| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy urzędowe > Konstytucja > Prawa człowieka > Niepełnosprawny w bibliotece i muzeum

Niepełnosprawny w bibliotece i muzeum

Bardzo dużą część osób uczących się i studiujących stanowią osoby niepełnosprawne. Często muszą korzystać z bibliotek. Niepełnosprawni mogą korzystać ze specjalnie przygotowanych dla nich bibliotek.

Każdy obywatel ma prawo do korzystania z biblioteki. Biblioteki i ich zbiory stanowią dobro narodowe oraz służą zachowaniu dziedzictwa narodowego. Biblioteki organizują i zapewniają dostęp do zasobów dorobku nauki i kultury polskiej oraz światowej. Do korzystania z zasobów bibliotecznych ma prawo osoba niepełnosprawna.

Dostęp do bibliotek jest dla każdego, w tym dla osób niepełnosprawnych bezpłatny.

Obsługę biblioteczną osób niepełnosprawnych z dysfunkcją narządu wzroku zapewnia Centralna Biblioteka Niewidomych, która jednocześnie koordynuje działalność pokrewnych bibliotek i instytucji.

Niepełnosprawni powinni mieć zapewniony łatwy dostęp do budynków bibliotecznych. Powinny one zostać wyposażone w podjazdy umożliwiające łatwy wjazd wózkiem inwalidzkim.

Osoby niepełnosprawne w bibliotekach powinny być obsługiwane poza kolejnością. Ponadto należy im umożliwić wypożyczanie i oddawanie książek poprzez osoby trzecie, a nie tylko osobiście.

Zgodnie ze zmianami prawa, niepełnosprawni mogą wejść wraz z psem asystującym do budynków oświaty i szkolnictwa. Do takich budynków bez wątpienia należy zaliczyć biblioteki.

Niepełnosprawny ma prawo podziwiać dobra sztuki, tak jak każda osoba sprawna. Należy niepełnosprawnym ułatwić dostęp do naszego dziedzictwa narodowego. Osoby niepełnosprawne stanowią bardzo liczną grupę odwiedzającą muzea.

Osoby niepełnosprawne są również uprawnione do ulgowych wstępów do muzeów. Uprawnienie to wynika z przepisów rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 16 października 1997 r. w sprawie określenia grup osób, którym przysługuje ulga w opłacie lub zwolnienie z opłat za wstęp do muzeów państwowych i dotyczy emerytów, rencistów, inwalidów oraz osób niepełnosprawnych wraz z opiekunami.

Potwierdzeniem uprawnienia do korzystania z ulgi w opłacie za wstęp do muzeów jest legitymacja dokumentująca niepełnosprawność lub stopień niepełnosprawności.

Podstawa prawna:
Ustawa z dnia 27 czerwca 1997 r. o bibliotekach (Dz. U. 1997 r. nr 85 poz. 539
Ustawa z 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych (t.j. Dz. U. z 2008 r. nr 14, poz. 92 z późn. zm.)

Czytaj także

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

taxonline.pl

Serwis podatkowy PwC

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »