reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy urzędowe > Pozwy > Informacje ogólne > Jak dochodzić zapłaty odsetek?

Jak dochodzić zapłaty odsetek?

Występując z pozwem o spełnienie świadczenia (roszczenie główne) dochodzimy zazwyczaj także zapłaty odsetek za opóźnienie (roszczenie poboczne). Poniżej krótki poradnik, jak skutecznie dochodzić zapłaty odsetek za opóźnienie.

Co to jest świadczenie główne?

Świadczenie główne rozumiane jest jako to, czego żądamy w pozwie. Wszystkie inne świadczenia nazywamy pobocznymi.

Andrzej G. sprzedał Przemysławowi S. samochód za 6.000 zł z terminem płatności do 23.04.2003 r. Przemysław S. nie zapłacił ceny w tym terminie. 29.11.2003 r. Andrzej G. wniósł sprawę do sądu.

W podanym przypadku świadczeniem głównym będzie zapłata ceny - 6.000 zł. Natomiast świadczeniem pobocznym będzie zapłata odsetek za opóźnienie od dnia 24.04.2003 r. do dnia zapłaty.

Odsetek można żądać za cały okres opóźnienia. A więc od dnia wymagalności świadczenia pieniężnego aż do dnia jego zapłaty, tj. spełnienia świadczenia. Powstanie opóźnienia utożsamia się z powstaniem obowiązku zapłaty odsetek.

POBIERZ: Pozew o zapłatę

Co to są odsetki?

Trzeba wyróżnić dwa rodzaje odsetek.

Pierwsze to odsetki stanowiące wynagrodzenie za korzystanie z cudzych pieniędzy, np. przy umowie pożyczki czy kredytu (odsetki kapitałowe). Wtedy to pożyczkodawcy/ kredytodawcy należą się odsetki za przekazanie pieniędzy do używania pożyczkobiorcy lub kredytobiorcy.

Janina Z. pożyczyła swojej sąsiadce Krystynie W. pieniądze na zakup telewizora. Panie umówiły się, że pożyczka jest zawarta na okres 4 miesięcy a Janinie Z. należy się 10% odsetek. Po czterech miesiącach Krystyna W będzie musiała zwrócić kwotę pożyczki wraz z należnymi odsetkami.

Zadaj pytanie na: Forum

Drugie rodzaj odsetek to odsetki za opóźnienie (odsetki karne, zwane także quasi-odszkodowaniem). Mamy z nimi do czynienia w sytuacji, gdy jedna ze stron umowy opóźnia się ze spełnieniem swojego świadczenia pieniężnego.

Marek P. prowadzi hurtownię. Sprzedał Mirosławowi K. towar na łączną kwotę 5.945 zł. Mirosław K. miał zapłacić te pieniądze do dnia 1.01.2006 r. Nie zapłacił ich we wskazanym terminie. W takiej sytuacji Marek P. będzie mógł dochodzić odsetek począwszy od dnia wymagalności, tj. 2.01.2006 roku, za każdy dzień opóźnienia w zapłacie.

Jak dochodzić odsetek?

Odsetek od pożyczki dochodzi się bardzo łatwo, wnosząc powództwo o zapłatę.

Inaczej wygląda dochodzenie odsetek za opóźnienie. Tego rodzaju odsetek dochodzimy najczęściej w pozwie obok świadczenia głównego. Nie ma jednak przeszkód, by odsetek za opóźnienie dochodzić w drodze odrębnego powództwa, w odrębnym procesie.

Z opóźnieniem mamy do czynienia wtedy, gdy dłużnik nie spełnia świadczenia pieniężnego w terminie. Nawet gdy nieterminowość jest skutkiem okoliczności, za które dłużnik nie ponosi odpowiedzialności. Przyczyna opóźnienia pozostaje więc bez znaczenia.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Skuteczne dochodzenie zapłaty odsetek./ fot. Fotolia
Skuteczne dochodzenie zapłaty odsetek./ fot. Fotolia

Kodeks pracy 2020. Praktyczny komentarz z przykładami129.00 zł
reklama

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

NGL Legal (NGL Wiater sp.k)

Nowoczesne doradztwo prawno-podatkowe dla biznesu

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama