Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak dochodzić zapłaty odsetek?

Łukasz Matys
Skuteczne dochodzenie zapłaty odsetek./ fot. Fotolia
Skuteczne dochodzenie zapłaty odsetek./ fot. Fotolia
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Występując z pozwem o spełnienie świadczenia (roszczenie główne) dochodzimy zazwyczaj także zapłaty odsetek za opóźnienie (roszczenie poboczne). Poniżej krótki poradnik, jak skutecznie dochodzić zapłaty odsetek za opóźnienie.

Co to jest świadczenie główne?

Świadczenie główne rozumiane jest jako to, czego żądamy w pozwie. Wszystkie inne świadczenia nazywamy pobocznymi.

REKLAMA

Andrzej G. sprzedał Przemysławowi S. samochód za 6.000 zł z terminem płatności do 23.04.2003 r. Przemysław S. nie zapłacił ceny w tym terminie. 29.11.2003 r. Andrzej G. wniósł sprawę do sądu.

W podanym przypadku świadczeniem głównym będzie zapłata ceny - 6.000 zł. Natomiast świadczeniem pobocznym będzie zapłata odsetek za opóźnienie od dnia 24.04.2003 r. do dnia zapłaty.

Odsetek można żądać za cały okres opóźnienia. A więc od dnia wymagalności świadczenia pieniężnego aż do dnia jego zapłaty, tj. spełnienia świadczenia. Powstanie opóźnienia utożsamia się z powstaniem obowiązku zapłaty odsetek.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

POBIERZ: Pozew o zapłatę

Co to są odsetki?

Trzeba wyróżnić dwa rodzaje odsetek.

REKLAMA

Pierwsze to odsetki stanowiące wynagrodzenie za korzystanie z cudzych pieniędzy, np. przy umowie pożyczki czy kredytu (odsetki kapitałowe). Wtedy to pożyczkodawcy/ kredytodawcy należą się odsetki za przekazanie pieniędzy do używania pożyczkobiorcy lub kredytobiorcy.

Janina Z. pożyczyła swojej sąsiadce Krystynie W. pieniądze na zakup telewizora. Panie umówiły się, że pożyczka jest zawarta na okres 4 miesięcy a Janinie Z. należy się 10% odsetek. Po czterech miesiącach Krystyna W będzie musiała zwrócić kwotę pożyczki wraz z należnymi odsetkami.

Zadaj pytanie na: Forum

Drugie rodzaj odsetek to odsetki za opóźnienie (odsetki karne, zwane także quasi-odszkodowaniem). Mamy z nimi do czynienia w sytuacji, gdy jedna ze stron umowy opóźnia się ze spełnieniem swojego świadczenia pieniężnego.

Marek P. prowadzi hurtownię. Sprzedał Mirosławowi K. towar na łączną kwotę 5.945 zł. Mirosław K. miał zapłacić te pieniądze do dnia 1.01.2006 r. Nie zapłacił ich we wskazanym terminie. W takiej sytuacji Marek P. będzie mógł dochodzić odsetek począwszy od dnia wymagalności, tj. 2.01.2006 roku, za każdy dzień opóźnienia w zapłacie.

Jak dochodzić odsetek?

Odsetek od pożyczki dochodzi się bardzo łatwo, wnosząc powództwo o zapłatę.

REKLAMA

Inaczej wygląda dochodzenie odsetek za opóźnienie. Tego rodzaju odsetek dochodzimy najczęściej w pozwie obok świadczenia głównego. Nie ma jednak przeszkód, by odsetek za opóźnienie dochodzić w drodze odrębnego powództwa, w odrębnym procesie.

Z opóźnieniem mamy do czynienia wtedy, gdy dłużnik nie spełnia świadczenia pieniężnego w terminie. Nawet gdy nieterminowość jest skutkiem okoliczności, za które dłużnik nie ponosi odpowiedzialności. Przyczyna opóźnienia pozostaje więc bez znaczenia.

Kiedy przedawniają się odsetki?

Przedawnienie odsetek ciągle budzi spory zarówno w doktrynie jak i w orzecznictwie. Dominującym wydaje się być pogląd, zgodnie z którym odsetki przedawniają się po trzech latach (wyrok SN z dnia 19 listopada 2004 r., II CK 175/04). Wynika to z faktu, że są one świadczeniem okresowym. Przedawnione odsetki stają się zobowiązaniem naturalnym. Oznacza to, że można ich dochodzić przed sądem ale pozwany może podnieść zarzut przedawnienia i sąd nie przyzna powodowi takich odsetek.

Istnieje również pogląd, iż odsetki przedawniają się wraz z roszczeniem głównym (uchwała SN z dnia 26 stycznia 2005 r., III CZP 42/04). Niewątpliwie zaś - po przedawnieniu roszczenia głównego nie ma możliwości dochodzenia odsetek.

Specyficzne przypadki

Kapitalizacja odsetek rozumiana jest jako doliczenie odsetek do należności głównej. Powoduje to, że suma odsetek staje się kapitałem i są od niej naliczane odsetki. Co do zasady taka kapitalizacja jest niemożliwa. Zgodnie z art. 482 kodeksu cywilnego obowiązuje zasada zakazująca anatocyzmu (czyli naliczania i pobierania odsetek od wcześniejszych odsetek). Zasada powyższa nie dotyczy:

 • pożyczek długoterminowych, których udzielają instytucje kredytowe,
 • sytuacji, w których strony wyraziły w umowie zgodę na takie odsetki,
 • przypadków, gdy wierzyciel wytoczył powództwo o zapłatę zaległych odsetek.

