wielorodzinnym (bloku mieszkalnym), pomimo sprzeciwu zgłaszanego przez innych mieszkańców tego budynku (sąsiadów), może zostać uznane za wybryk, co może rodzić odpowiedzialność za wykroczenie z art. 51 § 1 Kodeksu wykroczeń? Takie pytanie zadała Ministrowi Sprawiedliwości jedna z posłanek w interpelacji poselskiej nr 3429 z 15 czerwca 2024 r. Minister Sprawiedliwości odpowiedział.

Płatne przerwy i ustalenie maksymalnej temperatury pracy. Pracodawcy będą mieli nowe obowiązki w czasie upałów. Od kiedy?

Płatne przerwy i ustalenie maksymalnej temperatury pracy. Do tego odpowiednia reorganizacja. Pracodawcy będą mieli nowe obowiązki w czasie upałów. Tylko od kiedy? Póki co, pozostają napoje, czapka i krem z filtrem.

Czy rodzic musi płacić alimenty, gdy zabiera dziecko na wakacje? Co z opłatami za mieszkanie i media? Sprawdź, co na to prawo.

Czy można zrobić niższy przelew, skoro poniosło się koszty wakacyjnego wyjazdu? Dostosowanie wysokości wakacyjnych alimentów do potrzeb dziecka i rodziców jest jednak możliwe.

Ponad 4000 zł wsparcia dla rodziny na okres zasiłkowy 2024/2025. Jak połączyć zasiłek rodzinny z innymi świadczeniami, by osiągnąć taką kwotę?

Ponad 4000 zł wsparcia miesięcznie będzie mogła uzyskać rodzina na okres zasiłkowy 2024/2025. Jak powinna połączyć zasiłek rodzinny z innymi świadczeniami, by otrzymać taką kwotę? Wszystko zależy od indywidualnej sytuacji.

REKLAMA

Po raz kolejny przesunięto termin wdrożenia obowiązku stosowania e-Doręczeń. Podobno to już ostatnie przesunięcie

Termin powszechnego wdrożenia obowiązku e-Doręczeń został przesunięty na 1 stycznia 2025 r. Do tego czasu zostaną przeprowadzone zmiany legislacyjne, które ułatwią wykorzystywanie tych usług w sferze cyfrowej w pierwszym roku obowiązywania.

Jak przedłużyć ważność orzeczenia o niepełnosprawności do 31 marca 2025 r.? Problem dotyczy ok. 400 tys. osób. Sprawdź, co robić.

Co dalej z orzeczeniami o niepełnosprawności? Można przedłużyć ich ważność do 31 marca 2025 roku i ustrzec się przed utratą uprawnień, Są jednak warunki, które trzeba spełnić. Sprawdź, czy wiesz jakie.

REKLAMA