Odsetki za opóźnienie można wówczas skapitalizować ze świadczeniem głównym. Oblicza się wtedy odsetki za opóźnienie na dzień przed dniem złożenia pozwu i dodaje do kwoty głównej. Natomiast odsetek żąda się od tak wyliczonej kwoty od dnia wniesienia powództwa do dnia zapłaty.

Inaczej wygląda również dochodzenie odsetek za opóźnienie przy umowie darowizny. W wypadku gdy darczyńca opóźnia się ze spełnieniem świadczenia pieniężnego, obdarowany może żądać odsetek za opóźnienie dopiero od dnia wytoczenia powództwa. Wytoczenie powództwa stanowi więc warunek konieczny dla dochodzenia odsetek. Powyższe dotyczy tylko niewykonanej w terminie darowizny pieniężnej.

Polecamy serwis: Sprawy urzędowe

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/15
  Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
  od 1 stycznia i od 1 lipca
  od 1 stycznia i od 1 czerwca
  od 1 lutego i od 1 lipca
  Następne
  Prawo
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Rok akademicki 2023/2024. Co nowego?

  Łącznie nakłady na szkolnictwo wyższe i naukę wzrosną w roku 2024 o kilka miliardów złotych. Publikujemy list MEiN.

  Liczba umów o dzieło w I półroczu 2023 r. Czy nadal pracujemy na umowach śmieciowych?

  W pierwszym półroczu 2023 r. przekazano do ZUS 610,4 tys. formularzy RUD, na których zgłoszono 850,7 tys. umów o dzieło. To nieco więcej niż w analogicznych okresach w latach 2021-2022. Nie zmieniła się charakterystyka podmiotów, które zgłaszają umowy o dzieło, oraz ich wykonawców.

  Co deweloperzy sprzedają w największych miastach?

  Popyt jakiego nie widziano od lat - tak najkrócej można scharakteryzować sytuację na największych rynkach mieszkaniowych. W sierpniu 2023 r. deweloperzy sprzedali na sześciu największych rynkach prawie trzy razy więcej mieszkań niż rok wcześniej. Taki boom zasługuje na szerszą analizę. Właśnie dlatego eksperci portalu RynekPierwotny.pl postanowili sprawdzić, jakie mieszkania w sierpniu 2023 r. najczęściej sprzedawali deweloperzy. 

  Edukacja prawna

  Edukacja prawna to jedno z rozwiązań określonych w ustawie o nieodpłatnej pomocy prawnej, nieodpłatnym poradnictwie obywatelskim oraz edukacji prawnej. Na czym polega i jakie działania obejmuje?

  REKLAMA

  Nieodpłatne poradnictwo obywatelskie

  Kto może skorzystać z nieodpłatnego poradnictwa obywatelskiego? Co obejmuje taka porada? Jakie formalności są potrzebne? Oto najważniejsze informacje.

  Nowe przepisy mocno utrudniają zwolnienie pracownika. Co na to pracodawcy?

  Zmiany w prawie, które weszły w życie 22 września, budzą kontrowersje wśród pracodawców. Jak podkreśla Północna Izba Gospodarcza pozytywne jest to, że lepiej chronieni są pracownicy, którzy są w czasie okresu ochronnego lub np. w czasie choroby przewlekłej. Wadą zaś jest ochrona pracowników, którzy mogą uchylać się od zwolnienia z pracy, gdy to zapadło z powodów merytorycznych. 

  Jaka przyszłość czeka dane osobowe w erze nowych technologii?

  To zagadnienie nad którym dyskutowali uczestnicy Forum Nowych Technologii. Konferencja odbyła się w Warszawie 20 i 21 września 2023 r.. Wydarzenie zostało zorganizowane przez Urząd Ochrony Danych Osobowych we współpracy ze Stowarzyszeniem Prawa Nowych Technologii i Akademią Ekonomiczno-Humanistyczną.

  Ministerstwo Cyfryzacji: Ograniczamy bon 2500 zł tylko dla niektórych nauczycieli. Jesteś na liście?

  Przykra wiadomość dla nauczycieli. Bonu 2500 zł na zakup laptopa nie dostaną wszyscy nauczyciele.

  REKLAMA

  Referendum 2023. Jak będzie liczona frekwencja?

  Udział w referendum jest dobrowolny; frekwencja referendalna - która ma wpływ na to, czy referendum jest wiążące, czy nie - jest liczona na podstawie liczby ważnych kart wyjętych z urny - przypomina szefowa Krajowego Biura Wyborczego Magdalena Pietrzak.

  Umowy o dzieło nadal najczęściej podpisują mężczyźni

  W pierwszy półroczu 2023 r. – stanowili oni 52,81 proc. wykonawców. Co czwarty wykonawca umowy o dzieło to osoba w wieku 30-39 lat – 56,2 tys. Prawie 2 tys. umów podpisali wykonawcy w wieku 80 i więcej lat. Umowy o dzieło zawierane są najczęściej na jeden oraz osiem dni. 

  REKLAMA